Kahve Dünyası – Risk Arttıkça karlılık artar

‘Türkiye’nin ilk yerli Starbucks’ ı” olarak ünlenen Kahve Dünyası, son yıllarda yaratılan en iyi markalardan biri haline geldi. Alışveriş merkezlerinde 2012 yılında tüketicinin en beğendiği ve tercih ettiği markalar arasında kafe olarak bir numara seçildi. Üstelik bu ödülü ilk kez almıyordu. Peki Kahve Dünyası bu noktaya nasıl geldi?

Dünyanın en büyük 2. endüstriyel çikolata üreticisi olan Altınmarka grubunun ürünü olması elbet en büyük etkenlerden biri. Fakat daha da önemlisi bu girişimin başlangıcı.

Kahve dünyası 2004’te bu pazara girdiğinde pazarın %3′ünü kahve sever kısım oluşturuyordu. Bu oran ise orta yaş ve üstüne aitti. Bu algıyı değiştirmek için yola koyulan Kahve Dünyası sayesinde kendini  kahve sever olarak tanımlayan kısım %7‘lere kadar çıktı ve yeni bir sektör oluştu.

Bu oranın artışında tek başına bir etken değildi Kahve Dünyası ama hedef kitlesini uygun fiyat, mağaza konsepti, ikram edilen el yapımı çikolataları ve ürün çeşitliliği ile geniş bir kitleye ulaştırdı ve pazarın büyümesindeki ana unsur oldu.

Aşağıda Kahve Dünyası ile ilgili birkaç not var:

  • Kahve Dünyası’nın girişimcisi Alev kılıç 2009′ da, Milliyet Gazetesi ile Ernst&Young’un ortaklaşa düzenlediği “Yılın Girişimcisi” yarışmasında 5 finalist arasına girdi.
  • Kahve Dünyası 2010’da ,Dünya çapında ilk ve tek olarak her türlü ambalaj tasarımı için düzenlenen Pentawards yarışmasında Bronze ödülü aldı.
  • Uluslararası alanda da Türk kahvesini tanıtmayı hedefleyen Kahve Dünyası, Türk logolu tabelasıyla birlikte “5 kahvesine bekleriz” diyerek, 2011 yılında Londra’nın en büyük kitabevi Waterstone’s’un kapı komşusu oldu. Piccadilly Circus’taki bu mağaza, İngiliz Kraliyet Ailesine ait.
  • 2012 yılında Doğuş Holding, Altınmarka Grubu’na ait Kahve Dünyası’nda eşit ortaklık üzerine ön mutabakata vardı.Böylelikle uluslarası alanda Kahve Dünyası’nın önü bir adım daha açıldı.Yabancı ortaklığa da sıcak bakmayan bu mağazalar zincirinin önü daha da parlayacak gibi.

Bu güzel başarılara imzasını atan Kahve dünyası neden ilk yurtdışı mağazasını Londra‘nın merkezine ya da neden ilk kampüs mağazasını Anadolu Üniversitesi‘ne açtı?

Anadolu Üniversitesi’ni örneklem olarak ele alırsak farklı kültürlerin kesiştiği bu yapının oldukça doğru bir pazar alanı oluşturduğunu görürüz. Kahve dünyası bu farklı kültürleri fethetmeyi başarırsa ileride bu fethedilen gönüllerin gittiği her adımda onları karşılayacak. Sakaryalı, İzmirli, Ankaralı birilerini fethettiğinde bu kişiler memleketlerine döndüklerinde de yine Kahve Dünyası’na gitmek isteyecek. Ya da Londra gibi büyük bir çeşitliliği memnun ederse, diğer bölgelerdeki alana yöneldiğinde pazarlamasını daha rahat yapacak.

Kahve dünyası için “Risk arttıkça karlılık artar.” sözünün hakkını verenlerden diyebiliriz. Burada risk faktörü öncü olması ile ilişkili. % 3 lük bir dilimi seçmesi, yurdışında Türk kahvesini Türk logosuyla tanıtması buna örnektir.

Ancak şunu unutmamak gerekir; yabancı markalı kahvenin girmediği tek bir alan söz konusu: “Kız isteme Merasimleri“miz.

Kahveniz nasıl olsun?” sorusuna cevaben bir tepsinin içinde içi sıcak su dolu bardaklar, kenarda süslü sepette farklı çeşitte hazır kahveler şu an sıcak bakılan bir durum değil. Şu an diyorum ; Çünkü bu alanı da hedef pazar içerisinde tutmak gerek. Bakalım Kahve Dünyası bu başarılarına ilerleyen yıllarda “Kız isteme merasiminde Kahve Dünyası’nın kahveleri içilir” gibi bir algıyı ekleyebilecek mi ? ve uluslararası düzeyde attığı bu emin adımlarla kendine bir “Dünya Markası”olarak yer bulabilecek mi ?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Esasen gönlünü pazarlamaya vermiş bu genç düz yazıya da bir o kadar meraklıdır, yazmayı sever,etrafındaki her olay, her nesnede pazarlamayı arar, bulur, yorumlar.

Bir Cevap Yazın

Welder Moody, Tüm Dünyayı Modunu Paylaşmaya Davet Ediyor!

İnsanların içinde olduğu modun, zamanı tanımlayan tek şey olduğuna inanan Welder Moody, #ShareYourMood etiketiyle dünyayı modunu paylaşmaya davet ediyor.

Yeni başlayan kampanyada, tüm dünyadan Instagram kullanıcıları, hangi modda olduklarını anlatan videolar çekmeye ve #ShareYourMood etiketi ile paylaşmaya davet ediliyor.

Kampanya için anlaşılan, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan influencer’ların da katılımı sayesinde #ShareYourMood şimdiden geniş bir kitleye yayılmaya başladı.

Paylaşılan videolar arasından her hafta kazanan bir Instagram kullanıcısına seçtiği bir adet Welder Moody saat hediye edilip, videosu haftanın kazananı olarak Welder Instagram hesabından tüm dünya ile paylaşılıyor.

Ancak asıl proje buradan sonra başlıyor!

Her haftanın kazanan videoları birleştirilerek Welder Watch’ın küresel reklam filmi oluşturulacak! Reklam filminin müziği ise Amerikalı bağımsız müzik grubu UTAH tarafından hazırlandı.

Aralık 2017’de başlayan ve 2018 yılı boyunca da devam edecek olan #ShareYourMood kampanyasında her hafta seçilen bir videonun sahibi kendi seçeceği bir Welder Moody saatin sahibi olmaya devam ederken, küresel reklam filmleri ise katılımcıların videolarıyla oluşturulmaya devam edilecek.

Welder Watch için 14 ülkede sürdürülen iletişim çalışmaları İstanbul merkezli olarak Promoqube tarafından yürütülüyor.

Welder Watch’ı sosyal medyada takip etmek için:

Proje Sahibi: Welder Watch

Yaratıcı Ajans: Promoqube

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Mc Donald’s’da Kullanılan Ambalajlar 2025’e Kadar Geri Dönüştürülebilir Olacak

Bir fast food restoranında hayal edin kendinizi, kalabalık gürültülü bir ortam, sizden önce birçok kişinin yemek yediği tepsiler, onların üzerinde kağıt Amerikan servisler, hamburger ve patates kızartması kutuları derken aslında çöp olan ne kadar fazla geri dönüştürülebilir atık olduğunu düşününce şaşırıyorsunuz öyle değil mi? Peki çöpe gitmek zorundalar mı, artık değiller.

Dünya’nın en büyük fast food restoran zinciri Mc Donald’s 7 yıl içinde kullandığı tüm ambalajları yenilebilir veya geri dönüştürülmüş kaynaklardan sağlamayı hedeflediğini açıkladı. Sağlıksız beslenmeden kaynaklanan hayat tarzına olan destekleri her ne kadar devam ediyor olsa da yine de bu hamleyi yapıyor olması sektörü bu konuda ateşleyecek olması bakımından heyecan verici.

Müşterilerinin en önem verdiği bu detayı kendine amaç edinerek, çevre dostu paketleme sistemine tüm restoranlarda geçmeyi hedeflediğini belirten zincir, 2025’e kadar tüm ambalajlarını yenilebilir, geri dönüştürülebilir ve bu konuda sertifikalı kaynaklardan edineceğini ve çalışacakları şirketlerin, ormanların korunmasına katkı sağlayan Forest Stewardship Council sertifikalı olmasına dikkat edeceklerini duyurdu.

Her ne kadar Mc Donald’s ‘da kullanılan ambalajları yarısı hali hazırda yenilenebilir kaynaklardan ediniliyor olsa da bu miktarda ürünü kullanan restoran sayısının %10’u geçmediğini ancak 2025’e kadar tüm restoranlarda aynı standardın uygulanacağı duyurdu.

Ancak yine de bu konuda daha büyük bir farkındalık yaratılması ve standart oluşturulması için farklı endüstrilerde de elini taşın altına koyması gereken şirketler bulunuyor. Böylelikle yeni “geri dönüşüm programları” açılarak konu hakkında geniş bir bilinçlendirme faaliyeti yürütülebilir.

Ancak yine de neredeyse 30 sene önce atık miktarını azaltmaya başlayan Mc Donald’s ‘ın 7 sene içinde bu adımı tamamlıyor olması domino etkisi yaratacak gibi görünüyor. Siz ne dersiniz?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link