Piyasa mekanizmasına bağlı ülkelerde, rekabetin firmalar üzerindeki etki ve baskısı elbette tartışılmaz. Nitekim rekabet bugün pazarı elinde tutmayı başarabilmiş firmalar için dahi ciddi tehditler oluşturabiliyor.

Bu alanda süregelen en çekişmeli anlayışlardan biri de, sektörün iki devi Microsoft ve Google arasında yıllardan beri devam ediyor. Google – Bing,  Internet Explorer – Chrome,  Hotmail – Gmail  gibi daha birçok alanda karşı karşıya gelen iki dev, zaman zaman da bu çekişmeyi farklı boyutlara taşıyabiliyor.

750+

Bilindiği üzere Google birkaç gün önce I/O etkinliğinde Chrome verilerini açıklayarak kullanıcı sayısının aylık etkin 750 milyon kullanıcı olduğunu bildirdi ve lansmanla ilgili, kutlamak üzere bir video yayınladı. Bunun üzerine Microsoft, Google Chrome ile topladığı verilerden hareketle aynı videoyu şaka konusu yaptı. Google’ ın mümkün olduğu kadar çok veri toplayıp, bu verileri reklamlara ve paraya dönüştürdüğünü anlatan video, eleştiri kısımları haricinde orinali ile neredeyse aynı.

Google’ ın yayınladığı video

 

Microsoft’ un yayınladığı video

Daha önce  Google tarafından Office 365’ e yönlendirilen eleştiri, Microsoft tarafından Google Docs’ a yöneltilen video” gibi etmenler de göz önüne alındığında çok da şaşırtıcı bir tablo değil. Fakat sektörün iki devi arasındaki rekabetin ötesinde gerçekleşen çekişmenin marka algısını zedeleyebileceği gibi, kullanıcılar arasında bir bölünmüşlük ve bıkkınlık hissiyatını yaratabileceği ihtimali de unutulmamalı.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın