Taksim Gezi Parkı protestoları sonrası gündeme gelen isim ve ifadeler için marka başvuruları yapıldı. ‘Çapulcu’, ‘Gezi Parkı’, ‘Biber gazına hayır’ için Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) marka başvurularında öne çıkanlar. “Çapulcu” için Türk Patent Enstitüsü’ne ilk başvurunun 4 Haziran’da yapıldığını aktaran yetkililer, 7 Haziran itibariyle sayının 16’ya çıktığını belirttiler.

4 Haziran’da ilk yapılan başvurunun sahibi ise Çağatay Şen. Şen’in başvurusunun kapsamı “Koruyucu amaçlı olanlar hariç her türlü malzemeden yapılmış iç-dış giysiler, çoraplar. Baş giysileri. Ayak giysileri” olarak belirtildi. “Çapulcu” için son başvuru sahiplerinden biri olan Erkin Erdik isimli kişi ise başvurusunda kapsam olarak “Yiyecek içecek sağlanması hizmetleri. Hayvan bakım evleri hizmetleri. Gündüz bakımı hizmetleri. Geçici konaklama” belirtti.

Chapulling, Chapulcu, Chapuller ve Diğerleri

Marka başvurularında “Çapulcu” dışında en dikkat çekici olanları ise, Gezi Parkı direnişçilerinin İngilizce’ye yeni kazandırdıkları fiil ve kelimelerden chapulling, chapuller ve chapullist. Bu marka isimleri için TPE’ye ikişer başvuru yapılırken, chapulcu için de 4 başvuru yapıldı.

Marka tescil başvurularının kapsamı ise bir hayli geniş. Böcek ilacından, ütüye, yiyecek ve konaklama hizmetlerine kadar genişleyen bir liste söz konusu. Hatta kreş ve eğitim hizmetleri için bile tescil ettirmek isteyen başvuru sahipleri var. Çapulcu için motorlu taşıt markası başvurusu bile yapıldı. Bebek emziği, tuvalet kağıdı, gazete, alkollü içkiler, meşrubat, yumurta, protez organlar, prezervatif, yangın söndürücü madde  ve şemsiye de marka tescilinde kapsama alınması istenenler arasında.

Hizmet sektöründe de, reklamcılık, spor, kültür ve eğlence hizmetleri, radyo ve televizyon yayıncılığı markanın tescil ettirilmek istenildiği diğer öne çıkan sektörler.

Çapulcu ile ilgili marka başvuruları  TPE tarafından incelenecek. Uygun görülmesi durumunda 6 aylık sürede marka bültenleri listesinde yayınlanacak. İlana süresi içinde itiraz gelmemesi durumunda tescil işlemi de yapılmış olacak. TPE, “kamu düzenini bozucu ve bölücü” unsurlar içeren markaları tescil etmiyor. Bu nedenle, yoğun marka tescil taleplerine TPE’nin nasıl bir tepki vereceği merak konusu haline gelmiş durumda.

Bir Cevap Yazın