JCP Nordic isimli ajans, 19 yılın ardından marka kimliğini ve görsel profilini tamamen yeniledi ve elinde eski logosunu taşıyan ve bu nedenle çöpe gidecek olan birçok promosyon ürün olduğunu farketti. Bu promosyon ürünleri arasında kahve fincanları, kalemler, süveterler, şapkalar, defterler, tabelalar, flamalar, bir adet asitli içecek makinesi ve hatta şirketin eski logosunu barındıran bir Mini Cooper bile bulunuyordu.

Ajans ise eski logosunu ve bütün bu ürünleri çöpe atmak yerine, internette “Logo Bağış Projesi” isimli bir kampanya başlatarak onları almak isteyenlere sundu. Bu, ajansın sadece ürünleri değil, eski görsel kimliğini ve hatta ismini de ürünlerle birlikte yeni sahibine teslim edeceği anlamına geliyordu.

JCP Nordic’in Eski Logosunu Taşıyan Mini Cooper

JCP Nordic, logosunu ve görsel kimliğini bağışladığı bu kampanya için Fransa, Rusya, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, İzlanda, İran ve Bahamalar başta olmak üzere birçok ülkedeki internet sitelerine reklam verdi ve şirketinin ismini JCP yapmayı kabul edip bütün bu malzemeleri almak isteyen biri olup olmadığını sordu.

Adweek’in yaptığı habere göre JCP Nordic CEO’su Øystein Tynning, bu konuyla ilgili olarak görsel kimliklerini değiştirdikten sonra şirketin eski logosunu üzerinde barındıran birçok ofis malzemesinin ellerinde kaldığını ve dünya çapında birçok şirket görünürlük konusunda sıkıntı yaşadığı için bu malzemeleri atmak yerine, onları bir şirkete bağışlamaya karar verdiklerini belirtti. Yapılan kampanya sonucunda JCP Nordic, şirketin eski logosunu ve diğer ürünleri Bükreş dışında bir oto yıkama dükkanının sahibi olan Iulian Soros’a verdi.

JCP Nordic, bütün bu kampanyayı baştan sona anlatan kısa bir video yayımladı. Videoda  şirketin eski malzemelerinin ve Mini Cooper marka arabanın Soros’a teslim edilmesinin görüntüleri de yer alıyor.

4 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın