Apple’ın iPhone’da yaptığı en başarılı hamlesi en yanlış hamlesi miydi?

Son zamanlarda Apple hakkında yazılan yazıların çoğunun içeriğinde genellikle olumsuzluk gözlüyoruz. Peki Apple bunları hak ediyor mu veya hak edecek ne yaptı? Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, Apple’ın ilk ürettiği telefonlar aslında o zamanki telefon markalarından pek çok ayırt edici özelliğe sahip iken çoğumuz bundan haberdar olamadık. İnternetteki alt yapı eksiklikleri, 3G’yi geç tanımamız vb. nedenlerden ötürü iPhone rüzgârı esintisini hissettirmekte gecikti.

İncelemeye biraz daha yakın tarihlerden başlayalım…

iPhone 3GS akıllı telefon mantığıyla Amerika’da o zamanlar aktif kullanılmasına rağmen pek çok ülkede hala daha ‘’Nokia N97 mi yoksa 58-00 XpressMusic mi alınmalı?’’ tartışmaları yapılıyordu. Teknoloji hayranlarının birçoğu Nokia’yı piyasadaki tek güç olarak görüyordu. Peki Apple, iPhone ile nasıl parladı da piyasada bir numara olmayı başardı? İşte tam burada Apple’ın en başarılı hamlesi ve daha sonralarda ise başına bela olacak hamlesi devreye giriyor.

Iphone 4 serisinin keskin hatlarla dizayn edilmiş siyahla griyi buluşturan tasarımı insanları baştan çıkartmaya yetmişti. Bu dizayn, arkasında pek çok tasarım ve başarı ödülünü de peşinden getirmek için yeterliydi. Telefonun iç özelliklerine bakacak olursak 3GS’den çok fazla ayırt edici bir özelliğe sahip olmadığını görüyoruz. Tıpkı  4 ile 4S ve 5 arasında olduğu gibi  (ilk üç modelin özellikleri kısmen aşağıdaki tabloda yer almaktadır)… Fakat tasarım noktasında âdeta dünyada yeni bir dönem açılmıştı. Cep telefonları küçülmek yerine daha da büyüyeceklerinin ilk sinyallerini vermişlerdi.

3GS’den sonra Apple, iPhone 4 ile satışlarını %125’lik bir oranda arttırmıştı. Peki 4’ten sonra neden bir şeyler ters gitmeye başladı ve Apple sert eleştirilere maruz kaldı? (Bu terslikler dönem içi satışlara çok yansımasa da şirketin gelecekteki satışlarına ve imajına ciddi zararlar verecekti.)

Bir çırpıda birkaç sebep oluşturabiliyoruz aklımızda:

  •  Piyasada Samsung’un güç kazanmış olması
  • Apple’ın 4’ten sonra müşterinin beklentilerini karşılamayacak kadar yeterli özelliğe sahip olan bir telefon üretememesi
  • Piyasaya sürülmeden sanal ortamda iPhone 4S hakkındaki beklentilerin yüksek tutulması

Yukarıdaki sebepleri saniyeler içinde arttırabilmemiz mümkün. Yazının başından beri anlatmak istediğim şey de tam olarak burada başlıyor. Apple şirketi ne Samsung’dan dolayı ne de yetersiz özelliğe sahip olmasından dolayı eleştirilere maruz kalıyor. Eleştirilerin en büyük sebebi dizayndaki yetersizlik.

3GS den sonra başarılı bir dizayn ve ardından 4 ile 4S arasında nerdeyse sıfıra yakın farklılık…

apple-black-logo-wallpaperİşin gerçek yüzü Apple 3GS’den 4’e geçerken ne kadar özellik geliştirdiyse 4 ile 4S arasında da hemen hemen bir o kadar daha değişiklik gerçekleştirdi. Tasarımda bir değişiklik olmaması tüketicileri  büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Iphone 5 tasarımı, kendini göstermeyen ince yapısı, iphone 4 serisine göre 1 cm’ye yakın bir büyüklüğü ile kısmi bir fark arz etti. Aslında 4S’in tasarımı 5 şeklinde olsaydı muhtemelen bu denli eleştirilere maruz kalmayacaktı. Apple tam bir iPhone hastalığı oluşturmuşken kendisini iyi anlatamaması sebebiyle elindeki fırsatı kaçırmak üzere görünüyor.

