IBM, Büyük Buhran’da Nasıl Hayatta Kaldı?

  • Büyük Buhran’dan sağ çıkan büyük şirketlerden biri de IBM idi.
  • Büyük Buhran sırasında çoğu şirket maliyetlerini azaltırken IBM’in kurucusu Watson, Ar-Ge’ye büyük yatırımlar yaptı ve üretimi artırdı.
  • 1935 yılında ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt’in imzaladığı Sosyal Güvenlik Yasası, Watson’ın yaptığı bu hamlenin amacına ulaşmasını ve IBM’in krizden sağ çıkmasını sağladı.
  • İlgili Yazı: Pembe Diziler, P&G’nin Krizden Çıkmasını Nasıl Sağladı?

Günümüzün en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan IBM, geçmişte bu kadar görkemli bir şirket değildi. 1917 yılında Thomas J. Watson tarafından kurulan IBM; ölçekler, kontrol saatleri, delikli kartlar ve tablolama makineleri gibi basit iş makineleri üreterek işe başladı. Zamanla çağın gereksinimlerine ayak uyduran şirket, özellikle kişisel bilgisayarların üretilmesiyle birlikte yükselişe geçti ve bugünkü devasa büyüklüğüne ulaştı.

IBM’in yaşadığı en zorlu dönem ise kuşkusuz 1929 Dünya Ekonomik Krizi ya da diğer adıyla Büyük Buhran idi. Pazarlama Uzmanı Ahmad Munawar, LinkedIn’de paylaştığı yazısında, teknoloji devi IBM’in Büyük Buhran’dan nasıl sağ çıktığını anlattı.

Büyük Buhran’ın cereyan etmesiyle birlikte, dünya genelindeki işsizlik oranı aniden %30’a yükseldi. Çoğu işletme, çaresiz bir şekilde bu kriz dönemini sağ salim atlatmaya uğraşıyordu. Şirketler, varlıklarını sürdürebilmek için gerekli olmayan tüm harcamaları kesiyorlardı. Çünkü doğru düzgün gelir elde edemiyorlardı. 1930 yılı itibariyla, ofis harcamaları pazarı %50 küçüldü ve bu durum, şirketlere yönelik ürünler üreten IBM’i de etkiledi.

Şirketin kurucusu olan Thomas J. Watson ise ekonomi tarihinin en büyük krizlerinden biri olan Büyük Buhran sırasında, Ar-Ge’ye büyük yatırımlar yaptı ve üretimi artırdı. Piyasanın geri kalanı sessizliğini korurken Watson bir vurguna hazırlanıyordu. Ekonomi tekrar rayına oturduğunda, patlaması kesin olan telafi edici talebi karşılamaya hazır olmak istiyordu. 1929 yılındaki büyük krizi takip eden yıllarda, IBM milyonlarca dolarlık yatırım yaparak iş hacmini genişletti. Bununla birlikte Watson, inovasyonu teşvik etmek için yepyeni bir araştırma tesisine 1 milyon dolar (bugünkü 17 milyon dolara denk) harcadı. Ancak bütün bu harcamalara rağmen, şirketin geliri sabit kaldı ve IBM’in hisse senedi fiyatı rekor seviyelere düştü.

ABD Başkanı, IBM’i Nasıl Kurtardı?

1935 yılında, ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt, Sosyal Güvenlik Yasası’nı imzaladı. Yeni mevzuat, tüm çalışanların emekli olduktan sonra ya da bir hastalık durumunda yararlanabilecekleri bir sosyal güvenlik fonuna para yatırmalarını gerektiriyordu. Şirketlerin artık çalışanlara ödenen ücretleri takip etmesi gerekiyordu. Bu şekilde hükümet, insanların yeni fona katkı yapmalarını garanti altına alabilecekti.

Bu yeni yasanın çıkmasının ardından, tablolama makinelerine olan talep birdenbire arttı. ABD’deki her büyük şirketin bu makinelere ihtiyacı yoktu, fakat hükümetin kendi sosyal güvenlik işlemlerini yapmak için bu makinelerden bir sürü satın alması gerekiyordu. Ve IBM, bu büyük talebi karşılamaya hazırlanan tek şirketti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

A101 Online Mağazası ile E-Ticaret Dünyasına Girdi

Teknoloji gündeminde uygun fiyata satışa sunduğu teknolojik ürünler ile kendine yer bulan A101 Online Mağaza ile e-ticaret adım attığını duyurdu.

Kampanyalarıyla ve teknoloji dünyasındaki uygun fiyata satışa sunduğu ürünleriyle gündeme gelen A101, e-ticaret dünyasına adım attı. online.a101.com.tr adresi ile e-ticaret serüveni başlayan A101, artık online mağazası ile kullanıcılarına çeşitli ürünler satacak.

A101 online mağazasının açılışının hemen ardından şirket yetkilileri  yapılan açıklamalarda, satın alınan ürünlerin 1 veya 2 iş günü içerisinde kullanıcılara teslim edileceği de belirtildi. İnternet sitesi, 101 TL ve üzerinde tutan alışverişlerden kargo ücreti almıyor. Bu rakamı ismine uyumlu olarak belirleyen şirket, 101 TL altındaki alışverişlerden ise 6.90 TL kargo ücreti talep ediyor.Başarılı grafiğini online mağazaya artırmayı hedefleyen şirket, ayrıca banka kartı, kredi kartı ya da BKM Express gibi ödeme seçeneklerini de kullanıcılarına sunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bayer, Eroini Morfine Alternatif Olarak Dünyaya Pazarladı

  • Günümüzde kullandığımız birçok ilacın üreticisi olan Bayer AG, eroinin dünya çapında ticarileştirilmesine öncülük etti ve eroini bağımlılık yapmayan, morfin ve kodeine tıbbi bir alternatif olarak pazarladı. Hatta 1898 yılında eroin, “harika ilaç” olarak isimlendirildi ve tüm dünyaya pazarlanmaya başlandı.
  • Aynı zamanda Bayer AG, İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler ile iş yapan çok sayıdaki şirketten biri olan büyük ilaç şirketi IG Farben’in bir parçasıydı.
  • İlgili Yazı: Adidas ve Puma Kardeşler Arasındaki Husumet Nedeniyle Ortaya Çıktı

İlaç firması Bayer AG‘nin kökeni 1863 yılına kadar dayanıyor ve şirketin kurulduğu yer ise Almanya’nın Barmen şehri. Yazar Matt McNabb, “Markaların Gizli Geçmişi: Bildiğimiz ve Sevdiğimiz Markaların Karanlık ve Çarpık Kökenleri“ isimli kitabında, günümüzde hala varlığını sürdüren Alman ilaç şirketinin geçmişindeki bazı kirli sırları ortaya çıkardı.

Bayer AG’nin Ürettiği ve Pazarladığı Eroin Şişelerinden Biri

Bayer AG şirketinde kimyager olarak görev yapan Felix Hoffman‘ın son derece bağımlılık yapıcı bir madde olan kodeine alternatif aradığı söyleniyordu. Kendisi Bayer AG için kimyager olarak çalıştığı sırada, kodeine alternatif bir madde olarak eroini buldu. Daha sonra Bayer, eroinin dünya çapında ticarileştirilmesine öncülük etti ve eroini bağımlılık yapmayan, morfin ve kodeine tıbbi bir alternatif olarak pazarlamaya başladı. Eroin, öksürük için mucize bir tedavi olarak lanse edildi ve kodeinden 10 kat daha etkili ve daha az yan etkiye sahip olmasıyla övüldü. Üstelik bu kadarla da kalmadı, 1898 yılında “harika ilaç” olarak isimlendirildi ve tüm dünyaya pazarlanmaya başlandı. Bayer AG, eroini aşı öncesi dönemde, çocuklarının öksürüğünün tüberküloz, zatürre ya da boğmacaya dönüşmesinden korkan ebeveynlere pazarladı.

Bunların yanı sıra şirket, büyük bir ilaç şirketi olan IG Farben’in son derece önemli bir parçasıydı. IG Farben, İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler ile iş yapan çok sayıdaki şirketten yalnızca biriydi ve şirket, Hitler ile uzun bir süre boyunca iyi ilişkiler içerisinde oldu. Hatta IG Farben, başlangıçta bir imha kamp değil, köle çalışma kampı olan Auschwitz kampında bulunan mahkumları, kampın yakınına bir fabrika inşa etmek için kullandı.

Matt McNabb’in kitabında belirttiğine göre, IG Farben, çeşitli kimyasallar üretmek için Auschwitz kampının yakınlarındaki bir arazide bir endüstriyel kompleks inşa etti ve orada yaklaşık olarak 30 bin köle işçi ölecekti. Zira IG Farben, bu endüstriyel komplekste çeşitli deneyler yaptı ve bu deneyler, mahkumlar üzerinde zorla yapılan ilaç testlerini de içeriyordu. IG Farben’in savaşın vahşetiyle olan bu ilgisi, şirketin 24 üyesinin meşhur Nuremberg davalarında yargılanmalarına neden oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link