“Dünyanın En Değerli 5 Markası” Listesinde Teknoloji Hakimiyeti 0

Teknolojinin hayatımızda ne kadar önemli bir yerde durduğunu artık tartışmamız manasız. Sadece hayatlarımız değil, borsalar da gelişiminin ve değişimin ne denli büyük olduğunu gözler önüne seriyor.

Teknolojinin piyasa hakimiyetini, belki de en net şekilde her sene açıklanan “Dünyanın En Değerli Markaları” listesindeki değişimle görebiliyoruz. Öyle ki, 2006 yılında en değerli 5 marka arasında teknoloji şirketi olarak sadece Microsoft yer alırken 2017’de teknoloji markaları, ilk 5’i başka sektörlere kaptırmamış.

Bundan yaklaşık 11 sene öncesinin ilk 5’i sırayla Microsoft, General Electric, Coca Cola, China Mobile ve Marlboro iken bu sene ilk 5’te şu şirketler yer alıyor:

Küresel Sıralama Marka Marka Değeri 2017
#1 Google 245,6 Milyar Dolar
#2 Apple 234,7 Milyar Dolar
#3 Microsoft 143,2 Milyar Dolar
#4 Amazon 139,3 Milyar Dolar
#5 Facebook 129,8 Milyar Dolar

Yukarıda yer alan tabloda teknoloji şirketlerinin geçtiğimiz 10 yıl içinde marka değerlerini inanılmaz derece yüksek seviyelere çıkardığını çok net görebiliyoruz. Yani sadece Apple ve Google’ın son rakamlarını da bu listeye dahil edecek olsak ortaya çıkacak rakam İsveç’in gayrisafi milli hasılası ile yarışabilir.

Listeden yüz tanıma teknolojisiyle mutsuz müşterileri tespit etmeyi hedefleyen Walmart’ın çıkışı ve yerine 4 numarada yer alan Amazon’un 139 milyar dolar ile girişi ise e-ticaretin, klasik perakende sektörü üzerinde yıkıcı etkisini gayet net bir şekilde açıklıyor.

Marka değeri sıralamasının yeni gelen 7 teknoloji şirketi arasında tanıdık isimler var: Netflix, Snapchat, HPE, Salesforce, Xfinity ve Sprint. Bu isimler, marka değeri listesinin yaşını gençleştirmiş durumda. Çünkü yeni gelen 7 markanın yaş ortalaması sadece 20. Bu veri ise bizlere marka değerinin artık piyasada ne kadar uzun süredir bulunduğun ile pek ilgili olmadığını anlatıyor.

2006’nın ilk 10 markası, ortalama 88 yaşında iken, 2017’nin ilk 10 markasının ortalama yaşı 42 olarak kaydediliyor.

Peki Marka Değeri Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Brandz Top 100 Küresel Marka raporundan alınarak oluşturulan bu grafik, markaların finansal değerlerini hesaplamak için özel bir yöntem kullanıyor. Bu yönteme göre tüketicilerin zihninde var olan, tüketicinin onun hakkında geçirdiği zaman, deneyimleri ve tanıtımı sonrası yarattığı düşünce markayı, tüketicinin o markayı diğerlerinden farklılaştırmasına yarayan değerlerin bütünü de marka değerini oluşturuyor.

Aşağıdaki tabloda 2006’dan 2017’ye marka değeri sıralamasının evrimini görebiliriz:

Teknolojinin markalar üzerinde yarattığı bu dev etkiyi, büyük markalara ve tüm dünyaya getirdiği değişim etkisini katlanan değerleri ile her yıl izlemeye devam edeceğiz.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için Brandz Most Valuable Global Brands 2017 raporuna göz atabilirsiniz.

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Pepsi Kör Tadım Testinin Sonucu Tüketici Davranışına Yansır Mı? 0

Herkese merhaba,

Pepsi 30.04.2016-03.07.2016 ve 07.04.2017-21.06.2017 tarihlerinde olmak üzere iki ayrı yılda Türkiye’nin 59 farklı şehrinde kör tadım testleri uyguladı. Test uygulaması, deneğin göremeyeceği bir ortamda iki farklı bardağa konan kolalardan hangisini beğendiğinin sorulması ile yapılıyordu. Pepsi, bu teste katılan 125.247 kişinin %59’unun Pepsi’yi tercih ettiğini geçtiğimiz aylarda yürüttüğü reklam kampanyası ile duyurdu.

Peki, bu çalışma ne kadar başarılı olmuş olabilir? Bunu anlamak için şu soruların cevaplanması gerektiğine inanıyorum:

1) Pepsi’nin hedefi olan Türkiye genel evreninde, 59 şehirden oluşan çalışma evreni genelleme yapmak için yeterli miydi?

2) Pepsi’nin potansiyel tüketici olarak gördüğü toplam tüketici sayısı ile 125.247 kişiden alınan sonuç, örneklem için yeterli mi? Bu kişilerin Türkiye genel evrenini temsil etme yeteneği var mı?

