Yarattığınız marka ister kişisel markanız olsun isterse işiniz olsun hakkını verebilmek için formüldeki birkaç sihirli elementi yerine getirmeniz gerekir. Bu elementleri düşünsel ve duygusal olarak iki kategoriye ayırabiliriz. Bir markanın satın alınmasını sağlayan unsurlar tam olarak bu iki elemente bağlanır.

Şöyle düşünün bir markayı düşünsel boyutta satın alıyorsanız, daha iyi bir fiyat ya da ürünün özelliklerine göre satın alma kararlarınızı ve markanızı değiştirebilirsiniz değil mi? Ancak bir marka duygusal boyutta satın alınıyorsa, tüketicisini bir yerden yakalamış demektir. Yani siz o marka ile duygusal bir bağ kurduğunuz için o markayı daha zor değiştirirsiniz. İşte bizlerde bugün hep beraber markanızın tüketicileri ile duygusal bağ kurması için izlemesi gereken temel unsurları göreceğiz.

new-brand-loyalty-header-920-x-320px

 

Bütünlük

Ortak duygu ve düşünceleri paylaşmak insanları bir araya getirip, topluluk haline getirilmesini sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yaratmak istediğiniz topluluğu bütünleştirecek prensiplere sıkı sıkıya sarılmanız. Prensiplerinizi belirlemeniz insanlar tarafından nasıl bir marka olduğunuz daha kolay anlaşılması sağlar.

İtibar

Bütünleşme ile oldukça bağlantılı olan itibarınız markanızın en çok kontrol altında tutmanız gereken elementi. İtibar inşa etmek için tutarlı olmak dikkat etmeniz gereken en ömenli nokta. Muhtemel müşterilerinizin kafasında sizinle ilgili temel prensipleriniz konusunda hiçbir soru işareti oluşmasına izin vermemelisiniz. Tutarlılık bu bağlam içinde düşünüldüğünde düzenli bir büyüme, daha çok öğrenme ve daha fazla sorumluluk almak anlamına geliyor.

Güven

Hiç kimse için sürpriz olmayacak en önemli element güven yaratmaktır. Güven hepimizin her alanda hayatında varolmasını isteyeceği, tarifin gizli bileşenlerinden birisidir. Markanız için yaratacağınız güven ise markaya duyulan bağlılığı beraberinde getirecektir.

İlişki

Sosyal varlıklar olarak hepimiz hayatımızın her alanında çok çeşitli ilişkiler içerisindeyiz. Hem insani hem de markalarla sağlam ilişkiler kurmanın yolu bütünlük, itibar ve güven yaratmaktan geçiyor. Yani insanlarla bütün itibar ve güven yaratmak daha fazla büyüme, daha iyiye ve ileriye gitmenin önünü açıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm elementleri markanızın olmazsa olmazları yapmanız, ister kişisel ister işiniz ile ilgili olsun güçlü bir marka yaratmanız için olmazsa olmaz değeri taşıyor. George Bradt ne demiş: “İnsanlar ürünleri satın almaz, markaları satın alırlar.”

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın