Lüks moda markalarının yüksek fiyatlı ürünlerini görmeye alışığız. Bu zamana kadar absürt fiyatlarla satışa sunulan birçok ürün gördük. Hatta bu ürünlerden bazıları, biz de dahil olmak üzere birçok yayın kuruluşu tarafından haber yapıldı.

Bu sefer ise Fransız lüks moda markası Chanel, bu absürtlük olayını bir adım öteye taşıdı. Kendi markasını taşıyan bir “bumerang” satışa çıkartan marka, bu bumerangın satış fiyatını ise 1325 dolar olarak belirledi. Ancak Chanel’in oldukça yüksek bir fiyattan satışa sunduğu bumerang, sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutuldu. Birçok insan, Avustralya yerlileri olan Aborijinler tarafından silah olarak kullanılan ve kültürel miras olarak görülen bumerangın bir lüks tüketim ürünü olarak satılmasına tepki gösterdi.

Modern Avustralya Aborijini tasarımı ve hikaye anlatıcılığı konusunda ödüllü bir kreatör Alison Page ise, The Telegraph’a yaptığı açıklamada Fransız moda markasının bu hamlesini “cehaletin yeni bir seviyesi” olarak tanımladı. Page, ayrıca Chanel’in bunu yaparak Aborijin kültürünü çaldığını, kaynağı ve onun gerçekten nereden geldiği hakkında herhangi bir referans göstermeden onu ticarileştirdiğini ifade etti.

Chanel ise konuyla ilgili olarak CNN’e yaptığı açıklamada, “Chanel, tüm kültürlere saygı gösterilmesi konusuna fazlasıyla kendini adamıştır ve bu durumdan incinmiş olabilecek kişiler nedeniyle derin bir şekilde üzüntü duyuyor.” şeklinde bir ifade kullandı.

Bir Cevap Yazın