Soruların akademik ve biraz sıkıcı olduğunun farkındayım. Fakat, Pepsi’nin önemli bir çaba harcayarak yaptığı bu kampanyanın sonucunu anlayabilmek için bu sorulara cevap verilmesi gerekiyor. Şahsen, 59 şehre yayılan bir araştırmanın önemli olduğuna inanıyorum. Bu çalışma için partnerle bir çalışma yürütüldüğünü düşünüyorum. Aynı zamanda iş gücü ve uygulama anlamında da büyük emek verildiği muhakkak. Ülke nüfusunun 80 milyona yaklaştığı günümüzde, 29 yaşın altındaki nüfusun ülke toplam nüfusuna oranı neredeyse %50 ve içecek sektöründeki markaların önemli satış potansiyelini oluşturan nüfus 15-29 yaş arası. Bu noktada 59 şehirde örneklemdeki kişi sayısı artırılabilirdi.

Sonucun tüketici davranışına yansıması ise başka bir boyut çünkü duygusal faktörler konuya dahil olacak. Tüketicilerin bir kısmı Coca-Cola ve Pepsi’nin tadını ayırabileceklerini iddia edebilir ve daha önceden tercih ettiği markayı tahmin ederek tercihini korumak isteyebilir. Bu testte tüketiciler, bardaklardan bir yudum aldıktan sonra hangisini beğendikleri soruldu. Ürün ilk yudumda beğenilse de tüm bardağın tüketiminde sonuç değişebilir mi? Pepsi’nin Coca-Cola’ya göre daha şekerli olduğu biliniyor. Şeker farkı, üründen ilk yudum alındıktan sonra tercihi ne kadar etkileyebilir? Bu yılın Mayıs ayında Serdar Altan’ın pazarlamasyon.com yazısında Pepsi’nin tadım testlerini kazanmasının nedeninin Coca-Cola’ya göre daha tatlı olması ve turunçgil tadı içermesi olarak açıklanmıştı. Son olarak, bu kampanyadan sonra başka markaları tercih eden tüketicilerden kaçı Pepsi satın almaya başladı? Bunun takibi ve tespiti yapılabilir mi emin değilim. Yazıyı ilginç ama belki de karşılaştığınız bir tespitle kapatmak istiyorum:

“Restoranda tercih etmediği kola markasını görünce istediği kolayı dışarıdan aldırtan bir Türkiye’de yaşıyoruz.”

Coca-Cola ve Pepsi rekabetinde iki markaya da başarılar.

Snapchat, Dans Eden Sosisli Sandviç Kostümü Satışa Sundu 0

Son olarak platformu üzerinde artırılmış gerçeklik ve sanatı birleştiren yeni bir özellik ve firmaların kendisi üzerinden hizmetlerini sunmasına olanak tanıyan kaynak kartlarını kullanıma sunan Snapchat, yeni bir ürün satışa sundu. Ancak satışa sunulan bu ürün, aynı zamanda şirketin bugüne kadarki en ilginç hamlesi olabilir.

Bildiğiniz gibi Batı Kültürü’nde, özellikle de ABD’de bir “Halloween”, yani “Cadılar Bayramı” geleneği vardır ve Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim’de kutlanır. Bu tarihe yaklaştığımız şu günlerde de birçok marka, Cadılar Bayramı’na özel indirimler ve ürünler satışa sunuyor. Bu markalardan biri de Snapchat. Ancak sosyal ağ, hiç beklenmedik bir ürünle bizlerin karşısına çıktı. Snapchat’in sahibi olan Snap Inc. firması, Amazon üzerinde “dans eden sosisli sandviç kostümü” satışa sundu. Snap Inc.’in satışa sunduğu bu Cadılar Bayramı kostümünün satış fiyatı ise 80 dolar.

Asıl soru, Snapchat neden böyle bir kostüm satışa sunma gereği duydu? Aslında SnapInc.’in daha önce Amazon üzerinde satışa sunduğu birtakım lisanslı Snapchat ürünleri mevcut. Bu ürünler arasında Snapchat logosu şeklinde bir sırt çantası, iskambil kağıdı, buz kalıbı, pelüş Snapchat oyuncağı ve plaj havlusu gibi çeşitli ürünler yer alıyor. Snap Inc. de satışa sunduğu bu dans eden sosisli sandviç kostümü ile birlikte hem insanlara Cadılar Bayramı’nda giyebilecekleri ve pek de alışıldık olmayan bir kostüm seçeneği sunmak hem de bu lisanslı ürün yelpazesini genişletmek istemiş olmalı.

Üstelik Snap Inc.’in satışa sunduğu bu ilginç kostüm, insanların kolay bir şekilde telefonlarını kullanmalarına olanak sağlayan bir şekilde tasarlanmış. Dolayısıyla bu kostümü giyen insanlar, hiç zorlanmadan fotoğraf ve video çekebilecek ya da Snapchat açısından düşünürsek Snap atabilecek veya Snapchat hikayesi oluşturabilecekler.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link