Lüks moda markaları dediğimiz zaman gözünüzün önüne ne geliyor? Catwalk, ilginç tasarımlar ya da belki de Armani, Chanel, Prada gibi markalar… New York, Paris ya da Londra moda haftaları.

Mainstream olarak kabul ettiğimiz bu markalar lüks moda da hemen aklımıza gelse de kıyafeti bir sanat haline dönüştüren el yapımı kıyafetler bu noktada aklımızın ucundan bile geçmiyor. Ya da aklımıza gelse de lüks tüketim ile ilişkilendirilmiyor.

Bu yazımda alternatif bir moda markasının nasıl yaratılacağı ile ilgili göz ardı edilen birkaç ufak yöntemden bahsedeceğim:

Kişisel Hikayelerden İlham Alın

Lüks terimi bir çok anlama geliyor olabilir. Hatta bazen çoğu zaman “özel” ya da fahiş kabul edebileceğimiz fiyat etiketleri anlamına geliyor bile olabilir. Ancak lüks aslında özel, özgün ve ürünü üreten kişi ile bağlantı anlamına da gelmeli.

Daniela Castellanos isimli Londra’lı girişimci olaya tam da bu noktadan yaklaşarak tasarımını giyen müşteri ile onu üreten tasarımcının bağının önemine dikkat çekmeye odaklanmış. Aslında her şey Daniela’nın tezi ile ortaya çıkmış. Okulu bitirmek için Kolombiya kabilelerinde ki tasarımcı kadınlarla vakit geçirmeye başlamış ve sonrasında araştırmasını bu kabilelerdeki kadınlarla daha fazla vakit geçirerek devam ettirmiş.

Aslında temel amacı çok kısıtlı koşullarda yaşayan kadınların yaşama ve çalışma şartlarını incelemek olsa da, sonrasında kendini kabilelerde çanta yaparak yaşama mücadelesi veren kadınların işlerine lüks taşlar ekleyerek, ürünleri birden bire lüks ürünler haline dönüştürürken buluvermiş.

AAEAAQAAAAAAAAOQAAAAJDg5MzNhMmI2LTIyN2EtNDIyOS04YTBhLWMxOGZiNDFhYzI0OA

Ayrıca tüm bu dokuma çantalar taşlar ile lüks hale gelmesinin yanı sıra özgünlüklerini ve kişisel bağlantıyı da her çantanın üzerinde onu dokuyan kişinin isminin yazılması ile gerçekleştirmiş.

Tüm bu süreç için para biriktiren Daniela, sonrasında 2014’te Londra’ya gelerek Castellanos Ethnic Origins isimli koleksiyonunu yaratmış.

İlk etapta ticari deneyimi oldukça kısıtlı olan Daniela mentorlardan ve Virgin Mobile’ın yaptığı yarışmadan kazandığı para ödülü ile hayalini hayata geçirebilmiş.

Butiklerde direkt satışlarla beraber İngiltre ve ABD’de departman mağazalarda da koleksiyonu satışta olan Daniela’nın online mağazası da mevcut.

Daniela’nın gelecek için amacı ise lüks modanın sadece mainstream markalardan ibaret olmadığını daha fazla kişi ile paylaşmak. Ayrıca özel tasarım deri çantalar içinse operasyonunu Hindistan’a doğru büyütmeyi planlıyor.

Umuyoruz ki Daniela el emeği tasarımlar ile lüks marka konseptini yeniden tanımlasın ve markasını daha fazla modasevere ulaştırsın. Böylece gelişmekte olan ülkelerde zor koşullarda çalışan adı duyulmamış tasarımcı kadınların da yaşam koşulları bir şekilde iyileşsin.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın