Lego Oyuncakları Artık Şeker Kamışından Üretilecek

Tüm büyük şirketlerin farkında vardığı önemli bir oldu artık sürdürülebilirlik. Lego ise bu alanda ciddi adımlar atmaya devam ediyor. Son olarak plastik atığını bir nebze daha azaltmak için yeni Lego üretimini şeker kamışından yapmaya karar verdi.

Bu yeni yumuşak, esnek polietilen malzeme şeker kamışından elde edilen etanolün kullanılmasıyla elde ediliyor. Bu yeni malzeme ise markanın ağaç, yaprak, çiçek gibi minik oyuncakların üretiminde kullanılıyor.

Aslında bitki biçimli oyuncak üretimi Lego’nun oldukça sınırlı bir parçasını oluşturuyor olsa da markanın nihai hedefi başladığı bu yolculuğa ürettiği tüm Lego bloklarını 201’a kadar biyoplastik hammadde ile üretmeye başlamak. Şeker kamışından üretilen ilk Legoların raflarda yerini bu yılın gelecek aylarında alacağı bildiriliyor.

Bu yenilikçi bitki bazlı plastiğin aslında geleneksel plastik kadar iyi olduğuna vurgu yapan ünlü marka, Lego ürünlerin her zaman yüksek kaliteli oyun deneyimi sağladığı ve her çocuğa kendi dünyasını özgün bir şekilde yaratma şansı verdiğini ifade ediyor.

2013 yılında Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) ile yaptığı ortalıklık neticesinde plastiğin sürdürülebilir kaynaklarından edinilmesini destekleyen Lego, bu yıldan sonra biyoplastik alanında araştırmalar ve yatırımlar yapmaya devam etti.

Reklam filminde bu yeşil adımını eğlenceli bir Lego evreninde anlatan marka, bir şeker kamışının Lego’ya dönüşme yolcuğunu ve aynı zamanda Lego’nun Sürdürülebilir Materyal Misyonundan da bahsediyor.

Sadece Lego değil aslında plastik kullanımının kısıtlanması ve sürdürülebilir kaynaklardan edinilmesi konusunda sahnede Coca-Cola, Ecover, Evian, Amcor, Marks and Spencer, Wener & Mertz, L’Oréal, Mars, Walmart, PepsiCo ,Unilever ve Mc Donald’s gibi bir çok küresel markayı da görüyoruz.

Ne dersiniz markaların sürdürülebilirlik konusunda ki bu tutumu insanları da plastik kullanımını kısıtlamak konusunda şekillendirebilir mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

1 Comment

  1. Çocuklarımıza temiz bir Dünya bırakmak için plastik kullanımı konusunda daha radikal adımlar atılmalı. Devletler de bu konuda elini taşın altına sokmalı.

Bir Cevap Yazın

Güzellik Rakamların Ötesinde, Peki Reklamların da Ötesinde mi?

Dove geçtiğimiz hafta içinde “Benim güzelliğim rakamların ötesinde” sloganıyla kadınlara sayılarla biçilen değerleri özgürleştiren bir reklam filmi yayınladı. Reklam filmi kadınları genel geçer ölçülere göre değerlendirdiğimiz dünyada o ölçülerin aslında gerçek birer kriter olmadığını vurguluyor.

Kadınlar reklam filminde beden ölçüleri, güzellik puanları, yaş gibi sayılarla somut bir şekilde ifade edilen değerleri soyutlaştırıyor ve benim güzelliğim rakamların ötesinde diyorlar. Peki bu güzellik anlayışı rakamların ötesine geçerken reklamların da ötesine geçebiliyor mu? Dilerseniz önce reklam filmini izleyelim daha sonra bu konuyu biraz daha açacağım.

Dove daha önceki reklamlarında da  kozmetik ürünleri üretmesine rağmen doğallığı ve doğallıktan gelen güzelliği kullanmıştı. Bu reklamında da kalıplaşmış güzellik metalarına karşı çıkarak kadınları cesaretlendiriyor.

“34: Beden ölçüm değil, dövmelerimin sayısı”, “90-60-90: Beden ölçülerim değil vize notlarım”, “9: Verdiğim kilolar değil kızımla geçirdiğim aylar” gibi iddialı cümlelerle standart ölçüleri yıkan kadınlar görüyoruz. Son zamanlarda bu minvalde yapılan reklam kampanyalarını düşündüğümüzde kadın hareketlerini ve kadının özgürleşmesini destekleyen markalar takdir ediliyor ve elbette gelecek için umut vadediyor.

Ancak burada akılları kurcalayan önemli bir soru işareti olduğunu düşünüyorum: Markalar ve reklamları samimi mi? Aslında sormak istediğim asıl soru; “Markalar gerçekten kadın direnişini mi destekliyor yoksa dünyanın son trendine uyum sağlayarak belli bir hedef kitleye daha fazla tüketim mi pazarlıyorlar?”

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bu sorunun cevabı ne olursa olsun geçmişteki cinsiyetçi reklamlarla kıyaslandığında şu an dünümüzden çok daha iyi bir noktadayız. Reklam talep edileni pazarlıyormuş gibi gözükse de aslında talebi zaten kendisi yaratır. Yani reklamın sattığı ürün, hizmet, düşünce ne olursa olsun başkalarını yönlendirme amacı taşır. Dove örneğinden gidersek güzel olanın doğal olan olduğu fikri diğer reklamlara göre aykırı ve daha özgürlükçü olabilir ama o da kendi güzellik algısını pazarlamıyor mu?

2016 yılının sonlarına doğru H&M’in yeni koleksiyonunu tanıtırken yayınladığı reklam filmi oldukça konuşulmuştu. Çoğu kesim tarafından tepki çekerken bazı kesimler tarafından da oldukça beğenilmişti. Reklam filmi kalıpları tamamen yıkıyordu ve markanın dünya üzerindeki tüm kadınlara hitap ettiğini vurguluyordu. Bedensel ölçüleri, fikirleri, zevkleri ne olursa olsun herkesi kucaklıyor ve kadını özgürleştiriyordu. Reklam filmini ben de çok beğenmiştim ama H&M’in bunu neden yaptığını çok düşündüm. Sonra 2017 yılının kelimesi “Feminizm” seçildi.

Diyeceğim o ki, talep edilenin ve övülenin cinsiyetçi anlayışa taban tabana zıt olmasında hiçbir sakınca yok bu bir şeylerin iyiye gittiğinin göstergesidir ancak cinsiyetçi reklamlara başkaldıran anti-cinsiyetçi reklamları da kurtarıcımız olarak görmemek gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bu durum kim en çok ses getiren feminist kampanyayı başlatacak yarışına dönüşüyor ve asıl amacından (eğer gerçekten asıl amacıysa) sapmış oluyor. Zira savunulan algı revaçtan düşerse markaları aynı desteği sağlarken göremeyebiliriz, böyle bir senaryoya da hazırlıklı olmak lazım.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Karbondioksiti Oksijene Dönüştüren “Yaşayan” Araba Lastiği

Goodyear lastik üretiminde yeni bir çağ açmış olabilir. Öyle ki Cenevre Motor Fuarı’nda tanıttığı “yaşayan lastik” konsepti karbondioksiti oksijene çeviriyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmanın “kentsel alanlarda yaşayan insanların maruz kaldığı havanın kalite seviyesi güvenilir değil” sonucuna cevaben üretilen 3D lastik, çark kısmında yaşayan yosunların yoldaki nemi soğurması ile bir fotosentez süreci tamamlıyor.

2050’ye kadar dünyada yaşayan insanların üçte ikisinin kentsel alanlarda yaşayacağı bu nedenle ulaşım ağlarına olan talebin artacağı bu nedenle ulaşımın daha sürdürülebilir hale getirilmesi gerektiğini düşünen Goodyear, “daha yeşil, daha akıllı bir ulaşım ağının kentsel kalkınmada oldukça önemli bir rolü” olacağını düşünüyor.

Tekerleğin iç yan kısımlarında yosun yetişirken dış kısımları da geri dönüştürülmüş bir lastikten üretilmiş. Açık yapısı sayesinde yoldaki nemi ve suyu emerek ışığı da çeken yosun, fotosentez ile ürettiği oksijenin havaya karışmasına olanak sağlıyor.

Karbondioksiti oksijene dönüştürme sırasında elektrik üreten tekerlek, bu elektriği de elektronik özelliklerine enerji vermek için kullanıyor.

Üreticinin iddiasına göre Paris’e benzer yaklaşık 2,5 milyon aracın bulunduğu bir şehirde bu oksijen lastiklerinden kullanılması durumunda her yıl şehirde 3.000 ton oksijen üretilip yaklaşık 4.000 ton karbondioksit emilimi sağlanabilir.

Aynı zamanda özelleştirilebilir bir ışık koridoru olan tekerlek yan kenarlarındaki renkleri değiştirerek hem yayaları hem de yoldaki diğer araç kullanıcılarını geriye giderken ya da fren esnasında uyarabiliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link