Siegel+Gale’in hazırladığı araştırmaya göre Amerika ve İngiltere’deki tüketiciler, özellikle Nike, Apple, Coca-Cola ve McDonald’s logolarını daha fazla hatırlıyor. Hazırlanan rapor, Amerika ve İngiltere’de bulunan 3.000 kişilik bir örnekleme sahip. Bu iki ülkeden araştırmaya katılan 3.000 katılımcının verdiği bilgiler, katılımcılara gösterilen dünya sıralamasının ilk 100 sırasında bulunan markaların isimlerinin gizlenip katılımcılardan bilmeleri beklenerek hazırlanmış. Hatırladıkları şirket isimlerini de hangi kriterler doğrultusunda hatırladıklarını belirtmelerinin istenmesiyle de rapor detaylı ve kapsamlı bir hale getirilmiş.

Rapora göre Nike katılımcıların %16’sı tarafından tanınarak listenin ilk sırasında kendine yer bulmayı başarmış. Nike’ın başarısını ise %15.6 ile Apple, %11.1 ile McDonald’s ve %9.7 ile Coca-Cola takip ediyor.logo 1 pz

Rapor detaylı incelendiğinde Amerika ve İngiltere katılımcılarının arasında bazı cevap farklılıkları dikkat çekiyor. Ancak bu farklara rağmen, listenin ilk 4 sırasında yer alan markalar kendi yerlerini güçlü bir şekilde iki ülke katılımcılarında da ifade edebildiklerini görüyoruz.logo 2 pz

Tüketiciler tanıdıkları ve aşina oldukları logoları daha güvenilir ve saygıdeğer olarak tanımlamaya yatkın oluyor.

Bunun aksi bir durum olarak da tanıyamadıkları logolar için de daha fazla sıkıcı,  gösteriş meraklısı ya da yapışkan olarak tanımlama eğilimli oluyor.

logo 3 pz

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın