2013’ün En Sade Markaları Açıklandı

Aldi, Amazon, Google ve McDonald’s danışmanlık şirketi Siegal+Gale’in yeni sıralamasına göre 2013’ün favori markalarından sadece birkaçı. Bu sıralamayı oluşturmak için, Siegal+Gale 7 ülkede 10.000’den fazla tüketiciye yüzlerce markanın ürünlerinin, reklamlarının ve müşteri hizmetlerinin basitliğini sordu.

Basitlik Derken Ne Kastediliyor?

“İnsanlar sade ve yalın markaları tavsiye etme eğilimindeler ve bu markalar için daha fazla para ödemekten de hayli mutlular’’.” Siegal+Gale araştırma direktörü Brian Rafferty yalın markaların tüketici nezdindeki popülaritesini böyle özetliyor.

Rapora göre, tüketiciler yalın markalara en az %5 daha fazla ödemeye hayır demiyorlar ve %75’i de bu markaları sağladıkları basit, karmaşık olmayan deneyimler sebebiyle çevrelerine önereceklerini belirtiyorlar.

Blackberry, Virgin Mobile, Nissan ve Toyota gibi markalara ise tüketiciler en az %17 daha fazla ödeyebileceklerini ve aldıkları yalın deneyimleri çevrelerindekilere memnuniyetle aktaracaklarını söylüyorlar.

Yapılan bu görüşmeler sonucunda ortaya çıkan sıralamada ilk 5’te yer alan markalar ise şu şekilde:

aldi_store1

1. Aldi

Rafferty, Alman süpermarket zincirinin 1 numarada yer almasının nedenini kendilerini düşük fiyatlarını süsleyip, insanların gözüne sokan bir market olarak pazarlamadıkları, dekorasyonlarındaki sadelik ve markete girenlere verdikleri sözü gerçekten tutmaları olduğunu belirtiyor.

Amazon

2. Amazon

E-perakendeci 2 numarada kendine yer buluyor çünkü, Amazon kolay kullanıma sahip, az tıklamalı satın alma süreci oldukça yalın ve müşteri görüşlerinin şeffaf bir biçimde yer aldığı sistem onlara aradıklarını bulmaları konsunda gerçekten çok yardımcı oluyor.

277096684624450google

3. Google

İnternetin dev şirketi geçen yılki liderliği Al-Di’ye kaptırıp, 3.lüğe kadar geriledi fakat sezgisel (sezgileri güçlü) kullanıcı arayüzü ve yeni uygulaması Google Now, onun yine dillerden düşmemesini sağlıyor.

creative-ads-from-mcdonalds-open-all-night

4. McDonald’s

McDonald’s her yıl istikrarlı bir biçimde ilk 10’da yer alıyor ve bunu sağlayan en önemli faktörlerde, ulaşılabilir menüler, şeffaf ve net fiyatlandırma ile tüketiciler ile arasında kısa mesajlar içeren iletişim.

HK_KFC

5. KFC

Basit ve anlaşılır menüleri ile net fiyatları ve uyguladıkları online kupon programı KFC’nin ilk 10’da yer bulmasını sağlayan başlıca etkenler.

Sıralamada yer alan diğer markalar ise şöyle,

sas

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Hedefini Uluslararası Finans Sektöründe kayda değer bir başarı yakalama üzerine kuran genç bir Ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link