Müşteri Gözünde Marka Değil Duygu Yaratıyorsunuz!

Yarattığınız marka ister kişisel markanız olsun isterse işiniz olsun hakkını verebilmek için formüldeki birkaç sihirli elementi yerine getirmeniz gerekir. Bu elementleri düşünsel ve duygusal olarak iki kategoriye ayırabiliriz. Bir markanın satın alınmasını sağlayan unsurlar tam olarak bu iki elemente bağlanır.

Şöyle düşünün bir markayı düşünsel boyutta satın alıyorsanız, daha iyi bir fiyat ya da ürünün özelliklerine göre satın alma kararlarınızı ve markanızı değiştirebilirsiniz değil mi? Ancak bir marka duygusal boyutta satın alınıyorsa, tüketicisini bir yerden yakalamış demektir. Yani siz o marka ile duygusal bir bağ kurduğunuz için o markayı daha zor değiştirirsiniz. İşte bizlerde bugün hep beraber markanızın tüketicileri ile duygusal bağ kurması için izlemesi gereken temel unsurları göreceğiz.

new-brand-loyalty-header-920-x-320px

 

Bütünlük

Ortak duygu ve düşünceleri paylaşmak insanları bir araya getirip, topluluk haline getirilmesini sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yaratmak istediğiniz topluluğu bütünleştirecek prensiplere sıkı sıkıya sarılmanız. Prensiplerinizi belirlemeniz insanlar tarafından nasıl bir marka olduğunuz daha kolay anlaşılması sağlar.

İtibar

Bütünleşme ile oldukça bağlantılı olan itibarınız markanızın en çok kontrol altında tutmanız gereken elementi. İtibar inşa etmek için tutarlı olmak dikkat etmeniz gereken en ömenli nokta. Muhtemel müşterilerinizin kafasında sizinle ilgili temel prensipleriniz konusunda hiçbir soru işareti oluşmasına izin vermemelisiniz. Tutarlılık bu bağlam içinde düşünüldüğünde düzenli bir büyüme, daha çok öğrenme ve daha fazla sorumluluk almak anlamına geliyor.

Güven

Hiç kimse için sürpriz olmayacak en önemli element güven yaratmaktır. Güven hepimizin her alanda hayatında varolmasını isteyeceği, tarifin gizli bileşenlerinden birisidir. Markanız için yaratacağınız güven ise markaya duyulan bağlılığı beraberinde getirecektir.

İlişki

Sosyal varlıklar olarak hepimiz hayatımızın her alanında çok çeşitli ilişkiler içerisindeyiz. Hem insani hem de markalarla sağlam ilişkiler kurmanın yolu bütünlük, itibar ve güven yaratmaktan geçiyor. Yani insanlarla bütün itibar ve güven yaratmak daha fazla büyüme, daha iyiye ve ileriye gitmenin önünü açıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm elementleri markanızın olmazsa olmazları yapmanız, ister kişisel ister işiniz ile ilgili olsun güçlü bir marka yaratmanız için olmazsa olmaz değeri taşıyor. George Bradt ne demiş: “İnsanlar ürünleri satın almaz, markaları satın alırlar.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Welder Moody, Tüm Dünyayı Modunu Paylaşmaya Davet Ediyor!

İnsanların içinde olduğu modun, zamanı tanımlayan tek şey olduğuna inanan Welder Moody, #ShareYourMood etiketiyle dünyayı modunu paylaşmaya davet ediyor.

Yeni başlayan kampanyada, tüm dünyadan Instagram kullanıcıları, hangi modda olduklarını anlatan videolar çekmeye ve #ShareYourMood etiketi ile paylaşmaya davet ediliyor.

Kampanya için anlaşılan, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan influencer’ların da katılımı sayesinde #ShareYourMood şimdiden geniş bir kitleye yayılmaya başladı.

Paylaşılan videolar arasından her hafta kazanan bir Instagram kullanıcısına seçtiği bir adet Welder Moody saat hediye edilip, videosu haftanın kazananı olarak Welder Instagram hesabından tüm dünya ile paylaşılıyor.

Ancak asıl proje buradan sonra başlıyor!

Her haftanın kazanan videoları birleştirilerek Welder Watch’ın küresel reklam filmi oluşturulacak! Reklam filminin müziği ise Amerikalı bağımsız müzik grubu UTAH tarafından hazırlandı.

Aralık 2017’de başlayan ve 2018 yılı boyunca da devam edecek olan #ShareYourMood kampanyasında her hafta seçilen bir videonun sahibi kendi seçeceği bir Welder Moody saatin sahibi olmaya devam ederken, küresel reklam filmleri ise katılımcıların videolarıyla oluşturulmaya devam edilecek.

Welder Watch için 14 ülkede sürdürülen iletişim çalışmaları İstanbul merkezli olarak Promoqube tarafından yürütülüyor.

Welder Watch’ı sosyal medyada takip etmek için:

Proje Sahibi: Welder Watch

Yaratıcı Ajans: Promoqube

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Mc Donald’s’da Kullanılan Ambalajlar 2025’e Kadar Geri Dönüştürülebilir Olacak

Bir fast food restoranında hayal edin kendinizi, kalabalık gürültülü bir ortam, sizden önce birçok kişinin yemek yediği tepsiler, onların üzerinde kağıt Amerikan servisler, hamburger ve patates kızartması kutuları derken aslında çöp olan ne kadar fazla geri dönüştürülebilir atık olduğunu düşününce şaşırıyorsunuz öyle değil mi? Peki çöpe gitmek zorundalar mı, artık değiller.

Dünya’nın en büyük fast food restoran zinciri Mc Donald’s 7 yıl içinde kullandığı tüm ambalajları yenilebilir veya geri dönüştürülmüş kaynaklardan sağlamayı hedeflediğini açıkladı. Sağlıksız beslenmeden kaynaklanan hayat tarzına olan destekleri her ne kadar devam ediyor olsa da yine de bu hamleyi yapıyor olması sektörü bu konuda ateşleyecek olması bakımından heyecan verici.

Müşterilerinin en önem verdiği bu detayı kendine amaç edinerek, çevre dostu paketleme sistemine tüm restoranlarda geçmeyi hedeflediğini belirten zincir, 2025’e kadar tüm ambalajlarını yenilebilir, geri dönüştürülebilir ve bu konuda sertifikalı kaynaklardan edineceğini ve çalışacakları şirketlerin, ormanların korunmasına katkı sağlayan Forest Stewardship Council sertifikalı olmasına dikkat edeceklerini duyurdu.

Her ne kadar Mc Donald’s ‘da kullanılan ambalajları yarısı hali hazırda yenilenebilir kaynaklardan ediniliyor olsa da bu miktarda ürünü kullanan restoran sayısının %10’u geçmediğini ancak 2025’e kadar tüm restoranlarda aynı standardın uygulanacağı duyurdu.

Ancak yine de bu konuda daha büyük bir farkındalık yaratılması ve standart oluşturulması için farklı endüstrilerde de elini taşın altına koyması gereken şirketler bulunuyor. Böylelikle yeni “geri dönüşüm programları” açılarak konu hakkında geniş bir bilinçlendirme faaliyeti yürütülebilir.

Ancak yine de neredeyse 30 sene önce atık miktarını azaltmaya başlayan Mc Donald’s ‘ın 7 sene içinde bu adımı tamamlıyor olması domino etkisi yaratacak gibi görünüyor. Siz ne dersiniz?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link