Bir Sponsorluk İle Milyonlarca Kalp Kazanmak

Yıllardır ülkede futbola yön veren herkesin dilinde aynı laf var: Türk futbolunun marka değerini yükseltmeliyiz. Demekle olmadığı kesin. Bunun için önce marka kulüpler, marka futbolcular, marka teknik direktörler, marka hakemler lazım. Onlar da kendiliğinden olmaz. Türk futbolunun her şeyden önce görevini kişisel menfaatleri uğruna kötüye kullanan mafyavari yöneticilerden, siyasetle göbek bağı olan kurumlardan, kahvehane muhabbeti seviyesinde yayınlar yapan spor basınından kurtulması lazım. Lazım da lazım. Ama tüm saydıklarım bu yazının konusu değil. Sadece sitem dolu bir girizgah.

Türk futbolunda eşine çok nadir rastlanan bir olayla karşı karşıyayız yaklaşık iki yıldır. Bana kalırsa Türk futbolunda bugüne kadar gerçekleştirilen en akıl dolu sponsorluk. Vodafone’un Beşiktaş sponsorluğundan bahsediyorum.

Ağustos 2013’te başlayan sponsorluk anlaşması tam 145 milyon dolar değerindeydi. Tük spor tarihinin en büyük anlaşmasına göre yeni stadın adı 15 yıl boyunca Vodafone Arena olacak. Ayrıca Vodafone 5 yıl süreyle Beşiktaş’ın forma sponsoru olacak.

Vodafone Arena’nın inşaatında sona gelindi. Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu olacak Vodafone Arena zengin içerikli dijital ekran çözümleri ile geniş bant mobil ve Wi-Fi ağıyla donatılacak. Beşiktaş Taraftar uygulaması sayesinde Beşiktaşlı taraftarlar maç günleri unutamayacakları dijital deneyimler yaşayacak.

Vodafone adeta diğer kulüplere ve markalara spor sponsorluğu nasıl yapılır dersi veriyor. Beşiktaşlı taraftarların kalbine şimdiden taht kurmuş durumda.

 

Vodafone, Beşiktaş’ın özellikle Çarşı’dan gelen samimi tarafına dokunacak işler yapıyor. Taraftarın ruh halini çok iyi okuyor. Beşiktaş taraftarı (en azından Çarşı tayfası) öyle parayla çok işi olmayan, yeri gelince “feda” demesini bilen, bir sponsorun parasıyla, gücüyle kandırılamayacak bir taraftar. Vodafone, bu hedef kitleyi çok iyi çözüp “Ruhunuz Yeter” diyerek başladı pazarlama kampanyasına. Ardından “DÖNÜŞÜMÜZ MUHTEŞEM OLACAK” dediler. Stadın logosunu taraftara seçtirdiler. Beşiktaşlıların 20.651 aşk dolu mesajı kağıtlara yazılarak stadın temeline döküldü ve “Temelinde aşk var” denildi. Onu “Yuvaya ruh katmaya geldik” reklamı takip etti.

Sosyal medyayı çok iyi kullandılar. Vodafone Arena hesabı Twitter’da büyük ilgi gördü. “Stat abi” sosyal medyada fenomen oldu. Forma lansmanını efsane malzemeci Süreyya’yı kullanarak duygusal bir reklamla yaptılar. “Sabret” ve “Hasret bitiyor” temalı reklamlarla taraftarın nabzını ne kadar iyi tuttuklarını kanıtladılar. Beşiktaş semtinin esnaflarını reklam kampanyasında kullandılar. Beşiktaş taraftarına özel gsm kampanyaları da cabası tabi ki.

Özetle Vodafone bu işin nasıl yapılması gerektiğini herkese gösterdi. Bana da bir Galatasaraylı olarak biraz kıskanmak, bolca takdir etmek sonuçta “helal olsun” demek düştü.

tumblr_n7fodffVW11rjbduho1_500

s-b769002c9d36caa10ac54076bb08daf44e0d1a24

s-37ee8d07a7ecc26b030d307e70bbaed92da63786

 

news_02082015165333

 

 

Capture

home-1

gorsel-630-4820

besiktas-vodafone-arena-levhalari-geri-hic-susmadilar

 

635427668963867124

 

 

 

 

 

Markam Danışmanlık'ta Marka Stratejisti. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunu. Fikir sever, strateji yazar...

1 Comment

  1. Açıkcası ben de bu güzel işbirliğini birilerinin yazması gerektiğini düşünüyordum. Gerçekten süper bir kampanya yürütüyorlar ve ben de bir Galatasaraylı olarak hayranlıkla izliyorum. İçeriğe son olarak hazırlamış oldukları bu video da eklenebilir; https://www.youtube.com/watch?v=XrTU5dSeLNs ben bile etkilendim. :) Ayrıca bir de 14 Şubat için hazırladıkları Vodafone Arena kokusu da güzeldi ;)

Bir Cevap Yazın

İngiliz Sporcu İçeceği iPro Sport Türkiye Pazarına Girmeye Hazırlanıyor

Şu an Türkiye’de faaliyet gösteren sporcu içecekleri markalarına yeni bir oyuncu ekleniyor. İngiltere menşeili iPro Sport yakın bir zamanda Türkiye pazarında faaliyete başlayacak. Birleşik Krallık ülkeleri dışında 5 farklı ülkede faaliyette bulunan markanın 6. noktası Türkiye olacak.

İzotonik sporcu içecekleri kategorisinde bulunan marka, vücudun kaybettiği tuz ve mineralleri vücuda geri kazandıran, spor esnasında kas gücünün devamına destek veren özelliklere sahip ürünler üretiyor. Markanın 3 farklı ürün çeşidi bulunuyor. Ürünlerde Stevia bitkisi tatlandırma amaçlı kullanılıyor. Sağlıklı beslenme konusunda kalite güvencesi programı olan informed-sport.com üzerinden alınan akreditasyonların yanı sıra ürünlerde Helal Gıda Sertifikası bulunuyor.

Britanya ülkeleri başta olmak üzere diğer ülkelerde çeşitli spor dalları ve liglere destek veren markanın promosyon çalışmaları Amerikan futbolu, basketbol, plaj sporları, kriket, bisiklet, dans, futbol, motor sporları, rugby, vücut geliştirme ve jimnastik gibi çeşitli branşlarda yürütülüyor. Promosyon çalışmalarının birbirinden farklı dallarda olması ve ana akım spor dalları dışındaki branşlara yönelik çalışmalar yapmaları, markaya Türkiye’de de birtakım avantajlar sağlayabilir. Ülkemizde aynı kategoride yer alan markaların futbol ve basketbol ağırlıklı çalışmaları ön plana çıkıyor.

Bir süre önce spor ve sağlıklı yaşama yönelik geliştirilecek içeceklerin Türkiye’de yeni bir pazar yaratabileceğini öne sürmüştüm. iPro Sport, geliştireceği pazarlama çalışmalarıyla hem sporculara hem de oluşacağını düşündüğüm bu sektöre hitap edebilir. Ülkemizde şu an sporcu içecekleri sektöründe yer alan küresel markalar arasında Gatorade ve Powerade sayılabilir. Protein içerikli ürünleriyle yeni bir uygulama sahasına giren Ülker ve Pınar markaları, pazardan alacakları geri bildirimle birlikte ürün gamını artırabilir ve sektörü genişleterek yeni oyuncuların buraya yönelmelerine neden olabilir. 2018 yılı bu çalışmaların gözlemlenebileceği taze bir yıl olarak önümüzde duruyor.

Starbucks Bardakları Yeni Yıl ve Kış Temasıyla Renkleniyor

Starbucks’ın neredeyse 600 yıldır tüketilen bir içeceği, hele Türkiye gibi özel bir pişirme tekniği bulacak kadar ona düşkün ve kahve kültürü oldukça gelişmiş ülkelerde bile kendi ürünleriyle nasıl kolayca pazarlayabildiğini merak ederiz. Bu önemli ve dünyanın farklı kıtalarındaki kültürel kodları da aşarak başarılı olmuş pazarlama taktiği, aslında sadece kahvenin kendisinden ve çeşitliliğinden değil, sunumundan da kaynaklanıyor. Markanın kış döneminde çıkardığı rengarenk Starbucks yılbaşı bardakları da bunun önemli bir parçası.

Markanın bu kış için tasarladığı bardaklarda, sanatsal bir yaklaşım hissediliyor. Hepimizin bildiği büyük ve düz renk Starbucks bardağındaki beyaza, yaklaşan yılbaşı nedeniyle kırmızı da katılmış ve çam ağacının unutulmadığı tasarımda, Starbucks simgesi olan siyah kontur çizgileriyle resmedilmiş yeşil fonlu deniz kızını bu sefer kırmızı kurdeleler sarıyor. Bardaklar ayrıca, müşterileri adlarını üzerine yazmaya yönlendirmek için kanvas doku görünümlü bir tasarımla üretildi. Hediyeler, çam ağacı ve diğer tatil görselleriyle donatıldı.

Starbucks Kıdemli Yaratıcı Direktörü Leanne Fremar, 2017 bardaklarının, markanın ilk dönemsel kırmızı bardaklarını “geçmiş yılların şerefine” sunmasının 20. yılına denk geldiğine dikkat çekiyor. Fremar, 2017 bardaklarında kullanılan görsellerin, insanların önemli günleri kutlama şekillerini temsil ettiğini belirtiyor. Tatilleri kutlamanın birçok yolu olduğunun söyleyen Fremar, bu yolların hepsini Starbucks’ta uyguladıklarının altını çiziyor.

2015 bardaklarında, aşağıya doğru yoğunlaşan, gölgeli kırmızı tasarımı seçen Starbucks, internetteki tasarım anlayışından da etkilenerek Noel tarzını yansıtmayan bir yol tercih etmişti.

Mevsimsel ve yeni yıl temaları taşıyan, müşterileri tarafından tasarlanan 13 farklı bardak kullanan marka bu kış, Starbucks Yaratıcı Stüdyo illüstratörü Jordan Kay’in çizgileriyle huzurumuza çıkıyor. 2017 Starbucks bardakları hakkında biraz daha fikir edinmek için aşağıdaki videoyu izleyelim.

Renkli bir konsepti tercih eden Starbucks’ın, kendi çizimlerini bardaklar üzerine yansıtan çalışanlarından ve müşterilerinden önemli ipuçları yakaladığı görülüyor. Kampanya teması olan ve bardak tutma şeridinde kendine yer bulan “Give Good” ise Starbucks çalışanlarının ve müşterilerinin olumlu ve üretken karakterine atıf yapar, markanın enerjisini gösterir nitelikte olmuş. Tam da bu noktada, markanın insanlara ilham vermek ve onların bardaklarını renklendirmesi amacıyla, yaratıcı gereçleri sezon boyunca şubelerinde bulunduracağını da ekleyelim.

Bu ayın başında geri dönen bardakların; Chestnut Praline Latte, Caramel Brulée Latte, Eggnog Latte, Holiday Spice Flat White, Gingerbread Latte ve Peppermint Mocha gibi kestaneden karamele, zencefilden naneye kadar uzanan mevsimsel içecekleri de beraberinde getirdiğini de söyleyelim. Starbucks’ın yılbaşı hediye kartlarını ve diğer sürprizleri ise 9 Kasım’da müşterilerin beğenisine sunması bekleniyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday