Öncelikle 2015 yılının pazarlama kampanyaları açısından kısır bir yıl olarak geçtiğini söylemem gerek. Gerçekten anlamlı, ses getiren ve hedeflerini tutturabilen pazarlama kampanyalarının sayısı bence bir elin parmaklarını geçmedi.

2015 biterken bu yılın dikkat çeken pazarlama kampanyalarına şöyle bir göz atalım isterseniz.

yeni-fiat-egea-reklami-erdal-besikcioglu_8970418-17250_1280x720

 

 

Fiat Egea

Ezber bozan Sedan. Fiat bu araç için gerçekten yoğun bir emek harcadı. 800 milyon dolarlık bir yatırımın sonucunda model markanın küresel ürün gamındaki yerini aldı. Türkiye’deki iletişim stratejileri Future Bright tarafından yapıldı. “İyi bir otomobile sahip olmak artık bir ayrıcalık değil” diyorlar özetle. Yani müşterisine ulaşılabilir lüksü vaat ediyor. Fiat 500 ile imajını yenilemek için oldukça uğraşan Fiat, bakalım Egea ile “taksici arabası” olma algısının son izlerini de yıkabilecek mi? Göreceğiz.

Öte yandan Fiat Pazarlama Müdürü Özgür Süslü’ye göre “web sitesi ziyaretleri, Google aramaları, showroom ziyaretleri gibi göstergeler bu kampanyanın Tofaş tarihinde en çok ses getiren iletişim kampanyası olduğunu gösteriyor.”

Reklamdaki ünlü (Erdal Beşikçioğlu)-marka eşleşmesinin uyumuna ise diyecek laf yok bence.

lav_logo

Lav

Gürallar’a ait bir marka Lav. Sıradan bir ürünü yepyeni bir heyecanla pazarlamayı başardılar. Kadınların, cam bardak değiştirmek için mevcutların kırılmasını beklemesi iç görüsü üzerinden yaptıkları reklam serisi bana kalırsa çok başarılıydı. “Hayatınızda ona yer açın” dediler. Paşabahçe’yi hedef aldıkları aşikar. Evlerdeki Paşabahçe bardakların yerini almak o kadar kolay değil. Bunun en bariz yolu insanları tüketime teşvik etmek. Reklamın amacı elbette tüketime sevk etmektir. Ancak bunu açık açık yapmaları cesurcaydı doğrusu.

içerik

 Hopi

Yine çok iyi bir ünlü-marka eşleşmesi. Tolga Çevik’in oynadığı reklam serisi dikkat çekmeyi kesinlikle başarıyor. Sadakat kartının mobil versiyonuna geçmemiz için her şeyi yapıyorlar. İşbirliği yaptıkları marka sayısı her geçen gün artıyor.

İlk 14 günde (biraz da verdikleri bedava 25 paracık sayesinde) 1 milyon indirme sayısına ulaşmayı başardılar.

Ve neredeyse yılın başından beri iletişimi hiç kesmediler. Cem Boyner’in başladığı işin arkasında sonuna kadar durduğunu biliyoruz. Hopi’den de vazgeçmeyeceği çok açık.

2016’da çok daha yaratıcı ve başarılı pazarlama kampanyaları görmek dileğiyle şimdiden herkese iyi yıllar dilerim…

Paylaş
Markam Danışmanlık'ta Marka Stratejisti. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunu. Fikir sever, strateji yazar...

2 YORUMLAR

  1. Fiat’ın reklamı bence başarılı değil. “Ayrıcalık değil” diyor, böylece müşteriye özel hissettirmiyor, sıradanlaştırıyor. “Herkese satacağız, sen de al, kızılay dağıtmış gibi binersiniz” diyorlar :)

Bir Cevap Yazın