Yıl tahminimce 2006. Neredeyse tüm haber kanalları, Google’ın yeni kullanıma sunduğu harita hizmetinden bahsediyordu. Uydudan kendi evinin, yaşadığın şehrin, gittiğin yerlerin görüntülerine bakmak, detaylarına kadar görmek o zaman basit bir bilgisayar kullanıcısı için hayal dahi edilemeyecek bir özellikti. Haberlerde, bu tür askeri kullanımların haberlerini duyardık hep ama bir gün bu teknolojinin son kullanıcının ayağına kadar geleceğini düşünmezdik.

http://www.youtube.com/watch?v=UrS9AVPUMFQ

İlk kullandığımda hatırlıyorum sihir gibi gelmişti. Evimin önünde duran arabayı görmek, aa uzaydan demek böyle görünüyor demek olağanüstüydü. Yıllar geçti Google Maps’e yeni özellikler eklenmeye başladı. Google sokak görünümünü eklediğinde, uzaydan gördüğün sokaklarda tek tuşla dolaşmak, inanılmazdı. Yıllar geçti Google Maps gelişti, bugünkü halini aldı. Halihazırda aklımızı başımızdan alan birçok özelliğe sahip olan Maps, kimbilir daha ne yeniliklere sahip olacak ve bizi şaşırtmaya devam edecek.

Gelelim ana konumuza. Aklımızı başımızdan alan yalnızca Google Maps değil. Google Maps’in Sokak Görünümü’yle sağladığı deneyim, dünya üzerinde birçok sanatçıyı, müthiş işler yapmak için harekete geçiriyor. Bugün size bu tür çalışmaların yalnızca ikisinden bahsedeceğim. İlki en yukarıda gördüğünüz çalışma. Birkaç yıl öncesine ait olan çalışma, hayal gücünün ve yaratıcılığın saf bir örneği. Diğeri ise Sokak Görünümü ve teknolojinin birlikteliğinden çıkan olağanüstü bir çalışma daha:

http://www.youtube.com/watch?v=BgySU4XTxrM

He ne kadar bu çalışmayı yapan firma, bu teknolojiyi tüm kullanıcıların hizmetine sunduklarını söylese de ben kendi videomu yapmaya çalıştığımda başarılı olamadım. Çalışmanın kaynak koduna buradan ulaşılabilirken, firmanın teknik detayları bilmeyen kullanıcılar için hazırladığı ve kendi videonuzu oluşturabileceğiniz sayfaya ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın