Apple’ın iPhone’da yaptığı en başarılı hamlesi en yanlış hamlesi miydi?

Son zamanlarda Apple hakkında yazılan yazıların çoğunun içeriğinde genellikle olumsuzluk gözlüyoruz. Peki Apple bunları hak ediyor mu veya hak edecek ne yaptı? Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, Apple’ın ilk ürettiği telefonlar aslında o zamanki telefon markalarından pek çok ayırt edici özelliğe sahip iken çoğumuz bundan haberdar olamadık. İnternetteki alt yapı eksiklikleri, 3G’yi geç tanımamız vb. nedenlerden ötürü iPhone rüzgârı esintisini hissettirmekte gecikti.

İncelemeye biraz daha yakın tarihlerden başlayalım…

iPhone 3GS akıllı telefon mantığıyla Amerika’da o zamanlar aktif kullanılmasına rağmen pek çok ülkede hala daha ‘’Nokia N97 mi yoksa 58-00 XpressMusic mi alınmalı?’’ tartışmaları yapılıyordu. Teknoloji hayranlarının birçoğu Nokia’yı piyasadaki tek güç olarak görüyordu. Peki Apple, iPhone ile nasıl parladı da piyasada bir numara olmayı başardı? İşte tam burada Apple’ın en başarılı hamlesi ve daha sonralarda ise başına bela olacak hamlesi devreye giriyor.

Iphone 4 serisinin keskin hatlarla dizayn edilmiş siyahla griyi buluşturan tasarımı insanları baştan çıkartmaya yetmişti. Bu dizayn, arkasında pek çok tasarım ve başarı ödülünü de peşinden getirmek için yeterliydi. Telefonun iç özelliklerine bakacak olursak 3GS’den çok fazla ayırt edici bir özelliğe sahip olmadığını görüyoruz. Tıpkı  4 ile 4S ve 5 arasında olduğu gibi  (ilk üç modelin özellikleri kısmen aşağıdaki tabloda yer almaktadır)… Fakat tasarım noktasında âdeta dünyada yeni bir dönem açılmıştı. Cep telefonları küçülmek yerine daha da büyüyeceklerinin ilk sinyallerini vermişlerdi.

3GS’den sonra Apple, iPhone 4 ile satışlarını %125’lik bir oranda arttırmıştı. Peki 4’ten sonra neden bir şeyler ters gitmeye başladı ve Apple sert eleştirilere maruz kaldı? (Bu terslikler dönem içi satışlara çok yansımasa da şirketin gelecekteki satışlarına ve imajına ciddi zararlar verecekti.)

Bir çırpıda birkaç sebep oluşturabiliyoruz aklımızda:

  •  Piyasada Samsung’un güç kazanmış olması
  • Apple’ın 4’ten sonra müşterinin beklentilerini karşılamayacak kadar yeterli özelliğe sahip olan bir telefon üretememesi
  • Piyasaya sürülmeden sanal ortamda iPhone 4S hakkındaki beklentilerin yüksek tutulması

Yukarıdaki sebepleri saniyeler içinde arttırabilmemiz mümkün. Yazının başından beri anlatmak istediğim şey de tam olarak burada başlıyor. Apple şirketi ne Samsung’dan dolayı ne de yetersiz özelliğe sahip olmasından dolayı eleştirilere maruz kalıyor. Eleştirilerin en büyük sebebi dizayndaki yetersizlik.

3GS den sonra başarılı bir dizayn ve ardından 4 ile 4S arasında nerdeyse sıfıra yakın farklılık…

apple-black-logo-wallpaperİşin gerçek yüzü Apple 3GS’den 4’e geçerken ne kadar özellik geliştirdiyse 4 ile 4S arasında da hemen hemen bir o kadar daha değişiklik gerçekleştirdi. Tasarımda bir değişiklik olmaması tüketicileri  büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Iphone 5 tasarımı, kendini göstermeyen ince yapısı, iphone 4 serisine göre 1 cm’ye yakın bir büyüklüğü ile kısmi bir fark arz etti. Aslında 4S’in tasarımı 5 şeklinde olsaydı muhtemelen bu denli eleştirilere maruz kalmayacaktı. Apple tam bir iPhone hastalığı oluşturmuşken kendisini iyi anlatamaması sebebiyle elindeki fırsatı kaçırmak üzere görünüyor.

Apple şirketi insanlığa Think Different’ı öğretti. Hâl böyle olunca tüketici  ister istemez çok farklı bir şeyler bekliyor. Apple, eğer kendi yarattığı efsanenin devam etmesini istiyorsa,  çok ciddi yenilik getirmeden  yeni bir seri arzına girmemesi gerekiyor.

nee

[Bu yazı Burak Kırkkılıç tarafından kaleme alınmıştır]

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

İngiliz Sporcu İçeceği iPro Sport Türkiye Pazarına Girmeye Hazırlanıyor

Şu an Türkiye’de faaliyet gösteren sporcu içecekleri markalarına yeni bir oyuncu ekleniyor. İngiltere menşeili iPro Sport yakın bir zamanda Türkiye pazarında faaliyete başlayacak. Birleşik Krallık ülkeleri dışında 5 farklı ülkede faaliyette bulunan markanın 6. noktası Türkiye olacak.

İzotonik sporcu içecekleri kategorisinde bulunan marka, vücudun kaybettiği tuz ve mineralleri vücuda geri kazandıran, spor esnasında kas gücünün devamına destek veren özelliklere sahip ürünler üretiyor. Markanın 3 farklı ürün çeşidi bulunuyor. Ürünlerde Stevia bitkisi tatlandırma amaçlı kullanılıyor. Sağlıklı beslenme konusunda kalite güvencesi programı olan informed-sport.com üzerinden alınan akreditasyonların yanı sıra ürünlerde Helal Gıda Sertifikası bulunuyor.

Britanya ülkeleri başta olmak üzere diğer ülkelerde çeşitli spor dalları ve liglere destek veren markanın promosyon çalışmaları Amerikan futbolu, basketbol, plaj sporları, kriket, bisiklet, dans, futbol, motor sporları, rugby, vücut geliştirme ve jimnastik gibi çeşitli branşlarda yürütülüyor. Promosyon çalışmalarının birbirinden farklı dallarda olması ve ana akım spor dalları dışındaki branşlara yönelik çalışmalar yapmaları, markaya Türkiye’de de birtakım avantajlar sağlayabilir. Ülkemizde aynı kategoride yer alan markaların futbol ve basketbol ağırlıklı çalışmaları ön plana çıkıyor.

Bir süre önce spor ve sağlıklı yaşama yönelik geliştirilecek içeceklerin Türkiye’de yeni bir pazar yaratabileceğini öne sürmüştüm. iPro Sport, geliştireceği pazarlama çalışmalarıyla hem sporculara hem de oluşacağını düşündüğüm bu sektöre hitap edebilir. Ülkemizde şu an sporcu içecekleri sektöründe yer alan küresel markalar arasında Gatorade ve Powerade sayılabilir. Protein içerikli ürünleriyle yeni bir uygulama sahasına giren Ülker ve Pınar markaları, pazardan alacakları geri bildirimle birlikte ürün gamını artırabilir ve sektörü genişleterek yeni oyuncuların buraya yönelmelerine neden olabilir. 2018 yılı bu çalışmaların gözlemlenebileceği taze bir yıl olarak önümüzde duruyor.

Starbucks Bardakları Yeni Yıl ve Kış Temasıyla Renkleniyor

Starbucks’ın neredeyse 600 yıldır tüketilen bir içeceği, hele Türkiye gibi özel bir pişirme tekniği bulacak kadar ona düşkün ve kahve kültürü oldukça gelişmiş ülkelerde bile kendi ürünleriyle nasıl kolayca pazarlayabildiğini merak ederiz. Bu önemli ve dünyanın farklı kıtalarındaki kültürel kodları da aşarak başarılı olmuş pazarlama taktiği, aslında sadece kahvenin kendisinden ve çeşitliliğinden değil, sunumundan da kaynaklanıyor. Markanın kış döneminde çıkardığı rengarenk Starbucks yılbaşı bardakları da bunun önemli bir parçası.

Markanın bu kış için tasarladığı bardaklarda, sanatsal bir yaklaşım hissediliyor. Hepimizin bildiği büyük ve düz renk Starbucks bardağındaki beyaza, yaklaşan yılbaşı nedeniyle kırmızı da katılmış ve çam ağacının unutulmadığı tasarımda, Starbucks simgesi olan siyah kontur çizgileriyle resmedilmiş yeşil fonlu deniz kızını bu sefer kırmızı kurdeleler sarıyor. Bardaklar ayrıca, müşterileri adlarını üzerine yazmaya yönlendirmek için kanvas doku görünümlü bir tasarımla üretildi. Hediyeler, çam ağacı ve diğer tatil görselleriyle donatıldı.

Starbucks Kıdemli Yaratıcı Direktörü Leanne Fremar, 2017 bardaklarının, markanın ilk dönemsel kırmızı bardaklarını “geçmiş yılların şerefine” sunmasının 20. yılına denk geldiğine dikkat çekiyor. Fremar, 2017 bardaklarında kullanılan görsellerin, insanların önemli günleri kutlama şekillerini temsil ettiğini belirtiyor. Tatilleri kutlamanın birçok yolu olduğunun söyleyen Fremar, bu yolların hepsini Starbucks’ta uyguladıklarının altını çiziyor.

2015 bardaklarında, aşağıya doğru yoğunlaşan, gölgeli kırmızı tasarımı seçen Starbucks, internetteki tasarım anlayışından da etkilenerek Noel tarzını yansıtmayan bir yol tercih etmişti.

Mevsimsel ve yeni yıl temaları taşıyan, müşterileri tarafından tasarlanan 13 farklı bardak kullanan marka bu kış, Starbucks Yaratıcı Stüdyo illüstratörü Jordan Kay’in çizgileriyle huzurumuza çıkıyor. 2017 Starbucks bardakları hakkında biraz daha fikir edinmek için aşağıdaki videoyu izleyelim.

Renkli bir konsepti tercih eden Starbucks’ın, kendi çizimlerini bardaklar üzerine yansıtan çalışanlarından ve müşterilerinden önemli ipuçları yakaladığı görülüyor. Kampanya teması olan ve bardak tutma şeridinde kendine yer bulan “Give Good” ise Starbucks çalışanlarının ve müşterilerinin olumlu ve üretken karakterine atıf yapar, markanın enerjisini gösterir nitelikte olmuş. Tam da bu noktada, markanın insanlara ilham vermek ve onların bardaklarını renklendirmesi amacıyla, yaratıcı gereçleri sezon boyunca şubelerinde bulunduracağını da ekleyelim.

Bu ayın başında geri dönen bardakların; Chestnut Praline Latte, Caramel Brulée Latte, Eggnog Latte, Holiday Spice Flat White, Gingerbread Latte ve Peppermint Mocha gibi kestaneden karamele, zencefilden naneye kadar uzanan mevsimsel içecekleri de beraberinde getirdiğini de söyleyelim. Starbucks’ın yılbaşı hediye kartlarını ve diğer sürprizleri ise 9 Kasım’da müşterilerin beğenisine sunması bekleniyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday