Coca-Cola, Bir Zamanlar Kokain İçeriyordu

  • Dünyadaki ilk kola olan Coca-Cola, Mayıs 1886’da John Doc Pemberton ve Frank Robinson’ın çalışmaları sonucunda üretildi.
  • Coca-Cola, 1800’lü yıllarda morfine ve onun bağımlılık yapıcı niteliklerine alternatif olarak ilk çıktığında, büyük ölçüde kokain içeriyordu ve 20. yüzyılın başlarına kadar kokain içeceğin bileşenlerinden biri olarak kaldı.
  • İlgili Yazı: Fanta, Nazi Almanyası’nda Kolaya Alternatif Olarak Nasıl İcat Edildi?

İngiliz Daily Mail gazetesinin paylaştığı bilgiye göre, günümüzde dünyanın en popüler içeceklerinden biri olan kolanın arkasındaki fikir, John Doc Pemberton’a aitti. John Doc Pemberton, 1880’li yıllarda ABD’de gerçekleşen iç savaş sırasında Amerikan Güney Eyaletleri Konfedereasyonu’nda görev yapan askerlerden biriydi ve savaş sırasında göğsünden derin bir kılıç yarası aldı. Acısını dindirmek için kendisine morfin verildi, ki morfin, o dönem için ağrı kesici niyetine kullanılıyordu. Pemberton daha sonra sadece acıyı dindirmeyen, aynı zamanda onun morfin bağımlılığını da sona erdirecek mucize bir içecek meydana getirmek için yemin etti.

Pemberton, ABD’nin Georgia eyaletinin Columbus kentinde yer alan eczanesinde, “Pemberton’ın Fransız Koka Şarabı” isimli içecekle bu yoldaki ilk başarısını elde etti. Pemberton, bu içeceği, insanı hasta eden neredeyse her şey için bir tedavi olan “dünyanın harika sinir ilacı” olarak adlandırdı ve bu ilaç, dünyanın en saygın tıp insanları tarafından da onaylandı. Pemberton’ın icat ettiği bu içecek, iddia edildiğine göre zihinsel ve mental bitkinliği,, kronik hastalıkları, sindirim güçlüğünü, böbrek ve karaciğer sorunlarını, kalp hastalıklarını, melankoliyi, histeriyi, nevraljiyi, migren ağrısını, boğaz ve akciğer sorunlarını, uykusuzluğu, umutsuzluğu, hatta yorgun duyguları bile iyileştirebiliyordu.

İlk Çıktığında, Coca-Cola’nın Tanıtımı İçin Hazırlanan Afişlerden Biri

Pemberton, bu içeceğin bir şişesini 1 dolara sattı, ki bu miktar günümüzün 20 dolarına denkti. Aslında bu alkollü içecek; kola cevizi, damiana, koka ve alkol içeriyordu. Kola cevizi, kokainin kaynağıydı. Damiana ise anksiyeteyi iyileştirdiğine dair kanıtlanmamış iddialar olan alkollü bir meyve şurubuydu. Koka yaprakları da kimyasal bir işlem aracılığıyla özü elde edilen ve doğal olarak oluşan kokaini temin ediyordu.

Burundan çekilen kokainden farklı olarak, koka şarabından elde edilen yüksek miktar daha uzun sürdü ve cinsel uyarılmanın yan etkilerini artırdı. Bunun üzerine Pemberton, karışımının ‘cinsel organların en harika canlandırıcısı’ olduğunu iddia etti. Fakat o, bunu nasıl pazarlaması gerektiğini bilmiyordu. Bu yüzden Atlanta’ya taşındı ve Frank Robinson ile iş birliği yaptı. Bu iş birliği sonucunda da Mayıs 1886’da ilk kola ortaya çıktı. Robinson tarihteki ilk kolayı Coca-Cola olarak adlandırdı ve onu günün kültürel merkezinde pazarlamaya başladı.

Bu sırada Pemberton ise hala morfin bağımlısıydı ve ilaçlarının ücretini karşılamak için sahip olduğu patent haklarını Asa Candler isimli birine satmak zorunda kaldı ve Candler, kolayı agresif bir şekilde pazarlamaya başladı. Ancak 20. yüzyılın başlarına kadar kokain içecekten çıkarılmadı. Coca-Cola, 1922 yılında Jonas-Miller Yasası’nın yürürlüğe girmesi ve bu yasayla birlikte ABD’ye kokain ithalatının yasaklanmasının ardından, kokain ithal etmek için özel bir muafiyet elde etti ve şirket, günümüzde hala uyuşturucu ilişkili bitki ithal ediyor. Ancak Coca-Cola, içeceğinin bir zamanlar kokain içerdiğine dair iddiaları inkar ediyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Coca-Cola Kahve Zinciri Costa’yı Satın Alarak Sıcak İçecek İşine Giriyor

Küresel dev marka Coca-Cola, kahve zinciri Costa’yı 5.1 milyar dolara satın aldı. Marka böylece sıcak içecek pazarına girmeyi hedefliyor.

Costa kahve zincirinin sahibi Whitbread, Costa’nın Coca-Cola’ya 5.1 milyar dolar karşılığında satılacağı belirtilirken, Whitbread Başkanı Alison Brittain, Coca-Cola’nın verdiği teklifin beklenenin üzerinde olması sebebiyle anlaşmanın hisse sahipleri için “harika” olduğunu söyledi. Brittain ayrıca, “Costa markasını, Coca-Cola’nın küresel ölçekte ürün ve dağıtım kabiliyetimi birleştirmenin oldukça stratejik bir fırsat olduğunu” vurguladı.

Coca-Cola Başkanı ve CEO’su James Quincey ise, anlaşmanın şirkete kahve alanında uzmanlık kazandırabileceğini belirtti ve ekledi: “Sistemimiz, Costa markasını küresel olarak büyütmek için çeşitli fırsatlar üretebilir. Sıcak içecek sektörü, Coca-Cola’nın küresel markaya sahip olmadığı birkaç alandan biriydi. Costa güçlü kahve platformuyla bu pazara girmemize yardımcı olacak.”

Kaynak: gazeteduvar.com

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

40. Denemede Ortaya Çıkan Milyar Dolarlık Şirket

  • 1953 yılında, Rocket Chemical Company’nin üç kişilik ekibi, havacılık endüstrisinde paslanmayı önleyici çözücü ve yağ çözücü olarak kullanılmak üzere bir formül geliştirmek için çalışmalara başladı ve ekibin mükemmel formülü meydana getirmesi için 40 deneme yapması gerekti.
  • 40. denemede başarıya ulaşıldığı için ürünün ismi, WD-40 olarak belirlendi.WD-40’ın formülü o kadar başarılı oldu ki, aradan geçen 65 yıla rağmen hala satılıyor. WD-40, şu anda iki binden fazla kullanım alanına sahip.
  • WD-40 Company’nin mevcut değeri, yaklaşık olarak 1,3 milyar dolar.
  • İlgili Yazı: Başarılı Olana Kadar Kaç Kez Denemelisiniz?

Büyük başarılara ulaşmak gerçekten sabır ister. Hatta söz konusu milyar dolarlık bir şirket kurmak ise sabırlı bir şekilde çok sayıda deneme yapmak gerekebilir. WD-40 Company isimli ABD’li şirket de tam da bu durumun en iyi örneklerinden biri. Bunun sebebini öğrenmek için WD-40 Company’nin geçmişine doğru kısa bir yolculuğa çıkalım.

1953 yılında, WD-40 Company’nin (ilk kurulduğundaki ismi Rocket Chemical Company) kurucusu Norm Larsen’in üç kişilik ekibi, havacılık endüstrisinde paslanmayı önleyici çözücü ve yağ çözücü olarak kullanılmak üzere su yer değişimi formülü meydana getirmek üzere çalışmaya başladı. Ve 39 başarısız denemenin ardından, ekip mükemmel formülü meydana getirmeyi başardı. 40. denemede başarıya ulaşıldığı için ürünün ismi, WD-40 olarak belirlendi. WD-40’ın formülü o kadar başarılı oldu ki, aradan geçen 65 yıla rağmen hala satılıyor.

Şirketin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, WD-40, ilk kez Convair isimli havacılık yüklenicisi tarafından Atlas Füzesi’ndeki pas ve korozyonu önlemek için kullanıldı. Ve ürün o kadar işe yaradı ki, bazı çalışanlar evde kullanmak için gizlice tesisteki WD-40 kutularından aldılar. Daha sonra şirketin kurucusu Norm Larsen, işi büyütmek için yeni yollar aramaya başladı ve evde kullanım için WD-40’ı aerosol kutularını koymayı akıll etti. 1958 yılı itibarıyla ürün, San Diego şehrinde satışa sunuldu.

Sonraki on yıl içinde, ürün, donanım ve spor malzemeleri satan mağazalara dağıtılmaya başlandı. 1961 yılında, ABD’nin Körfez Kıyısı’nda gerçekleşen Carla Kasırgası’nın kurbanları tarafından su hasarı almış araçları ve ekipmanları yenilemek için kullanıldı. WD-40’ın satışları sürekli olarak artmaya devam etti ve 1969 yılında, Rocket Chemical Company, WD-40 ürününün bu başarısından ötürü şirketin ismini de WD-40 Company olarak değiştirdi.

1973 yılında ise şirket halka açıldı. WD-40 Company’nin şu anda yaklaşık olarak 1,3 milyar dolarlık bir değeri var. Bununla birlikte WD-40 ürünü ise iki binden fazla kullanım alanına sahip.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?