Krizi Fırsata Çevirmeyi Başaran 3 Şirket

  • Bu zamana kadar pek çok şirketin kurumsal imajının, yaşadıkları krizler nedeniyle fazlasıyla zedelendiğine şahit olduk. Ancak bu krizleri başarılı bir şekilde idare etmekle kalmayıp fırsata dönüştüren şirketler de var.
  • Next Media Animation isimli şirket, eski bir çalışanının şirketle ilgili şikayetlerini sıraladığı videoya karşılık olarak benzer tarzda bir video yaptı ve olumlu bir imaj çizdi.
  • Taco Bell, 2011 yılında sığır etinin sadece “%35 gerçek sığır eti” olduğu iddiasıyla açılan bir davayı büyük bir kendini aklama kampanyasına dönüştürdü ve son derece başarılı oldu.
  • İlgili Yazı: KFC, “FCK” Reklamıyla Ciddi Bir PR Krizini Nasıl Aştı?

Bir şirketin kurumsal imajı, hem işe alım süreci hem de genel başarı açısından son derece önemli bir unsur. Bununla birlikte iyi bir kurumsal imaj oluşturmak ve bunu sürdürmek kolay bir iş değildir. Şirketlerin oluşturduğu kurumsal imaj, sadece tek bir olumsuz olayla kolaylıkla bozulabilir. Ancak kurumsal imajı ciddi anlamda zedeleyebilen halkla ilişkiler krizlerini başarılı bir şekilde idare etmekle kalmayıp bu krizleri fırsata dönüştürebilen bazı şirketler de mevcut. Video mülakat değerlendirme yazılımı geliştiren RIVS isimli şirket, internet sitesinde yayımladığı bir yazıda, krizi fırsata dönüştürmeyi başarabilmiş üç şirketten bahsetti.

Next Media Animation

Haber ve trend konularına dayalı hicivsel videolar oluşturan Tayvan merkezli bir animasyon stüdyosu olan Next Media Animation‘ı, şirketin eski çalışanı Marina Shifrin sayesinde duymuş olabilirsiniz. Marina Shifrin, işiyle ilgili tüm şikâyetlerini sıralarken “yorumlayıcı bir dans” ile işini bıraktığını ifade eden bir video yayımladıktan sonra bir internet şöhreti haline geldi. Kısa sürede viral hale gelen video, bu zamana kadar YouTube’da yaklaşık olarak 20 milyon izlenmeye ulaştı. Marina Shifrin, hazırladığı bu videoda şirketin isminden hiçbir şekilde bahsetmese de, haber ajansları Next Media Animation’ın kimliğini çabucak ortaya çıkardılar ve şirketi bir ilgi odağı haline getirdiler. Fakat şirket, Shifrin’i eleştirmek ya da onun şirketle ilgili şikayetlerini yalanlamak yerine, son derece akıllıca bir şey yaptı: Shifrin’i taklit etti.

Next Media Animation Şirketinin Yaptığı Animasyon Çalışmalarından Biri

Next Media Animation, şirket çalışanlarının ofiste dans ettikleri ve şirket kültürlerini vurgulayan ve neredeyse Shifrin’in videosuyla aynı olan bir YouTube videosu hazırladı. Videonun sonunda da izleyicileri, işe alım yaptıkları konusunda bilgilendirdiler ve ilgilenenleri internet sitelerine yönlendirdiler. Bu video, kısa bir süre içerisinde yaklaşık olarak 5 milyon izlenme rakamına ulaştı ve şirketin kanalındaki en çok izlenen video oldu. Aynı zamanda bu video, şirketi Shifrin’in videosunun ilk başta belirtmiş olabileceğinden hoş mizaçlı ve belki de daha çekici olarak tasvir etti.

American Red Cross

Bir American Red Cross (Amerikan Kızıl Haç) çalışanı, yanlışlıkla kendi kişisel hesabından atacağı bir tweet’i, organizasyonu resmi Twitter hesabından attı. Bir afiş ve sarhoş bir arkadaş ile ilgili olan bu tweet, farkedilip silinene kadar bir saatten uzun bir süre boyunca American Red Cross’un Twitter hesabında kaldı. Aslında bu tweet, şirketin imajına zarar verebilecek tarzda bir tweet değildi.

