Burger King, Ağ Tarafsızlığını Anlatmak İçin Servis Hızını Yavaşlattı

Hatırlarsanız geçtiğimiz aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Federal İletişim Komisyonu (FCC), internet servis sağlayıcılarının işleyişini düzenleyen “ağ tarafsızlığı” yönetmeliğini yürürlükten kaldırmıştı ve bu olay, tüm dünyada çok büyük bir kesimin tepkisini çekmişti. Zira ağ tarafsızlığının ortadan kalkması, internet servis sağlayıcılarının kullanıcılara daha yüksek internet hızı ya da daha kaliteli bir hizmet sunmak için daha fazla ücret talep edebilmesine olanak sağlıyordu.

Geçtiğimiz yılın büyük bölümünde internet gündemini meşgul eden ağ tarafsızlığı, birçok internet kullanıcısı tarafından bilinmeyen bir kavramdı. Bu nedenle de geçtiğimiz aylarda, internette ağ tarafsızlığıyla ilgili birçok makale yayınlandı. Burger King de ağ tarafsızlığı kavramı basite indirgenmiş bir şekilde, kendince anlatmak için sosyal bir deney uyguladı. Bu sosyal deney kapsamında, Whopper sipariş eden müşterilerin siparişlerini daha hızlı teslim etmek için müşterilerden daha fazla ücret talep edildi. Normal fiyatı ödeyen müşterilerin siparişleri ise kasıtlı olarak geciktirildi.

Whopper Neutrality“, yani Türkçe olarak ifade edecek olursak “Whopper Tarafsızlığı” adı verilen kampanya kapsamında, internet hızını ifade eden ve açılımı “saniye başına megabit” olan MBPS (Megabits Per Second) ifadesi, “saniye başına hamburger yapımı” (Making Burgers Per Second) olarak değiştirildi. Bununla birlikte Whopper siparişi için farklı fiyatlara ve farklı servis hızlarına sahip olan üç farklı tarife sunuldu. 4,99 dolarlık tarifeyi seçenlere son derece yavaş bir servis yapılırken 12,99 dolar fiyatlı tarifeyi seçenlere sipariş hızlı bir şekilde teslim edildi. Bir Whopper için 25,99 dolar ödemeyi göze alan müşteriler ise en hızlı şekilde siparişlerini aldılar.

Fast food restoran zinciri, bu kampanyayla birlikte ağ tarafsızlığının kaldırılmasına karşı olduğunu dile getiren firmalar arasında yerini almış oldu. Bununla birlikte bu kampanya için hazırlanan ve bizim de yukarıda paylaşmış olduğumuz videonun sonunda, “İnternet, Whopper gibi olmalı: herkes için aynı.” şeklinde bir mesaj da verildi ve change.org‘da ağ tarafsızlığına karşı başlatılan imza kampanyasının adresi paylaşıldı. Siz de buraya tıklayarak change.org’daki bu imza kampanyasına ulaşabilir ve ağ tarafsızlığını yeniden yürürlüğe sokabilmek adına başlatılan bu kampanyaya destek olabilirsiniz.

Bu arada Burger King’in bu kampanyası, daha önce de fazlasıyla ilgi çeken Burger King kampanyalarının altına imzasını atmış olan DAVID Miami ajansı tarafından hazırlandı. DAVID Miami’nin geçtiğimiz yıl yine Burger King için hazırladığı alevli reklam kampanyası da oldukça ses getirmişti. Hatta bu reklam, Cannes Lions 2017‘de Grand Prix ödülüne layık görülmüştü.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Kiğılı’dan Sevgililer Günü İçin Sosyal Deney

Kiğılı bu Sevgililer Günü için yaptığı sosyal deney videosunu sosyal medyadan yayınladı. #SeniGordugumZaman isimli sosyal deneyde Kiğılı özel günlerde güzel ve şık giyinmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Hazırlanan videoda kadınlar ve erkeklere ilk tanıştıkları anlarla ilgili sorular soruluyor. İlk olarak erkeklere sorulan soruların aynıları sonradan kadınlara da soruluyor. “İlk buluşmada ne yediniz”, “nerede tanıştınız”, “evlilik teklifi nasıl geldi” gibi sorulara yanıt vermesi istenen çiftlere son olarak, “onu ilk gördüğünüz zaman ne giyiyordu” diye soruluyor. Kadınlar sorunun cevabını net bir şekilde verebilirken, erkekler bu soruyu o kadar rahat yanıtlayamıyorlar. Kiğılı bu sosyal deney videosunu, “Tüm özel anlarda olduğu gibi bu Sevgililer Günü’nde de ne giydiğiniz hatırlanacak” mesajıyla sonlandırıyor.

Marka, aynı konsept çatısı altında bir de sosyal medya da bir yarışma düzenliyor. instagtagram.com/kigiligiyim adresinde düzenlenen yarışmada, takipçilerin yarışma postunun altına sevgilisini etiketleyip, ilk tanıştıkları gün üzerinde ne olduğunu yorum olarak paylaşması bekleniyor. Hediye olarak ise 4 adet 500 TL’lik hediye çekinden birini kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Diesel, Müşterilerini Korsan Mağazasıyla Kandırdı (!)

Diesel

Ünlü giyim markası Diesel, New York’un sahte ürün satan mağazalarıyla ünlü yeri Canal Street’te, korsan dükkânını açtı. Kelime oyunu yaparak Deisel etiketi altında, tamamen kendi üretimi olan ve sınırlı sayıda üründen oluşan koleksiyonunu burada satışa sunan markanın bu girişiminden ise dükkâna gelenlerin elbette haberi yoktu.

Diesel ürünü aldığını bilmeyen birçok müşterinin geldiği dükkân, aslında korsan ürün satan bir yer değildi. Fakat gerek satıcı rolü için seçilen kişilerin ziyaretçilere yaklaşımı, gerekse aksanlı konuşması ve tam anlamıyla sahte ürün satan bir tezgâhtar gibi davranması, fikrin sorunsuz bir şekilde hayata geçmesini sağladı.

Markanın bu yılki ilkbahar-yaz kreasyonunun tanıtımı için düzenlediği pazarlama çalışmalarının bir parçası olan olay, Diesel’in “Go with the Flaw” mottolu ve kimsenin mükemmel olmadığını, kusurlarımızla yüzleşmemiz gerektiği temalı kampanyasıyla da taban tabana uyuyor. Publicis New York ekibinin imzasını taşıyan bu eğlenceli projenin videosunun yapımcılığını Rival School Pictures, yönetmenliğini ise Andrew Lane üstlenmiş.

Yaklaşan New York Moda Haftası rüzgârını da arkasına alan marka, korsan ürünlerin New York’taki merkezi Kanal Caddesi’nde açtığı sahte mağazası ve burası için çektiği komik videoyla sosyal medyada da dikkat çekti. Dükkânı ziyaret eden müşterilerin tepkileri, eminiz ki sizin de yüzünüzü güldürecek.

Kim bilir? Belki bir gün Diesel ya da başka bir meşhur markayı, adını gizlice değiştirmiş şekilde, İstanbul’un Canal Street’i sayabileceğimiz Tahtakale’de bir tezgâhta görebiliriz, ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link