Escobar İsimli Bar, Singapur ve Kolombiya Arasında Krize Neden Oldu

Restoran, bar ya da kafe tarzı herhangi bir mekanın konsepti, ismi ya da logosu belirlenirken popüler şeylerden esinlenilmesi gayet normaldir. Ancak Singapur‘daki bir bar, bu esinlenme olayını bambaşka bir noktaya taşımış. Söz konusu barın ismi Escobar olarak belirlenmiş, üstelik bununla da yetinilmemiş ve logo olarak da Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın yüzü kullanılmış.

Design Taxi’nin paylaştığı habere göre Escobar isimli bar, logo olarak Pablo Escobar’ın yüzünü kullanması nedeniyle birçok eleştiriye maruz kalmış. Bu durumla ilgili Kolombiya elçiliğinden de şikayet alan bara, kimliği bilinmeyen kişiler tarafından ölüm tehditleri içeren aramalar bile yapılmış.

Barın sahibi olan Stan Sri Ganesh, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada yeni logonun yaklaşık olarak bir ay içinde kullanılmaya başlanacağını ve herhangi bir değişiklik yapmayı planlamadıklarını ifade etti. Stan Sri Ganesh, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Bunun, toplumun bazı üyeleri için hassas bir konu olabileceğini kabul ediyoruz. Biz, onun resmini sadece bir popüler kültür referansı olarak kullanıyorduk. Hiçbir şekilde Pablo Escobar’ın eylemlerine göz yummak ya da onları yüceltmek istemedik.”

Aslında bu bar, Kolombiya elçiliğinin Singapur Dışişleri Bakanlığı’na üç sayfalık bir mektup göndermesinin ardından dikkatleri üzerine çekti. Kolombiya elçiliği bu mektupta, Escobar isimli barın Kolombiya tarihindeki en kötü suçluya saygı gösterdiğine dair ciddi endişelerini dile getirdi. Mektubun çok küçük bir kısmında tam olarak şu ifadelere yer verildi:

“Kolombiya Cumhuriyeti Elçiliği, bu suçlunun Kolombiya’da neden olduğu dehşeti tazelemek için bazı bilgiler paylaşmak istiyor… Uyuşturucu bağımlılığının teşvik etmesinden ve ilan ettiği savaştan bahsetmiyoruz bile.”

Narkotik büro adına konuşan bir yetkili ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Escobar’ın isminin ya da benzer bir şeyin kullanılmasının son derece sakıncalı olduğunu ve bunun, Singapur’un uyuşturucuya karşı sıfır tolerans yaklaşımına ve kendilerinin önleyici uyuşturucu eğitimi konusundaki çabalarına aykırı düşeceğini ifade etti. Bununla birlikte yetkili, bir uyuştucu kaçakçısını ve bağlantılı olarak uyuşturucu kullanımını çekici hale getirmenin sorumsuz ve düşüncesiz bir davranış olduğunu dile getirdi.

Şimdilik kesin olmasa da, Escobar isimli bu bar, ilerleyen günlerde ismini ve logosunu değiştirmek zorunda kalacak gibi görünüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Burger King International House of Pancakes’i Sosyal Medyada Trolledi

Rakiplerine özellikle de Mc Donald’s’a sataşmakta ustalaşmış olan Burger King bu sefer olabilecek en iyi şekilde International House of Pancakes (IHOP)‘u trolledi.

International House of Pancakes, pankekleriyle ünlü bir kahvaltı zinciri. Yakın bir zamanda pankeklerin yanında burger da satmaya başladı. Burger satmaya başladıktan sonra yeni bir pazarlama stratejisi olarak ismini IHOB yani International House of Bancakes şeklinde değiştirdi. Bu elbette diğer fast food markalarını kızdıracak bir hamle oldu.

Bu hamlenin ardından sosyal medya karıştı. Burger’ların bir süre muhtemelen yenilemez olacağı ile ilgili söylentiler vardı, Burger King sosyal medyadaki sessizliğini bir süre korudu ta ki Facebook’ta logosunu “Pancake King” olarak değiştirene kadar.

