Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Neredeyse Yüzyıl Sonra Johnnie Walker Şişelerinde “Jane Walker” Yürüyor

Elinde bastonuyla ve smokiniyle yürüyen bir centilmenin şişesini süslediği Johnnie Walker yerini Jane Walker’a bıraktı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1 ve 31 Mart arasında kutlanan “Women’s History Month” için ikonik “yürüyen adam” logosunu neredeyse yüz yıl sonra bir kadına bırakan Johnnie Walker’ın Black Label serisinden sınırlı sayıda şişesi “The Jane Walker Edition” olarak kadınların güçlenmesine ve cinsiyet eşitliğine ses veren güçlü bir ikon haline gelecek!

Mart ayında piyasa sürülen bu şişelerin satılan her birisi için 1$ ve toplamda 250.000$ kadınların güçlendirilmesi için çalışan çeşitli örgütlere bağışlanacak.

Tüm bunlarla beraber ünlü marka, “#WalkWithJane” ismini verdiği bir program başlatarak kar amacı gütmeyen Monumental Women ve She Should Run isimli organizasyonlara da destek olmayı planlıyor.

Markanın ikonik logosu yürüyen adam, 1908’de şirketin kurucusu John Walker’ın oğlu Alexander tarafından yapılan bir yarışma sonrasında belirlenmiş. O dönemde bir karikatürist olan Tom Browne’nin bir iş yemeğinde menünün arkasında karalayarak yarattığı yürüyen adam, 110 yıldır sayısız şişeyi süslemeye devam ederken birkaç evrim geçirmemiş de değil tabii.

Birden fazla kadın sanatçının da elinden geçen logo hiçbir zaman kadına çevrilmemiş, taa ki 2018’e kadar… Bir asır sonra markanın ajansı Anomaly New York tarafından tasarlanan Jane Walker ikonu ise kadınların gücünün şerefine kısa bir süre olsa da aramızda güçlü bir duruşla yer alacak.

Dünya’nın en çok satan viskisi Johnnie Walker’ın sahip şirket DIAGEO hali hazırda kadın yönetici oranı bir hayli yüksek bir şirket ve bu kampanyanın çok öncesinde Jane Walker için çok önceden bir etiket başvurusu yapmış. Aynı zamanda şirket W ismini verdiği kampanya ile de 17 ülkede kadınların güçlendirilmesini amaçlayan başarılı bir proje yönetiyor. Belki de Jane Walker bu projenin bir simgesi olarak sadece şişelerde yer alan bir ikon olmaktan çıkacaktır, kim bilir?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pizza Hut’tan Pizza Sipariş Eden Spor Ayakkabı

Her gün çok sayıda yeni inovatif ürünle karşılaşıyoruz. Bu ürünlerin kimi gerçekten bir soruna yaratıcı bir çözüm getirirken kimileri ise “Buna gerçekten gerek var mı?” sorusunu aklımıza getiriyor. Bu haberimizde bahsedeceğimiz ürün de aklıma bu sorunun gelmesine neden olan ürünlerden biri oldu. Ancak önemli bir markanın ürünü olması nedeniyle, bundan sizlere bahsetmemiz gerektiğini düşündük.

Pizza restoranı zinciri Pizza Hut, “Pie Tops 2.0” isimli bir spor ayakkabı çıkarttı. Tabii doğal olarak “Bir pizza restoranı zincirinin spor ayakkabı çıkarması ne alaka?” diye soracak olabilirsiniz. Pizza Hut’ın böyle bir spor ayakkabı çıkarmasının sebebi, ayakkabının özelliğinde gizli. Pie Tops II sıradan bir spor ayakkabı değil. Bu spor ayakkabı aracılığıyla pizza sipariş edebiliyor.

Mashable’ın yaptığı habere göre, spor ayakkabının üzerinde bulunan ve Bluetooth aracılığıyla Pizza Hut’ın mobil uygulamasına bağlı olan tuşa basıldığında sipariş otomatik olarak veriliyor. Bununla birlikte bu inovatif spor ayakkabı, pizza siparişiniz geldiğinde hiçbir şeyi kaçırmamanız için televizyonda izlenilen yayınları durdurabilen bir tuşa da sahip.

Aslında bu, Pizza Hut’ın bu konseptteki ikinci spor ayakkabısı. Şirket bu konseptteki ilk spor ayakkabısını geçtiğimiz yıl çıkartmıştı. Ancak Pie Tops isimli bu spor ayakkabıda sadece pizza sipariş etme tuşu bulunuyordu, televizyon yayınlarını durdurma tuşu bulunmuyordu.

“İnsanlar neden böyle bir spor ayakkabı satın almak istesinler ki?” diye düşünmeden edemesem de, görünen o ki birçok insan bu konuda benimle aynı görüşte değil. Gerçi işlevsellik bakımından neredeyse birbirinin aynı olan ve sadece aktivite takibi yapan giyilebilir teknoloji ürünlerini göz önüne aldığımızda, bu ürünün karnınızı doyurmanıza yardım olarak nispeten daha faydalı bir işe yaradığı da söylenebilir. Yani tamamen bakış açısına bağlı. Yine de mobil uygulama aracılığıyla birkaç tıkla pizza sipariş etmek insanlara çok fazla zaman kaybettirmeyecektir.

Her şeye rağmen Pizza Hut’ın yenilikçi fikirlerinin hepsi bu kalibrede değil. Şirket geçtiğimiz ocak ayında gerçekleşen CES 2018 etkinliğinde, önümüzdeki yıllarda pizza teslimatı için kullanacağı otonom aracını tanıtmıştı. Hatta Black Mirror da resmi Twitter hesabı üzerinden markanın yeni aracı ile ilgili olarak ilginç bir yorumda bulunmuştu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link