Intel ve HP “Teknoloji Çok Moda” Fikri İle “Street Fashion” Projesine İmza Attı 0

Teknoloji ve Moda kelimeleri yan yana gelince bizlerinde aklına ilk gelen markalar Intel ve HP olmaya başladı. Geçtiğimiz Nisan ayında HP Türkiye’nin moda markası Harvey Nichols ile işbirliği yaparak, Premium serisi dizüstü bilgisayarlarını defile ile satışa çıkarmasından sonra HP markasının teknoloji ile modayı birleştirme adına çalışmalar yaptığının sinyalini almıştık. Temmuz ayında da Intel ile birlikte başlattığı ve bir sosyal medya pazarlama çalışması olarak görebileceğimiz “Street Fashion” projesi ile ünlü bloggerları, başarılı fotoğrafçıları ve HP ürünlerini bir araya getirerek başarılı bir pazarlama çalışması yapmaya hazırlanıyor.

hp

Proje kapsamında 3 ay boyunca ünlü fotoğrafçılar; Merve Hasman, Lara Sayılgan ve Mustafa Ergün stil sahibi bloggerların HP ürünleri ile birlikte olan karelerini fotoğraflayacak. Fotoğraflar stil ipuçları ve HP ürünleri ile ilgili bilgiler ile @sokaktarzim adlı instagram hesabından ve blogger’ların hesaplarından paylaşılarak, çeşitli dergilerin temmuz, Ağustos ve Eylül sayılarında yer alacak.

Ekran Alıntısı

Projeye bir reklam sever gözüyle baktığımızda; iletişim kanalı olarak en çok tercih edilen sosyal medya mecrası Instagram’ın kullanılması ve source olarak blogger’ların tercih edilmesi, HP’ın hedef kitlesine vermek istediği mesajı oldukça başarılı bir şekilde ulaştırdığını gösteriyor. Samsung’un “Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışlarına” isim sponsoru olması, Apple’ın “Iphone Fotoğraf Ödülleri” projesine ev sahipliği yapması; son dönemlerde teknoloji markalarının salt ürün özelliklerini anlatan reklamlar yerine bu tür projeler ile hedef kitleye ulaşmayı tercih ettiğini bizlere göstermişti. HP ve Intel’in de “Street Fashion” projesi ile bu akıma ayak uydurduğunu söyleyebiliriz. Sizler de proje kapsamında temmuz ayı boyunca paylaşılan diğer fotoğrafları merak ettiyseniz; @sokaktarzim adlı Instagram hesabına göz atabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Samsung’un Yönetim Sisteminde Önemli Değişiklik 0

Samsung Electronics, CEO’su ve Başkan Yardımcısı Kwon Oh-hyun’un görevlerinden istifa ettiğini duyurmuştu. Şirkette yönetim kurulu üyeliği ve bileşen grubunun başkanlığı gibi görevler de yürüten Oh-hyun, Mart 2018’de görevini tamamen bırakacaktı.

Samsung bu istifanın ardından şirket yönetiminde önemli bir değişikliğe imza atarak 3 farklı CEO’yu göreve getireceğini açıkladı. 3 farklı CEO şirketin 3 farklı kolunun başında olacak. CEO olarak açıklanan isimler ise şu şekilde;

Donanım ve Yedek Parça Bölümü: Kim Ki-nam

Tüketici Elektroniği: Kim Hyun-suk 

Samsung Telefonları, Diğer Mobil ve IT Ürünleri: Koh Dong-jin 

Samsung bu yeni hamlesiyle yönetimi tek elde toplamak yerine farklı kişilere dağıtarak daha hızlı işleyen bir sisteme geçiş yapacağa benziyor. Teknoloji sektöründe hızın oldukça önemli bir faktör olduğunu göz önüne alırsa Samsung bu hamlesiyle önümüzdeki dönemler önemli bir atılım gerçekleştirebilir.

Markaların Kriz Yönetimi Sürecinde Yeni Vaka: Mitre Futbol Topu 0

Herkese merhaba,

Markaların yaşadığı krizlere son zamanlarda daha sık rastlamaya başladık. Sosyal medya sayesinde markalar kriz yönetimi konusunda daha yoğun süreçler yaşıyorlar. Yakın zamanda ülkemizde Watsons, Ülker, Casper ve Pınar gibi markaların çeşitli nedenlerle kriz yaşadıklarını ve bunu yönetme çabalarını gözlemledik. Krizlerin yaşanma sıklığı artınca işletmeler, kriz yönetimi için bir yol haritası belirlemeye başladı. Bu plana göre, olası çıkabilecek senaryolar düşünülüyor, bu senaryoların ciddiyete göre sıralaması ve puanlaması yapılıyor, her duruma göre bir eylem planı belirlenip, çeşitli departmanlardan yöneticiler kriz konseyine alınarak onlara görevler veriliyor. Hatta basın açıklaması yapacak kişi bile önceden belirlenebiliyor. Kısacası kriz anında, çıkan krize göre durumu yönetip, planı uygulamak önemli bir nokta haline geldi.

Markaların yaşadıkları krizlerle ilgili son ve en çarpıcı örneklerden biri geçtiğimiz hafta İngiltere’de yaşandı. Dünyanın bilinen en eski futbol turnuvası olan FA Cup, dünyanın mali olarak en değerli ligi FA Premiere League ve İngiltere Lig Kupasının organize edildiği İngiltere’de, lig kupası maçı sonrası düzenlenen basın toplantısında Manchester City menajeri Pep Guardiola maçın oynandığı futbol topunun markası olan ve 200 yıllık geçmişi olan Mitre’yi bir krize sürüklemiş oldu.

Pep Guardiola, İngiltere’nin ulusal markalarından Mitre’nin üretmiş olduğu maç topu için “Lig Kupası’ndaki top, Premier Lig’de kullanılandan çok daha hafifti. Böyle bir topla gol atmanız mümkün değil. Bunu bahane olsun diye söylemiyorum. Bütün futbolcularım da top ile ilgili aynı düşüncelere sahip… Hepsi topa “Bu da nedir?” tepkisini verdi. Özür dilerim ama bu top böyle ciddi bir organizasyon için ciddiyetsiz kaldı. Bu bir pazarlama işi anlıyorum fakat bu kabul edilemez. Topun ağırlığı yok.” değerlendirmesini yaptı ve Mitre için kriz yönetim süreci başlamış oldu.

Guardiola tarafından yapılan bu eleştiri kendi kulübünü, ülke futbol federasyonunu ve Mitre’yi içine alan bir krizin yaşanmasına sebebiyet verdi. Guardiola, topun üretildiği teknolojiyi eleştirerek Mitre’nin kalitesiz olduğunu savundu, böyle bir topu ulusal bir turnuvaya kabul ettiği için federasyonu suçladı ve aynı zamanda görevli olduğu Manchester City kulübünü sürecin içine çekmiş oldu. Basın toplantısının ardından futbol federasyonu topun FIFA standartlarına uygun olduğunu açıkladı. Federasyon tarafından yapılan açıklamaya rağmen Mitre, yukarıda ifade ettiğim kriz yönetimi sürecini uygulamaya koydu ve markanın basın sözcüsü topun standartlara uygun olduğunu ve tüm takımlara eşit rekabet hakkı tanıdığını açıkladı. Fakat benzer eleştirilerin diğer futbol takımlarından gelmesi halinde Mitre, kriz yönetimi anlamında daha tedbirli adımlar izlemeyi tercih edebilecektir.

Kaynaklar:

https://www.theguardian.com/football/2017/oct/24/pep-guardiola-manchester-city-wolves-ball-blames

https://www.theguardian.com/football/2017/oct/25/efl-ball-pep-guardiola-manchester-city-carabao-cup

http://www.yorkshirepost.co.uk/news/mitre-strikes-back-at-guardiola-over-unacceptable-ball-claim-1-8823831

http://www.hurriyet.com.tr/sporarena/pep-guardiolayi-cildirtan-top-40622185
GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link