Almanların Enver Paşa’nın Adını Sigara Markasına Verdiklerini Biliyor Muydunuz?

Enver Paşa’nın 1.Dünya Savaşı öncesi, esnası ve sonrasında Almanya’ya duyduğu sevgiyi ve güveni bilmeyen yoktur. Senelerce Osmanlı’nın Almanya’nın yanında savaşa girmesinin nedenini “Türk Subayların Alman hayranlığı” şeklinde özetleseler de gerçekte durum bu kadar basit miydi bilemiyoruz. Ancak bugün Enver Bey’in Alman hayranı olup olmadığını değil, Almanların Enver Bey için çıkardıkları sigara markasından bahsetmek istiyoruz.

1908 de Almanya’da Enver Paşa hürriyet kahramanı olarak tanınıyordu. Enver Paşa Berlin’de Büyükelçi’den daha itibarlıydı ve çok saygı görüyordu. Hatta Kaiser II. Wilhelm’in davetlerine özel olarak çağrılıyordu. 1909-1912 yıllarında Enver Paşa Berlin‘e askeri ataşe olarak atandı.

Turan Orduları komutanı Başbuğ Enver Paşa Alamanya’da Askeri Ataşelik yaptığı süreçte Türk-Alman işbirliğine ciddi katkılar sağlamış ve bu gayretlerinden dolayı Almanların saygısını ve sevgisini kazanmıştır.

Öyle ki o dönemde Almanlar Dresden‘de kurdukları Yenidze (Yenice) tütün fabrikasında ürettikleri sigaranın marka ismini Selamunaleykum kelimesinden esinlenerek Salem olarak verdiler. Bu markayla üretilen sigaranın ismi ise “Enver Bey” oldu.

Enver Bey’in 2. Napolyon’a olan sevgisini bildiklerinden, sigaranın üzerine Enver Paşa’nın 2. Napolyon’a benzetildiği resimleri koymuşlar.

Dresden’deki Yenidze tütün fabrikası hala aynı yerde bulunuyormuş. Yolu düşen ziyarete gidip oryantal stilde inşa edilen bu fabrikayı ziyaret edebilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

IBM, Büyük Buhran’da Nasıl Hayatta Kaldı?

  • Büyük Buhran’dan sağ çıkan büyük şirketlerden biri de IBM idi.
  • Büyük Buhran sırasında çoğu şirket maliyetlerini azaltırken IBM’in kurucusu Watson, Ar-Ge’ye büyük yatırımlar yaptı ve üretimi artırdı.
  • 1935 yılında ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt’in imzaladığı Sosyal Güvenlik Yasası, Watson’ın yaptığı bu hamlenin amacına ulaşmasını ve IBM’in krizden sağ çıkmasını sağladı.
  • İlgili Yazı: Pembe Diziler, P&G’nin Krizden Çıkmasını Nasıl Sağladı?

Günümüzün en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan IBM, geçmişte bu kadar görkemli bir şirket değildi. 1917 yılında Thomas J. Watson tarafından kurulan IBM; ölçekler, kontrol saatleri, delikli kartlar ve tablolama makineleri gibi basit iş makineleri üreterek işe başladı. Zamanla çağın gereksinimlerine ayak uyduran şirket, özellikle kişisel bilgisayarların üretilmesiyle birlikte yükselişe geçti ve bugünkü devasa büyüklüğüne ulaştı.

IBM’in yaşadığı en zorlu dönem ise kuşkusuz 1929 Dünya Ekonomik Krizi ya da diğer adıyla Büyük Buhran idi. Pazarlama Uzmanı Ahmad Munawar, LinkedIn’de paylaştığı yazısında, teknoloji devi IBM’in Büyük Buhran’dan nasıl sağ çıktığını anlattı.

Büyük Buhran’ın cereyan etmesiyle birlikte, dünya genelindeki işsizlik oranı aniden %30’a yükseldi. Çoğu işletme, çaresiz bir şekilde bu kriz dönemini sağ salim atlatmaya uğraşıyordu. Şirketler, varlıklarını sürdürebilmek için gerekli olmayan tüm harcamaları kesiyorlardı. Çünkü doğru düzgün gelir elde edemiyorlardı. 1930 yılı itibariyla, ofis harcamaları pazarı %50 küçüldü ve bu durum, şirketlere yönelik ürünler üreten IBM’i de etkiledi.

Şirketin kurucusu olan Thomas J. Watson ise ekonomi tarihinin en büyük krizlerinden biri olan Büyük Buhran sırasında, Ar-Ge’ye büyük yatırımlar yaptı ve üretimi artırdı. Piyasanın geri kalanı sessizliğini korurken Watson bir vurguna hazırlanıyordu. Ekonomi tekrar rayına oturduğunda, patlaması kesin olan telafi edici talebi karşılamaya hazır olmak istiyordu. 1929 yılındaki büyük krizi takip eden yıllarda, IBM milyonlarca dolarlık yatırım yaparak iş hacmini genişletti. Bununla birlikte Watson, inovasyonu teşvik etmek için yepyeni bir araştırma tesisine 1 milyon dolar (bugünkü 17 milyon dolara denk) harcadı. Ancak bütün bu harcamalara rağmen, şirketin geliri sabit kaldı ve IBM’in hisse senedi fiyatı rekor seviyelere düştü.

ABD Başkanı, IBM’i Nasıl Kurtardı?

1935 yılında, ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt, Sosyal Güvenlik Yasası’nı imzaladı. Yeni mevzuat, tüm çalışanların emekli olduktan sonra ya da bir hastalık durumunda yararlanabilecekleri bir sosyal güvenlik fonuna para yatırmalarını gerektiriyordu. Şirketlerin artık çalışanlara ödenen ücretleri takip etmesi gerekiyordu. Bu şekilde hükümet, insanların yeni fona katkı yapmalarını garanti altına alabilecekti.

Bu yeni yasanın çıkmasının ardından, tablolama makinelerine olan talep birdenbire arttı. ABD’deki her büyük şirketin bu makinelere ihtiyacı yoktu, fakat hükümetin kendi sosyal güvenlik işlemlerini yapmak için bu makinelerden bir sürü satın alması gerekiyordu. Ve IBM, bu büyük talebi karşılamaya hazırlanan tek şirketti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sigara Şirketleri Gençleri Etkilemek İçin Sosyal Medyayı Kullanıyor

  • Büyük tütün şirketleri gençleri etkilemek için Influencer adı verilen sosyal medyada yüksek takipçiye ulaşmış kişiler aracılığıyla gizli reklam veriyor. 
  • Tütün şirketleri, reklamları ile gençleri hedef almadıklarını ve ABD’nin televizyon ve radyo sigara reklamları da dahil olmak üzere gençlere tütünün pazarlanmasıyla ilgili 1970’lere dayanan kuralları olduğunu ve bu durumun gerçek olmadığını iddia ediyorlar. 
  • İlgili yazı; Dünyanın En Ünlü Sigara Şirketi Neden Sigarayı Bıraktırmaya Çalışıyor?

Bildiğiniz gibi hem bizim ülkemizde hem de dünyanın pek çok ülkesine sigara reklamları yasal değil. Özellikle televizyonlarda kesinlikle herhangi bir tütün mamulü reklamına yer verilmiyor. Bu durum da sigara şirketlerinin satışlarını artırabilmek için başka kanallara yönelmesini sağlıyor. Bunlardan bir tanesi de sosyal medya.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Robert V. Kozinets tarafından yönetilen bir araştırmada, dört büyük tütün şirketinin, binlerce takipçisi olan Instagram fenomenlerine gizli reklam vererek gençleri hedefledikleri iddia edildi.

Tütün şirketleri, sosyal medya influencer’larına 40’tan fazla ülkede belgelenmiş bir pazarlama stratejisinin parçası olarak görüntülerini yayınlamak üzere Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında gizlice sigara içiyorlar. 

Tobacco-Free Kids isimli ABD merkezli kuruluşun yaptığı araştırmaya göre sosyal medyada üksek takipçilere ulaşan gençler sigaralı görüntülenmek için para alıyorlar ve eğitiliyorlar. Sigara ile nasıl doğal görüneceklerini, nasıl doğal fotoğraflar çekileceklerini ve markayı nasıl tanıtacaklarını öğreniyorlar. Örneğin; İtalya’da Lucky Strike’ı tanıtmak için ödeme yapanlara, sigara paketlerindeki sağlık uyarılarını fotoğraflardan uzak tutmaları söylendi. Tütün şirketleri ayrıca taraflar ve yarışmalar düzenledi ve katılımcıları içeriği sosyal medyada paylaşmaya teşvik etti.

Ancak tütün şirketleri, reklamları ile gençleri hedef almadıklarını ve ABD’nin televizyon ve radyo sigara reklamları da dahil olmak üzere gençlere tütünün pazarlanmasıyla ilgili 1970’lere dayanan kuralları olduğunu iddia ediyor.

Bu araştırmalardan çıkan sonuca göre ise şu anda en çok Z kuşağı tehlikede. Çünkü Influencer’lara yoğun ilgi gösteren ve onlardan çok etkilenen bu kuşak henüz 20’li yaşlarına bile ulaşmamış olmasına rağmen tütün kullanımına farkında olmadan özendiriliyorlar. Şu anki X ve Y kuşağının çocukluğunda aynı reklamlara televizyondan maruz kaldıklarını düşündüğümüzde aslında hiçbir şeyin değişmemiş olduğu sonucuna varabiliriz çünkü o dönemde de şu an Z kuşağı için Influencer’lar ne ise özellikle X kuşağı için televizyonlar da o derece güven veriyordu.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, gelecek nesil için endişeli misiniz yoksa bu durumun kısa zamanda olumlu sonuçlanacağını mı düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?