Web Sitenizi Tekrar Tasarlamadan Önce Sormanız Gereken İlk 5 Soru

Bir web siteniz özellikle e-ticaret ya da sürekli içerik üreten bir siteniz varsa belli aralıklarla web sitenizin tasarımını yenilemeniz gerekir. Çünkü, sürekli değişen kullanıcı deneyimleri ve gelişen yeni web teknolojileri var. Bu dinamik sürece sizin dahil olup teknolojiye ayak uydurmanız kullanıcılarınız açısından olumlu izlenim bırakır ve dönüşüm oranlarınızı artırırken hemen çıkma oranlarınızı düşürür.

Web sitenizi yeniden tasarlanması gerektiğine inanıyorsanız, kendinize sormanız ve dikkat etmeniz gereken bazı temel sorular var. Bunlar:

Neden web sitemi tekrar tasarlıyorum?

website-design1

Birçok web sitesinin ilk hedeflerinden bir tanesi web sitesine mümkün olduğunca trafik çekmek; fakat bundan sonra daha önemli bir konu gündeme geliyor. Web sitenize gelen kullanıcıları nasıl mutlu edebilirsiniz? Bir web sitesinde yüksek hemen çıkma oranı var ise bunun 2 sebebi vardır biri dijital pazarlama ile yaptığınız strateji yanlış web sitenize doğru kitleyi getirmiyorsunuz diğeri ise web siteniz hedef kitlenize uygun değil. Eğer hemen çıkma oranının 2. sebepten dolayı yüksek ise yeni bir web sitesi tasarlamanın zamanı gelmiş demektir.

Şu anki web sitemle ilgili problemler neler?

designer drawing website development wireframe

Bu soruyu cevaplamanın en güzel yolu Google Analytics gibi web analiz araçlarını incelemekten geçiyor. Yüksek hemen çıkma oranı ve çıkma oranı olan sayfalarda büyük olasılıkla problem vardır. Bu yüzden bu sayfaları mobil öncelikli olmak üzere çeşitli web tarayıcılarında test edip sorunları tespit edip yeni web sitesinde bu sorunlara özellikle dikkat etmelisiniz.

Diğer web sitelerinde önemli olan özellikler neler?

web

Bir gerçek var ki herkesin büyük olsun küçük olsun en az bir rakibi var. Bu yüzden kendinize en yakın gördüğünüz rakipleri inceleyip insanların sıkça kullandığı rakiplerinizde olup sizde olmayan özellikleri belirleyebilirsiniz. Yeni web sitenizde de bu özellikleri bulundurmanız kullanıcıların rakiplere gitmek yerine sizi tercih etmesini sağlayabilir.

Kategorilendirmeyi nasıl yapmalıyım?

website-design

E-ticaret siteleri için bir diğer önemli konu da kategorilendirme. Web sitesine gelen kullanıcıların aradığı ürünü rahatlıkla bulabilmesi gerekir ki siteden hemen ayrılmasın. Bu yüzden yine mevcut sitenizin ve rakiplerinizin kategori yapısını inceleyerek detaylı bir kategorilendirme çalışması yapmanızı öneririm.

Hangi yeni özellikleri eklemeliyim?

featured34

Bu sorunun en iyi cevabını web sitenizin yoğun bir şekilde kullanan kullanıcılarınız verir. Web sitenizde yeni tasarıma geçmeden önce kullanıcılara hedeflerini tamamladıktan sonra site içerisinde ya da e-posta yoluyla geribildirim ve istekleri varsa isteklerini doldurabilecekleri form gönderebilirsiniz. Bu sayede sizde var olmayan ama kullanıcılarınızın istediği özellikleri öğrenebilir yeni sitenizde bu özellikler üzerine çalışabilirsiniz.

Bir web sitesini tekrar tasarlamak çok büyük ve zorlu bir iş. Fakat iyi test ve analizlerle düzenli bir plan yapıldığında dönüşüm oranını arttırmanın en güzel yollarından biri. Yukarıdaki 5 soru temel sorular. Bunun yanında web sitenizi tasarlamadan önce sistemsel, tasarımsal, seosal gibi bir çok konuda kategorilere ayırarak plan yapmanız işinizi kolaylaştırabilir.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Yerli Markalarının Yıllardır Dilimizden Düşmeyen Sloganları

Tam olarak anlamı “bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı söz” olan sloganların markalar için değerinin ne derece kıymetli olduğu sadece anlamından bile anlaşılabilir. Markalar; ürünlerini, hizmetlerini, kampanyalarını yani markayı marka yapan isimlerini bu sloganlar ile kolayca çok geniş kitlelere yayabilirler.

Bu sloganlardan bazıları vardır ki siz onların bir markanın sloganı olduğunun farkında bile değilsinizdir. Onlar öyle kulaktan kulağa yayılmıştır ki hayatımızın bir parçası haline gelmişlerdir. İşte bu sloganlardan bazıları;

1. En Güzel Çay Doğuş Çay, Doğuş Çay

2. Yiyin Gari, Lay’s

3. Su Hayat’tır, Hayat Güzel, Hayat Su

4. Bi Biskrem Versem, Biskrem

5. Hepsi İyi Marka Fabrikadan Halka, Şok

6. Arçelik Demek Yenilik Demek, Arçelik

7. Form Ye Formda Kal, Eti Form

8. Sağlamsa Lassa, Lassa

9. Var mı Nazo Gibisi, Nazo

10. Dök Dök Ye Tat Ketçap Ye, Tat Ketçap

11. Kek Dünyasında Tek, Dankek

12. Hem Yumuşak Hem Hesaplı, Solo

13. Çiğne ve Gülümse, Vivident

14. Hayat Deniz’de Güzel, Denizbank

15. Hayat Paylaşınca Güzel, Turkcell

16. Aç Kapa, Artema

17. En Güzel Boya Filli Boya, Filli Boya

18. Herkese bi Halley Oluyor, Halley

Bonus:

Bira Bu Kapağın Altında, Efes

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Markalar Sosyal Medya’da 14 Şubat’ı Nasıl Geçirdi?

Markalar, Sevgililer Gününde gerçekleştirdikleri sosyal medya paylaşımları ile takipçilerine birbirinden değişik, keyifli deneyimler sundu.

Markalar, hedef kitlelerine ulaşabilmek için kullandıkları önemli pazarlama kanalları arasında olan sosyal medyada, “Sevgililer Günü” sebebiyle oldukça hareketli bir günler geçirdi. Bazıları sadece basit bir görsel ve hashtag kullanarak geçirirken bazıları bu günü çok iyi değerlendirdi. İşte bunlardan bazıları:

1.Getir

2. Yemeksepeti

3. Hyundai Türkiye

4. BKM

5. Teknosa

6. Muratbey

7. Ford Türkiye

8. BiTaksi

9. Honda Türkiye

10. Little Caesars

11. Vakıfbank

12. Karaca

13. ING Bank

14. BİP

15. İGA

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link