futurebrand_american_airlines_rebrand_00

ABD’nin en büyük havayolu şirketlerinden American Airlines,  45 yıldır kullandığı artık klasik olan logosunu değiştirme kararı aldı.

İflas başvurusundan sonra yeni uçak siparişleri gelmeye başlayan şirket bir kutlama kararı olarak efsane logosunu yeniledi. Logosunu değiştirmesiyle ilgili birçok olumlu veya olumsuz eleştiri alan havayolu şirketi yeni logosunda oldukça modern bir görüntü çiziyor.

Logoların pazarlama, markalaşma açısından önemini göz ardı etmemek gerek. Seçkin bir marka olmanın en önemli adımlarından biri markaya uyumlu bir logosunun olması. Fakat marka yaratma sürecinde belki de üzerinde en az durulan şey de logo tasarımı. Günümüzde logo tasarımını ajanslar dışında artık online programlarla kendi yaratıcılığımıza güvenerek biz de tasarlayabiliyoruz.

Logolar, müşteri ile firma arasındaki bağı güçlendirir ve müşterinin aklında kalıcı etki sağlar. Her logoda firmanın çalıştığı alan ve üretimiyle ilgili ipuçları bulunabilir. Hal böyle olunca American Airlines için uzun süre kullanılan ve tüketicisi için yerleşmiş bir logoyu zihinlerden atıp yenisini getirmek çok kolay olmayacaktır elbette.

Türkiye’de böyle köklü bir değişim örneğini 2002 yılında Arçelik markasında görmüştük. Sert, keskin hatlara sahip logosunu daha esnek, müşteri beklentilerine göre şekil alabilme gücünü gösteren dörtgene bırakmıştı Arçelik. Bu dörtgende, gülen müşteri ve şekil alan çelik yer alıyordu.

arçelik logo yeni

 

Bir Cevap Yazın