Bir Sponsorluk İle Milyonlarca Kalp Kazanmak

Yıllardır ülkede futbola yön veren herkesin dilinde aynı laf var: Türk futbolunun marka değerini yükseltmeliyiz. Demekle olmadığı kesin. Bunun için önce marka kulüpler, marka futbolcular, marka teknik direktörler, marka hakemler lazım. Onlar da kendiliğinden olmaz. Türk futbolunun her şeyden önce görevini kişisel menfaatleri uğruna kötüye kullanan mafyavari yöneticilerden, siyasetle göbek bağı olan kurumlardan, kahvehane muhabbeti seviyesinde yayınlar yapan spor basınından kurtulması lazım. Lazım da lazım. Ama tüm saydıklarım bu yazının konusu değil. Sadece sitem dolu bir girizgah.

Türk futbolunda eşine çok nadir rastlanan bir olayla karşı karşıyayız yaklaşık iki yıldır. Bana kalırsa Türk futbolunda bugüne kadar gerçekleştirilen en akıl dolu sponsorluk. Vodafone’un Beşiktaş sponsorluğundan bahsediyorum.

Ağustos 2013’te başlayan sponsorluk anlaşması tam 145 milyon dolar değerindeydi. Tük spor tarihinin en büyük anlaşmasına göre yeni stadın adı 15 yıl boyunca Vodafone Arena olacak. Ayrıca Vodafone 5 yıl süreyle Beşiktaş’ın forma sponsoru olacak.

Vodafone Arena’nın inşaatında sona gelindi. Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu olacak Vodafone Arena zengin içerikli dijital ekran çözümleri ile geniş bant mobil ve Wi-Fi ağıyla donatılacak. Beşiktaş Taraftar uygulaması sayesinde Beşiktaşlı taraftarlar maç günleri unutamayacakları dijital deneyimler yaşayacak.

Vodafone adeta diğer kulüplere ve markalara spor sponsorluğu nasıl yapılır dersi veriyor. Beşiktaşlı taraftarların kalbine şimdiden taht kurmuş durumda.

 

Vodafone, Beşiktaş’ın özellikle Çarşı’dan gelen samimi tarafına dokunacak işler yapıyor. Taraftarın ruh halini çok iyi okuyor. Beşiktaş taraftarı (en azından Çarşı tayfası) öyle parayla çok işi olmayan, yeri gelince “feda” demesini bilen, bir sponsorun parasıyla, gücüyle kandırılamayacak bir taraftar. Vodafone, bu hedef kitleyi çok iyi çözüp “Ruhunuz Yeter” diyerek başladı pazarlama kampanyasına. Ardından “DÖNÜŞÜMÜZ MUHTEŞEM OLACAK” dediler. Stadın logosunu taraftara seçtirdiler. Beşiktaşlıların 20.651 aşk dolu mesajı kağıtlara yazılarak stadın temeline döküldü ve “Temelinde aşk var” denildi. Onu “Yuvaya ruh katmaya geldik” reklamı takip etti.

Sosyal medyayı çok iyi kullandılar. Vodafone Arena hesabı Twitter’da büyük ilgi gördü. “Stat abi” sosyal medyada fenomen oldu. Forma lansmanını efsane malzemeci Süreyya’yı kullanarak duygusal bir reklamla yaptılar. “Sabret” ve “Hasret bitiyor” temalı reklamlarla taraftarın nabzını ne kadar iyi tuttuklarını kanıtladılar. Beşiktaş semtinin esnaflarını reklam kampanyasında kullandılar. Beşiktaş taraftarına özel gsm kampanyaları da cabası tabi ki.

Özetle Vodafone bu işin nasıl yapılması gerektiğini herkese gösterdi. Bana da bir Galatasaraylı olarak biraz kıskanmak, bolca takdir etmek sonuçta “helal olsun” demek düştü.

tumblr_n7fodffVW11rjbduho1_500

s-b769002c9d36caa10ac54076bb08daf44e0d1a24

s-37ee8d07a7ecc26b030d307e70bbaed92da63786

 

news_02082015165333

 

 

Capture

home-1

gorsel-630-4820

besiktas-vodafone-arena-levhalari-geri-hic-susmadilar

 

635427668963867124

 

 

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Markam Danışmanlık'ta Marka Stratejisti. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunu. Fikir sever, strateji yazar...

1 Comment

  1. Açıkcası ben de bu güzel işbirliğini birilerinin yazması gerektiğini düşünüyordum. Gerçekten süper bir kampanya yürütüyorlar ve ben de bir Galatasaraylı olarak hayranlıkla izliyorum. İçeriğe son olarak hazırlamış oldukları bu video da eklenebilir; https://www.youtube.com/watch?v=XrTU5dSeLNs ben bile etkilendim. :) Ayrıca bir de 14 Şubat için hazırladıkları Vodafone Arena kokusu da güzeldi ;)

Bir Cevap Yazın

Dünyanın En Değerli Markaları Listesinde Teknoloji Hakimiyeti

  • Brand Finance marka değeri raporunda tepelerde hakimiyeti teknoloji markaları kuruyor. Ancak Apple ve Google gibi devleri yıkıp listede ilk sıralara yerleşen ise 150.8 milyar dolar marka değeri ile teknoloji ve e-ticareti harmanlayan Amazon oldu.
  • Ülke bazında Çin’in büyümesi dikkat çekerken, marka gücü konusunda ise çoğunluk hissesi 21st Century Fox’a satılmış olsa da 92.3 puan ile Disney öne çıkıyor.
  • İlgili yazı; 2018’in En Değerli Markası Amazon’un Başarısı Nereden Geliyor?

Teknoloji ve e-ticaret günümüzün marka değeri listesinde çok şey değiştirdi. Brand Finance tarafından hazırlanan Global 500 2018 raporunun çıktıları ise her markanın ders çıkarabileceği nitelikte. Gelin ilk 10’da yer alan markalara hep beraber göz atalım;

Bu yıl teknoloji devleri Apple ve Google’ı geride bırakarak birinciliğin sahibi Amazon oldu. Öyle ki e-ticaret devinin marka değeri %42’lik bir artış göstererek 150.8 milyar dolarlara ulaştı. Hem piyasa değeri hem de ciro bakımından dünyanın en büyük internet girişimi olan Amazon artık sadece online bir perakendeci olmaktan uzak, çünkü aynı zamanda hem bulut altyapısı hem de elektronik üreticisi rollerini de üstleniyor. Çünkü Amazon hem yeni sektör hem de coğrafyalara doğru da emin adımlarla büyüyor.

İkincilik tahtında geçen yıla göre %27.2’lik bir düşüşle, 146.3 milyar dolarlık marka değeri ile Apple yer alıyor. Markanın amiral gemisi iPhone’lar cironun üçte ikilik bir kısmını sağlarken, 29 milyon dolarlık satışı ile iPhone X’lerin beklentiyi karşılayamadığı görülüyor.

Listede üçüncü sırada %10’luk düşüş ile 120.9 milyar dolar marka değeri Google yer alıyor. İnternet aramaları, bulut ve mobil teknolojilerde lider olsa da Apple gibi belirli bir sektöre odaklanıyor olması markanın tüm potansiyelini açığa çıkaramamasına neden oluyor olabilir.  Google her ne kadar sürücüsüz araçlara yatırım ile bu döngüden çıkmaya çalışsa da şimdilik Amazon’un yeni yatırımlarının gölgesinde kalmaya mahkum.

Dijital çağın aslında bugünümüz  olduğunun altını çizen Brand Finance, ilk defa Global 500 listesinin ilk 5 sırasında sadece teknoloji markalarının bulunduğunu belirtiyor. Listede 4. sırada 92.3 milyar dolar ile Samsung yer alırken, 5. Sırada yer alan Facebook’un marka değeri 89.7 milyar dolar görülüyor.

Bununla beraber Google’ın satın almış olduğu Youtube ise marka değerini neredeyse ikiye katlayarak 42. Sırada 25.9 milyar dolar ile yer alırken, Çinli teknoloji markaları da marka değerlerini artırma trendinde ilerliyor. Çin’in küresel marka değeri 2008’den bu yana %3’den %15’lere yükselirken 2018’de marka değerini 911.5 milyar dolar olarak görüyoruz. Bununla beraber 2018’in en hızlı büyüyen markalarının da Çin’den geldiğinin de altını çizmek gerekiyor.

Bölgelere göre öne çıkan markalara göz attığımızda 8.4 milyar dolar ile Latin Amerika’nın en değerli markasının bu sene Meksika’dan Pemex olduğunu, Avrupa’nın en değerli markası olarak 43.9 milyar dolar değerleme ile listede 15.sırada yer alan Mercedes Benz’i görüyoruz. Mercedes Benz’in değerini artıran ise takip ettiği pazarlama stratejisi ile genç hedef kitleye daha fazla hitap etmeye başlaması olarak görülüyor.

Orta Doğu’da ise dijital inovasyona artık eskisinden daha fazla önem veren Birleşik Arap Emirlikleri’nin telekomünikasyon markası Etisalat 7.7 milyar dolar değerleme ile yer alırken, Asya’nın en değerli markası Samsung listede daha önce bahsettiğimiz gibi 4.sıradan kendine yer buluyor.

Türkiye’nin en değerli markası ise 2.42 milyar dolar ile Türk Hava Yolları, ikinci en değerli marka ise 1.97 milyar dolar ile Turkcell iken, Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değeri 27.2 milyar dolar değerinde. Ancak, İsveç’in en değerli markası olan listede yer bulan Ikea ise tek başına 24.4 milyar dolar marka değerine sahip. Türkiye’nin en değerli markaları ile ilgili yazdığımız “En Değerli 100 Türk Markası, Bir Starbucks Etmiyor” yazısına buradan ulaşıp daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Avusturya’nın en değerli markası olan medya ve telekomünikasyon şirketi Telstra’nın değeri ise 12.4 milyar dolar olarak belirlenmiş.

En güçlü markalar endeksini incelediğimizde 92.3lük puanı ile zirvede Disney’i görüyoruz. Her ne kadar yakın zamanda çoğunluk hisseleri 21st. Century Fox tarafından satın alınmış olsa da dünyada daha fazla kitleye ulaşabilmek için Disney sürekli markayı geliştirmek adına yatırımlar yapıyor.

En güçlü markalar endeksinde ilk 5’te ise Disney’den sonra sırayla Visa, Ferrari, Neutrogena, Facebook ve Lego yer alıyor.

Daha fazla detay için raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Burger King International House of Pancakes’i Sosyal Medyada Trolledi

Rakiplerine özellikle de Mc Donald’s’a sataşmakta ustalaşmış olan Burger King bu sefer olabilecek en iyi şekilde International House of Pancakes (IHOP)‘u trolledi.

International House of Pancakes, pankekleriyle ünlü bir kahvaltı zinciri. Yakın bir zamanda pankeklerin yanında burger da satmaya başladı. Burger satmaya başladıktan sonra yeni bir pazarlama stratejisi olarak ismini IHOB yani International House of Bancakes şeklinde değiştirdi. Bu elbette diğer fast food markalarını kızdıracak bir hamle oldu.

Bu hamlenin ardından sosyal medya karıştı. Burger’ların bir süre muhtemelen yenilemez olacağı ile ilgili söylentiler vardı, Burger King sosyal medyadaki sessizliğini bir süre korudu ta ki Facebook’ta logosunu “Pancake King” olarak değiştirene kadar.

Burger King logosundaki ismini değiştirdikten sonra zaten daha öncesinde kahvaltıda sunuyor olduğu pankeklerinin fotoğrafını kapak fotoğrafı olarak değiştirdi.  Değişiklikle ilgili açıklama yapmayan Burger King Twitter üzerinden “Hey Burger King ihob için ödünç verebileceğin bir ızgaran var mı?” diye soran bir kullanıcısına şu cevabı verdi; “Üzgünüm, eski Burger King şu an telefona gelemiyor…”

Reklam kampanyalarını ve sosyal medya hesaplarını en iyi yöneten markalardan birisi olan Burger King’in bu hamlesini siz nasıl buldunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link