Geçmişten Günümüze, Apple’dan Rakip Teknolojilerini Yakalama Hamleleri! 0

Think Different sloganı ile yola çıkan Apple, son yıllarda kendi mottosuna fazlaca uyan işlerle karşımıza çıkmadı. Bunu fark etmiş olacaklar ki ‘think outside the box’ imajı ile hareket etmek için, müzikte iPod and iTunes, mobil telefonda iPhone, tablet bilgisayar için de iPad ile kendi sınıfını kendi oluşturmasına rağmen iPhone ilk yükselişinden sonra bir duraklama hatta gerileme yaşıyor. Bu eksiyi artıya çevirmek ve kullanıcıların dikkatini çekmek için Google, Amazon’nun ses aktivesi ve öğrenme asistanı gibi özelliklerini kendi telefonlarına da uyarlayarak aynı gelişimi yakalamaya çalışıyor.

Siri de Neler Oluyor?

siri

Apple Siri ile sesli asistan uygulamasına rakiplerinden çok önce girdi, 2011 yılında Siri’nin adı duyuldu fakat  Amazon’un Alexa, Google tarafında da Google Asisstant ve Google Home ile beraber Siri bir nevi tahtını artık paylaşmak zorunda kaldı.

Bu konuda ivme kazanmak isteyen Apple, San Francisco Developers’ Conference sunumunun açılış kısmında ağırlığı Siri’ye verdi. Hepimizin tahmin ettiği gibi Siri artık diğer uygulamalarla bağlantı kurabilecek.(Uber, Domino gibi) bağlantı kurmasını sağladı. Ki Amazon Alexa ile bunu zaten gerçekleştirmişti.

Apple aynı zamanda Siri’nin kullanım alanları da genişleterek, Siri’yi Mac bilgisayarlarda da kullanıma sokacak . Rekabeti artıran bu hamle bizlere Google sesli asistanını bir çok yerde devreye sokmasını hatırlatıyor. Google Home ve Allo’da sesli asistan uygulamasının kullanıldığı yerler haline geldi. Microsoft’un sanal asistanı Cortana’da  Windows 10’da yerini aldı. Bu asistanların hepsinin kilit özelliği ise yapay zeka ve otomatik öğrenmeye sahip olmaları.

Apple Pay

apple-pay

Geçen seneki konferansta Apple, Apple Pay ile insanların artık mobil telefonları aracılığı ile çevrimiçi ödeme yapabileceklerini duyurmuştu. Bu sene ise Apple Pay’in internet sitelerinde de kullanılabilir hale getirilip, sitelere “Apply Pay ile ödeme” butonunun getirileceğini açıkladı. Bu buton PayPal ve kredi kartları ile rekabeti beraberinde getiriyor. Kullanıcılar ise cep telefonları aracılığı ile kimliklerini doğrulama işlemlerini halledecekler.

Apple TV

AppleTV

Hakkını vermek gerekir ki Apple TV yıllarca Amazon Fire Tv ve Google’un ChromeCast ile yarıştı ve onları defalarca yendi. Apple TV’de çok büyük yenilikler yapılmasa bile yeni tek oturum açma yeniliği ile kullanıcılara kolaylık sağlayacağı ise bir gerçek.

Apple Watch

apple-watch

Apple, Apple Watch için yeni işletim sistemi olan OS3’yi tanıttı. Aslında Nisan 2015’te ilk defa tanıtımı yapılsa da birçok kullanıcı tarafından kullanımının basit olmadığı ve ya da anlaşılmasının “kolay” olmasından dolayı eleştirildi. Apple ise bütün bu eleştirileri dikkate aldı ve geliştirdiği güncellemeyi kullanıcılara sundu. Kullanım açısından daha çok iPhone’un iOS işletim sistemini andıran bu güncelleme sayesinde Apple Watch kullanıcıları artık mesajlara yanıt vermek için yanıt verme butonunu kullanmadan direkt olarak mesaja yanıt vermeye başlamış oldu. Aynı zamanda dil seçenekleri ise İngilizce ve Çince olarak yenilendi. Bu aslında Apple’ın Çin pazarında büyüme isteği düşünüldüğünde bu hareket oldukça mantıklı bir hamle.

Maps

apple-maps

Apple’ın Maps’i artık daha fazla restoran ve diğer lokasyonları önermeye başlıyor ve bunu tam da kullanıcının takviminde nerelerde olacağı ve genellikle nerelerde vakit geçirdiğini baz alarak yapıyor.

Fotoğraflar

Apple, fotoğraflar için olan özelliklerini artırdı. Artık daha iyi organizasyonun olduğu görülen fotoğraflarda aynı zamanda “Anılar” adı verilen bir özellikle de otomatik olarak videoların birbirine eklenmesi sağlandı.

Ne dersiniz, tüm bu işler Apple ‘Think Different ‘ mottosuna ne kadar uyuyor?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

İngiliz Sporcu İçeceği iPro Sport Türkiye Pazarına Girmeye Hazırlanıyor 0

Şu an Türkiye’de faaliyet gösteren sporcu içecekleri markalarına yeni bir oyuncu ekleniyor. İngiltere menşeili iPro Sport yakın bir zamanda Türkiye pazarında faaliyete başlayacak. Birleşik Krallık ülkeleri dışında 5 farklı ülkede faaliyette bulunan markanın 6. noktası Türkiye olacak.

İzotonik sporcu içecekleri kategorisinde bulunan marka, vücudun kaybettiği tuz ve mineralleri vücuda geri kazandıran, spor esnasında kas gücünün devamına destek veren özelliklere sahip ürünler üretiyor. Markanın 3 farklı ürün çeşidi bulunuyor. Ürünlerde Stevia bitkisi tatlandırma amaçlı kullanılıyor. Sağlıklı beslenme konusunda kalite güvencesi programı olan informed-sport.com üzerinden alınan akreditasyonların yanı sıra ürünlerde Helal Gıda Sertifikası bulunuyor.

Britanya ülkeleri başta olmak üzere diğer ülkelerde çeşitli spor dalları ve liglere destek veren markanın promosyon çalışmaları Amerikan futbolu, basketbol, plaj sporları, kriket, bisiklet, dans, futbol, motor sporları, rugby, vücut geliştirme ve jimnastik gibi çeşitli branşlarda yürütülüyor. Promosyon çalışmalarının birbirinden farklı dallarda olması ve ana akım spor dalları dışındaki branşlara yönelik çalışmalar yapmaları, markaya Türkiye’de de birtakım avantajlar sağlayabilir. Ülkemizde aynı kategoride yer alan markaların futbol ve basketbol ağırlıklı çalışmaları ön plana çıkıyor.

Bir süre önce spor ve sağlıklı yaşama yönelik geliştirilecek içeceklerin Türkiye’de yeni bir pazar yaratabileceğini öne sürmüştüm. iPro Sport, geliştireceği pazarlama çalışmalarıyla hem sporculara hem de oluşacağını düşündüğüm bu sektöre hitap edebilir. Ülkemizde şu an sporcu içecekleri sektöründe yer alan küresel markalar arasında Gatorade ve Powerade sayılabilir. Protein içerikli ürünleriyle yeni bir uygulama sahasına giren Ülker ve Pınar markaları, pazardan alacakları geri bildirimle birlikte ürün gamını artırabilir ve sektörü genişleterek yeni oyuncuların buraya yönelmelerine neden olabilir. 2018 yılı bu çalışmaların gözlemlenebileceği taze bir yıl olarak önümüzde duruyor.

Starbucks Bardakları Yeni Yıl ve Kış Temasıyla Renkleniyor 0

Starbucks’ın neredeyse 600 yıldır tüketilen bir içeceği, hele Türkiye gibi özel bir pişirme tekniği bulacak kadar ona düşkün ve kahve kültürü oldukça gelişmiş ülkelerde bile kendi ürünleriyle nasıl kolayca pazarlayabildiğini merak ederiz. Bu önemli ve dünyanın farklı kıtalarındaki kültürel kodları da aşarak başarılı olmuş pazarlama taktiği, aslında sadece kahvenin kendisinden ve çeşitliliğinden değil, sunumundan da kaynaklanıyor. Markanın kış döneminde çıkardığı rengarenk Starbucks yılbaşı bardakları da bunun önemli bir parçası.

Markanın bu kış için tasarladığı bardaklarda, sanatsal bir yaklaşım hissediliyor. Hepimizin bildiği büyük ve düz renk Starbucks bardağındaki beyaza, yaklaşan yılbaşı nedeniyle kırmızı da katılmış ve çam ağacının unutulmadığı tasarımda, Starbucks simgesi olan siyah kontur çizgileriyle resmedilmiş yeşil fonlu deniz kızını bu sefer kırmızı kurdeleler sarıyor. Bardaklar ayrıca, müşterileri adlarını üzerine yazmaya yönlendirmek için kanvas doku görünümlü bir tasarımla üretildi. Hediyeler, çam ağacı ve diğer tatil görselleriyle donatıldı.

Starbucks Kıdemli Yaratıcı Direktörü Leanne Fremar, 2017 bardaklarının, markanın ilk dönemsel kırmızı bardaklarını “geçmiş yılların şerefine” sunmasının 20. yılına denk geldiğine dikkat çekiyor. Fremar, 2017 bardaklarında kullanılan görsellerin, insanların önemli günleri kutlama şekillerini temsil ettiğini belirtiyor. Tatilleri kutlamanın birçok yolu olduğunun söyleyen Fremar, bu yolların hepsini Starbucks’ta uyguladıklarının altını çiziyor.

2015 bardaklarında, aşağıya doğru yoğunlaşan, gölgeli kırmızı tasarımı seçen Starbucks, internetteki tasarım anlayışından da etkilenerek Noel tarzını yansıtmayan bir yol tercih etmişti.

Mevsimsel ve yeni yıl temaları taşıyan, müşterileri tarafından tasarlanan 13 farklı bardak kullanan marka bu kış, Starbucks Yaratıcı Stüdyo illüstratörü Jordan Kay’in çizgileriyle huzurumuza çıkıyor. 2017 Starbucks bardakları hakkında biraz daha fikir edinmek için aşağıdaki videoyu izleyelim.

Renkli bir konsepti tercih eden Starbucks’ın, kendi çizimlerini bardaklar üzerine yansıtan çalışanlarından ve müşterilerinden önemli ipuçları yakaladığı görülüyor. Kampanya teması olan ve bardak tutma şeridinde kendine yer bulan “Give Good” ise Starbucks çalışanlarının ve müşterilerinin olumlu ve üretken karakterine atıf yapar, markanın enerjisini gösterir nitelikte olmuş. Tam da bu noktada, markanın insanlara ilham vermek ve onların bardaklarını renklendirmesi amacıyla, yaratıcı gereçleri sezon boyunca şubelerinde bulunduracağını da ekleyelim.

Bu ayın başında geri dönen bardakların; Chestnut Praline Latte, Caramel Brulée Latte, Eggnog Latte, Holiday Spice Flat White, Gingerbread Latte ve Peppermint Mocha gibi kestaneden karamele, zencefilden naneye kadar uzanan mevsimsel içecekleri de beraberinde getirdiğini de söyleyelim. Starbucks’ın yılbaşı hediye kartlarını ve diğer sürprizleri ise 9 Kasım’da müşterilerin beğenisine sunması bekleniyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link