Son zamanlarda Apple hakkında yazılan yazıların çoğunun içeriğinde genellikle olumsuzluk gözlüyoruz. Peki Apple bunları hak ediyor mu veya hak edecek ne yaptı? Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, Apple’ın ilk ürettiği telefonlar aslında o zamanki telefon markalarından pek çok ayırt edici özelliğe sahip iken çoğumuz bundan haberdar olamadık. İnternetteki alt yapı eksiklikleri, 3G’yi geç tanımamız vb. nedenlerden ötürü iPhone rüzgârı esintisini hissettirmekte gecikti.

İncelemeye biraz daha yakın tarihlerden başlayalım…

iPhone 3GS akıllı telefon mantığıyla Amerika’da o zamanlar aktif kullanılmasına rağmen pek çok ülkede hala daha ‘’Nokia N97 mi yoksa 58-00 XpressMusic mi alınmalı?’’ tartışmaları yapılıyordu. Teknoloji hayranlarının birçoğu Nokia’yı piyasadaki tek güç olarak görüyordu. Peki Apple, iPhone ile nasıl parladı da piyasada bir numara olmayı başardı? İşte tam burada Apple’ın en başarılı hamlesi ve daha sonralarda ise başına bela olacak hamlesi devreye giriyor.

Iphone 4 serisinin keskin hatlarla dizayn edilmiş siyahla griyi buluşturan tasarımı insanları baştan çıkartmaya yetmişti. Bu dizayn, arkasında pek çok tasarım ve başarı ödülünü de peşinden getirmek için yeterliydi. Telefonun iç özelliklerine bakacak olursak 3GS’den çok fazla ayırt edici bir özelliğe sahip olmadığını görüyoruz. Tıpkı  4 ile 4S ve 5 arasında olduğu gibi  (ilk üç modelin özellikleri kısmen aşağıdaki tabloda yer almaktadır)… Fakat tasarım noktasında âdeta dünyada yeni bir dönem açılmıştı. Cep telefonları küçülmek yerine daha da büyüyeceklerinin ilk sinyallerini vermişlerdi.

3GS’den sonra Apple, iPhone 4 ile satışlarını %125’lik bir oranda arttırmıştı. Peki 4’ten sonra neden bir şeyler ters gitmeye başladı ve Apple sert eleştirilere maruz kaldı? (Bu terslikler dönem içi satışlara çok yansımasa da şirketin gelecekteki satışlarına ve imajına ciddi zararlar verecekti.)

Bir çırpıda birkaç sebep oluşturabiliyoruz aklımızda:

  •  Piyasada Samsung’un güç kazanmış olması
  • Apple’ın 4’ten sonra müşterinin beklentilerini karşılamayacak kadar yeterli özelliğe sahip olan bir telefon üretememesi
  • Piyasaya sürülmeden sanal ortamda iPhone 4S hakkındaki beklentilerin yüksek tutulması

Yukarıdaki sebepleri saniyeler içinde arttırabilmemiz mümkün. Yazının başından beri anlatmak istediğim şey de tam olarak burada başlıyor. Apple şirketi ne Samsung’dan dolayı ne de yetersiz özelliğe sahip olmasından dolayı eleştirilere maruz kalıyor. Eleştirilerin en büyük sebebi dizayndaki yetersizlik.

3GS den sonra başarılı bir dizayn ve ardından 4 ile 4S arasında nerdeyse sıfıra yakın farklılık…

apple-black-logo-wallpaperİşin gerçek yüzü Apple 3GS’den 4’e geçerken ne kadar özellik geliştirdiyse 4 ile 4S arasında da hemen hemen bir o kadar daha değişiklik gerçekleştirdi. Tasarımda bir değişiklik olmaması tüketicileri  büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Iphone 5 tasarımı, kendini göstermeyen ince yapısı, iphone 4 serisine göre 1 cm’ye yakın bir büyüklüğü ile kısmi bir fark arz etti. Aslında 4S’in tasarımı 5 şeklinde olsaydı muhtemelen bu denli eleştirilere maruz kalmayacaktı. Apple tam bir iPhone hastalığı oluşturmuşken kendisini iyi anlatamaması sebebiyle elindeki fırsatı kaçırmak üzere görünüyor.

Apple şirketi insanlığa Think Different’ı öğretti. Hâl böyle olunca tüketici  ister istemez çok farklı bir şeyler bekliyor. Apple, eğer kendi yarattığı efsanenin devam etmesini istiyorsa,  çok ciddi yenilik getirmeden  yeni bir seri arzına girmemesi gerekiyor.

nee

[Bu yazı Burak Kırkkılıç tarafından kaleme alınmıştır]

Bir Cevap Yazın