British Airways, bilgisayar sisteminde yaşanan arıza nedeniyle, son günlerde müşterilerine doğru düzgün hizmet veremiyor. Uçuşları aksayan ve bu nedenle müşterileri büyük mağduriyet yaşayan havayolu şirketi, hala bu ciddi sorunla boğuşurken şirketin rakiplerinden biri olan İrlandalı havayolu şirketi Ryanair de sosyal medyada British Airways’in bu durumunu tiye alarak bir nevi kendi reklamını yapıyor.

Ryanair, geçtiğimiz pazar günü Twitter’da ilk olarak “Bu sırada British Airways BT departmanında…” şeklinde bir açıklama ve #ShouldHaveFlownRyanair (Ryanair ile Uçmalıydım) hashtag’i ile birlikte aşağıda yer alan GIF’li tweet’i paylaştı.


Hızını alamayan İrlandalı havayolu şirketi, bu tweet’i attıktan kısa bir süre sonra “Flaş haber: BA, yeni bir BT başkanı tayin ediyor.” şeklinde bir açıklama, #ShouldHaveFlownRyanair hashtag’i ve esprili bir fotoğrafın yer aldığı bir tweet daha attı.

Ryanair, British Airways’in bu durumundan istifade etmeye çalışırken İngiliz havayolu şirketi, 75.000 müşterisinin bu teknik arızadan olumsuz etkilendiğini ifade etti. Ancak şirket, BT operasyonları için dışarıdan bir firmadan hizmet aldığı ve bilgisayar sistemindeki arızanın bu nedenle yaşandığına dair iddiaları ise reddeti.

Bir Cevap Yazın