Apple’ın, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarların tam ortasında yer almasını düşünerek segmente ettiği cihazı iPad, piyasaya sürüleli yaklaşık 3 sene oldu. Steve Jobs’ın zamanlama dehasının ve ileri görüşlülüğünün bir kanıtı olarak piyasaya sürülen iPad, Apple’ın başlıca gelir kaynaklarından biri olmakla kalmadı, teknoloji endüstrisini ve günlük yaşamadı da değiştiren bir mihenk taşı olarak tarihteki yerini aldı.

Piyasaya ilk sürüldüğünde yoğun eleştirilere maruz kalan iPad, hatırlarsınız usb portu, kamerası hatta flash desteği olmadığı için taş tabletlerle bile karşılaştırılmıştı. Peki bunca senenin ardından iPad nerede ? All Things Apple‘da yayınlanan habere göre; 2012’nin rakamlarıyla tablet piyasasının %60’ına hakim olan iPad, 32 milyar dolarlık gelir rakamıyla Mc Donald’s ve Nike’dan tek başına çok daha fazla gelir elde etti. Daha ilginci, iPad tek başına bir şirket olsaydı Fortune 500’de 98. sırada yer alacaktı.

Son dönemlerde, iPad mini ve çıkması muhtemel plastik iPhone’la her ne kadar Steve Jobs’ın Apple’ın fikir temellerine kazıdığı Apple DNA’sına aykırı işler yapılsa da, önümüzdeki dönemlerde de Apple’ın iPad’ten gelen gelirlerinin artacağı bir gerçek. Özellikle 2013’te tablet piyasasının %75’ten fazla büyümesi beklenirken, Apple’ın da iPad ve iPad mini gelirlerinin 46 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın