Yerli Markalarının Yıllardır Dilimizden Düşmeyen Sloganları

Tam olarak anlamı “bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı söz” olan sloganların markalar için değerinin ne derece kıymetli olduğu sadece anlamından bile anlaşılabilir. Markalar; ürünlerini, hizmetlerini, kampanyalarını yani markayı marka yapan isimlerini bu sloganlar ile kolayca çok geniş kitlelere yayabilirler.

Bu sloganlardan bazıları vardır ki siz onların bir markanın sloganı olduğunun farkında bile değilsinizdir. Onlar öyle kulaktan kulağa yayılmıştır ki hayatımızın bir parçası haline gelmişlerdir. İşte bu sloganlardan bazıları;

1. En Güzel Çay Doğuş Çay, Doğuş Çay

2. Yiyin Gari, Lay’s

3. Su Hayat’tır, Hayat Güzel, Hayat Su

4. Bi Biskrem Versem, Biskrem

5. Hepsi İyi Marka Fabrikadan Halka, Şok

6. Arçelik Demek Yenilik Demek, Arçelik

7. Form Ye Formda Kal, Eti Form

8. Sağlamsa Lassa, Lassa

9. Var mı Nazo Gibisi, Nazo

10. Dök Dök Ye Tat Ketçap Ye, Tat Ketçap

11. Kek Dünyasında Tek, Dankek

12. Hem Yumuşak Hem Hesaplı, Solo

13. Çiğne ve Gülümse, Vivident

14. Hayat Deniz’de Güzel, Denizbank

15. Hayat Paylaşınca Güzel, Turkcell

16. Aç Kapa, Artema

17. En Güzel Boya Filli Boya, Filli Boya

18. Herkese bi Halley Oluyor, Halley

Bonus:

Bira Bu Kapağın Altında, Efes

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Krizi Fırsata Çevirmeyi Başaran 3 Şirket

 • Bu zamana kadar pek çok şirketin kurumsal imajının, yaşadıkları krizler nedeniyle fazlasıyla zedelendiğine şahit olduk. Ancak bu krizleri başarılı bir şekilde idare etmekle kalmayıp fırsata dönüştüren şirketler de var.
 • Next Media Animation isimli şirket, eski bir çalışanının şirketle ilgili şikayetlerini sıraladığı videoya karşılık olarak benzer tarzda bir video yaptı ve olumlu bir imaj çizdi.
 • Taco Bell, 2011 yılında sığır etinin sadece “%35 gerçek sığır eti” olduğu iddiasıyla açılan bir davayı büyük bir kendini aklama kampanyasına dönüştürdü ve son derece başarılı oldu.
 • İlgili Yazı: KFC, “FCK” Reklamıyla Ciddi Bir PR Krizini Nasıl Aştı?

Bir şirketin kurumsal imajı, hem işe alım süreci hem de genel başarı açısından son derece önemli bir unsur. Bununla birlikte iyi bir kurumsal imaj oluşturmak ve bunu sürdürmek kolay bir iş değildir. Şirketlerin oluşturduğu kurumsal imaj, sadece tek bir olumsuz olayla kolaylıkla bozulabilir. Ancak kurumsal imajı ciddi anlamda zedeleyebilen halkla ilişkiler krizlerini başarılı bir şekilde idare etmekle kalmayıp bu krizleri fırsata dönüştürebilen bazı şirketler de mevcut. Video mülakat değerlendirme yazılımı geliştiren RIVS isimli şirket, internet sitesinde yayımladığı bir yazıda, krizi fırsata dönüştürmeyi başarabilmiş üç şirketten bahsetti.

Next Media Animation

Haber ve trend konularına dayalı hicivsel videolar oluşturan Tayvan merkezli bir animasyon stüdyosu olan Next Media Animation‘ı, şirketin eski çalışanı Marina Shifrin sayesinde duymuş olabilirsiniz. Marina Shifrin, işiyle ilgili tüm şikâyetlerini sıralarken “yorumlayıcı bir dans” ile işini bıraktığını ifade eden bir video yayımladıktan sonra bir internet şöhreti haline geldi. Kısa sürede viral hale gelen video, bu zamana kadar YouTube’da yaklaşık olarak 20 milyon izlenmeye ulaştı. Marina Shifrin, hazırladığı bu videoda şirketin isminden hiçbir şekilde bahsetmese de, haber ajansları Next Media Animation’ın kimliğini çabucak ortaya çıkardılar ve şirketi bir ilgi odağı haline getirdiler. Fakat şirket, Shifrin’i eleştirmek ya da onun şirketle ilgili şikayetlerini yalanlamak yerine, son derece akıllıca bir şey yaptı: Shifrin’i taklit etti.

Next Media Animation Şirketinin Yaptığı Animasyon Çalışmalarından Biri

Next Media Animation, şirket çalışanlarının ofiste dans ettikleri ve şirket kültürlerini vurgulayan ve neredeyse Shifrin’in videosuyla aynı olan bir YouTube videosu hazırladı. Videonun sonunda da izleyicileri, işe alım yaptıkları konusunda bilgilendirdiler ve ilgilenenleri internet sitelerine yönlendirdiler. Bu video, kısa bir süre içerisinde yaklaşık olarak 5 milyon izlenme rakamına ulaştı ve şirketin kanalındaki en çok izlenen video oldu. Aynı zamanda bu video, şirketi Shifrin’in videosunun ilk başta belirtmiş olabileceğinden hoş mizaçlı ve belki de daha çekici olarak tasvir etti.

American Red Cross

Bir American Red Cross (Amerikan Kızıl Haç) çalışanı, yanlışlıkla kendi kişisel hesabından atacağı bir tweet’i, organizasyonu resmi Twitter hesabından attı. Bir afiş ve sarhoş bir arkadaş ile ilgili olan bu tweet, farkedilip silinene kadar bir saatten uzun bir süre boyunca American Red Cross’un Twitter hesabında kaldı. Aslında bu tweet, şirketin imajına zarar verebilecek tarzda bir tweet değildi.

Ancak yardım kuruluşu, bu uygunsuz tweet’i isimlerini olumlu bir şekilde duyurmak adına bir fırsata dönüştürmeye karar verdi. Bu kapsamda hem yanlışlıkla tweet’i atan sorumlu çalışan hem de American Red Cross’un Twitter hesabı, çeşitli esprili tweet’ler paylaştılar ve bu aksiliğe daha fazla dikkat çektiler. Sonuç olarak yardım kuruluşu bir hayli dikkat çekti ve yanlışlıkla American Red Cross’un resmi Twitter hesabından paylaşılan tweet’te sözü edilen bira şirketi, takipçilerini yardım kuruluşuna bağış yapmaları için teşvik etti.

Taco Bell

2011 yılında, fast food restoran zinciri Taco Bell, terbiyeli sığır etinin sadece %35 gerçek sığır eti ile yapıldığını iddia eden bir dava ile sarsıldı. Taco Bell hızlı bir şekilde bu iddiayı reddetti, ancak bununla da yetinmedi. Sadece mahkemenin meşruluğunu reddetmek ve mahkemede savaşmak yerine, fast food restoran zinciri bu dava etrafında büyük bir kampanya başlattı. Facebook paylaşımlarını ve YouTube videolarını da içeren bu kampanya kapsamında, insanlara, terbiyeli sığır etlerinin %88 saf sığır eti ve %12 “gizli tarif” ile yapıldığına dair güvence verildi. Bu kampanya son derece başarılı oldu ve Taco Bell’in 5,5 milyonluk Facebook kitlesinin %91’i ve YouTube izleyicilerinin %89’u, şirket hakkında olumlu bir izlenim edindi. En sonunda da dava düştü ve fast food restoran zinciri herhangi bir zarar görmeden, üstelik de dürüst bir marka imajı çizerek bu sıkıntılı süreçten daha güçlü bir şekilde çıkmış oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Müşterilerinizi Mutlu Tutabilmeniz İçin Öneriler: Bölüm 2

 • Müşteri memnuniyeti, sadık bir müşteri kitlesi oluşturmak için en temel unsurdur.
 • Salesforce’un paylaştığı bilgiye göre, bir araştırmaya katılan tüketicilerin %89’u, olumsuz bir müşteri deneyimi yaşadıktan sonra bir şirketle iş yapmayı bırakmış.
 • “Müşterilerinizi Mutlu Tutabilmeniz İçin Öneriler” başlıklı yazımızın ikinci bölümünde sizlerle 10 öneri daha paylaştık.
 • İlgili Yazı: Müşterilerinizi Mutlu Tutabilmeniz İçin Öneriler: Bölüm 1

Bayramdan önceki hafta sizlerle “müşterileri mutlu tutabilmek için 10 öneri”nin yer aldığı bir yazı paylaşmıştık. Şimdi de bu yazının devamını sizlerle paylaşacağız ve sizlere bu konuda 10 öneri daha vereceğiz. ABD merkezli CRM (müşteri ilişkileri yönetimi) hizmeti sağlayan Salesforce’un müşterileri mutlu tutabilmeye yönelik olarak paylaştığı bu önerilere sırasıyla göz atalım:

 • Açık İletişim Size Uzun Bir Yol Kazandıracak: Bir şeyi basit bir şekilde açıklayamıyorsanız, yeterince iyi anlamıyorsunuz demektir. Bu yüzden en az teknik kişinin bile takip edebileceği herhangi bir görevi basitleştirme becerisi kazanın. Bunu yaparak birçok yanlış anlama problemini ortadan kaldırırsınız. Bununla birlikte teknik jargonun kullanımından kaçının, mümkün olduğu kadar basitleştirin ya da atıfta bulunduğunuz şey hakkında bir açıklama yapın. Sadelik burada anahtar kelime. Ve ne olursa olsun, dürüst olun. Eğer bir müşteri size cevabını bilmediğiniz bir şey sorarsa, onlar için öğrenin ya da size yardımcı olabilecek birini bulun. Verimli ve etkili açıklamalar, müşteri tabanına ve onların memnuniyet düzeyine pek çok fayda sağlayacaktır.
 • Gerçek Bir Kişi, Gerçek Sonuçları Yönlendirir: Doğal ve gerçek etkileşimler, zoraki olanlardan daha büyük bir pozitif etkiye sahip olacaktır. Bunu elde etmek için harika insanları işe alın ve bunu güçlü destek eğitimi oturumlarıyla birleştirin. İyi eğitimli bir temsilci, sadece bir senaryodan okuyan birine göre çok daha fazla saygı uyandıracaktır ve bunun bir örneği de, üzgün bir müşteriyle nasıl başa çıkılacağını bilmektir. Bu görev, önceden biçimlendirilmiş bir müşteri destek parçasıyla gerçekleştirilemez. Birinin duruma etkili bir şekilde çözüm getirmek için duygusal zekaya sahip olması gerekir.
 • Müşteri Olarak Müşterinizi Anlayın: Ortaya çıkmadan önce arzuları tahmin etmek, tüketicinin genel deneyimini kolaylaştıracaktır. Onların bakış açısını anlamak, karşılıklı olarak faydalı bir anlaşmaya varmak açısından çok daha kolay olacaktır.

