Burger King, Ağ Tarafsızlığını Anlatmak İçin Servis Hızını Yavaşlattı

Hatırlarsanız geçtiğimiz aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Federal İletişim Komisyonu (FCC), internet servis sağlayıcılarının işleyişini düzenleyen “ağ tarafsızlığı” yönetmeliğini yürürlükten kaldırmıştı ve bu olay, tüm dünyada çok büyük bir kesimin tepkisini çekmişti. Zira ağ tarafsızlığının ortadan kalkması, internet servis sağlayıcılarının kullanıcılara daha yüksek internet hızı ya da daha kaliteli bir hizmet sunmak için daha fazla ücret talep edebilmesine olanak sağlıyordu.

Geçtiğimiz yılın büyük bölümünde internet gündemini meşgul eden ağ tarafsızlığı, birçok internet kullanıcısı tarafından bilinmeyen bir kavramdı. Bu nedenle de geçtiğimiz aylarda, internette ağ tarafsızlığıyla ilgili birçok makale yayınlandı. Burger King de ağ tarafsızlığı kavramı basite indirgenmiş bir şekilde, kendince anlatmak için sosyal bir deney uyguladı. Bu sosyal deney kapsamında, Whopper sipariş eden müşterilerin siparişlerini daha hızlı teslim etmek için müşterilerden daha fazla ücret talep edildi. Normal fiyatı ödeyen müşterilerin siparişleri ise kasıtlı olarak geciktirildi.

Whopper Neutrality“, yani Türkçe olarak ifade edecek olursak “Whopper Tarafsızlığı” adı verilen kampanya kapsamında, internet hızını ifade eden ve açılımı “saniye başına megabit” olan MBPS (Megabits Per Second) ifadesi, “saniye başına hamburger yapımı” (Making Burgers Per Second) olarak değiştirildi. Bununla birlikte Whopper siparişi için farklı fiyatlara ve farklı servis hızlarına sahip olan üç farklı tarife sunuldu. 4,99 dolarlık tarifeyi seçenlere son derece yavaş bir servis yapılırken 12,99 dolar fiyatlı tarifeyi seçenlere sipariş hızlı bir şekilde teslim edildi. Bir Whopper için 25,99 dolar ödemeyi göze alan müşteriler ise en hızlı şekilde siparişlerini aldılar.

Fast food restoran zinciri, bu kampanyayla birlikte ağ tarafsızlığının kaldırılmasına karşı olduğunu dile getiren firmalar arasında yerini almış oldu. Bununla birlikte bu kampanya için hazırlanan ve bizim de yukarıda paylaşmış olduğumuz videonun sonunda, “İnternet, Whopper gibi olmalı: herkes için aynı.” şeklinde bir mesaj da verildi ve change.org‘da ağ tarafsızlığına karşı başlatılan imza kampanyasının adresi paylaşıldı. Siz de buraya tıklayarak change.org’daki bu imza kampanyasına ulaşabilir ve ağ tarafsızlığını yeniden yürürlüğe sokabilmek adına başlatılan bu kampanyaya destek olabilirsiniz.

Bu arada Burger King’in bu kampanyası, daha önce de fazlasıyla ilgi çeken Burger King kampanyalarının altına imzasını atmış olan DAVID Miami ajansı tarafından hazırlandı. DAVID Miami’nin geçtiğimiz yıl yine Burger King için hazırladığı alevli reklam kampanyası da oldukça ses getirmişti. Hatta bu reklam, Cannes Lions 2017‘de Grand Prix ödülüne layık görülmüştü.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

EasyJet’ten Takipçilerine Büyük Jest


EasyJet’ten bahsetmek gerekirse; Şirket İngiltere’nin en büyük ve Avrupa’nın ikinci en büyük tarifeli havayolu şirketidir. 1995 yılında Sahibi olan Stelios Haji-loannou adlı İngiliz bir iş adamı tarafından İngiltere merkezli olarak kuruldu.

Havayolu şirketi easyJet’in Fransa’nın Bordeaux kentindeki Borsa Meydanı’nda yer verdiği bu açık hava ilanına ilk defa baktığınızda, yanıldığınızı düşünebilirsiniz. Fakat ilana ikinci defa dikkatinizi vererek bakarsanız içeriğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Fransız reklam ajansı Buzzman imzası taşıyan bu ilan, her iki taraf açısından da ters hazırlanmış ve taşıdığı mesajı verebilmek için bu yanıltıcı yönteme ihtiyaç duyuyor. İlanın Garonne Nehri üzerindeki yansımasına bakıldığında, ‘Bordeaux sakinleri, gökyüzü ayaklarınıza serili’ ve devamında ‘Bordeaux’dan 30 noktaya uçuş’ cümleleri görülüyor.

EasyJet aynı zamanda ilanla birlikte fotoğraf çektiren ve bunu #UpsideTown etiketiyle birlikte sosyal medyada paylaşanlara, diledikleri bir kişiyle birlikte diledikleri bir noktaya seyahat kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

IKEA Şık Olanın Pahalı Olan Olmadığını Yeni Reklamlarıyla Kanıtlıyor

Genelde “şık”, “klas” gibi kelimeleri lüks ortamlar veya markalar için kullanırız ve bu da hemen bize “pahalı” kavramını çağrıştırır. Ancak IKEA yeni yayınladığı 2 reklam filmiyle bu algıyı yıkmaya çalışmış.

IKEA İspanya’nın, İspanya McCann ile yaptığı yeni reklam filmlerindeki lüksü çağrıştıran ortamlar, eşyalar ve kıyafetlerin arasından filmlerin en sonunda IKEA ürünleri gösteriliyor. İspanyolca konuşmalar ve sanatsal figürlerle dolu ortamdaki IKEA ürünleri gerçekten hiçbir şekilde sırıtmıyor ve reklam filmlerinin ana karakterleri de reklamların sonunda bu duruma oldukça şaşırıyorlar.

Bizim ülkemizde IKEA çok da ucuz olmasa da (özellikle de kur artışlarından sonra) yurt dışında IKEA ev alışverişi için gidilebilecek en uygun fiyatlı yerlerden birisi. Ancak IKEA bunun şık ve kaliteli ürünler üretmedikleri anlamına gelmediğini göstermek istemiş olacak ki reklam stratejisini bu yönde geliştirmiş.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link