Dove’u biliyoruz, çünkü ‘Dove Farklıdır’.  Böyle iddialı bir mottoya sahip olan ünlü marka ürünleri ile yapay güzellik değil her fırsatta gerçek güzelliği överek zaten kalplerimizde diğer markalardan daha farklı bir yere sahip.  Dove’un farklı kişilerin olduğu gibi güzel oldukları ve bununla övünmeleri üzerine ve vaadi olan bu söylemi her fırsatta, her reklam kampanyasında yenileyerek kadınların güvenini tazelemeye devam ediyor.

Daha öncelerde de ‘Gerçek Güzellik Kampanyası’ kapsamında birçok başarılı kampanyaya imza atan Dove şimdi de erkeksiliği yeniden tanımlayan ve cinsiyetçi önyargılara savaş açan yeni bir kampanyaya imza atıyor.  #MyBeautyMySay ismindeki kampanya tüm dünya kadınlarına kendi değeri ve güzelliğinin sadece görünüşünde olmadığını anlatıyor.

‘Beauty on your own terms’ başlıklı yeni reklam filminde de kampanya ile uyumlu olarak 9 farklı kadın, görünüşlerine göre nasıl yargılandığı ile ilgili deneyimlerini birbirleriyle ve izleyiciyle paylaşıyorlar.

5-Dove-Ad-My-Beauty-My-Say-Inspriring-Empowering

Reklam filmi oldukça ilginç, ilginç olduğu kadar da kanıksanmış- aslında mücadele etmemiz gereken- güçlü itiraflar barındırıyor. Örneğin bir profesyonel kickbox sporcusu Heather: ‘ Kickbox için fazla güzel olduğumu söylediler. O güzel yüzünü dağıtacaksın…’

Ya da bir dansçı olan Grace’e ‘burnunun fazla ön planda’ olduğu ile ilgili bir yorum gelirken, New York’lu bir manken Rain için ise ‘ Fazla maskülen, erkek gibi ve çirkin’ yorumları gelmiş.

Dove’un pazarlama direktörü Jennifer Bremner neden böyle bir çalışmaya imza attıkları konusundaki fikrini şöyle ifade ediyor: “Kadınları görünüşlerine göre yargılamak bir yerlerde norm haline geldi.” Ve bizler uzun zamandan beri her türlü cinsiyetçi söylemle bir yerlerden ötekileştirilen kadınlar ile ilgili ‘görünüşe göre yargılama’ fikrinden vazgeçmeli, vazgeçirmeliyiz.

7-Dove-Ad-My-Beauty-My-Say-Inspriring-Empowering

Bağlı bulunduğu marka ailesi Unilever’in cinsiyetçiliğe karşı açtığı ilk savaş global olarak sürdürülen ‘Kız Gibi’ kampanyasıydı. Dove için yapılan  #MyBeautyMySay kampanyası da bu yolda kararlı bir şekilde ilerlediklerinin adeta göstergesi.

Dove kampanya kapsamında toplumsal kodlara adeta ilmek ilmek işlenmiş bu önyargıyı kırmak için tüm kadınları kendilerini ifade etmeye davet ediyor. Siz neredesiniz?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın