Yıllarca markanın değil, oyuncağın adıyla eşleştirdiğimiz Lego 1932 senesinden beri oyuncak üretmeye devam ediyor. Her ne kadar 90’lı yılların sonunda oyuncakta elektronikleşme ve üstüne bitmeyen Çin furyası bu markayı oldukça yıpratsa da, oyuncak sektöründe Lego’nun yeri tam olarak hiçbir zaman doldurulamadı.

Aslen Danimarka markası olan Lego, Danimarkaca “Leg godt” yani iyi oyna ve birleştir kelimelerinin birleşiminden alıyor adını. Oyuncak pazarında Çin’in baskısından kurtularak yer edinebilmenin bu kadar güç olduğu bir platformda, Lego markalaşma açısından oldukça sağlam adımlarla ilerleyebildi. 130 ülkede binlerce çalışana istihdam sağlayan Lego, yılda ortalama 9.30 milyar civarı ciro sağlayabiliyor.

lego-640x330

2004 yılından bu yana Lego’nun tasarım alanında oldukça köklü değişimlere gittiğini gözlemlemek hiç zor değil. Nitekim eski tip legolarla değerlendirildiğinde yenileri bir hayli ayrıntılarıyla düşünülmüş. Ayrıca eğiticiliğinin ailelerin bilince oluşturduğu etki de satış oranlarını etkileyen oldukça yüksek etkenlerden biri.

Winter-Village-Cottage-LEGO-Set-10229

Fakat tüm bu başarı paralelinde Lego’nun bana göre en olumsuz tarafı fiyatları. Nitekim özellikle boyutları biraz büyüdükçe Lego fiyatları bir hayli yüksek meblağlarda seyrediyor. Bu da tüketicinin Lego’ya karşı var olan ilgisini alıma yönlendirememesine sebep oluyor. Bu kadar eski ve köklü bir oyuncağın fiyatlandırma ve ürünselleşme konusunda bu denli tek tip bir strateji benimsemesi de orta sınıf tüketici için Lego’nun sonunu getirme yolunda ilerliyor.

Peki Lego üst sınıf tüketicinin oyuncağı haline gelirse ne olur dersiniz? Öncelikle 3 nesilden beridir ki süregelen tek oyuncak anlayışının yayılımı konusunda büyük sıkıntılar çıkmaya başlayacaktır. Lego 2013 yılında da üst sınıf tüketicinin alım gücünün başını çeken elektronik oyuncak sektörüyle başa çıkma konusunda oldukça zorlanacaktır. Elbette bu da Lego’nun satış oranlarında ciddi düşüşleri de beraberinde getirebilir. Öte yandan orta sınıf tüketicinin yok sayılması da diğer platformda Lego’yu bir hayli zayıflatmış olacağından, oyun da olsa bir değerin son bulma tehditi baş gösterebilir diye düşünüyorum.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın