Bir Marka Efsanesi: Apple!

Apple Nedir?

Elma.

En basit cevap bu aslında.

Hayatımızdaki elmaya; Apple denir.

Ama asıl soru şu şekilde sorulmalı; Elma nedir?

Klişe anlamda ilk gözümüzün önüne gelen şey kırmızı, yuvarlak bir meyvedir. Ancak elma aslında sembol ağırlığı güçlü, bambaşka birçok manaya gelir. Aslında hayatımızdaki elmanın yerini de en iyi bu manaları anlatır.

Din kökenli mitolojik hikayeler bize, insanın Steve Jobs gibilere bağımlı kalmasının nedenin bir elma olduğunu söyler. Yasaklanmış olan elmayı çalan insanın cennetten kovulduğu hikayesini herkes bilir. Eh, bu düşüncesiz ve tezcanlı tavır ne yazık ki bizleri bu içinde boğuşarak şikayet üzerine şikayet yağdırdığımız sistemin içine hapsetmiştir. Bu hikayeler doğruysa, hiçbir şey bizi elmayla barıştıramamalı aslında. Ama öyle değil. Burada bahsettiğimiz sembol; gelmiş geçmiş en sevilen sembol. Hem öldürücü hem de bu kadar kabul gören başka bir şey var mı? Benim aklıma gelmiyor.

apple-branding-problems

Tabii dinin hikayelerinin etkisi yaratıcılıkta da yerini bulmuş. Pamuk prenses hikayesi bu kısmın en ünlü temsilcilerinden. Elma dinleyene, anlatana ve hikayenin asıl sahibine olarak 3 elmadan bahseder zaman zaman. Ama temel olan bir şey vardır; o da aslında hayatını etkileyecek sonuçları olan bir ödül oluşudur. Pamuk prensesin cadı tarafından önce elma ile ödüllendirildiğini biliyoruz. Tabii sonrasını da biliyoruz…

Yunan mitolojisi de tıpkı dinlerdeki hikayenin bir temsilcisidir. Ağacın hediye edilişi, altın elmalar verişi ve 3 başlı bir ejderha tarafından sürekli elma çalan perilere karşı korunması gibi bolca fantastik öğe ile bezelidir. Tabii ki sonra bu altın elmaları çalan biri çıkar karşımıza; Herakles. Bu, onun görevlerinden biridir. Uzun çarpışmalardan sonra olsa da başarır. Elbette bunun da bir bedeli olacaktır.

Tüm bunlara bakarak söylemek mümkün ki, bir sürü bedel ödemek pahasına da olsa günümüzün yasak elmasını uzaktan izlemeye kim dayanabilir ki? Steve Jobs günümüzün Lucifer’ı olarak değerlendirilebilir bu durumda. Bir çok sonucu olan ama asla cazibesine dayanamadığımız Apple ürünler artık asla uzak kalamayacağımız bir gerçek.

Logonun Apple için temsil noktasında çok önemli bir yeri var. Şehir efsanesi olan Steve Jobs’ın kız arkadaşından olan çocuğunun bir elmadan bulaşan bakteri ile öldüğü ya da fakirlik zamanlarında sadece elma yiyor oluşudur. Ancak uzun süren araştırmalar ve Apple dünyasının kaçamak da olsa ifadeleri bize asıl sebebin bambaşka bir dehaya şapka çıkartmaktan ileri geldiğini gösteriyor.

apple

Alan Turing.

Turing, II. Dünya Savaşı sırasında Alman güçlerinin birbiriyle haberleştiği, çok özel kodlarla, sürekli olarak kendini yenileyen Enigma adındaki makineyi çözen beynin ta kendisidir. Üstelik bu yaptığı sayesinde dünya savaşının gidişatını önemli ölçüde değiştirmiş. İngilizler için kendini savunma ve doğru hatlarda saldırı yapabilme imkânını getirmiştir. Eğer Turing olmasaydı, bugün II. Dünya Savaşı’nın bambaşka sonuçlarında yaşıyor olabilirdik. Ancak bunun ötesinde Turing çok daha fantastik bir şeyi başarmıştır. Bugün bilinen anlamda bilgisayarın babası olarak kabul gören bir sistem oluşturmuştur. Ancak bu kadar büyük bir kahramanın ölümü acıklıdır. İngiltere’de eşcinselliğin yasak olduğu dönemde yaşamanın getirdiği şanssızlıkla, eşcinsel olduğu için cezalandırmak için yargılanan Turing kendine sunulan hiçbir cezayı kabul etmez ve bir elmaya zehir enjekte ederek intihar eder. Turing çalışma odasında bulunduğunda, yanında bu ısırılmış elma da bulunmuştur.

Steve Jobs bu logoyu seçerken, bilgisayarın babasına adeta bir gönderme yapmıştır. Üstelik bilinir ki, Apple ilk çıktığında renkleri de gökkuşağı olarak kullanılmıştır.

Buradaki elma sembolüne yüklediğimiz anlam her ne kadar yüksek olasılıkla gerçek olsa da yine de net değildir ancak ne anlamda olursa olsun, insanlığın en büyük günahı olduğu gerçektir.

Bir iphone ne kadar masum olabilir ki?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Victoria’nın Sırrı Neydi? Victoria’s Secret’ın Hazin Hikayesi…

Güzeller güzeli mankenleri ve renkli iç çamaşırı modelleriyle yılbaşını herkese iple çektiren cıvıl cıvıl marka; Victoria Secret. Peki Victori’nın sırrı ne? Victoria’s Secret’ın hüzünlü hikayesini biliyor musunuz?

Victoria’s Secret Nasıl Kuruldu?

Öncelikle isminin hikayesi kadar ilginç bir hikaye olan Victoria’s Secret’ı kuruluşundan bahsetmek istiyorum. Sonradan neredeyse bir iç çamaşırı imparatorluğu olacak bu marka, karısına iç çamaşırı hediye almak isteyen bir adamın kadın iç çamaşırları satan mağazalarda etrafında sadece kadınların olması nedeniyle utanıp sıkılması kadar basit bir sebeple kuruldu. 1977’de Roy Raymond, 80 bin dolar sermaye ile Kuzey California’da ilk Victoria’s Secret mağazasını açtı. Amaç, erkeklerin de rahatça dolaşabildiği bir kadın iç çamaşırı mağazası kurmaktı. Erkekler mağazaya girmek istemezlerse de beğendikleri ürünler kargo ile teslim yapılabiliyordu.

Victori’nın Sırrı

Victoria’s Secret’ın ismi “Victoria’nın Sırrı” anlamına geliyor. Şöyle ki bu mağazanın açıldığı dönemde iç çamaşırı firmaları genelde düz renk ve düz modellerde iç çamaşırları satıyorlardı. Oysa Roy Raymond açtığı mağazaya farklı bir konsept fikri bulmuştu. Victoria Dönemi‘nin süslü iç çamaşırlarından esinlenerek ve Kraliçe Victoria’yla Prens Albert’in 9 çocukları olmasına giden yolda sahip oldukları yatak odası sırlarına ithafen markanın adı “Victoria’nın Sırrı” oldu. Aynı zamanda ilk mağazalarını konsepte uygun olarak bir yatak odası ile dekore ettiler.

Victoria’s Secret’ın Yükselişi

Roy Raymond’un açtığı mağaza ilk senesinde 500.000 dolar gibi büyük kar elde etti. 1982 senesine gelindiğinde, artık seri üretime geçerek kendi ürünlerini yaratan Victoria’s Secret; 6 mağazaya, 42 sayfalık kataloğa ve senelik 6 milyon dolar gibi yüksek bir ciroya ulaşmıştı. Fakat tam bu noktada sebebi hala çözülemeyen bir şekilde Roy Raymond şirketini 1985 yılında Amerikan Limited Grup ile anlaşarak 4 milyon dolara sattı. The Limited’ın kurucusu Leslie Wexner  sayesinde daha da büyüyen Victoria’s Secret, 80’lerde milyar dolar cirolar yapmaya başladıktan sonra bugünkü haline ulaştı.

Roy Raymond’un Çöküşü 

Victoris’s Secret müthiş bir hızla yükselirken Roy Raymont önce bir iş kurup batırdıktan sonra karısından ayrılır. Sonrasında kanser yüzünden saçlarını kaybeden kadınlar için peruk yapan bir şirkette çalışmaya başlar. Ailesinden yardım alarak bir şirket daha kurmaya çalışır ancak o da fiyasko ile sonuçlanır. Hayata başarılı başlangıcının ardından Roy Raymond 26 Ağustos 1993’te Golden Gate Köprüsü’ nden kendini atarak son verir. Cesedi ancak bir hafta sonra San Francisco Körfezi’nde bulunur.

Yani aslında Victoria’s Secret’ın ardındaki sır perdesi kurucusu Roy Raymond’un intiharıdır. Yaşadığı talihsizlikler nedeniyle intihar ettiği söylense de hakkında travesti olduğu söylentileri, özel hayatında yaşadığı sorunlar vs nedenlerle intihar ettiğini söyleyenler mevcut. Siz bu hüzünlü hayat hikayesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Roy Raymond neden intihar etti?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Youtube’dan Vlogger Logan Paul’a Sert Ceza

Youtube, geçtiğimiz ay yayınladığı intihar içerikli videoyla tüm dünyada tepki toplayan vlogger Logan Paul’un, skandallarını sürdürmesi üzerine videolarındaki reklamları geçici olarak kaldırdığını açıkladı.

İntihar Videosu Skandalı

Yaklaşık 17 milyon takipçisi olan kanalın sahibi 22 yaşındaki Logan, geçtiğimiz ay “Japonya’nın İntihar Ormanı’nda Bir Ceset Bulduk” başlıklı bir video yayınlamıştı. “İntihar Ormanı” olarak da bilinen Aokigahara Ormanı’nda çekilen videoda, intihar etmiş bir adamın görüntülerine yer vermiş ve durumla ilgili alaycı konuşmalar yapmıştı. Video dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılardan gelen tepkiler üzerine Logan tarafından yayından kaldırılmıştı. Youtube ise yaptırım olarak Paul’un kanalını Google Önerilenler’den çıkardığını ve ortak yürütülen projelerin iptal edildiğini duyurmuştu.

Bu skandalın ardından bir özür videosu yayınlamış olsa da Logan Paul, daha sonraki videolarında uygunsuz davranışlarını sürdürdü.

Paul’un “uslanmadığına” işaret olarak, bir videoda ölü bir hamsterı elektrik tabancasıyla vurması, bir diğerinde ise gençleri bulaşık deterjanı yeme videosu çekmeye özendiriyor olması olarak gösterildi.

Yetkililerin açıklamalarına göre, Paul’un  “toplululuk ve reklamverenler için uygunsuz” davranışlarını sürdürmesi, videolarındaki reklamların kaldırılması kararını getirdi.

Bu ceza şimdiye dek Youtube tarafından Paul’a verilen en sert ceza zira SocialBlade verilerine göre Paul’un YouTube kanalından sadece reklamlar ile elde ettiği kazanç aylık 1.2 milyon doları buluyor.

Bu cezanın ne süreyle uygulanacağı henüz bilinmiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link