Apple ‘ ın başarısının arkasındaki nedenler

“Elektronik müzik yapan Moby şöyle diyordu: Üç tane mp3 çalarım var ve hiçbirini nasıl kullanacağımı anlayamadım. Bunu (iPod) ise elime aldıktan 45 saniye sonra herşeyini kullanmayı biliyordum.” Aslında Moby Apple’ın başarısının arkasındaki nedenlerden birisini bu cümleyle açıklıyor: ” Sadelik ve kolay kullanım”

Bugün hangi Apple ürününü elinize alırsanız alın , ilk dikkatinizi çeken şey sade ve şık olmasıdır. Tabiki bu özellik Steve Jobs’un ilk Apple bilgisayarın kasasının tasarlarken de hissetiği içgüdüden geliyor. Bugün Apple sadelik yaratma konusunda piyasada en önde gelen firma. Gereksiz olduğunu düşündüğü her ayrıntıyı anında ürünlerinden kaldırıyor.

Şimdi size aynı dönemde piyasaya sürülmüş iki mp3 playerın resimlerini göstermek istiyorum :

 

Solda Creative – Zen / Sağda Apple – iPod 

Aynı “sadelik” anlayışını cep telefonu piyasasında da görebiliriz. Apple iPhone’u piyasaya sürmeden önce, cep telefonları 90’ların tasarımlarından kendini kurtaramamış, milenyum çağını yansıtmayı başaramamıştı. İnsanlar artık her alanda gördükleri tasarımsal değişiklikleri artık cep telefonlarında da görmek istiyordu. Apple iPhone’u piyasaya sürdükten sonra, artık cep telefonu piyasası iPhone’dan önce ve iPhone’dan sonra diye ikiye ayrıldı.

 

 

 

 

 

iPhone ‘dan Önce / iPhone’dan Sonra

Bugün Apple piyasaya sürdüğü ürünlerle kar ettiği gibi piyasanın öncülüğünü de yapıyor.Sekiz sene içerisinde piyasa değerini 30 kart artırmasının tesedüf olmadığınıda gösteriyor:

Apple’ın hisse senedi değerlerinin değişimi

Bir Cevap Yazın