Apple’ın iPhone’da yaptığı en başarılı hamlesi en yanlış hamlesi miydi?

Son zamanlarda Apple hakkında yazılan yazıların çoğunun içeriğinde genellikle olumsuzluk gözlüyoruz. Peki Apple bunları hak ediyor mu veya hak edecek ne yaptı? Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, Apple’ın ilk ürettiği telefonlar aslında o zamanki telefon markalarından pek çok ayırt edici özelliğe sahip iken çoğumuz bundan haberdar olamadık. İnternetteki alt yapı eksiklikleri, 3G’yi geç tanımamız vb. nedenlerden ötürü iPhone rüzgârı esintisini hissettirmekte gecikti.

İncelemeye biraz daha yakın tarihlerden başlayalım…

iPhone 3GS akıllı telefon mantığıyla Amerika’da o zamanlar aktif kullanılmasına rağmen pek çok ülkede hala daha ‘’Nokia N97 mi yoksa 58-00 XpressMusic mi alınmalı?’’ tartışmaları yapılıyordu. Teknoloji hayranlarının birçoğu Nokia’yı piyasadaki tek güç olarak görüyordu. Peki Apple, iPhone ile nasıl parladı da piyasada bir numara olmayı başardı? İşte tam burada Apple’ın en başarılı hamlesi ve daha sonralarda ise başına bela olacak hamlesi devreye giriyor.

Iphone 4 serisinin keskin hatlarla dizayn edilmiş siyahla griyi buluşturan tasarımı insanları baştan çıkartmaya yetmişti. Bu dizayn, arkasında pek çok tasarım ve başarı ödülünü de peşinden getirmek için yeterliydi. Telefonun iç özelliklerine bakacak olursak 3GS’den çok fazla ayırt edici bir özelliğe sahip olmadığını görüyoruz. Tıpkı  4 ile 4S ve 5 arasında olduğu gibi  (ilk üç modelin özellikleri kısmen aşağıdaki tabloda yer almaktadır)… Fakat tasarım noktasında âdeta dünyada yeni bir dönem açılmıştı. Cep telefonları küçülmek yerine daha da büyüyeceklerinin ilk sinyallerini vermişlerdi.

3GS’den sonra Apple, iPhone 4 ile satışlarını %125’lik bir oranda arttırmıştı. Peki 4’ten sonra neden bir şeyler ters gitmeye başladı ve Apple sert eleştirilere maruz kaldı? (Bu terslikler dönem içi satışlara çok yansımasa da şirketin gelecekteki satışlarına ve imajına ciddi zararlar verecekti.)

Bir çırpıda birkaç sebep oluşturabiliyoruz aklımızda:

  •  Piyasada Samsung’un güç kazanmış olması
  • Apple’ın 4’ten sonra müşterinin beklentilerini karşılamayacak kadar yeterli özelliğe sahip olan bir telefon üretememesi
  • Piyasaya sürülmeden sanal ortamda iPhone 4S hakkındaki beklentilerin yüksek tutulması

Yukarıdaki sebepleri saniyeler içinde arttırabilmemiz mümkün. Yazının başından beri anlatmak istediğim şey de tam olarak burada başlıyor. Apple şirketi ne Samsung’dan dolayı ne de yetersiz özelliğe sahip olmasından dolayı eleştirilere maruz kalıyor. Eleştirilerin en büyük sebebi dizayndaki yetersizlik.

3GS den sonra başarılı bir dizayn ve ardından 4 ile 4S arasında nerdeyse sıfıra yakın farklılık…

apple-black-logo-wallpaperİşin gerçek yüzü Apple 3GS’den 4’e geçerken ne kadar özellik geliştirdiyse 4 ile 4S arasında da hemen hemen bir o kadar daha değişiklik gerçekleştirdi. Tasarımda bir değişiklik olmaması tüketicileri  büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Iphone 5 tasarımı, kendini göstermeyen ince yapısı, iphone 4 serisine göre 1 cm’ye yakın bir büyüklüğü ile kısmi bir fark arz etti. Aslında 4S’in tasarımı 5 şeklinde olsaydı muhtemelen bu denli eleştirilere maruz kalmayacaktı. Apple tam bir iPhone hastalığı oluşturmuşken kendisini iyi anlatamaması sebebiyle elindeki fırsatı kaçırmak üzere görünüyor.

Apple şirketi insanlığa Think Different’ı öğretti. Hâl böyle olunca tüketici  ister istemez çok farklı bir şeyler bekliyor. Apple, eğer kendi yarattığı efsanenin devam etmesini istiyorsa,  çok ciddi yenilik getirmeden  yeni bir seri arzına girmemesi gerekiyor.

nee

[Bu yazı Burak Kırkkılıç tarafından kaleme alınmıştır]

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Burger King International House of Pancakes’i Sosyal Medyada Trolledi

Rakiplerine özellikle de Mc Donald’s’a sataşmakta ustalaşmış olan Burger King bu sefer olabilecek en iyi şekilde International House of Pancakes (IHOP)‘u trolledi.

International House of Pancakes, pankekleriyle ünlü bir kahvaltı zinciri. Yakın bir zamanda pankeklerin yanında burger da satmaya başladı. Burger satmaya başladıktan sonra yeni bir pazarlama stratejisi olarak ismini IHOB yani International House of Bancakes şeklinde değiştirdi. Bu elbette diğer fast food markalarını kızdıracak bir hamle oldu.

Bu hamlenin ardından sosyal medya karıştı. Burger’ların bir süre muhtemelen yenilemez olacağı ile ilgili söylentiler vardı, Burger King sosyal medyadaki sessizliğini bir süre korudu ta ki Facebook’ta logosunu “Pancake King” olarak değiştirene kadar.

Burger King logosundaki ismini değiştirdikten sonra zaten daha öncesinde kahvaltıda sunuyor olduğu pankeklerinin fotoğrafını kapak fotoğrafı olarak değiştirdi.  Değişiklikle ilgili açıklama yapmayan Burger King Twitter üzerinden “Hey Burger King ihob için ödünç verebileceğin bir ızgaran var mı?” diye soran bir kullanıcısına şu cevabı verdi; “Üzgünüm, eski Burger King şu an telefona gelemiyor…”

Reklam kampanyalarını ve sosyal medya hesaplarını en iyi yöneten markalardan birisi olan Burger King’in bu hamlesini siz nasıl buldunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Alibaba ile THY Anlaştı, Teslimat Süresi 4 Güne İnecek

  • THY’nin Alibaba ile yaptığı iş birliği kapsamında Alibaba’dan Türkiye’ye ürün teslimatı 40 günden 4 güne düşecek.
  • THY, Çin menşeili kargo şirketi ZTO ve PAL Air ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle 2 milyar gelir sağlamayı hedefliyor.
  • İlgili yazı; Türkiye’nin En Değerli Markaları Belli Oldu

Türk Hava Yolları (THY) dünyanın en büyük kargo şirketlerinden Çinli ZTO ve Hong Konglu havayolu şirketi PAL Air ile stratejik bir iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında Hong Kong merkezli ortak bir global ekspres şirketi kurulacak. Bu iş birliği ile THY, dünyanın en büyük entegratörleri arasında yer alacak. Yeni kurulacak şirketin hizmetleri arasında, kapıdan kapıya lojistik faaliyetleri, toplama, taşıma, adresten alma, dağıtım, navlun taşıma, çapraz sevkiyat ve son noktaya kadar taşıma yer alacak. Şirket aynı zamanda gerektiği durumlarda depo yönetimi, sipariş ve tedarik zinciri yönetimi hizmetleri de sunacak.

2 milyar dolarlık gelir

Şu anda filosundaki 18 kargo uçağı ile alanında dünyanın en büyük 8’inci şirketi olan Turkish Cargo, Uzak Doğu pazarındaki yeni operasyonları ile yakın zamanda ilk 5’e daha sonra da ilk 3’e girmeyi planlıyor. Şirket bu anlaşmadan 5 yıl içerisinde 2 milyar dolar gelir bekliyor.

Alibaba teslimatları 4 güne inecek

İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışı öncesi küresel anlamda ses getirecek ortaklığın imzaları, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker  Aycı, ZTO Express Başkanı Mei Song Lai ve PAL Air Ltd Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vivian Lau’nun katıldığı basın toplantısında atıldı. e-ticarette ve ekspres kargoda son yıllarda bir arayış içinde olduklarını belirten İlker Aycı, “Alibaba’dan aldığımız ürünler Türkiye’ye 40-45 günde geliyordu. Bu iş birliği ile uluslararası kargolar hızlanacak. Ekspres kargo ile zamanlamada büyük avantajlar oluşacak. 40 günde gelen ürünler artık Türkiye’ye 4 günde ulaşacak” dedi.

Uluslararası e-ticaret firmalarının önde gelenlerinden Alibaba Group, kısa süre önce 1.38 milyar dolar yatırımla ZTO Express firmasının yüzde 10’luk payını satın alarak ortağı olacağını ve bu işlemin bu ay tamamlanacağını duyurdu.

10 kat  hızlanacak

e-ticarette ve ekspres kargoda son yıllarda bir arayış içinde olduklarını belirten İlker Aycı, “Alibaba’dan aldığımız ürünler Türkiye’ye 40-45 günde geliyordu. Bu iş birliği ile uluslararası kargolar hızlanacak. Ekspres kargo ile zamanlamada büyük avantajlar oluşacak. 40 günde gelen ürünler artık Türkiye’ye 4 günde ulaşacak” dedi.
Uluslararası e-ticaret firmalarının önde gelenlerinden Alibaba Group, kısa süre önce 1.38 milyar dolar yatırımla ZTO Express firmasının yüzde 10’luk payını satın alarak ortağı olacağını ve bu işlemin bu ay tamamlanacağını duyurdu.

Kaynak: Gazete Vatan

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link