Yorgun Olduğunuz Zamanlarda Kendinizi Motive Etmenin Yolları-1

Üretkenliğin hayat enerjiniz ile doğru orantılı olduğunu biliyor muydunuz? Gece iyi uyuyamadınız ya da üzerinde günlerce çalıştığınız proje sunumu iyi gitmedi. Çok yorgunsunuz. Dert etmeyin herkese olur. Çok yorgun olduğunuz zamanlarda herşeyi bırakmak yerine kendinizi motive etmek için aşağıdaki önerilere bir göz atın, fikriniz değişebilir.

Bir başlasanız gerisi gelecek..

Herkes yapması gereken şeyi bir kaç gün önceden ya da son gece yaptığı zaman inanılmaz motivedir. Bu motivasyonu harekete geçiren en önemli etken yetiştiremeyeceğiniz korkusudur elbet. Hepimiz finallere son gün çalışmadık mı sanki?

Psikoloji araştırmaları ile tanınan Dr. John Bargh tarafından yapılan bir araştırma büyük bir projeye başlamadan önce küçük önemsiz işlerinizi halletmenin aslında beynin o dönem sizi daha büyük bir şey için harekete geçmeye odakladığı anda küçük işleri halletmenizden dolayı erteleme döneminin başladığını belirtiyor.

kronik-yorgunluk-sendromu

Büyük bir şeye başlamanın verdiği o endişe sürekli ertelememize ve daha endişeli hissetmemize neden oluyor.

Başlamak bitirmenin yarısıdır derler ya aşırı haklılar aslında tam da o arada kendinizi nasıl olsa başladım bitireceğim fikrine odakladığınız için öğrenme psikolojisinde de sıklıkla kullanılan başlanan şeyi bitirme eğilimi olarak tanımlanan Zeigarnik Etkisini yaşarken buluyorsunuz.

Yani artık bizi motive etmesi için birşeyler aramak yerine sadece işe başlayarak bitirmeye odaklanabilirsiniz.

Yapacaklarınızı Planlayın (To-Do List)

Sizinde bir anda yapmanız gereken şeyler biriktiğinde ciddi bir akıl tutulması yaşadığınız oluyor mu? Benim oluyor. Aslında tam bu vakitlerde yapmanız gereken şey yapacaklarınızın listesini çıkarmaktır.

Bu konuda yapılan çalışmalar eğer amaçlarımızı bir yere yazarsak onu başarma konusunda daha istekli olmamızı sağlıyor.

New York Times’dan Charles Duhigg zorlu görevleri sona bıraktığımızda stres seviyemizle beraber negatif düşünme eğilimimizin arttığınız belirtiyor ve etkili bir to-do list yapmak için şunları öneriyor:

  • Bir gün için yapabileceğiniz şeyleri düşünün
  • Çalıştığınız kağıdın en üstüne o gün yapacağınız şeyleri not alın.
  • Amaçlarınızı ölçülebilir, yönetilebilir ve harekete geçmenizi sağlayacak şekilde yapmayı planlayın.

Yapacaklarınızdan Diğerlerini Haberdar Edin:

Kimse başkalarının önünde kötü görünmek istemez, bu yüzden ölçülebilirlik işe yarar. Bu nedenle bir çok insan sosyal medya hesaplarından 30 günlük diyet ya da fitness programını diğerleri ile paylaşıyor. Yapacaklarınızı sizden başka birilerinin de bildiğinizi hissettiğiniz zaman o işi bitirmeye daha fazla motive oluyorsunuz. Bunu sosyal medya hesaplarınızdan yapmak yerine aile ve arkadaşlarınızla da paylaşarak aynı hissiyata kavuşabilirsiniz. Ölçülebilir hedefler koyduğunuz zaman hem kendinizi çok zorlamamış hem de bitirdiğiniz için rahatlamış olduğunuzu hissedersiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

8 Başarılı Şirket CEO’sundan 8 Kitap Önerisi

Yaşamımız boyunca okuduğumuz kitaplardan, izlediğimiz filmlerden, gittiğimiz yerlerden bazıları hayatlarımıza diğerlerinden daha fazla dokunur, onları daha çok içselleştiririz. Peki acaba dünyaca ünlü şirketlerin CEO’larının hayatlarına en çok hangi kitaplar dokundu?

Jeff Bezos – Günden Kalanlar
(Kazuo Ishiguro)

En başta online bir kitap dükkanı olarak Amazon‘u kuran Jeff Bezos‘un şiddetle önerdiği kitap “Günden Kalanlar”. Nobel ödüllü yazarın bu kitabı İkinci Dünya Savaşı sırasında Darlington Malikânesi’nin uşağı Stevens ve kahyası Bayan Kenton arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

Mark Zuckerberg – Fakirliğin Portfolyosu
(Daryl Collins, Jonathan Morduch, Stuart Rutherford ve Orlanda Ruthven)

Facebook‘un kurucusu Mark Zuckerberg‘in tavsiye ettiği kitap ise “Fakirliğin Portfolyosu”. Dünya nüfusunun yaklaşık %40’ı günde 2 Dolar ya da daha azı ile yetinmek zorunda kalıyor. Masaya yemek getirmek zorundasınız, faturalar ve çocuklarınızın eğitimi de var. Bunun nasıl mümkün olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Elon Musk – Benjamin Franklin 
(Walter Isaacson)

Tesla, SpaceX gibi büyük şirketlerin kurucusu ve CEO’su Elon Musk‘ın önerdiği kitap “Benjamin Franklin”. Benjamin Franklin, ABD’nin kurucu babalarından biri olmakla birlikte ülkenin gelmiş geçmiş en önemli yayıncı, bilimadamı, mucit, siyasetçi ve diplomatlarından biridir. Bu muazzam kişiliğin anlatıldığı kitap şaşırtıcı ve hayran bırakan bilgilerle doludur.

Indra Nooyi – Karaktere Giden Yol 
(David Brooks)

PepsiCo CEO’su Indra Nooyi, “Karaktere Giden Yol” isimli kitabı öneriyor. Kitap kişinin kendi karakterine yatırım yapmasının en az iş hayatında başarılı olması kadar önemli olduğunu ve hatta bunun elzem olduğunu anlatıyor.

Richard Branson – Kafesteki Kuş Neden Şakır, Bilirim
(Maya Angelou)

Virgin Group CEO’su Richard Branson‘un en sevdiği kitap ise Maya Angelou’nun “Kafesteki Kuş Neden Şakır, Bilirim” isimli kitabı. Richard Branson’un ilham verici hayatını sizlerle daha önce paylaşmıştık. Demek ki ona ilham veren kitaplardan en önemlisi de “Kafesteki Kuş Neden Şakır, Bilirim” olmuş.  Kitabın konusu: Savunmasız ve şiddet gören küçük bir kız… Onurlu ve büyüleyici bir yetişkine dönüşmeden önce yoluna çıkan ırkçılık ve bağnazlık gibi zorluklara göğüs germek zorunda kalır ve aslında mücadelesi karakterini şekillendiren en önemli şeylerden biridir.

Larry Page – Nikola Tesla Kendini Anlatıyor
(Nikola Tesla)

Google‘ın kurucularından olan Larry Page diğer başarılı liderlerin hikayelerinden ilham bulan biri. Özellikle alternatif akım mucidi Tesla’nın otobiyografisini öneriyor. Kitap Tesla’nın hayatını kendi kaleminden anlatıyor.

Bill Gates – Çavdar Tarlasında Çocuklar
( J. D. Salinger)

Ergenlik çağının içinde, yetişkin dünyanın düzenine karşı isyankar bir çocuğun, bir Noel öncesi başına gelenlerden bahseden bu ünlü kitap Microsoft CEO’su Bill Gates‘in favorisi.

Steve Jobs – Yenilikçinin İkilemi: İş Yapma Tarzınızı Değiştirecek Kitap
(Clayton M. Christensen)

Apple‘ın kurucusu ve eski CEO’su Steve Jobs bu kitabın kendi iş yapma şeklini derinden etkilediğini söylemiştir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Fiziksel Mağazalarda Hizmeti Hızlandırmak İçin Mobilden Faydalanan 4 Şirket

Günümüzde markaların, müşterlerine daha kaliteli bir hizmet sunarak rekabette öne çıkabilmek için teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanmaları gerekiyor. Bu teknolojik nimetlerin en başında da mobil geliyor. İnsanların her an her yerde yanlarında taşıdıkları mobil cihazlar, markalar için tüketicilere ulaşma konusunda birçok fırsatı da beraberinde getiriyor. PSFK de hazırladığı “Perakendenin Geleceği 2018” isimli raporunda, bazı perakende markalarının müşterileri için meydana getirdiği geleceğe yönelik yeni mobil deneyimlere yer verdi. Bunun en iyi 4 örneğine hep birlikte göz atalım.

Alibaba

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın bir alt şirketi olan Taobao, geçtiğimiz sene yüz ve ses tanıma sistemleri kullanan Tao Cafe isimli kasiyersiz perakende mağazasını hizmete açmıştı. Müşteriler, mağazanın girişinde akıllı telefonlarından bir QR kod taratıyorlar ve alışveriş yaparken yüz tanıma özellikli kameralar tarafından takip ediliyorlar. Müşteriler mağazadan çıkacakları zaman ise kolay bir şekilde telefonları aracılığıyla ödeme yapabiliyorlar. Tao Cafe, müşterilerin alışverişlerini bitirir bitirmez mağazadan ayrılmalarına izin vererek mağazalardaki yoğunluğun neden olduğu stresi ve gecikmeleri azaltıyor.

Simon Property Group’un Facebook Messenger Chatbot’u

Simon Property Group

Alışveriş merkezi operatörü olan Simon Property Group, Kuzey Amerika’da yer alan 200’den fazla lokasyonda tüketicilere kişiselleştirilmiş yardım sunmak için mobil chatbot’lardan yararlanıyor. Şirketin Facebook Messenger chatbot’u, tüketicilere haritalar, perakende mağazalarının adresleri ve çalışmaları saatleri de dahil olmak üzere bulundukları lokasyonla ile alakalı gerçek zamanlı bilgiler sunuyor. Tüketicilerin hizmetine sunulan bu chatbot, Simon Property Group’un, tüketicilerin arayışını kolaylaştırmak amacıyla dijital deneyimleri geleneksel mağazacılık ortamına getirmek için uyguladığı kapsamlı stratejinin bir parçası olma özelliği taşıyor.

Coca-Cola

Dünyanın en büyük içecek üreticilerinden biri olan Coca-Cola, belirli içerik mesajlaşmalarını oluşturmak için tüketicilerin akıllı telefonlarına yaklaşan verileri kullanan mağaza içi dijital tabelalar geliştirdi. Bu sistem, bir Google Chrome işletim sistemine sahip bir cihaza ya da Google Chrome Kiosk uygulamasına bağlı tüm ekranlarda özel bir içerik gösterilmesini sağlıyor. Şirketin hedefli mesajlaşması, tüketicilerin lokasyonuna ve mobil verisine bağlı olarak marka kampanyalarından promosyon tekliflerine ve uygulama rehberli alışveriş listelerine kadar uzanıyor. Bu uygulama, tüketicilere daha kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunulmasına yardımcı oluyor ve bu da satışların artmasını sağlıyor.

Walmart

ABD’li perakende şirketi Walmart; mağaza içi self servis kioskları, teslimat kuleleri ve uygulama tabanlı bir mobil hızlı iade hizmeti sunarak online satın almalar için daha basit bir teslimat ve iade süreci sağlıyor. Ürünü teslim alma sürecinde teslimat kulelerini kullanmak için müşteriler öncelikle alışveriş fişlerinin üzerinde bulunan barkodu taratıyorlar. 45 saniye içerisinde makine üzerindeki kapı açılıyor ve ürün taşıma bandının üzerinde görünüyor. İade sürecinde ise müşteriler, Walmart uygulaması aracılığıyla iade etmek istedikleri ürünü belirleyebiliyorlar. Daha sonra Walmart mağazasına gidiyorlar, kart okuyucu üzerindeki QR kodu taratıyorlar ve iade etmek istedikleri ürünü teslim ediyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link