Bir Sponsorluk İle Milyonlarca Kalp Kazanmak

Yıllardır ülkede futbola yön veren herkesin dilinde aynı laf var: Türk futbolunun marka değerini yükseltmeliyiz. Demekle olmadığı kesin. Bunun için önce marka kulüpler, marka futbolcular, marka teknik direktörler, marka hakemler lazım. Onlar da kendiliğinden olmaz. Türk futbolunun her şeyden önce görevini kişisel menfaatleri uğruna kötüye kullanan mafyavari yöneticilerden, siyasetle göbek bağı olan kurumlardan, kahvehane muhabbeti seviyesinde yayınlar yapan spor basınından kurtulması lazım. Lazım da lazım. Ama tüm saydıklarım bu yazının konusu değil. Sadece sitem dolu bir girizgah.

Türk futbolunda eşine çok nadir rastlanan bir olayla karşı karşıyayız yaklaşık iki yıldır. Bana kalırsa Türk futbolunda bugüne kadar gerçekleştirilen en akıl dolu sponsorluk. Vodafone’un Beşiktaş sponsorluğundan bahsediyorum.

Ağustos 2013’te başlayan sponsorluk anlaşması tam 145 milyon dolar değerindeydi. Tük spor tarihinin en büyük anlaşmasına göre yeni stadın adı 15 yıl boyunca Vodafone Arena olacak. Ayrıca Vodafone 5 yıl süreyle Beşiktaş’ın forma sponsoru olacak.

Vodafone Arena’nın inşaatında sona gelindi. Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu olacak Vodafone Arena zengin içerikli dijital ekran çözümleri ile geniş bant mobil ve Wi-Fi ağıyla donatılacak. Beşiktaş Taraftar uygulaması sayesinde Beşiktaşlı taraftarlar maç günleri unutamayacakları dijital deneyimler yaşayacak.

Vodafone adeta diğer kulüplere ve markalara spor sponsorluğu nasıl yapılır dersi veriyor. Beşiktaşlı taraftarların kalbine şimdiden taht kurmuş durumda.

 

Vodafone, Beşiktaş’ın özellikle Çarşı’dan gelen samimi tarafına dokunacak işler yapıyor. Taraftarın ruh halini çok iyi okuyor. Beşiktaş taraftarı (en azından Çarşı tayfası) öyle parayla çok işi olmayan, yeri gelince “feda” demesini bilen, bir sponsorun parasıyla, gücüyle kandırılamayacak bir taraftar. Vodafone, bu hedef kitleyi çok iyi çözüp “Ruhunuz Yeter” diyerek başladı pazarlama kampanyasına. Ardından “DÖNÜŞÜMÜZ MUHTEŞEM OLACAK” dediler. Stadın logosunu taraftara seçtirdiler. Beşiktaşlıların 20.651 aşk dolu mesajı kağıtlara yazılarak stadın temeline döküldü ve “Temelinde aşk var” denildi. Onu “Yuvaya ruh katmaya geldik” reklamı takip etti.

Sosyal medyayı çok iyi kullandılar. Vodafone Arena hesabı Twitter’da büyük ilgi gördü. “Stat abi” sosyal medyada fenomen oldu. Forma lansmanını efsane malzemeci Süreyya’yı kullanarak duygusal bir reklamla yaptılar. “Sabret” ve “Hasret bitiyor” temalı reklamlarla taraftarın nabzını ne kadar iyi tuttuklarını kanıtladılar. Beşiktaş semtinin esnaflarını reklam kampanyasında kullandılar. Beşiktaş taraftarına özel gsm kampanyaları da cabası tabi ki.

Özetle Vodafone bu işin nasıl yapılması gerektiğini herkese gösterdi. Bana da bir Galatasaraylı olarak biraz kıskanmak, bolca takdir etmek sonuçta “helal olsun” demek düştü.

tumblr_n7fodffVW11rjbduho1_500

s-b769002c9d36caa10ac54076bb08daf44e0d1a24

s-37ee8d07a7ecc26b030d307e70bbaed92da63786

 

news_02082015165333

 

 

Capture

home-1

gorsel-630-4820

besiktas-vodafone-arena-levhalari-geri-hic-susmadilar

 

635427668963867124

 

 

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Markam Danışmanlık'ta Marka Stratejisti. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunu. Fikir sever, strateji yazar...

1 Comment

  1. Açıkcası ben de bu güzel işbirliğini birilerinin yazması gerektiğini düşünüyordum. Gerçekten süper bir kampanya yürütüyorlar ve ben de bir Galatasaraylı olarak hayranlıkla izliyorum. İçeriğe son olarak hazırlamış oldukları bu video da eklenebilir; https://www.youtube.com/watch?v=XrTU5dSeLNs ben bile etkilendim. :) Ayrıca bir de 14 Şubat için hazırladıkları Vodafone Arena kokusu da güzeldi ;)

Bir Cevap Yazın

Beko FC Barcelona’nın Global Ana Sponsoru Oldu

Beko 2014 yılından bu yana sürdürdüğü FC Barcelona sponsorluğunu, 2018-2019 sezonundan itibaren üç sezon daha uzattığını duyurdu. Kapsamı genişleyen yeni anlaşmayla Beko, FC Barcelona’nın global üç ana sponsorundan biri oldu. FCB’nin yıldız oyuncusu Gerard Piqué ise Beko’nun küresel sosyal girişimi ‘Şampiyonlar Gibi Beslen’ projesinin kampanya elçisi olacak.

Avrupa solo beyaz eşya pazarının lideri Beko, FC Barcelona (FCB) ile 2014 yılından bu yana süren sponsorluk anlaşmasını yeniledi. Beko, 2018-2019 sezonundan itibaren üç sezon sürecek sözleşmeyle FCB’nin global üç ana ortağından biri oluyor.

Yenilenen anlaşma kapsamında, Beko logosu FC Barcelona formasının sol omzunda yer almaya devam ederken, Beko dünya çapında 300 milyonu aşkın taraftarı bulunan FCB’nin Resmi Ev Aletleri ve Resmi Antrenman Ortağı da oldu.

Beko, FCB sponsorluğuna başladığı 2014-2015 sezonundan itibaren İspanya pazarında istikrarlı bir büyüme çizgisi yakaladı ve pazardaki ilk üç oyuncu arasında girdi. Sponsorluk, Avrupa solo beyaz eşya pazarında zirvede yer alan Beko’nun global marka bilinirliğine özellikle Asya-Pasifik, Ortadoğu, Afrika ve Doğu Avrupa ülkelerinde olumlu katkı sağladı.

Camp Nou’da düzenlenen imza töreninde konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç, “Geride bıraktığımız dört yılda son derece verimli bir iş birliğine imza attık. FC Barcelona sportif başarısını istikrarlı bir şekilde artırırken, Beko da global marka pozisyonunu dünya çapında güçlendirdi. Her iki marka da sporun birleştirici ve iyileştirici gücüne yürekten inanarak, sporun temsil ettiği değerleri attıkları her adıma taşıyor. Yeni dönemdeki ortaklığımızın, küresel başarılarımızı ve sağladığımız toplumsal katma değeri artıracağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

FC Barcelona Başkanı Josep Maria Bartomeu ise; “Bugün lider küresel bir marka olan Beko ile stratejik bir ortaklığa imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2014’ten bu yana samimiyet ve güven üzerine kurulu bir iş birliği geliştirdik. Kulübümüzün bu dönemde kaydettiği sportif başarılar ve küresel etkileşimde Beko’nun da önemli rolü var. Sonuç olarak Beko, Nike ve Rakuten ile birlikte ana sponsorluğumuzu üstlendi. Bu süreç büyük gayrimenkul projemiz Espai Barça ile birlikte pozisyonumuzu dünya genelinde daha da güçlendirecek diğer stratejik projeler için de önemli bir adım” dedi.

Gerard Piqué Kampanya Sözcüsü

Beko ve FCB’nin kısa süre önce duyurduğu küresel sosyal girişimi ‘Şampiyonlar Gibi Beslen’ (Eat Like a Pro) projesi de yeni sponsorluk döneminin temel odaklardan biri olacak. ‘Şampiyonlar Gibi Beslen’ girişimi, çocukların hayran oldukları sporcuları örnek alarak sağlıklı beslenmelerini ve sporu hayatlarının bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor.

Barselona’daki basın toplantısında, dünyada hızla artan çocukluk dönemi obezitesine karşı farkındalık yaratmayı hedefleyen girişimin global kampanya yüzünün FCB’nin yıldız oyuncusu Gerard Piqué olacağı duyuruldu.

Basın toplantısında söz alan Gerard Piqué; “Sağlıklı beslenme ve doğru egzersiz hem profesyonel bir sporcu hem de iki çocuk babası olarak hayatımda çok önemli bir yere sahip. Küresel bir sorun haline gelen çocukluk dönemi obezitesi endişe verici boyutlara ulaştı. Mevcut eğilim devam ederse, bu sorun katlanarak büyüyecek. Beko ve kulübümün küresel çapta başlattığı bu kritik mücadelenin parçası olmaktan onur duyuyorum” dedi.

Camp Nou’daki imza töreninde Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç, FC Barcelona Başkanı Josep Maria Bartomeu ve Gerdard Piqué’nin yanı sıra, Koç Holding A.Ş. Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Arçelik A.Ş. CEO’su Hakan Bulgurlu, Arçelik A.Ş. Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Yardımcısı Zeynep Yalım Uzun ve Arçelik A.Ş. Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Özbil hazır bulundu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kiğılı’dan Sevgililer Günü İçin Sosyal Deney

Kiğılı bu Sevgililer Günü için yaptığı sosyal deney videosunu sosyal medyadan yayınladı. #SeniGordugumZaman isimli sosyal deneyde Kiğılı özel günlerde güzel ve şık giyinmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Hazırlanan videoda kadınlar ve erkeklere ilk tanıştıkları anlarla ilgili sorular soruluyor. İlk olarak erkeklere sorulan soruların aynıları sonradan kadınlara da soruluyor. “İlk buluşmada ne yediniz”, “nerede tanıştınız”, “evlilik teklifi nasıl geldi” gibi sorulara yanıt vermesi istenen çiftlere son olarak, “onu ilk gördüğünüz zaman ne giyiyordu” diye soruluyor. Kadınlar sorunun cevabını net bir şekilde verebilirken, erkekler bu soruyu o kadar rahat yanıtlayamıyorlar. Kiğılı bu sosyal deney videosunu, “Tüm özel anlarda olduğu gibi bu Sevgililer Günü’nde de ne giydiğiniz hatırlanacak” mesajıyla sonlandırıyor.

Marka, aynı konsept çatısı altında bir de sosyal medya da bir yarışma düzenliyor. instagtagram.com/kigiligiyim adresinde düzenlenen yarışmada, takipçilerin yarışma postunun altına sevgilisini etiketleyip, ilk tanıştıkları gün üzerinde ne olduğunu yorum olarak paylaşması bekleniyor. Hediye olarak ise 4 adet 500 TL’lik hediye çekinden birini kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link