IKEA, 8 Çocuğun Ölümüne Neden Olan Şifonyerlerini Toplatma Kararı Aldı

Genellikle gündemi yakalayan yaratıcı reklam çalışmaları ve yaptığı stratejik iş ortaklıklarıyla gündeme gelen İsveçli mobilya üreticisi IKEA, bu sefer son derece ciddi ve üzücü bir haberle gündeme geldi.

İngiliz basın kuruluşu Independent’ın yaptığı habere göre IKEA markalı şifonyerler 8 çocuğun ölümüne neden oldu ve bu üzücü olayların ardından IKEA, geçtiğimiz salı günü 29 milyon şifonyeri toplatma kararı aldı. Bununla birlikte IKEA CEO’su Lars Petersson, bu tarz şifonyerlerin duvara düzgün bir şekilde sabitlenmediği takdirde, kolaylıkla devrilebileceği konusunda farkındalığı artırmak istediklerini dile getirdi.

Aslında IKEA, bu toplatma kararını ilk olarak geçtiğimiz yıl haziran ayında açıklamıştı. Ancak geçtiğimiz mayıs ayında ABD’nin California eyaletinde küçük bir çocuğun IKEA Malm isimli şifonyerin üstüne devrilmesi sonucunda hayatını kaybetmesi sonrasında, IKEA’nın şifonyerleri toplatma duyurusunu yeterince yayıp yaymadığı konusunda kafalarda ciddi soru işaretleri belirdi. Şu anda ise hem İsveçli şirket hem de federal güvenlik düzenleyicileri, IKEA marka şifonyeri sahibi olan insanları şifonyerleri güvenli hale getirme ya da iade etme konusunda uyarıyor.

IKEA Malm Şifonyer

IKEA CEO’su Lars Petersson ise şirketin şifonyerleri geri çağırma kararını yeterince yüksek bir sesle duyurup duyurmadığı konusunda, IKEA’nın sosyal medya, internet sitesi, televizyon ve basılı reklamlar aracılığıyla geniş çaplı bir iletişim kampanyası yürüttüğünü ifade etti. Ayrıca Petersson, şirketin yaklaşık olarak iki ay önce bu toplatma kararıyla ilgili olarak 13 milyon kişiye e-posta gönderdiğini de vurguladı. Yine de kendisi, bu şifonyerleri toplatma kararıyla ilgili olarak daha fazla farkındalık yaratmanın gerekli olduğunu ve mümkün olduğu kadar çok insana ulaşmanın son derece önemli olduğunu düşündüklerini belirtiyor.

Bunların yanı sıra, şifonyerleri toplatma kararı sadece ABD ve Kanada’daki IKEA müşterilerini kapsıyor. Ayrıca toplatılacak olan şifonyerleri için bir uzunluk sınırı da bulunuyor. Çocuklar için olan, yaklaşık olarak 60 cm’den daha uzun ve yetişkinler için olan, yaklaşık olarak 75 cm’den daha uzun olan şifonyerleri bu toplatma kapsamının içerisinde yer alıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Amazon Türkiye’ye Şikayet Yağmurları Yağdı

 • Uzun süredir Türkiye pazarı için alt yapı çalışmalarını sürdüren Amazon, 19 Eylül itibari ile resmi faaliyetlerine başlamıştı. 
 • Fakat günün ilerleyen saatlerinde çok sayıda kullanıcı, Amazon’u şikayet yağmuruna tuttu. 
 • İlgili yazı: Amazon’un Türkiye’ye Gelmesine Sevinmemizin 4 Nedeni

Amazon’un Türkiye pazarına girmesiyle birlikte bir çok kullanıcı sitenin açılışına özel ‘fırsatlar’ bölümü başta olmak üzere çok sayıda sipariş verildi. Günün ilerleyen saatlerinde ise birçok kullanıcı Amazon şirketini şikayet yağmuruna tuttu.

Amazon’un alışveriş anlayışına getirdiği yenilikler ve şirketin diğer ülkelerde sunduğu hizmetler oldukça popüler. Fakat Türkiye’deki pazarı ilk günden tahmin edilemeyen skandallarla sonuçlandı. Açılışın yapıldığı 19 Eylül tarihinde kullanıcılar siteye fazla yoğunluk göstererek, günün ilerleyen saatlerinde ilk siparişlerini veren kullanıcılar, anlık fiyat artışlarından, habersiz sipariş iptallerinden, sepette değişen ürünlerden özellikle de ödeme aşamasında yükselen fiyatlardan dolayı adeta ateş püskürdüler.

Amazon Sayfasındaki Bazı Şikayetler:

Anlaşılan o ki Amazon Türkiye’deki şirketi alt yapılarını tam anlamıyla oturtamamış. Kullanıcılar Amazon Türkiye şirketi tarafından herhangi bir açıklama bekliyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

IKEA’nın Yaşam Alanı Şeklindeki Otonom Araç Konseptleri

 • Otomotiv şirketlerinden sonra IKEA da konsept otonom araçlar tasarladı.
 • IKEA’nın tasarladığı bu konsept araçlar, gelecekte araçların aynı zamanda bir yaşam alanı olacağına işaret ediyor.
 • İlgili Yazı: IKEA, Pazarlama Stratejisini Değiştiriyor

Son dönemde otonom araçlar, otomotiv endüstrisinin gözdesi konumunda. Otomotiv şirketleri, otonom araçlar geliştirmek için birbirleriyle kıyasıya bir rekabete girdiler. Ancak otonom araç tasarlayan son şirketlerden biri beklenmedik bir isim oldu: İsveçli mobilya üreticisi IKEA.

Esnek Çalışma Alanı Sunan Ofis

DesignBoom’un paylaştığı habere göre, IKEA’nın gelecekteki yaşam laboratuvarı SPACE10, otomotiv endüstrisinin şık makinelerine alternatif olarak hizmet veren yedi otonom araç tasarladı. Kendi kendine giden araçların günlük hayatları daha iyi hale getirmemize nasıl yardımcı olabileceğinin görsel bir keşfi olarak tasarlanan proje, otonom araçların bizi gideceğimiz yere götürürken zamanımızın büyük kısmını harcadığımız faaliyetleri nasıl destekleyebileceğini gösteriyor.

Yoldayken Kahve Sağlayan Kafe

SPACE10, görsel trend laboratuvarı foam studio ile iş birliği içinde yedi konsept tasarladı:

 • Esnek Çalışma Alanı Sunan Ofis
 • Yoldayken Kahve Sağlayan Kafe
 • Mobil Tedavi Hizmeti Veren Sağlık Hizmeti
 • Taze Mahsul Veren Çiftlik
 • Artırılmış Gerçeklik Araba Gezmesi Olarak Tanımlanan Oyun
 • Kentsel Yatıya Kalma Olarak Tasarlanmış Otel
 • Pop-up Perakende Satış Mağazası Olan Dükkan
Kentsel Yatıya Kalma Olarak Tasarlanmış Otel

Ayrıca SPACE10, kullanıcıların arabalarını iPhone’larından sipariş etmelerine ve artırılmış gerçeklikte tecrübe etmelerine imkan veren bir uygulama geliştirdi. Bu proje, aynı anda yayımlanan otonom araçlarla ilgili bir rapor ile birlikte daha geniş bir araştırmanın parçasıdır. SPACE10’nun kurucu ortağı ve genel müdürü olan Kaave Pour, bu proje ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Mekânlar kendilerini taşıyabildiği zaman, artık sadece ulaşım aracı değillerdir, ama çok zaman harcadığımız faaliyetlere uyarlanabilirler. Bu, birçok insanın yaşamını ciddi olarak daha iyi bir şekilde değiştirebilir ve bunu bu kadar ilginç bulmamızın sebebi bu.”

Mobil Tedavi Hizmeti Veren Sağlık Hizmeti

IKEA sistemleri arası konsept inovasyonu müdürü olan Göran Nilsson ise proje hakkında şunları vurguladı:

“IKEA, meraklı bir şirket ve sürekli yeni fırsatları keşfetmemiz gerekiyor. Araba üretme konusunda bir tutkumuz yok. Ancak insanların artık sürüş konusunda endişelenmemesi gereken bir gelecekte, araç içleri artık otomobil tasarlamadığımız, bunun yerine küçük alanlar tasarladığımız bir noktaya kadar genişleyebilir. O zaman aniden çok fazla deneyime sahip olduğumuz ve aynı zamanda yeni anlayışlar için kullanmak istediğimiz bir alan haline gelir.”

Taze Mahsul Veren Çiftlik

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?