40. Denemede Ortaya Çıkan Milyar Dolarlık Şirket

  • 1953 yılında, Rocket Chemical Company’nin üç kişilik ekibi, havacılık endüstrisinde paslanmayı önleyici çözücü ve yağ çözücü olarak kullanılmak üzere bir formül geliştirmek için çalışmalara başladı ve ekibin mükemmel formülü meydana getirmesi için 40 deneme yapması gerekti.
  • 40. denemede başarıya ulaşıldığı için ürünün ismi, WD-40 olarak belirlendi.WD-40’ın formülü o kadar başarılı oldu ki, aradan geçen 65 yıla rağmen hala satılıyor. WD-40, şu anda iki binden fazla kullanım alanına sahip.
  • WD-40 Company’nin mevcut değeri, yaklaşık olarak 1,3 milyar dolar.
  • İlgili Yazı: Başarılı Olana Kadar Kaç Kez Denemelisiniz?

Büyük başarılara ulaşmak gerçekten sabır ister. Hatta söz konusu milyar dolarlık bir şirket kurmak ise sabırlı bir şekilde çok sayıda deneme yapmak gerekebilir. WD-40 Company isimli ABD’li şirket de tam da bu durumun en iyi örneklerinden biri. Bunun sebebini öğrenmek için WD-40 Company’nin geçmişine doğru kısa bir yolculuğa çıkalım.

1953 yılında, WD-40 Company’nin (ilk kurulduğundaki ismi Rocket Chemical Company) kurucusu Norm Larsen’in üç kişilik ekibi, havacılık endüstrisinde paslanmayı önleyici çözücü ve yağ çözücü olarak kullanılmak üzere su yer değişimi formülü meydana getirmek üzere çalışmaya başladı. Ve 39 başarısız denemenin ardından, ekip mükemmel formülü meydana getirmeyi başardı. 40. denemede başarıya ulaşıldığı için ürünün ismi, WD-40 olarak belirlendi. WD-40’ın formülü o kadar başarılı oldu ki, aradan geçen 65 yıla rağmen hala satılıyor.

Şirketin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, WD-40, ilk kez Convair isimli havacılık yüklenicisi tarafından Atlas Füzesi’ndeki pas ve korozyonu önlemek için kullanıldı. Ve ürün o kadar işe yaradı ki, bazı çalışanlar evde kullanmak için gizlice tesisteki WD-40 kutularından aldılar. Daha sonra şirketin kurucusu Norm Larsen, işi büyütmek için yeni yollar aramaya başladı ve evde kullanım için WD-40’ı aerosol kutularını koymayı akıll etti. 1958 yılı itibarıyla ürün, San Diego şehrinde satışa sunuldu.

Sonraki on yıl içinde, ürün, donanım ve spor malzemeleri satan mağazalara dağıtılmaya başlandı. 1961 yılında, ABD’nin Körfez Kıyısı’nda gerçekleşen Carla Kasırgası’nın kurbanları tarafından su hasarı almış araçları ve ekipmanları yenilemek için kullanıldı. WD-40’ın satışları sürekli olarak artmaya devam etti ve 1969 yılında, Rocket Chemical Company, WD-40 ürününün bu başarısından ötürü şirketin ismini de WD-40 Company olarak değiştirdi.

1973 yılında ise şirket halka açıldı. WD-40 Company’nin şu anda yaklaşık olarak 1,3 milyar dolarlık bir değeri var. Bununla birlikte WD-40 ürünü ise iki binden fazla kullanım alanına sahip.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Steve Jobs’tan Başarının 10 Altın Kuralı

O, yaptığı inovasyonlarla günümüz dünyasının şekillenmesinde önemli rol oynayan insanlardan biri. “Dijital Devrimin Babası” olarak nitelendirilen, kariyerine en dipten başlayıp zirveye çıkmayı becerebilen Steve Jobs, 2010 yılında 8 milyar dolarlık bir servete sahipti. Evet, halen zamanın en esinleyici figürlerinden biri olan Steve Jobs’un yolculuğu boyunca aklından çıkarmadığı 10 altın kuralı sizinle paylaşıyoruz.

1 – Kısıtlı Bir Hayat Yaşamayın

“ Sahip olduğunuz zaman kısıtlı, bu yüzden zamanınızı başka birinin hayatını yaşayarak harcamayın. Başkalarının düşüncesine göre hareket etme aymazlığına düşmeyin. Başkalarının fikirlerinin gürültüsü iç sesinizi bastırmasın. Ve en önemlisi de kalbinizi ve sezgilerinizi takip edecek cesarete sahip olun; onlar her zaman gerçekte ne yapmak istediğinizi bilirler. Geriye kalan her şey ikincildir.” Steve Jobs

2- Tutku Sahibi Olun

“Neyi sevdiğiniz bulmalısınız. Harika bir iş çıkarmanın tek yolu yaptığınız şeyi sevmenizden geçer. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin. Bulduğunuzda haberiniz olacak.”

Eğer bir işe başlarken tutkulu değilseniz, asla sonunu getiremezsiniz. Her işin öfkelendiren zorlu tarafları vardır; hayaliniz olan işlerin bile. Ancak tutku sahibi olmak tüm bu zorlukların üstesinden gelebilmenizi sağlar. 

3 – Hayatı Kendiniz İçin Tasarlayın

Biliyorum bu bir klişe ama doğru, siz kendi geminizin kaptanısınız; dümene bir başkasının geçmesine izin vermeyin. Hayatı kendiniz için tasarlayın, bunu yapmak için ikinci bir şansınız olmayacak, bu yüzden ya şimdi yapın ya da ilerde pişman olun.

4 – Dandik Ürün Satmayın

Yalnızca yüksek kalitede ürünler satın. Buna itiraz edenler olabilir ancak Apple ürünleri her zaman en yüksek kalitede olmuştur ve hala da en üstteler. Apple’ın bu sayede, her zaman satın almaya istekli sadık müşterileri var.

5 – Harika Bir Takım Kurun

Çevrenizdeki insanlar geleceğinizi şekillendirecek kişilerdir. Eğer çevrenizi, sizinle aynı vizyonu paylaşan zeki ve pozitif insanlardan oluşturursanız önünüzde parlak bir gelecek uzanıyor demektir. Şunu unutmayın ki en çok birlikte zaman geçirdiğiniz 5 kişinin ortalamasısınız, akıllıca seçimler yapın.

6 – Para İçin Yapmayın

Sevdiğiniz bir işi seçin, böylece hayatınız boyunca bir gün bile çalışmak zorunda olmayacaksınız.  Steve Jobs, 25 yaşındayken 100 milyon dolarlık bir servete sahipti çünkü para için değil dünyayı değiştirmek için çabalayan bir yenilikçiydi.

7 – Ürünlerinizle Gurur Duyun

Aileniz ve arkadaşlarınıza gururla gösterebileceğiniz ürünler üretin. Eğer ürününüz kaliteliyse, para kazanırsınız. İnsanların kullanmaktan keyif alacağı, kaliteli ürünler üretin.

8 – Ürünlerinizi Müşteriyi Merkeze Alarak Oluşturun

Müşteriler her zaman yaptığı işte ciddi ve daha iyisini yapabilecek kavrayışa sahip olmaya çabalayan bireylere güvenme eğilimindedir. Zamanınızı ayırın ve müşterileriniz, çalıştıkları sektörler ve karşılaştıkları zorluklar hakkında bilgi sahibi olun.

9 – Pazarlama Dediğiniz Şey Değerlerle İlgilidir

Hiç neden Adidas ve Puma’dan daha iyi olduklarını açıklayan bir Nike reklamı gördünüz mü?  Hayır, görmediniz çünkü onlar Michael Jordan gibi büyük sporcuları ön plana çıkartmak suretiyle kimliklerini güçlendirirler. Şirketinizin müşterilerin gözündeki imajından emin olun.

10 – Doymayın, Budala Olun

Asla tatmin olmayın, kendinizi her zaman daha fazlası için zorlayın. İnsanların imkansız dedikleri şeyleri başarmayı deneyin.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

A101 Online Mağazası ile E-Ticaret Dünyasına Girdi

Teknoloji gündeminde uygun fiyata satışa sunduğu teknolojik ürünler ile kendine yer bulan A101 Online Mağaza ile e-ticaret adım attığını duyurdu.

Kampanyalarıyla ve teknoloji dünyasındaki uygun fiyata satışa sunduğu ürünleriyle gündeme gelen A101, e-ticaret dünyasına adım attı. online.a101.com.tr adresi ile e-ticaret serüveni başlayan A101, artık online mağazası ile kullanıcılarına çeşitli ürünler satacak.

A101 online mağazasının açılışının hemen ardından şirket yetkilileri  yapılan açıklamalarda, satın alınan ürünlerin 1 veya 2 iş günü içerisinde kullanıcılara teslim edileceği de belirtildi. İnternet sitesi, 101 TL ve üzerinde tutan alışverişlerden kargo ücreti almıyor. Bu rakamı ismine uyumlu olarak belirleyen şirket, 101 TL altındaki alışverişlerden ise 6.90 TL kargo ücreti talep ediyor.Başarılı grafiğini online mağazaya artırmayı hedefleyen şirket, ayrıca banka kartı, kredi kartı ya da BKM Express gibi ödeme seçeneklerini de kullanıcılarına sunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link