 • Akılda Kalıcı Olun, Harika Müşteri Hizmetleri Bir Yere Kadar Yeterli Olur: Onlara önem verdiğinizi ve onları mutlu etmek için ne gerekiyorsa yapmaya istekli olduğunuzu müşteriye göstermek için sıradan bir isteği bir sonraki seviyeye taşıyın. Bu, bugünlerde sosyal medya nedeniyle tüketiciden övgüler almak çok daha önemli olduğu için kritiktir. Belirli bir etkileşim ile doğru ya da yanlış bir şey ortaya çıktığında, paylaşım yapmak ya da tweet atmak bir standart haline geldi. Bu, insanların bir şirket hakkında harika şeyler okuması için muhteşem bir yoldur. Bu yüzden sadece insanların beklentilerini karşılamakla kalmayın, bunların ötesine geçin.
 • Müşteriye Teşekkür Etmeyi Asla Unutmayın: Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçeneğin olduğunu göz önünde bulundurun. Bu yüzden herhangi bir şekilde müşterilere olan minnettarlığınızı göstermek için zaman ayırın ve çaba sarfedin. El yazısıyla yazılmış bir not, bir sosyal medya gönderisi ya da bir teşekkür e-postası… Bunların hepsi, müşteriye, onlara ne kadar değer verdiğinizi gösterecektir.
 • Tutamayacağınız Sözler Vermeyin: Bazen hayal kırıklığına uğramış bir müşteriyi sakinleştirmeye çalışırken sıcağı sıcağına aslında vermemeniz gereken bir söz verebilirsiniz. Bu anlaşılabilir bir durum, sonuçta hepimiz hata yaparız. Ama bir dahaki sefere benzer bir durumla karşılaştığınızda, bu seçeneğin en iyi seçenek olup olmadığını düşünün. Bir müşterinin sorununu çözememek kötüdür, ancak ilk sorunu telafi etmek için verdiğiniz sözü tutmayarak bu sorunu daha da kötüleştirmeyin.
 • En İyi Müşterilerinizi Ödüllendirin: Her geçen gün daha fazla şirket, ödül programı sunmanın yararlarını keşfediyor. Starbucks Rewards gibi başarılı programlar, müşterinin satın alımlarına dayalı olarak yıldız kazanmasına izin veriyor ve müşteriler, bu yıldızlar belirli bir miktara ulaştığında, ücretsiz bir ürün almak için bu yıldızları kullanabiliyorlar. Buna ek olarak ürünler ve özel kampanyalar hakkındaki en son bilgilere herkesten önce erişebiliyorlar. Bu tarz ödül programları, müşterilerin daha çok geri gelmesini sağlar.

 • Olumlu Bir Dil Kullanın: İyi müşteri hizmetleri, iletişimin nasıl yönetileceğini bilmektir. “Sorununuz nedir?” ya da “Bilmiyorum.” gibi yanlış yorumlanabilecek kelimeleri ya da ifadeleri kullanmaktan kaçının. Negatif kelimelerin kullanımı, çaresizlik duygularını ya da problemi çözme becerisinin eksikliğini teşvik edebilir. Bu yüzden bunlar gibi ifadeler yerine “Size nasıl yardımcı olabilirim?” ya da “Güzel soru. Sizin için çözmeme izin verin.” gibi ifadeler kullanabilirsiniz. Konuşma için doğru ses tonunu ayarlamak, müşterinin sakin ve mutlu kalmasına yardımcı olacaktır.
 • İletişim Yöntemleriyle Ulaşılabilir Olun: Bir müşterinin yapması gereken son şey, sorununun çözülmesini sağlamak için sizinle iletişim kurmanın en iyi yolunu bulmak zorunda olmasıdır. Bu, hayal kırıklığı ve nefreti artıracaktır. Bu yüzden internet sitenizde telefon numaraları, e-posta, canlı sohbet ya da sosyal medya destek hesabının bağlantısının yer aldığı anlaşılır bir iletişim sayfasına yer verin. Müşteriye sunulan daha fazla seçenek, daha kolay ve daha hızlı çözülen problemler anlamına geliyor.
 • Anlayışlı Olun ve Bunu Gösterin: Müşteriler, bir şirketin kendilerini umursadığını ve mümkün olan herhangi bir şekilde topluluğa karşılık vermeye hazır olduğunu görmeyi severler. Eğer küçük bir işletmeyseniz, bölgesel olarak işe başlayın ve erişiminiz dahilindeki bağış toplama etkinlikleri ve bağışlar aracılığıyla farklı okul organizasyonlarına ya da spor takımlarına yardımda bulunun. Daha büyük şirketlerde, aynı sosyal yardım ancak daha büyük ölçeklerde mümkündür. Zaman ayırın ve ulaşmak için çaba harcayın. Emin olun, bu çabanız göze çarpacak ve takdir edilecektir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?