Yıllardır ülkede futbola yön veren herkesin dilinde aynı laf var: Türk futbolunun marka değerini yükseltmeliyiz. Demekle olmadığı kesin. Bunun için önce marka kulüpler, marka futbolcular, marka teknik direktörler, marka hakemler lazım. Onlar da kendiliğinden olmaz. Türk futbolunun her şeyden önce görevini kişisel menfaatleri uğruna kötüye kullanan mafyavari yöneticilerden, siyasetle göbek bağı olan kurumlardan, kahvehane muhabbeti seviyesinde yayınlar yapan spor basınından kurtulması lazım. Lazım da lazım. Ama tüm saydıklarım bu yazının konusu değil. Sadece sitem dolu bir girizgah.

Türk futbolunda eşine çok nadir rastlanan bir olayla karşı karşıyayız yaklaşık iki yıldır. Bana kalırsa Türk futbolunda bugüne kadar gerçekleştirilen en akıl dolu sponsorluk. Vodafone’un Beşiktaş sponsorluğundan bahsediyorum.

Ağustos 2013’te başlayan sponsorluk anlaşması tam 145 milyon dolar değerindeydi. Tük spor tarihinin en büyük anlaşmasına göre yeni stadın adı 15 yıl boyunca Vodafone Arena olacak. Ayrıca Vodafone 5 yıl süreyle Beşiktaş’ın forma sponsoru olacak.

Vodafone Arena’nın inşaatında sona gelindi. Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu olacak Vodafone Arena zengin içerikli dijital ekran çözümleri ile geniş bant mobil ve Wi-Fi ağıyla donatılacak. Beşiktaş Taraftar uygulaması sayesinde Beşiktaşlı taraftarlar maç günleri unutamayacakları dijital deneyimler yaşayacak.

Vodafone adeta diğer kulüplere ve markalara spor sponsorluğu nasıl yapılır dersi veriyor. Beşiktaşlı taraftarların kalbine şimdiden taht kurmuş durumda.

 

Vodafone, Beşiktaş’ın özellikle Çarşı’dan gelen samimi tarafına dokunacak işler yapıyor. Taraftarın ruh halini çok iyi okuyor. Beşiktaş taraftarı (en azından Çarşı tayfası) öyle parayla çok işi olmayan, yeri gelince “feda” demesini bilen, bir sponsorun parasıyla, gücüyle kandırılamayacak bir taraftar. Vodafone, bu hedef kitleyi çok iyi çözüp “Ruhunuz Yeter” diyerek başladı pazarlama kampanyasına. Ardından “DÖNÜŞÜMÜZ MUHTEŞEM OLACAK” dediler. Stadın logosunu taraftara seçtirdiler. Beşiktaşlıların 20.651 aşk dolu mesajı kağıtlara yazılarak stadın temeline döküldü ve “Temelinde aşk var” denildi. Onu “Yuvaya ruh katmaya geldik” reklamı takip etti.

Sosyal medyayı çok iyi kullandılar. Vodafone Arena hesabı Twitter’da büyük ilgi gördü. “Stat abi” sosyal medyada fenomen oldu. Forma lansmanını efsane malzemeci Süreyya’yı kullanarak duygusal bir reklamla yaptılar. “Sabret” ve “Hasret bitiyor” temalı reklamlarla taraftarın nabzını ne kadar iyi tuttuklarını kanıtladılar. Beşiktaş semtinin esnaflarını reklam kampanyasında kullandılar. Beşiktaş taraftarına özel gsm kampanyaları da cabası tabi ki.

Özetle Vodafone bu işin nasıl yapılması gerektiğini herkese gösterdi. Bana da bir Galatasaraylı olarak biraz kıskanmak, bolca takdir etmek sonuçta “helal olsun” demek düştü.

tumblr_n7fodffVW11rjbduho1_500

s-b769002c9d36caa10ac54076bb08daf44e0d1a24

s-37ee8d07a7ecc26b030d307e70bbaed92da63786

 

news_02082015165333

 

 

Capture

home-1

gorsel-630-4820

besiktas-vodafone-arena-levhalari-geri-hic-susmadilar

 

635427668963867124

 

 

 

 

 

Paylaş
Markam Danışmanlık'ta Marka Stratejisti. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunu. Fikir sever, strateji yazar...

1 YORUM

  1. Açıkcası ben de bu güzel işbirliğini birilerinin yazması gerektiğini düşünüyordum. Gerçekten süper bir kampanya yürütüyorlar ve ben de bir Galatasaraylı olarak hayranlıkla izliyorum. İçeriğe son olarak hazırlamış oldukları bu video da eklenebilir; https://www.youtube.com/watch?v=XrTU5dSeLNs ben bile etkilendim. :) Ayrıca bir de 14 Şubat için hazırladıkları Vodafone Arena kokusu da güzeldi ;)

Bir Cevap Yazın