Lego Oyuncakları Artık Şeker Kamışından Üretilecek

Tüm büyük şirketlerin farkında vardığı önemli bir oldu artık sürdürülebilirlik. Lego ise bu alanda ciddi adımlar atmaya devam ediyor. Son olarak plastik atığını bir nebze daha azaltmak için yeni Lego üretimini şeker kamışından yapmaya karar verdi.

Bu yeni yumuşak, esnek polietilen malzeme şeker kamışından elde edilen etanolün kullanılmasıyla elde ediliyor. Bu yeni malzeme ise markanın ağaç, yaprak, çiçek gibi minik oyuncakların üretiminde kullanılıyor.

Aslında bitki biçimli oyuncak üretimi Lego’nun oldukça sınırlı bir parçasını oluşturuyor olsa da markanın nihai hedefi başladığı bu yolculuğa ürettiği tüm Lego bloklarını 201’a kadar biyoplastik hammadde ile üretmeye başlamak. Şeker kamışından üretilen ilk Legoların raflarda yerini bu yılın gelecek aylarında alacağı bildiriliyor.

Bu yenilikçi bitki bazlı plastiğin aslında geleneksel plastik kadar iyi olduğuna vurgu yapan ünlü marka, Lego ürünlerin her zaman yüksek kaliteli oyun deneyimi sağladığı ve her çocuğa kendi dünyasını özgün bir şekilde yaratma şansı verdiğini ifade ediyor.

2013 yılında Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) ile yaptığı ortalıklık neticesinde plastiğin sürdürülebilir kaynaklarından edinilmesini destekleyen Lego, bu yıldan sonra biyoplastik alanında araştırmalar ve yatırımlar yapmaya devam etti.

Reklam filminde bu yeşil adımını eğlenceli bir Lego evreninde anlatan marka, bir şeker kamışının Lego’ya dönüşme yolcuğunu ve aynı zamanda Lego’nun Sürdürülebilir Materyal Misyonundan da bahsediyor.

Sadece Lego değil aslında plastik kullanımının kısıtlanması ve sürdürülebilir kaynaklardan edinilmesi konusunda sahnede Coca-Cola, Ecover, Evian, Amcor, Marks and Spencer, Wener & Mertz, L’Oréal, Mars, Walmart, PepsiCo ,Unilever ve Mc Donald’s gibi bir çok küresel markayı da görüyoruz.

Ne dersiniz markaların sürdürülebilirlik konusunda ki bu tutumu insanları da plastik kullanımını kısıtlamak konusunda şekillendirebilir mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

1 Comment

  1. Çocuklarımıza temiz bir Dünya bırakmak için plastik kullanımı konusunda daha radikal adımlar atılmalı. Devletler de bu konuda elini taşın altına sokmalı.

Bir Cevap Yazın

Uber’den E-Fatura Hamlesi

Teknolojisiyle şehiriçi ulaşımı dünya çapında kolaylaştıran Uber, Türkiye’de yeni faturalandırma sistemini sunuyor.

Dünyanın her yerinde şehirlere ekonomik katma değer ve teknoloji sağlayarak yarattığı iş fırsatlarıyla ülke ekonomisine katkıda bulunan ve akıllı şehir standartlarını yakalayarak yolculara güvenilir ulaşım hizmeti sağlamak üzere çalışmalarını sürdüren Uber, bu yoldaki adımlardan biri olarak, tüm mevcut UberXL sürücü ortaklarıyla birlikte e-Fatura sistemine geçtiğini duyurdu.  

Yerel paydaşlarla işbirliği çerçevesinde, bu geçişle birlikte yolcular UberXL seyahatleri için, yolculuğu gerçekleştiren taşımacılık şirketi tarafından düzenlenen e-Faturaya Uber profillerine giriş yaparak kolayca erişebiliyorlar. Aynı zamanda, iş ortakları da sağlanan hizmet bedeline ilişkin e-Faturayı Uber’den alabiliyor.

UberXL yolculuklarının e-Faturasına erişmek isteyen yolcular, riders.uber.com adresinden hesaplarına giriş yaparak vergi profillerini doldurup ilgili yolculuğu seçerek e-Faturalarını isteyebilir ve sisteme kayıtlı e-posta adresleri üzerinden e-Faturalarını temin edebilirler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Carlsberg’den Yaratıcı ve Sürdürülebilir Ambalaj Tasarımı

  • Carlsberg “Snap Pack” ismini verdiği, plastik kullanımını önemli ölçüde azaltan bir ambalaj tasarımına geçti. 
  • Carlsberg bu uygulama ile dünyadaki yıllık toplam plastik atığın 1200 tondan daha fazlasını kurtarmış olacak. Dünya genelindeki plastik kullanımlarını da %72 oranında azaltmış olacak.
  • İlgili yazı; Kaliteden Vazgeçmeyen Marka: Carlsberg

Danimarkalı bira üreticisi Carlsberg, 6’lı biralarının yeni ambalajını son derecede yaratıcı ve sürdürülebilir bir formda tasarladı.

Carlsberg’in 9 Eylül 2018’de duyurduğu “Snap Pack” ismindeki yeni ambalaj tasarımında aslında bir ambalaj yok gibi ve 6 adet birayı yalnızca aralarındaki tutkal bir arada tutuyor. 6 adet bira birbirlerine tutkal ile bağlıyken almak istediğiniz kutuyu 6’lı paketten çekerek ayırabiliyorsunuz.

Yeni Snap Paketlerinin piyasaya sürülmesini kutlamak için Carlsberg, Danimarka’nın en büyük ünlü isimlerinden biri olan The Little Mermaid’ı seçti.

Carlsberg bu uygulama ile dünyadaki yıllık toplam plastik atığın 1200 tondan daha fazlasını kurtarmış olacak. Dünya genelindeki plastik kullanımlarını da %72 oranında azaltmış olacaklar. Üstelik yeni ambalajları estetik olarak da çok daha şık ve kaliteli gözüküyor.

Carlsberg’in sürdürülebilirlik sorumlusu Simon Boas Hoffmeyer, The Guardian ile yaptığı röportajda yeni ambalaj tasarımları için “Aslında ambalajı göremiyorsunuz. Hemen hemen orada değil gibi ve sürdürülebilirlik perspektifinden bakıldığında bu son derece heyecan verici” diyor. 

Üstelik bu ambalaj tasarımını Carlsberg’in freelance tasarımcısı tasarlamış. Siz ne düşünüyorsunuz, Carlsberg’in yeni ambalaj tasarımını beğendiniz mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?