Athena Gökhan, Monster Energy’nin Marka Yüzü Oldu

Pazarlama iletişiminde marka yüzü kullanımı Türkiye’de sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri durumunda. Markanın yüzü olarak seçilen kişi, hedef kitlenin yapısına uygun, bu kitle tarafından meşruiyeti kabul edilmiş ve hedef kitleyi yönlendirebilecek özellikleri nedeniyle seçiliyor. Monster Energy içeceği, Türkiye’de 2012 yılından beri faaliyet gösteriyor. Markanın dağıtım kanalı çalışmaları Coca-Cola Türkiye tarafından sağlanıyor. Monster Energy’nin marka kişiliğini düşünürsek, cesur, yaratıcı, heyecanlı ve güncel kişilik özelliklerine sahip, rock müzik dinleyen, extreme sporlarla ilgilenen, 18-35 yaş aralığında bir kişiyi düşünebiliriz. Marka, ABD’de pazara çıktığı 2002 yılından beri özellikle rock müzik ve extreme spor kültüründen önemli derecede besleniyor. Markanın ABD’de rock grupları ve extreme sporculardan oluşan önemli bir marka elçisi portföyü bulunuyor. Bu gruplar ve sporcular, konserlerde ve etkinliklerde markayı temsil ediyorlar.  Extreme sporların içerisinde bulunan enerji ve adrenalin öğelerini marka kişiliği ile paralel duruma getirmeye çalışan marka, ‘Unleash the beast’, İçindeki canavarı serbest bırak.’’ sloganı ile konumunu ortaya koyuyor.

1994 yılından itibaren İstanbul’da sahne almaya başlayan ve 1998 yılında Skalonga albümü ile Türk dinleyicisine kendini duyuran Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz, son dönemlerde TV8’de yayınlanan O Ses Türkiye programında jüri üyeliği yapıyor. Gökhan Özoğuz’un müzik kariyeri ve TV programında ortaya koyduğu karakteri, Monster Energy’i etkilemiş olmalı. Monster Energy, sosyal medya çalışmalarında Gökhan Özoğuz’un yer aldığı kampanyalara yer vermeye başladı. Kendisini TV programı ve konserlerde markanın logosunun (clutch-pençe) yer aldığı tekstil ürünlerini giyerken görebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Enerji içeceklerinin pazarlaması konusunda blog yazıyorum. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'ndeki görevimin yanı sıra pazarlama alanında doktora programına devam ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Instagram Regram Özelliğini Yalanladı

  • Geçtiğimiz günlerde sizlerle Instagram’ın iki yeni özelliğini duyurmuştuk. 
  • Fakat Instagram bu özelliğinden birinin üzerinde çalışmadığını açıkladı. 
  • İlgili yazı: Instagram İki Yeni Özelliğini Duyurdu

Geçtiğimiz günlerde sizlerle Instagram’ın iki yeni özellik getireceğini duyurmuştuk. Twitter’da Retweet (yeniden paylaşım) yaparak istediğimiz eski bir görseli veya yeni bir gönderiyi profilimizde paylaşabiliyoruz. Retweet adı verilen bu işleme benzer olarak Instagram’ın da “Regram” (Yeniden Paylaşım) ismi altında bu özelliği kullanıcılarına sunacağı iddiası uzun bir süredir ortada dolaşıyordu.

The Verge’e göre sosyal medya ağı, başka hesapların fotoğraflarını olduğu gibi paylaşmayı mümkün kılacak bir özellik üzerinde çalışıyor. Haberin çıktığı haftada Instagram bu konuda yorum yapmaktan kaçınırken, dev sosyal medya ağının geliştirici ekibi sessizliğini bozdu ve  haberin kaynağı olan The Verge ile TechCrunch‘a konuşarak bu özelliğin Instagram’a gelmeyeceğini açıkladı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Amazon’dan Hırsızlığı Önlemek İçin Boş Kutu Uygulaması

  • Amazon Türkiye,19 Eylül itibari ile Türkiye’de açılmıştı. Fakat açıldığı günün ilerleyen saatlerinde birçok müşterisinden şikayet almıştı. 
  • Şikayetin ise ürünlerin sepete eklendikten sonra fiyatların değişmesi ile ilgiliydi. 
  • İlgili yazı: Amazon Türkiye’ye Şikayet Yağmurları Yağdı

Amazon’un uygulama bilgisi olan kaynaklarına göre; ürünleri çalmakta olan teslimatçıları yakalamak için sahte paketler kullanmaya başladığını belirtti. Şirket ise bazı boş paketlerini ‘kukla’ olarak adlandırıyor. Bu paketler sahte etiketlere sahiptir ve içerisi boştur.

Eski Amazon, Lojistik müdürün’ün yayınladığı belgede; “Cebimizden bir şey çıkarabilir ve oraya koyabiliriz.” dedi. “Sürücünün, bütünlüğünü kontrol etmek için bir tuzak olmasını gerekiyordu.” diyerek, Seattle’deki ofislerinde uygulamanın gerçekleştirdiğini bildirdi.

Amazon; “Bu kontroller ve denetimler genel kaliteli programlarının bir parçasıdır ve rastgele uygulanır.” diyerek açıklamada bulundu.

Teslimatlar sırasında sürücüler, teslim ettikleri her paketlerin etiketlerini tararlar. Sahte bir paket üzerinde sahte bir etiketi tararken uygulamada bir hata mesajı açılır. Bu hata üzerine sürücüler sorunu gidermek için amirlerini arayabilir veya paketi kamyonlarında tutabilir ve iş sonunda paketi bir Amazon deposuna geri gönderebilirler.

Sürücüler teoride, paketi çalmayı da seçebilirdi. Hata mesajı ise paketin Amazon sisteminde tespit edilmediği anlamına gelir sonuç olarak paketin kaybolmadığı anlamına gelir. Amazon her geçen yıl paketlerinin çalındığının ifadesinde bulunarak, böyle bir uygulamanın daha sağlıklı olacağının düşüncesinde.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?