Küresel Düşün,Yerel Davran ”NUTELLA”

Nutella, ilk defa 1940’larda Alba’da pastane sahibi ve Ferrero şirketinin kurucusu olan pasta ustası Pietro Ferrero tarafından yaratıldı. Ferrero’nun hayali kaliteli ve satın alınabilir bir çikolatalı besin üretmekti. Bu dönemlerde 2. Dünya Savaşı’nın başlaması sebebiyle kakao tedariği kısıtlandı, bu yüzden de Ferrero tedariğini genişletebilmek adına İtalya‘nın kuzeybatısında yer alan Piedmont bölgesinde bolca kullanılan fındığı kullanmıştı. Gerçekleştirdiği revizyonlarla, kurduğu satış ağıyla Ferrero Nutella’yı bugün 75 ülkeye ulaştırmıştır.

Pazarlama felsefesine baktığımızda ;

‘’Güne Nutella ile Başlayın’’

’’Kahvaltının Yıldızı’’

Nutella müşteri tatminini ön planda tutan modern bir anlayış benimsiyor. Piyasadaki rakiplerine göre daha maliyetli olmasına rağmen fiyata duyarlılığı azaltarak, marka sadakatini elde etmeyi başarıyor. Nutella’nın davranışsal, demografik, psikolojik bölümlendirmeye önem verdiğini görebiliyoruz. Tüketicinin kullanma alışkanlıklarına göre bölümlendirme yapıyor. Şirket 15gr, 180gr,400gr,700 gr kavanoz paketleriyle tüketim oranlarına göre ürünü pazara sunuyor. 15gr ‘lık kavanozunu kahvaltılık servis için sunarken,  700gr ise ailelerin kullanımına sunuyor.


ADSIZ3

Rakiplerinden farklı olarak farklılaştırılmış ürün stratejisini benimsiyor. Ülkelerin kullanım alışkanlıklarına, damak tadına göre ürünlerini çeşitlendirdiğini görüyoruz. Örnek vermek gerekirse krep, blini, pankek,  poğaça, pita ekmeği ,açma, briyoş , muffin, waffle.

Yarattığı kavanozların dönemsel veya ülkelere göre değişebildiğini görebilmekteyiz.  Örneğin; Paskalya Bayramında kapaklar yumurta şeklinde tasarlanmıştır.

4

İtalyan Birliği’nin 150.yıl şerefine yapılan Nutella tasarım kavanozlarını görüyoruz.

Adsız5

Nutella ürün yaşam eğrisinde şu an olgunluk dönemindedir. Bu yüzden kendini hatırlatıcı tutundurma faaliyetlerinde bulunması çok doğal. Rakipleri arasında üstünlük yaratacak stratejileri tercih ediyor. Örnek olarak son zamanlarda kavanozlarının üzerine özel isimler yazdırması ile tahmin edilenden daha fazla dikkat çekmeyi başarmıştır.

Adsız6

Facebook’da Nutella’yı beğenen kişi sayısı 29.226.177. Sayfa’da “Aramıza Katılın” şeklinde ibareler bulunuyor ve insanları sayfasına davet ediyor. Yapılan ankete göre ‘’Sizce Nutellanın yanında ne olmalı?’’ diye sorulduğunda  ;

  • Bir parça meyve
  • Bir dilim ekmek
  • Çubuk kraker

Adsız7

taleplerine hızla cevap veren ürün geliştiriyor. Farklılaştırılmış pazarlama stratejisi ile aklımız ve gönlümüzde kalmayı başarıyor.

Adsız

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Uludağ Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi. Çeşitli yurtdışı eğitim danışmanlıkları olan EF Educational First, United Towers gibi şirketlerde proje gönüllüsü olarak görev almaktadır. Pazarlama ve İnsan Psikolojisine karşı ilgisi var. Pazarlama ana bilim dalında akademik kariyer düşünmektedir.

Bir Cevap Yazın

“Sosyal Ağlar Çökerse” Düşüncesiyle Ortaya Çıkan Kurgusal Fotoğraflar

Hiç Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağların hepsinin birden bir çöküş yaşadığını hayal etmiş miydiniz? En azından yakın gelecekte bu şirketlerin hepsinin birden çökmesi pek gerçekçi bir yaklaşım olmasa da, Andrei Lacatusu isimli grafik sanatçısı bu durumu hayal etti ve bunun sonucunda son derece etkileyici bir çalışma ortaya çıkardı.

Andrei Lacatusu, “Sosyal Çöküş” adlı çalışması kapsamında günümüzün büyük sosyal ağlarının çöküşünü, adeta terkedilmiş şehirlerde yer alan eski tabelalar aracılığıyla betimledi. Grafik sanatçısının tasarladığı kurgusal fotoğraflarda sosyal medya devlerinin eskimiş ve paslanmış tabelaları yer alıyor ve bu kurgusal fotoğraflar son derece gerçekçi görünmesi nedeniyle insanda hayranlık uyandırıyor. Bununla birlikte Andrei Lacatusu’nun fotoğraflarda tabelalarına yer verdiği şirketler arasında Facebook, Instagram, Twitter, Google, Tinder ve Pinterest yer alıyor.

Business Insider’ın yaptığı haber göre grafik sanatçısı Andrei Lacatusu, Romanya’nın başkenti Bükreş’te yaşıyor ve Carioca Studio isimli şirkette CGI (bilgisayarda oluşturulmuş görüntü) sanatçısı olarak çalışıyor. Kendisi, bu şahane çalışmayı Adobe Photoshop ve üç boyutlu render’lama programları olan 3ds Max ve V-Ray kullanarak ortaya çıkarmış. Son derece gerçekçi gözüken bu kurgusal fotoğraflar ise kendisinin işinde ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne seriyor.

Andrei Lacatusu’nun ortaya çıkarttığı bu şahane kurgusal fotoğrafların tamamını aşağıda bulabilirsiniz. Bununla birlikte grafik sanatçısının diğer görsel çalışmalarını merak ediyorsanız, kendisinin dikkat çekici tasarımlarının yer aldığı Behance sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link