Almanların Enver Paşa’nın Adını Sigara Markasına Verdiklerini Biliyor Muydunuz?

Enver Paşa’nın 1.Dünya Savaşı öncesi, esnası ve sonrasında Almanya’ya duyduğu sevgiyi ve güveni bilmeyen yoktur. Senelerce Osmanlı’nın Almanya’nın yanında savaşa girmesinin nedenini “Türk Subayların Alman hayranlığı” şeklinde özetleseler de gerçekte durum bu kadar basit miydi bilemiyoruz. Ancak bugün Enver Bey’in Alman hayranı olup olmadığını değil, Almanların Enver Bey için çıkardıkları sigara markasından bahsetmek istiyoruz.

1908 de Almanya’da Enver Paşa hürriyet kahramanı olarak tanınıyordu. Enver Paşa Berlin’de Büyükelçi’den daha itibarlıydı ve çok saygı görüyordu. Hatta Kaiser II. Wilhelm’in davetlerine özel olarak çağrılıyordu. 1909-1912 yıllarında Enver Paşa Berlin‘e askeri ataşe olarak atandı.

Turan Orduları komutanı Başbuğ Enver Paşa Alamanya’da Askeri Ataşelik yaptığı süreçte Türk-Alman işbirliğine ciddi katkılar sağlamış ve bu gayretlerinden dolayı Almanların saygısını ve sevgisini kazanmıştır.

Öyle ki o dönemde Almanlar Dresden‘de kurdukları Yenidze (Yenice) tütün fabrikasında ürettikleri sigaranın marka ismini Selamunaleykum kelimesinden esinlenerek Salem olarak verdiler. Bu markayla üretilen sigaranın ismi ise “Enver Bey” oldu.

Enver Bey’in 2. Napolyon’a olan sevgisini bildiklerinden, sigaranın üzerine Enver Paşa’nın 2. Napolyon’a benzetildiği resimleri koymuşlar.

Dresden’deki Yenidze tütün fabrikası hala aynı yerde bulunuyormuş. Yolu düşen ziyarete gidip oryantal stilde inşa edilen bu fabrikayı ziyaret edebilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Victoria’nın Sırrı Neydi? Victoria’s Secret’ın Hazin Hikayesi…

Güzeller güzeli mankenleri ve renkli iç çamaşırı modelleriyle yılbaşını herkese iple çektiren cıvıl cıvıl marka; Victoria Secret. Peki Victori’nın sırrı ne? Victoria’s Secret’ın hüzünlü hikayesini biliyor musunuz?

Victoria’s Secret Nasıl Kuruldu?

Öncelikle isminin hikayesi kadar ilginç bir hikaye olan Victoria’s Secret’ı kuruluşundan bahsetmek istiyorum. Sonradan neredeyse bir iç çamaşırı imparatorluğu olacak bu marka, karısına iç çamaşırı hediye almak isteyen bir adamın kadın iç çamaşırları satan mağazalarda etrafında sadece kadınların olması nedeniyle utanıp sıkılması kadar basit bir sebeple kuruldu. 1977’de Roy Raymond, 80 bin dolar sermaye ile Kuzey California’da ilk Victoria’s Secret mağazasını açtı. Amaç, erkeklerin de rahatça dolaşabildiği bir kadın iç çamaşırı mağazası kurmaktı. Erkekler mağazaya girmek istemezlerse de beğendikleri ürünler kargo ile teslim yapılabiliyordu.

Victori’nın Sırrı

Victoria’s Secret’ın ismi “Victoria’nın Sırrı” anlamına geliyor. Şöyle ki bu mağazanın açıldığı dönemde iç çamaşırı firmaları genelde düz renk ve düz modellerde iç çamaşırları satıyorlardı. Oysa Roy Raymond açtığı mağazaya farklı bir konsept fikri bulmuştu. Victoria Dönemi‘nin süslü iç çamaşırlarından esinlenerek ve Kraliçe Victoria’yla Prens Albert’in 9 çocukları olmasına giden yolda sahip oldukları yatak odası sırlarına ithafen markanın adı “Victoria’nın Sırrı” oldu. Aynı zamanda ilk mağazalarını konsepte uygun olarak bir yatak odası ile dekore ettiler.

Victoria’s Secret’ın Yükselişi

Roy Raymond’un açtığı mağaza ilk senesinde 500.000 dolar gibi büyük kar elde etti. 1982 senesine gelindiğinde, artık seri üretime geçerek kendi ürünlerini yaratan Victoria’s Secret; 6 mağazaya, 42 sayfalık kataloğa ve senelik 6 milyon dolar gibi yüksek bir ciroya ulaşmıştı. Fakat tam bu noktada sebebi hala çözülemeyen bir şekilde Roy Raymond şirketini 1985 yılında Amerikan Limited Grup ile anlaşarak 4 milyon dolara sattı. The Limited’ın kurucusu Leslie Wexner  sayesinde daha da büyüyen Victoria’s Secret, 80’lerde milyar dolar cirolar yapmaya başladıktan sonra bugünkü haline ulaştı.

Roy Raymond’un Çöküşü 

Victoris’s Secret müthiş bir hızla yükselirken Roy Raymont önce bir iş kurup batırdıktan sonra karısından ayrılır. Sonrasında kanser yüzünden saçlarını kaybeden kadınlar için peruk yapan bir şirkette çalışmaya başlar. Ailesinden yardım alarak bir şirket daha kurmaya çalışır ancak o da fiyasko ile sonuçlanır. Hayata başarılı başlangıcının ardından Roy Raymond 26 Ağustos 1993’te Golden Gate Köprüsü’ nden kendini atarak son verir. Cesedi ancak bir hafta sonra San Francisco Körfezi’nde bulunur.

Yani aslında Victoria’s Secret’ın ardındaki sır perdesi kurucusu Roy Raymond’un intiharıdır. Yaşadığı talihsizlikler nedeniyle intihar ettiği söylense de hakkında travesti olduğu söylentileri, özel hayatında yaşadığı sorunlar vs nedenlerle intihar ettiğini söyleyenler mevcut. Siz bu hüzünlü hayat hikayesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Roy Raymond neden intihar etti?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Asıl Hedef Kitlesi Kadınlar Olan Marlboro’nun Pazarlama Stratejisi Nasıl Değişti?

Sigarayı sadece belirli bir cinsiyete yönelik bir ürün olarak tanımlamak, günümüzde pek de doğru bir yaklaşım olmaz. Ancak bu yaklaşım, uzun yıllar önce bir sigara markası tarafından benimsenmişti. Üstelik çoğu kişinin tahmin ettiğinin aksine, sigara erkekere yönelik bir ürün olarak değil, kadınlara yönelik bir ürün olarak pazarlanmıştı.

1924 yılında kurulan ve dünyanın en büyük sigara şirketlerinden biri olan Marlboro, piyasaya ilk olarak adım attığında hedef kitlesini kadınlar olarak belirlemişti. Philip Morris International’ın çatısı altında bulunan şirket, marka için klas bir isim seçmek istedi. O yıllarda İngiliz devlet adamı Winston Churchill sürekli olarak haber gündemini meşgul ediyordu. Şirket de Winston Churchill ile bağlantılı bir kişi olan “Malborough Kontu”nun unvanından yola çıkarak Marlborough ismini kullanmaya karar verdi. Ancak estetik kaygılardan ötürü, bu isim Marlboro olarak kısaltıldı.

ABD’li sigara üreticisi, ayrıca kadın ruj lekelerini gizlemek için sigaranın filtresinin etrafına kırmızı bir bant yerleştirdi. Bununla birlikte şirketin pazarlama sloganı ise “Kağıdı Dudaklarınızdan Uzak Tutmak İçin Güzellik Tüyoları” idi.

Marlboro’nun Hedef Kitlesi Neden Değişti?

Bunların üzerinden yaklaşık olarak 20 yıl geçmesinin ardından, akciğer kanseri hakkındaki yeni bir bilginin ortaya çıkmasından sonra satışların birdenbire azalması nedeniyle, Philip Morris pazarlama stratejisini değiştirmek zorunda kaldı. 1953 yılında bütün ABD’de sigara satışlarının yavaşlaması, ülke genelindeki bütün sigara şirketlerini farklı pazarlama stratejileri izlemeye zorladı.

Marlboro gibi birçok şirket ise sigaralarının filtrelenmiş olması nedeniyle daha güvenli olduğunu iddia etti. Ancak bu da yeni bir sorunu beraberinde getirdi. O zamana kadar filtreli sigaralar kadınlara özel olarak pazarlanıyordu. Sigara kullanan erkekler de sağlık endişelerinden dolayı filtreli sigaralara geçiş yapmak istediler; ancak kadınlara yönelik bir sigara içerken yakalandıkları takdirde, bunun toplum içerisinde yanlış bir şekilde algılanabileceğinden korktular.

Bunun üzerine sigara şirketleri, pazarlama stratejilerini erkekleri de kapsayacak şekilde yeniden konumlandırdılar. Sert bir kovboy olarak tanıtılan “Marlboro Adamı”nın markanın reklam yüzü olmasının ardından, Marlboro’nun satışları hızlı bir şekilde arttı ve Marlboro, bir anda ülkenin en çok satan dördüncü sigara markası haline geldi.

Marlboro Adamı olarak rol alan dört kişinin de akciğer kanseri gibi sigara kaynaklı hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmesinin ardından, şirket kötü bir üne kavuştu ve bunun üzerine Marlboro, 1999 yılında Marlboro Adamı kampanyasına son verdi.

Günümüzde sigara içen kadın ve erkeklerin oranı birbirine çok yakın. Rakamlar, sigara içen erkeklerin sayısının, sigara içen kadınların sayısından biraz daha fazla olduğuna işaret ediyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin paylaştığı verilere göre, 2014 yılında yaklaşık olarak her 100 erkekten 19’u ve her 100 kadından 15’i sigara kullanıyordu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link