Apple şirketi insanlığa Think Different’ı öğretti. Hâl böyle olunca tüketici  ister istemez çok farklı bir şeyler bekliyor. Apple, eğer kendi yarattığı efsanenin devam etmesini istiyorsa,  çok ciddi yenilik getirmeden  yeni bir seri arzına girmemesi gerekiyor.

nee

[Bu yazı Burak Kırkkılıç tarafından kaleme alınmıştır]

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Kiğılı’dan Sevgililer Günü İçin Sosyal Deney

Kiğılı bu Sevgililer Günü için yaptığı sosyal deney videosunu sosyal medyadan yayınladı. #SeniGordugumZaman isimli sosyal deneyde Kiğılı özel günlerde güzel ve şık giyinmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Hazırlanan videoda kadınlar ve erkeklere ilk tanıştıkları anlarla ilgili sorular soruluyor. İlk olarak erkeklere sorulan soruların aynıları sonradan kadınlara da soruluyor. “İlk buluşmada ne yediniz”, “nerede tanıştınız”, “evlilik teklifi nasıl geldi” gibi sorulara yanıt vermesi istenen çiftlere son olarak, “onu ilk gördüğünüz zaman ne giyiyordu” diye soruluyor. Kadınlar sorunun cevabını net bir şekilde verebilirken, erkekler bu soruyu o kadar rahat yanıtlayamıyorlar. Kiğılı bu sosyal deney videosunu, “Tüm özel anlarda olduğu gibi bu Sevgililer Günü’nde de ne giydiğiniz hatırlanacak” mesajıyla sonlandırıyor.

Marka, aynı konsept çatısı altında bir de sosyal medya da bir yarışma düzenliyor. instagtagram.com/kigiligiyim adresinde düzenlenen yarışmada, takipçilerin yarışma postunun altına sevgilisini etiketleyip, ilk tanıştıkları gün üzerinde ne olduğunu yorum olarak paylaşması bekleniyor. Hediye olarak ise 4 adet 500 TL’lik hediye çekinden birini kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Diesel, Müşterilerini Korsan Mağazasıyla Kandırdı (!)

Diesel

Ünlü giyim markası Diesel, New York’un sahte ürün satan mağazalarıyla ünlü yeri Canal Street’te, korsan dükkânını açtı. Kelime oyunu yaparak Deisel etiketi altında, tamamen kendi üretimi olan ve sınırlı sayıda üründen oluşan koleksiyonunu burada satışa sunan markanın bu girişiminden ise dükkâna gelenlerin elbette haberi yoktu.

Diesel ürünü aldığını bilmeyen birçok müşterinin geldiği dükkân, aslında korsan ürün satan bir yer değildi. Fakat gerek satıcı rolü için seçilen kişilerin ziyaretçilere yaklaşımı, gerekse aksanlı konuşması ve tam anlamıyla sahte ürün satan bir tezgâhtar gibi davranması, fikrin sorunsuz bir şekilde hayata geçmesini sağladı.

Markanın bu yılki ilkbahar-yaz kreasyonunun tanıtımı için düzenlediği pazarlama çalışmalarının bir parçası olan olay, Diesel’in “Go with the Flaw” mottolu ve kimsenin mükemmel olmadığını, kusurlarımızla yüzleşmemiz gerektiği temalı kampanyasıyla da taban tabana uyuyor. Publicis New York ekibinin imzasını taşıyan bu eğlenceli projenin videosunun yapımcılığını Rival School Pictures, yönetmenliğini ise Andrew Lane üstlenmiş.

Yaklaşan New York Moda Haftası rüzgârını da arkasına alan marka, korsan ürünlerin New York’taki merkezi Kanal Caddesi’nde açtığı sahte mağazası ve burası için çektiği komik videoyla sosyal medyada da dikkat çekti. Dükkânı ziyaret eden müşterilerin tepkileri, eminiz ki sizin de yüzünüzü güldürecek.

Kim bilir? Belki bir gün Diesel ya da başka bir meşhur markayı, adını gizlice değiştirmiş şekilde, İstanbul’un Canal Street’i sayabileceğimiz Tahtakale’de bir tezgâhta görebiliriz, ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link