Apple Pazar Payını Kaybediyor

Apple’ın pazardan daha çok pay alabilmek adına ürün gamını genişlettiği bu dönemde,  bu genişletmeye paralel olarak pazar payını  da arttıracağını düşünmek mantıklı bir fikir  gibi gözükse de yapılan son araştırmalar bu durumu desteklemiyor.

Kantar Worldpanel’in yapmış olduğu araştırmaya göre Apple, 2013 yılında dünyanın önde gelen ülkelerindeki pazar payını 2012 yılına göre darlaştırmış durumda. Örneğin Almanya pazarında 2012 yılında %21’lik bir pazar payına sahip olan Apple, geçtiğimiz yıl pazardan %17’lik bir pay kopardı. Diğer büyük pazarlarda da durum farksız. İngiltere‘de %36.1 olan 2012 payı, 2013’e geldiğimizde %30.6’ya, ABD‘de %53 olan 2012 payı, 2013 yılında %43.1’e kadar geriledi.

3 büyük pazarda ortalama %6’ya yakın bir pazar payı kaybeden Apple’ın Avrupa genelindeki pazar payı da hatrı sayılır bir şekilde gerilemiş oldu. Kantar Worldpanel’in araştırmasına göre Avrupa’nın en büyük 5 pazar payı olarak kabul edilen İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’da 2012’ye oranla %6.5’lik bir pay kaybeden Apple’ın bu 5 ülkedeki ortalama payı %24.6’dan %18.1’e geriledi.

Bu arada Windows’un atağı da kayda değer. 2012 yılında Avrupa’nın 5 önemli pazarında sadece %4.7’lik bir pazar payına sahip olan Windows, 1 yıl içerisinde pazar payını 2 kattan daha fazla arttırarak %10’a çıkarttı. Diğer istatistiklere buradan ya da aşağıdaki ekran görüntüsünden ulaşabilirsiniz.

Screen Shot 2014-01-12 at 8.34.37 PM

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Müslüman Futbolcu, Alkol Üreten Markanın Ödülünü Reddetti

2018 FIFA Dünya Kupası A Grubu’nda Mısır ile Uruguay’ın karşılaştığı mücadelede ‘maçın oyuncusu’ seçilen Mısırlı kaleci Mohamed El Shenawy bu ödülü reddetti.

Başarılı futbolcunun ödülü kabul etmeme sebebi ödülü veren Budweiser markasının alkol markası olması olarak gösterildi. Alkollü içecek ve bira üreten Budweiser firması 2018 Rusya Dünya Kupası’nın ana sponsorlarından ve FIFA’nın da resmi alkol tedarikçisi konumunda bulunuyor.

29 yaşındaki Mısırlı oyuncu El Shenawy, maç boyunca Barcelona’da top koşturan Luis Suarez ve Paris Saint Germain’in bu seneki en golcü oyuncusu Edinson Cavani‘nin ataklarını başarıyla durdurmuş ve performansıyla büyük beğeni topladı. Kırmızı bir kadeh şeklinde olan ödül oyuncuya maç sonunda koridorda verilmek istenmişti ancak oyuncu ödülü reddetti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link