Burger King logosundaki ismini değiştirdikten sonra zaten daha öncesinde kahvaltıda sunuyor olduğu pankeklerinin fotoğrafını kapak fotoğrafı olarak değiştirdi.  Değişiklikle ilgili açıklama yapmayan Burger King Twitter üzerinden “Hey Burger King ihob için ödünç verebileceğin bir ızgaran var mı?” diye soran bir kullanıcısına şu cevabı verdi; “Üzgünüm, eski Burger King şu an telefona gelemiyor…”

Reklam kampanyalarını ve sosyal medya hesaplarını en iyi yöneten markalardan birisi olan Burger King’in bu hamlesini siz nasıl buldunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Alibaba ile THY Anlaştı, Teslimat Süresi 4 Güne İnecek

  • THY’nin Alibaba ile yaptığı iş birliği kapsamında Alibaba’dan Türkiye’ye ürün teslimatı 40 günden 4 güne düşecek.
  • THY, Çin menşeili kargo şirketi ZTO ve PAL Air ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle 2 milyar gelir sağlamayı hedefliyor.
  • İlgili yazı; Türkiye’nin En Değerli Markaları Belli Oldu

Türk Hava Yolları (THY) dünyanın en büyük kargo şirketlerinden Çinli ZTO ve Hong Konglu havayolu şirketi PAL Air ile stratejik bir iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında Hong Kong merkezli ortak bir global ekspres şirketi kurulacak. Bu iş birliği ile THY, dünyanın en büyük entegratörleri arasında yer alacak. Yeni kurulacak şirketin hizmetleri arasında, kapıdan kapıya lojistik faaliyetleri, toplama, taşıma, adresten alma, dağıtım, navlun taşıma, çapraz sevkiyat ve son noktaya kadar taşıma yer alacak. Şirket aynı zamanda gerektiği durumlarda depo yönetimi, sipariş ve tedarik zinciri yönetimi hizmetleri de sunacak.

2 milyar dolarlık gelir

Şu anda filosundaki 18 kargo uçağı ile alanında dünyanın en büyük 8’inci şirketi olan Turkish Cargo, Uzak Doğu pazarındaki yeni operasyonları ile yakın zamanda ilk 5’e daha sonra da ilk 3’e girmeyi planlıyor. Şirket bu anlaşmadan 5 yıl içerisinde 2 milyar dolar gelir bekliyor.

Alibaba teslimatları 4 güne inecek

İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışı öncesi küresel anlamda ses getirecek ortaklığın imzaları, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker  Aycı, ZTO Express Başkanı Mei Song Lai ve PAL Air Ltd Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vivian Lau’nun katıldığı basın toplantısında atıldı. e-ticarette ve ekspres kargoda son yıllarda bir arayış içinde olduklarını belirten İlker Aycı, “Alibaba’dan aldığımız ürünler Türkiye’ye 40-45 günde geliyordu. Bu iş birliği ile uluslararası kargolar hızlanacak. Ekspres kargo ile zamanlamada büyük avantajlar oluşacak. 40 günde gelen ürünler artık Türkiye’ye 4 günde ulaşacak” dedi.

Uluslararası e-ticaret firmalarının önde gelenlerinden Alibaba Group, kısa süre önce 1.38 milyar dolar yatırımla ZTO Express firmasının yüzde 10’luk payını satın alarak ortağı olacağını ve bu işlemin bu ay tamamlanacağını duyurdu.

10 kat  hızlanacak

e-ticarette ve ekspres kargoda son yıllarda bir arayış içinde olduklarını belirten İlker Aycı, “Alibaba’dan aldığımız ürünler Türkiye’ye 40-45 günde geliyordu. Bu iş birliği ile uluslararası kargolar hızlanacak. Ekspres kargo ile zamanlamada büyük avantajlar oluşacak. 40 günde gelen ürünler artık Türkiye’ye 4 günde ulaşacak” dedi.
Uluslararası e-ticaret firmalarının önde gelenlerinden Alibaba Group, kısa süre önce 1.38 milyar dolar yatırımla ZTO Express firmasının yüzde 10’luk payını satın alarak ortağı olacağını ve bu işlemin bu ay tamamlanacağını duyurdu.

Kaynak: Gazete Vatan

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link