Ancak yardım kuruluşu, bu uygunsuz tweet’i isimlerini olumlu bir şekilde duyurmak adına bir fırsata dönüştürmeye karar verdi. Bu kapsamda hem yanlışlıkla tweet’i atan sorumlu çalışan hem de American Red Cross’un Twitter hesabı, çeşitli esprili tweet’ler paylaştılar ve bu aksiliğe daha fazla dikkat çektiler. Sonuç olarak yardım kuruluşu bir hayli dikkat çekti ve yanlışlıkla American Red Cross’un resmi Twitter hesabından paylaşılan tweet’te sözü edilen bira şirketi, takipçilerini yardım kuruluşuna bağış yapmaları için teşvik etti.

Taco Bell

2011 yılında, fast food restoran zinciri Taco Bell, terbiyeli sığır etinin sadece %35 gerçek sığır eti ile yapıldığını iddia eden bir dava ile sarsıldı. Taco Bell hızlı bir şekilde bu iddiayı reddetti, ancak bununla da yetinmedi. Sadece mahkemenin meşruluğunu reddetmek ve mahkemede savaşmak yerine, fast food restoran zinciri bu dava etrafında büyük bir kampanya başlattı. Facebook paylaşımlarını ve YouTube videolarını da içeren bu kampanya kapsamında, insanlara, terbiyeli sığır etlerinin %88 saf sığır eti ve %12 “gizli tarif” ile yapıldığına dair güvence verildi. Bu kampanya son derece başarılı oldu ve Taco Bell’in 5,5 milyonluk Facebook kitlesinin %91’i ve YouTube izleyicilerinin %89’u, şirket hakkında olumlu bir izlenim edindi. En sonunda da dava düştü ve fast food restoran zinciri herhangi bir zarar görmeden, üstelik de dürüst bir marka imajı çizerek bu sıkıntılı süreçten daha güçlü bir şekilde çıkmış oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Google’a Rekabet Kurumundan Para Cezası

  • 19.09.2018 tarihinde gerçekleştirilen Rekabet Kurulu toplantısında, Google’ın 4054 sayılı rekabetin korunması hakkında kanunu ihlal ettiği gerekçesiyle verilen karar sonuçlandı.
  • Rekabet Kurumu, Google’ı telefon ücretleri hakkında anlaşarak kendi arama motorunu kullanarak ana ekranlarında konumlandırması sebebiyle para cezasına çarptırıldı. 
  • İlgili yazı: Google’ın İlk Günleri Hakkında 5 İlginç Gerçek

Dünyanın en başarılı şirketleri arasında bulunan Google, rekabet kurumu tarafından yürütülen soruşturmasında Google LLC, Google International LLC, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. hakkında 93 milyon TL para cezası ödeme kararı alındı.

Rekabet Kurumunun resmi açıklamasına göre; Google’ın lisanslanabilir mobil işletim pazarında hakim durumda olduğunu tespit edildiği ve ”Hâkim Durumun Kötüye Kullanılması” başlıklı 6.maddenin ihlal edildiğine karar verildi. Başta Gelir Paylaşımı Sözleşmesi olmak üzere Google ile cihaz üreticileri arasında yapılan sözleşme de  ”Google aramanın rakiplerinin cihazlara ön yüklenemeyeceğine” ve ”cihaz üreticilerinin cihazlardaki arama noktalarının herhangi birinde Google aramaya rakip ürünleri kullanamayacaklarına” yönelik hükümlerde yer alıyor.

Kurul gerekli değişikliklerin yapılması için Google’a 6 aylık süre tanıdı. Google’ın para cezasına veya karardaki farklı bir noktaya 60 gün içinde itiraz edebileceği de karar metninde bildirildi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Konaklama Endüstrisi, Online Değerlendirmeleri Nasıl Yönetmeli?

  • Bir restoran ya da konaklama işletmesi için değerlendirme sitelerinde ya da sosyal medyada yapılan eleştiriler, artık insanların nereye gideceklerine internetten karar verdikleri bir dönemde son derece hayati bir unsurdur.
  • BrightLocal’de çalışan Jamie Pitman, bu iki endüstride yer alan ciddi işletmelerin online değerlendirmeleri nasıl ele almaları gerektiğine dair önemli ipuçlarını paylaştı.
  • İlgili Yazı: Konaklama Sektöründe Müşteri Memnuniyeti Yönetimi

Hepimiz biliyoruz ki, SEO söz konusu olduğunda, her sektörün tuhaflıkları var. Ama restoran ve konaklama endüstrisi, bu noktada en çok öne çıkan sektörlerin başında geliyorlar. Bu iki endüstrideki potansiyel müşteriler, satın alma kararını vermeleri için gereken her şeyi Google Haritalar, Google Değerlendirmeler, Yelp ve TripAdvisor gibi diğer değerlendirme sitelerinden alabilirler. Bu durum; restoranlar, oteller, publar, barlar ve kafeler gibi mekanlar için alıntı ve değerlendirmelerle çalışmayı son derece önemli hale getirir.

Lokal SEO aracı sağlayıcısı BrightLocal’de çalışan Jamie Pitman, Search Engine Land isimli internet sitesinde yayımlanan yazısında, bu endüstrideki ciddi işletmelerin alıntı ve değerlendirmeleri nasıl ele almaları gerektiğine dair önemli ipuçlarını paylaştı.

Değerlendirmeler Nasıl Üretilir ve Yönetilir?

İyi değerlendirmeler, bir konaklama işletmesinin online verimliliği için son derece önemli bir faktördür. Peki bir konaklama işletmesi, nasıl iyi değerlendirmeler elde eder? Beş yıldızlı bir konaklama işletmesine giden yolda başarılı olmanız için Jamie Pitman’ın paylaştığı bazı ipuçlarını aşağıda sizlere aktarıyoruz.

1. Gerçekten harika bir hizmet sağlayın. Hiçbir sahte yorum ya da rakip karakter suikastı, berbat bir müşteri deneyiminin etkilerini tersine çeviremez. Kalitesiz bir deneyim sunuyorsanız, değerlendirmeleriniz bunu yansıtır. Bu nedenle geri bildirimin olumlu olacağından emin olmadığınız sürece, müşteri geri bildirimi almak için zaman harcamaya ve para yatırmaya başlamayın.

2. Değerlendirme istemek sorun değil, ancak nerede ve nasıl olduğuna dikkat edin. Muhakkak internet sitenizde ve e-postalarınızda önemli değerlendirme sitelerinin bağlantılarına yer verin, ancak farklı sitelerin kendi kısıtlamalarına sahip olduğunu aklınızda bulundurun. Yani onları kötüye kullanırsanız, sizin için sonuçlar pek de iyi olmaz. Örneğin Yelp, talepli değerlendirmelere sitesinde yer vermiyor. Google’ın yönergeleri ise bir değerlendirme için sadece olumlu bir deneyim edinen kullanıcılara soramayacağınızı belirtiyor.

3. Değerlendirmeye dahil edilecek belirli kelimeleri isteyin. İlgili anahtar kelimelerin değerlendirmelere dahil edilmesinin, işletmenizin uygunluğuna ilişkin sinyalleri artırabileceğine ve yerel paket sıralamasını iyileştirebileceğine inanılmaktadır. Bu yüzden öne çıkmaktan korkmayın ve müşterilerden belirli anahtar kelimeleri değerlendirmelerine eklemelerini rica edin. Ancak bunu nasıl yapacağınız size kalmış. “Yorumlarınızı bırakırken lütfen X kelimesini kullanın.” şeklinde cesur bir ifade ya da “Kahvemizi nasıl değerlendirirsiniz?” şeklinde sade bir ifade kullanmayı tercih edebilirsiniz.

4. Sahte olduklarını düşünseniz bile, her zaman değerlendirmelere yanıt verin. Sahte değerlendirmelerin kaldırılmasını tavsiye etmeme rağmen, bunların tümünü kaldırtmanız mümkün olmayacaktır. Bunlara cevap vermemek yerine, kibar bir temel cevap bırakın. Böylece cevabınızın olması gereken boş bir alan olmayacaktır. Basit ve çekimser olsa bile, yanıt verdiğiniz gerçeği, okuyuculara karşı karşıya oldukları işletmenin türünü gösterir ve size markanızın ardındaki kişiliği ortaya çıkarma ve yükseltme fırsatı verir.

5. Instagram hesabınızın herkese açık ve görünür olmasını sağlayın. En iyi TripAdvisor kullanıcılarına göre, restoranlar için Instagram, bir restoran değerlendirme kaynağı olarak TripAdvisor’ın yerini alıyor. Instagram’da bir işletme için yapılan tipik bir arama; fotoğraflara, yorumlara (bazen değerlendirmelerden daha dürüst hissettirir) ve mutlu yüzlere neden olacaktır. Ve birilerinin Instagram’da deneyimlerini paylaşmaya istekli olması, işletmenizin sözsüz bir onaylamasıdır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?