“Yaratıcılık ve inovasyon belirli problemlere beklenmeyen çözümler bulmak ya da beklenmeyen problemlere belirli çözümler bulmak ile ilgili, bizler kendi yaratıcılığımızı daha iyi işler ve çözümler yaratmak için kullanmalıyız.” AKQA kreatif direktörü Rei Inamoto

Hangi sektörde faaliyet gösteriyorsanız gösterin yaratıcılığın sizin her gün yaptığınız işlere bir şekilde dahil olması gerekir. Yeni fikirler, beklenmeyen fikirler ve niceleri, tüm bunlar markanızı büyüterek, yeni ve beklenmedik ürün ve hizmetler geliştirmenize olanak sağlayabilir. Yeni müşteriler, hakkınızda olumlu yorumları, daha fazla yatırımcı tarafından dikkate değer bulunmanız da cabası.

Çalışma ortamında yaratıcılığı artırmanın bir çok lider için ulaşılması güç bir görev olduğu düşünülse de aslında bunu gerçekleştirmenin de bir kaç yolu var tabi tüm uygulamalar sizin stilinize uygun olmalı.

takım

Destekleyici Olun

Çalışma ortamında yaratıcılığı artırmanın ilk adımı destekleyici olmaktan geçiyor. Çalışanlar yaratıcı fikirlerinin desteklendiğini gördükleri zaman (bu aslında sadece fikirlerinin dinlenmesinden ziyade desteklenip, hayata geçirilmesi ve ödüllendirilmesi gibi bir süreci oluşturuyor ) Yani çalışanlarınzı fikir ve önerilerinde risk almaları konusunda rahat hissettirmelisiniz ki yeni fikirlerin değer gördüğüne olan inançları artsın.

Çalışanlarınıza değer verdiğinizi göstererek onların yaratıcı fikirlerini duymaya olan hevesinizi belirtmelisiniz ya da sadece yeni ve yaratıcı fikirleri konuşup tartışabilecekleri özgür bir ortam yaratmalısınız.

İnsanlar fikirlerinin değer gördüğünü anladığı anda içgüdüsel olarak daha iyisini yapmaya eğilimli olurlar. Yaratıcı düşünmeyi desteklediğiniz zaman inovatif fikirlerde yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bunlarla beraber takımınızı motive etmek için ödüllendirmeyi de unutmamalısınız.

Farklı İş Uygulamalarını Destekleyin

Takımınızda yaratıcılığı artırmanın bir diğer yolu da sürekli kullandığınız iş yapış şekillerinin ötesine bakarak farklı stilleri de desteklemeniz olabilir. Örneğin farklı bir mekanda çalışmak, şirketin farklı departmanları ile beraber çalışmak yeni ve ilgi çekici fikirlerin ortaya çıkmasını destekleyebilir.

Takımınızda farklıkların harmonisine önem vermeniz inovatif fikirlerin ortaya çıkması açısından yararlı olabilir, ya da farklı takımları bir araya getirerek beyin fırtınası toplantıları da yapabilirsiniz.

Unutmayın herkesten öğrenecek birşeyleriniz mutlaka vardır.

Etkili Teknikler Kullanın

Yeni fikirleri ortaya çıkaracak etkili tekniklerden birisi beyin fırtınası olabilir. Bu tip toplantılara katılan her çalışanınıza hiç bir fikrin aptalca kabul edilmeyeceğini hatırlatmanız onları cesaretlendirmeniz konusunda oldukça önemlidir.

Bu tip etkinliklerde yaratıcı fikirlere set çekmemek için onlara sınırlamalar koymamalı, hatta onları daha geniş ölçekte düşünmeye itmelisiniz.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın