Geçmişten Günümüze, Apple’dan Rakip Teknolojilerini Yakalama Hamleleri!

Think Different sloganı ile yola çıkan Apple, son yıllarda kendi mottosuna fazlaca uyan işlerle karşımıza çıkmadı. Bunu fark etmiş olacaklar ki ‘think outside the box’ imajı ile hareket etmek için, müzikte iPod and iTunes, mobil telefonda iPhone, tablet bilgisayar için de iPad ile kendi sınıfını kendi oluşturmasına rağmen iPhone ilk yükselişinden sonra bir duraklama hatta gerileme yaşıyor. Bu eksiyi artıya çevirmek ve kullanıcıların dikkatini çekmek için Google, Amazon’nun ses aktivesi ve öğrenme asistanı gibi özelliklerini kendi telefonlarına da uyarlayarak aynı gelişimi yakalamaya çalışıyor.

Siri de Neler Oluyor?

siri

Apple Siri ile sesli asistan uygulamasına rakiplerinden çok önce girdi, 2011 yılında Siri’nin adı duyuldu fakat  Amazon’un Alexa, Google tarafında da Google Asisstant ve Google Home ile beraber Siri bir nevi tahtını artık paylaşmak zorunda kaldı.

Bu konuda ivme kazanmak isteyen Apple, San Francisco Developers’ Conference sunumunun açılış kısmında ağırlığı Siri’ye verdi. Hepimizin tahmin ettiği gibi Siri artık diğer uygulamalarla bağlantı kurabilecek.(Uber, Domino gibi) bağlantı kurmasını sağladı. Ki Amazon Alexa ile bunu zaten gerçekleştirmişti.

Apple aynı zamanda Siri’nin kullanım alanları da genişleterek, Siri’yi Mac bilgisayarlarda da kullanıma sokacak . Rekabeti artıran bu hamle bizlere Google sesli asistanını bir çok yerde devreye sokmasını hatırlatıyor. Google Home ve Allo’da sesli asistan uygulamasının kullanıldığı yerler haline geldi. Microsoft’un sanal asistanı Cortana’da  Windows 10’da yerini aldı. Bu asistanların hepsinin kilit özelliği ise yapay zeka ve otomatik öğrenmeye sahip olmaları.

Apple Pay

apple-pay

Geçen seneki konferansta Apple, Apple Pay ile insanların artık mobil telefonları aracılığı ile çevrimiçi ödeme yapabileceklerini duyurmuştu. Bu sene ise Apple Pay’in internet sitelerinde de kullanılabilir hale getirilip, sitelere “Apply Pay ile ödeme” butonunun getirileceğini açıkladı. Bu buton PayPal ve kredi kartları ile rekabeti beraberinde getiriyor. Kullanıcılar ise cep telefonları aracılığı ile kimliklerini doğrulama işlemlerini halledecekler.

Apple TV

AppleTV

Hakkını vermek gerekir ki Apple TV yıllarca Amazon Fire Tv ve Google’un ChromeCast ile yarıştı ve onları defalarca yendi. Apple TV’de çok büyük yenilikler yapılmasa bile yeni tek oturum açma yeniliği ile kullanıcılara kolaylık sağlayacağı ise bir gerçek.

Apple Watch

apple-watch

Apple, Apple Watch için yeni işletim sistemi olan OS3’yi tanıttı. Aslında Nisan 2015’te ilk defa tanıtımı yapılsa da birçok kullanıcı tarafından kullanımının basit olmadığı ve ya da anlaşılmasının “kolay” olmasından dolayı eleştirildi. Apple ise bütün bu eleştirileri dikkate aldı ve geliştirdiği güncellemeyi kullanıcılara sundu. Kullanım açısından daha çok iPhone’un iOS işletim sistemini andıran bu güncelleme sayesinde Apple Watch kullanıcıları artık mesajlara yanıt vermek için yanıt verme butonunu kullanmadan direkt olarak mesaja yanıt vermeye başlamış oldu. Aynı zamanda dil seçenekleri ise İngilizce ve Çince olarak yenilendi. Bu aslında Apple’ın Çin pazarında büyüme isteği düşünüldüğünde bu hareket oldukça mantıklı bir hamle.

Maps

apple-maps

Apple’ın Maps’i artık daha fazla restoran ve diğer lokasyonları önermeye başlıyor ve bunu tam da kullanıcının takviminde nerelerde olacağı ve genellikle nerelerde vakit geçirdiğini baz alarak yapıyor.

Fotoğraflar

Apple, fotoğraflar için olan özelliklerini artırdı. Artık daha iyi organizasyonun olduğu görülen fotoğraflarda aynı zamanda “Anılar” adı verilen bir özellikle de otomatik olarak videoların birbirine eklenmesi sağlandı.

Ne dersiniz, tüm bu işler Apple ‘Think Different ‘ mottosuna ne kadar uyuyor?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Burger King International House of Pancakes’i Sosyal Medyada Trolledi

Rakiplerine özellikle de Mc Donald’s’a sataşmakta ustalaşmış olan Burger King bu sefer olabilecek en iyi şekilde International House of Pancakes (IHOP)‘u trolledi.

International House of Pancakes, pankekleriyle ünlü bir kahvaltı zinciri. Yakın bir zamanda pankeklerin yanında burger da satmaya başladı. Burger satmaya başladıktan sonra yeni bir pazarlama stratejisi olarak ismini IHOB yani International House of Bancakes şeklinde değiştirdi. Bu elbette diğer fast food markalarını kızdıracak bir hamle oldu.

Bu hamlenin ardından sosyal medya karıştı. Burger’ların bir süre muhtemelen yenilemez olacağı ile ilgili söylentiler vardı, Burger King sosyal medyadaki sessizliğini bir süre korudu ta ki Facebook’ta logosunu “Pancake King” olarak değiştirene kadar.

Burger King logosundaki ismini değiştirdikten sonra zaten daha öncesinde kahvaltıda sunuyor olduğu pankeklerinin fotoğrafını kapak fotoğrafı olarak değiştirdi.  Değişiklikle ilgili açıklama yapmayan Burger King Twitter üzerinden “Hey Burger King ihob için ödünç verebileceğin bir ızgaran var mı?” diye soran bir kullanıcısına şu cevabı verdi; “Üzgünüm, eski Burger King şu an telefona gelemiyor…”

Reklam kampanyalarını ve sosyal medya hesaplarını en iyi yöneten markalardan birisi olan Burger King’in bu hamlesini siz nasıl buldunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Alibaba ile THY Anlaştı, Teslimat Süresi 4 Güne İnecek

  • THY’nin Alibaba ile yaptığı iş birliği kapsamında Alibaba’dan Türkiye’ye ürün teslimatı 40 günden 4 güne düşecek.
  • THY, Çin menşeili kargo şirketi ZTO ve PAL Air ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle 2 milyar gelir sağlamayı hedefliyor.
  • İlgili yazı; Türkiye’nin En Değerli Markaları Belli Oldu

Türk Hava Yolları (THY) dünyanın en büyük kargo şirketlerinden Çinli ZTO ve Hong Konglu havayolu şirketi PAL Air ile stratejik bir iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında Hong Kong merkezli ortak bir global ekspres şirketi kurulacak. Bu iş birliği ile THY, dünyanın en büyük entegratörleri arasında yer alacak. Yeni kurulacak şirketin hizmetleri arasında, kapıdan kapıya lojistik faaliyetleri, toplama, taşıma, adresten alma, dağıtım, navlun taşıma, çapraz sevkiyat ve son noktaya kadar taşıma yer alacak. Şirket aynı zamanda gerektiği durumlarda depo yönetimi, sipariş ve tedarik zinciri yönetimi hizmetleri de sunacak.

2 milyar dolarlık gelir

Şu anda filosundaki 18 kargo uçağı ile alanında dünyanın en büyük 8’inci şirketi olan Turkish Cargo, Uzak Doğu pazarındaki yeni operasyonları ile yakın zamanda ilk 5’e daha sonra da ilk 3’e girmeyi planlıyor. Şirket bu anlaşmadan 5 yıl içerisinde 2 milyar dolar gelir bekliyor.

Alibaba teslimatları 4 güne inecek

İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışı öncesi küresel anlamda ses getirecek ortaklığın imzaları, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker  Aycı, ZTO Express Başkanı Mei Song Lai ve PAL Air Ltd Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vivian Lau’nun katıldığı basın toplantısında atıldı. e-ticarette ve ekspres kargoda son yıllarda bir arayış içinde olduklarını belirten İlker Aycı, “Alibaba’dan aldığımız ürünler Türkiye’ye 40-45 günde geliyordu. Bu iş birliği ile uluslararası kargolar hızlanacak. Ekspres kargo ile zamanlamada büyük avantajlar oluşacak. 40 günde gelen ürünler artık Türkiye’ye 4 günde ulaşacak” dedi.

Uluslararası e-ticaret firmalarının önde gelenlerinden Alibaba Group, kısa süre önce 1.38 milyar dolar yatırımla ZTO Express firmasının yüzde 10’luk payını satın alarak ortağı olacağını ve bu işlemin bu ay tamamlanacağını duyurdu.

10 kat  hızlanacak

e-ticarette ve ekspres kargoda son yıllarda bir arayış içinde olduklarını belirten İlker Aycı, “Alibaba’dan aldığımız ürünler Türkiye’ye 40-45 günde geliyordu. Bu iş birliği ile uluslararası kargolar hızlanacak. Ekspres kargo ile zamanlamada büyük avantajlar oluşacak. 40 günde gelen ürünler artık Türkiye’ye 4 günde ulaşacak” dedi.
Uluslararası e-ticaret firmalarının önde gelenlerinden Alibaba Group, kısa süre önce 1.38 milyar dolar yatırımla ZTO Express firmasının yüzde 10’luk payını satın alarak ortağı olacağını ve bu işlemin bu ay tamamlanacağını duyurdu.

Kaynak: Gazete Vatan

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link