Escobar İsimli Bar, Singapur ve Kolombiya Arasında Krize Neden Oldu

Restoran, bar ya da kafe tarzı herhangi bir mekanın konsepti, ismi ya da logosu belirlenirken popüler şeylerden esinlenilmesi gayet normaldir. Ancak Singapur‘daki bir bar, bu esinlenme olayını bambaşka bir noktaya taşımış. Söz konusu barın ismi Escobar olarak belirlenmiş, üstelik bununla da yetinilmemiş ve logo olarak da Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın yüzü kullanılmış.

Design Taxi’nin paylaştığı habere göre Escobar isimli bar, logo olarak Pablo Escobar’ın yüzünü kullanması nedeniyle birçok eleştiriye maruz kalmış. Bu durumla ilgili Kolombiya elçiliğinden de şikayet alan bara, kimliği bilinmeyen kişiler tarafından ölüm tehditleri içeren aramalar bile yapılmış.

Barın sahibi olan Stan Sri Ganesh, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada yeni logonun yaklaşık olarak bir ay içinde kullanılmaya başlanacağını ve herhangi bir değişiklik yapmayı planlamadıklarını ifade etti. Stan Sri Ganesh, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Bunun, toplumun bazı üyeleri için hassas bir konu olabileceğini kabul ediyoruz. Biz, onun resmini sadece bir popüler kültür referansı olarak kullanıyorduk. Hiçbir şekilde Pablo Escobar’ın eylemlerine göz yummak ya da onları yüceltmek istemedik.”

Aslında bu bar, Kolombiya elçiliğinin Singapur Dışişleri Bakanlığı’na üç sayfalık bir mektup göndermesinin ardından dikkatleri üzerine çekti. Kolombiya elçiliği bu mektupta, Escobar isimli barın Kolombiya tarihindeki en kötü suçluya saygı gösterdiğine dair ciddi endişelerini dile getirdi. Mektubun çok küçük bir kısmında tam olarak şu ifadelere yer verildi:

“Kolombiya Cumhuriyeti Elçiliği, bu suçlunun Kolombiya’da neden olduğu dehşeti tazelemek için bazı bilgiler paylaşmak istiyor… Uyuşturucu bağımlılığının teşvik etmesinden ve ilan ettiği savaştan bahsetmiyoruz bile.”

Narkotik büro adına konuşan bir yetkili ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Escobar’ın isminin ya da benzer bir şeyin kullanılmasının son derece sakıncalı olduğunu ve bunun, Singapur’un uyuşturucuya karşı sıfır tolerans yaklaşımına ve kendilerinin önleyici uyuşturucu eğitimi konusundaki çabalarına aykırı düşeceğini ifade etti. Bununla birlikte yetkili, bir uyuştucu kaçakçısını ve bağlantılı olarak uyuşturucu kullanımını çekici hale getirmenin sorumsuz ve düşüncesiz bir davranış olduğunu dile getirdi.

Şimdilik kesin olmasa da, Escobar isimli bu bar, ilerleyen günlerde ismini ve logosunu değiştirmek zorunda kalacak gibi görünüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Uber’den E-Fatura Hamlesi

Teknolojisiyle şehiriçi ulaşımı dünya çapında kolaylaştıran Uber, Türkiye’de yeni faturalandırma sistemini sunuyor.

Dünyanın her yerinde şehirlere ekonomik katma değer ve teknoloji sağlayarak yarattığı iş fırsatlarıyla ülke ekonomisine katkıda bulunan ve akıllı şehir standartlarını yakalayarak yolculara güvenilir ulaşım hizmeti sağlamak üzere çalışmalarını sürdüren Uber, bu yoldaki adımlardan biri olarak, tüm mevcut UberXL sürücü ortaklarıyla birlikte e-Fatura sistemine geçtiğini duyurdu.  

Yerel paydaşlarla işbirliği çerçevesinde, bu geçişle birlikte yolcular UberXL seyahatleri için, yolculuğu gerçekleştiren taşımacılık şirketi tarafından düzenlenen e-Faturaya Uber profillerine giriş yaparak kolayca erişebiliyorlar. Aynı zamanda, iş ortakları da sağlanan hizmet bedeline ilişkin e-Faturayı Uber’den alabiliyor.

UberXL yolculuklarının e-Faturasına erişmek isteyen yolcular, riders.uber.com adresinden hesaplarına giriş yaparak vergi profillerini doldurup ilgili yolculuğu seçerek e-Faturalarını isteyebilir ve sisteme kayıtlı e-posta adresleri üzerinden e-Faturalarını temin edebilirler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Huawei, Apple Kuyruğunda Bekleyen Vatandaşlara Powerbank Dağıttı


Bildiğiniz üzere Apple hayranları yeni iPhone modellerine kavuşmak için Apple Store’lar önünde her sene uzun bir kuyruk oluştururlar. Samsung da daha önce bu durumla dalga geçmişti. Fakat yılın ikinci çeyreğinde Apple’ı geride bırakarak dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi haline gelen Huawei, iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR modellerinin tanıtıldığı lansmanın hemen ardından attığı bu tweette, ’Bize yılın gerçek kahramanı olmamıza izin verdiğiniz için teşekkür ederiz. 16.10.2018’de Londra’da görüşmek üzere’’ ile Apple’a göndermede bulunmuştu.

Apple’a sataşan Çinli şirket, şimdi de cihazların batarya kapasitesi ile alay etti. Singapur’daki Apple Store önüne giden birkaç Huawei görevlisi, yeni iPhone’lara sahip olmak için kuyrukta bekleyen Apple hayranlarına Huawei markalı powerbank’ler dağıttı.

Apple hayranlarına dağıtılan powerbank’lerin üzerinde yazılan notta ise; ‘İşte bir powerbank. Buna ihtiyacın olacak’ yazısı bulunuyor. Huawei, yeni iPhone’larına kavuşmak isteyen Apple hayranları aracılığı ile Apple’a güzel bir gönderme yapmış bulunmakta. Fakat Huawei’nin dağıtmış olduğu powerbank’ler ‘ucuz’ ürünler olmadığını da belirtmiştir. 10.000mAh kapasiteli ürünlerin satış fiyatı 59 dolar (370 TL).

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?