Kusursuz Bir Lovemark Olma Yolunda Markaların Beyonce’dan Öğreneceği Çok Şey Var!

Pazarlamasyon’da marka yönetimi tarafında dünya starlarından almamız gereken örneklerle ilgili bir çok yazı okumuşsunuzdur. Gelin bugün sizinle yeni albümü Lemonade ile ses getiren Beyonce’dan bir marka nasıl muhteşem hale getirilir öğrenelim.

Gerçek bir markanın gücü şaşırtır, sınır tanımaz, kendine hayran bırakır, kaos yaratır ve ilham verir. Beyonce kendi yarattığı markası ile tam olarak bu güce sahip.

Beyonce Destiny Child’s  günlerinden bu yana tarzını değiştirmedi. Çarpıcı bir müzik, etkileyici bir ses, kadının gücü ve kadının gücüne adanmış şarkıları ile aklımızda her zaman güçlü ve etkileyici bir kadın imajı çiziyor.

Başladığı günden beri hedef kitlesine sunacağı vaade sadık kaldı, ancak zaman içinde vaadini de geliştirdi. Apple nasıl bilgisayar olarak başlayıp bugünlerde teknoloji ve müzik tüketimine, Nike koşu ayakkabısı olarak başlayıp bugün başarılı bir kişisel atlet kültürü yaratmaya evrildiyse Beyonce da zaman içinde R&B sanatçısından bir müzik ikonu hatta kraliçe olmaya evrildi.

Büyük markalar trendleri takip etmez, trend belirler. Beyonce da kendi tarzı ve kendi belirlediği trendler sayesinde albüm lansmanlarında, Superbowl’da hayran kaldığımız gösterileri ile uzun süre konuşulacak işlere, sahne performanslarına imza atıyor.

Hedef Kitlesini İyi Tanıyor

Hedef kitlesini, onların istek ve kendilerini nasıl ifade etmek istediklerini biliyor, bu sebeple oldukça sadık bir hayran kitlesine sahip, öyle ki en ufak bir olumsuz eleştride bile hemen seslerinin yükseldiğini görebilirsiniz. Eğer marka açısından değerlendireceksek Beyonce tam bir Lovemark!

Öyle ki pop kültürünün başarılı temsilcisi dili, tarzı, sahne şovları, müziği ile yaptığı her şeyde desteklendiği için harika albüm satışlarına, dünya çapında yankı uyandıran konser performanslarına imza atıyor.

Stratejik Odağını Hiç Kaybetmiyor

Tüm markalama süreçlerinin temel direği olan strateji Beyonce örneğinde de oldukça etkili. Yıllardır çıktığı şovlar ve müziği ile medyada bilinirliğini artırmak için hareket etti. Bu nedenle bir single çıkardığında bile sadece sadık fan kitlesinin desteği ile kısa zamanda bilinirlik sağlayabiliyor.

Beyonce’in müziğini sevip sevmemekten bağımsız olarak onun imajına ve bir lovemark olduğu gerçeğine saygı duymamak imkansız. Kendisini pop tarihinin en büyük ikonlarından birisi olarak anılmaya konumlandıran ve bu amacı doğrultusunda emin adımlarla ilerleyen bir kadına saygı duymamak imkansız. Tam da bu nedenle Beyonce Queen B!

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 YORUM

Bir Cevap Yazın