Üretkenliğin hayat enerjiniz ile doğru orantılı olduğunu biliyor muydunuz? Gece iyi uyuyamadınız ya da üzerinde günlerce çalıştığınız proje sunumu iyi gitmedi. Çok yorgunsunuz. Dert etmeyin herkese olur. Çok yorgun olduğunuz zamanlarda herşeyi bırakmak yerine kendinizi motive etmek için aşağıdaki önerilere bir göz atın, fikriniz değişebilir.

Bir başlasanız gerisi gelecek..

Herkes yapması gereken şeyi bir kaç gün önceden ya da son gece yaptığı zaman inanılmaz motivedir. Bu motivasyonu harekete geçiren en önemli etken yetiştiremeyeceğiniz korkusudur elbet. Hepimiz finallere son gün çalışmadık mı sanki?

Psikoloji araştırmaları ile tanınan Dr. John Bargh tarafından yapılan bir araştırma büyük bir projeye başlamadan önce küçük önemsiz işlerinizi halletmenin aslında beynin o dönem sizi daha büyük bir şey için harekete geçmeye odakladığı anda küçük işleri halletmenizden dolayı erteleme döneminin başladığını belirtiyor.

kronik-yorgunluk-sendromu

Büyük bir şeye başlamanın verdiği o endişe sürekli ertelememize ve daha endişeli hissetmemize neden oluyor.

Başlamak bitirmenin yarısıdır derler ya aşırı haklılar aslında tam da o arada kendinizi nasıl olsa başladım bitireceğim fikrine odakladığınız için öğrenme psikolojisinde de sıklıkla kullanılan başlanan şeyi bitirme eğilimi olarak tanımlanan Zeigarnik Etkisini yaşarken buluyorsunuz.

Yani artık bizi motive etmesi için birşeyler aramak yerine sadece işe başlayarak bitirmeye odaklanabilirsiniz.

Yapacaklarınızı Planlayın (To-Do List)

Sizinde bir anda yapmanız gereken şeyler biriktiğinde ciddi bir akıl tutulması yaşadığınız oluyor mu? Benim oluyor. Aslında tam bu vakitlerde yapmanız gereken şey yapacaklarınızın listesini çıkarmaktır.

Bu konuda yapılan çalışmalar eğer amaçlarımızı bir yere yazarsak onu başarma konusunda daha istekli olmamızı sağlıyor.

New York Times’dan Charles Duhigg zorlu görevleri sona bıraktığımızda stres seviyemizle beraber negatif düşünme eğilimimizin arttığınız belirtiyor ve etkili bir to-do list yapmak için şunları öneriyor:

  • Bir gün için yapabileceğiniz şeyleri düşünün
  • Çalıştığınız kağıdın en üstüne o gün yapacağınız şeyleri not alın.
  • Amaçlarınızı ölçülebilir, yönetilebilir ve harekete geçmenizi sağlayacak şekilde yapmayı planlayın.

Yapacaklarınızdan Diğerlerini Haberdar Edin:

Kimse başkalarının önünde kötü görünmek istemez, bu yüzden ölçülebilirlik işe yarar. Bu nedenle bir çok insan sosyal medya hesaplarından 30 günlük diyet ya da fitness programını diğerleri ile paylaşıyor. Yapacaklarınızı sizden başka birilerinin de bildiğinizi hissettiğiniz zaman o işi bitirmeye daha fazla motive oluyorsunuz. Bunu sosyal medya hesaplarınızdan yapmak yerine aile ve arkadaşlarınızla da paylaşarak aynı hissiyata kavuşabilirsiniz. Ölçülebilir hedefler koyduğunuz zaman hem kendinizi çok zorlamamış hem de bitirdiğiniz için rahatlamış olduğunuzu hissedersiniz.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın