Korku ve bilim kurgu duayeni bir isimden bahsedeceğimz bugün sizlere, geçtiğimiz yılların en başarılı eserlerine imza atan Stephen King’in kitapları toplamda bugüne kadar 300-350 milyon arası kopya kadar bir satış rakamına ulaştı.

Peki elinize bir aldığınızda bitirmeden bırakamadığınız akıcılıkta romanlar nasıl yazılıyordu dersiniz?

Stephen King’e 350 milyon kopya kitap sattıran stratejilerden bazıları tam olarak ;

Gerçeklerden Bahsedin

Ne hakkında yazacaksınız? İstediğiniz konu olabilir, ama içinde gerçeklere yer vermelisiniz, bunu yaptığınız sürece her şey hakkında yazabilirsiniz, neden bahsetmekten hoşlanıyorsanız özgün ve hayatınızdan tecrübelerle harmanlayarak yazın, özgün olmak önemli tabi cesur olmakta.

Kısa cümleler iş görürken uzun cümleler kurmanın faydası ne?

Tam da böyle söylüyor King, yapabileceğiniz en kötü şeylerden birisi yazdıklarınızı uzun cümleler ile süslerken kısa cümlelerinizin onların yanında sönük kalabileceği fikri..

Tek cümlelik paragraflar

Kurgunun objesi gramer olarak doğruluk değildir ama okuyucuyu karşılar ve hikayeyi anlatır onlara yaşadıklarını unutturarak hikayeye bağlar bunu yapmayı başaran kurgular ise kendini okutabilirler.

Tek cümlelik paragraflar aslında yazmaktan çok konuşmak gibidir ki bu güzeldir, yazdıklarınızın okuyucuya çekici gelmesi gerekir ki konuşmakta tam bu sürecin bir parçasıdır.

stephen-king-collection

İdeal Okuyucunuz için yazın

İdeal okuyucunuzu belirleyin ve yazdıklarınızı onun için yazın. Romanlarınız, öykü ve mektuplarınız hatta tek cümlelik paragraflarınızla bile onu hedefleyin.

Her yazarın ideal bir okuyucusu vardır siz de yazarken “ şuan bunu okusa ne düşünürdü?” sorusunu sürekli aklınızda tutarak yazabilirsiniz. Stephen King’in ideal okuyucusu, onun ilk okuyanı olan karısı Tabitha’ymış bu arada.

Çok okuyun, bol okuyun, fazlaca okuyun

Okumak bir yazarın kreatif merkezidir diyor King, gittiği heryere yanında bir kitapla gidip bulduğu her fırsatta onları okurmuş, burada kendinize öğreteceğiniz en büyük taktik küçük yudumlarla da büyük lokmalarla da okumayı öğrenmek, lobiler, bekleme salonları, tiyatro lobileri, uzun ve sıkıcı sıralar.. diyor King, düşününce okumak için ne kadar fazla vaktimiz var değil mi?

Her seferinde bir kelime yazın

Bir seferinde bir röportajında nasıl yazıyorsunuz sorusuna King “her seferinde bir kelime” diye cevap vermiş King..

Hergün yazmayı alışkanlık haline getirin

Hergün yazmayı alışkanlık haline getirmiş biri olarak King, doğum gününde, tatilerde , yılbaşlarında her zaman yazmak için kendisine vakit ayırmış, yazmayı kendisi için bir oyun alanı olarak gördüğünden bahsediyor.

Yazmaktan zevk aldığınız için yazın

Belki de gerçekten en önemlisi de budur. Yaptığınız şeyin hakkını vermeniz için ilk etapta sevmeniz gerekir. Hem yazma eylemini ondan zevk aldığınız için hem yaşamak eylemini de.

“Eğer yaptığınız şeyi zevk alarak yapıyorsanız sonsuza kadar yapabilirsiniz.” diyor.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın