Sinemia’dan 14 Şubat’ta Sevgililere İlham Verecek Film Replikleri

Özel Sinema Kulübü Sinemia, Sevgililer Günü öncesinde kalpleri aşkla dolduracak film repliklerini derledi. Selvi Boylum Al Yazmalım’dan Leon’a, Aşk Zamanı’dan Juno’ya yerli ve yabancı sinemanın aşk kokan replikleri, 14 Şubat’ta sevgililere ilham verecek.

Özel Sinema Kulübü Sinemia, Sevgililer Günü öncesinde sinema dünyasının en romantik repliklerini bir araya getirdi. sinemia.com editörleri tarafından oluşturulan 32 filmlik listede, en soğuk kalpleri bile aşık olma arzusuyla tutuşturacak replikler yer alıyor. Böylece Sinemia 14 Şubat öncesinde filmlerden ilham almak isteyenlere seslenerek, aşkı kutluyor!

İşte o listeden öne çıkan replikler:

Selvi Boylum Al Yazmalım – 1978

Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti.

Sevginin Bağladıkları (Sleepless in Seattle) – 1993

Sam Baldwin (Tom Hanks): Ona dokunduğum ilk anda anlamıştım. Evime gelmek gibiydi. Hem de hiç bilmediğim evime… Sadece arabadan çıkmasına yardım etmek için elini tutmuştum ve her şeyi anladım. Bir çeşit büyü gibiydi.

Can Dostum (Good Will Hunting) – 1997

Sana aşkı sorsam sonelerden alıntı yapacaksın. Ama bir kadının karşısında hiç tamamen savunmasız kalmadın. Sana gözleriyle hükmedecek birini görmedin. Tanrı’nın seni cehennemden kurtarması için indirdiği melek olduğunu hiç düşünmedin. Onun meleği olmak nasıl bir şey bunu da bilmiyorsun.

Not Defteri (Notebook) – 2004

Noah: Özel biri değil, sıradan fikirleri olan sıradan bir adamım. Bana adanmış anıtlar yok ve adım çok geçmeden unutulacak. Ama bir şeyde tamamen başarılı oldum; birini tüm kalbim ve ruhumla sevdim. Ve bu benim için yeterliydi.

Gün Doğmadan Önce (Before Sunrise) – 1995

Eğer dünyada büyülü bir şey varsa, o birini gerçekten almaya çalışmak, biriyle bir şeyi paylaşmaya çalışmak olmalı. Bunun neredeyse imkansız olduğunu biliyorum. Ama ne önemi var. Cevap sadece denemek olmalı.

Aşk Zamanı (In the Mood for Love) – 2000

Huzursuz bir an. Kadın başını öne eğdi… Adama yakınlaşması için şans verdi. Ama adam yapamadı, cesareti yoktu. Kadın döndü ve uzaklaştı.

 

Vesikali Yarim – 1968

– Evli miymiş sorsana!

– Soramam…

– Neden?

– Ya evet derse…

Çılgın Pierrot (Pierrot Le Fou) – 1965

-Neden bu kadar üzgünsün?

-Çünkü benimle sözcüklerle konuşuyorsun, bense sana duygularla bakıyorum.

Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) – 2004

Joel: Şu anda burada ölebilirim, Clem. Sadece mutluyum. Bunu daha önce hiç hissetmemiştim. Tam olarak olmak istediğim yerdeyim.

Aynı Yıldızın Altında (The Fault in Our Stars) – 2014

Gus: Sana aşığım. Ve biliyorum aşk sonsuz boşlukta bir çığlık gibi, unutulmak kaçınılmaz. Hepimiz kaderimize terkedilmiş mahkumlarız. Sonunda her şey toprak olacak ve güneş dünyayı yiyecek ama tüm bunlara rağmen sana aşığım.

Aşk Tesadüfleri Sever – 2011

Bazen ilk görüşte bilirsin, o insan senin kaderindir. Bazen bir ömür ararsın… Bulunmaz.

Juno – 2007

Mac MacGuff: Bence yapılabilecek en iyi şey seni olduğun gibi sevecek birini bulmak; İyi, kötü, çirkin, güzel, yakışıklı, o anda neysen… Doğru kişi her koşulda güneşin senin üzerinde parladığını düşünecektir.

 

Sevginin Gücü (Leon) – 1994

Mathilda: Leon, sanırım sana aşık oluyorum. Benim için bu bir ilk.

Leon: Bu bir ilkse bunun aşk olduğunu nereden biliyorsun?

Mathilda: Çünkü hissediyorum.

Leon: Nerede?

Mathilda: Midemde. Sıcacık. Her zaman bir düğüm var gibiydi orada, şimdi yok artık.

Leon: Mathilda, mide ağrının geçmesine sevindim. Ama bunun bir anlamı olduğunu sanmıyorum.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

“Reklam Böyle Olur” Dedirten 14 Yaratıcı Gerilla Pazarlama Örneği

  • Pazarlamanın yaratıcı yüzü olarak adlandırabileceğimiz gerilla pazarlama çalışmaları, son derece dikkat çekici olması nedeniyle diğer pazarlama faaliyetlerinden ayrılıyor.
  • Bu yazımızda sizlerle Axe, Discovery Channel, National Geographic, Duracell ve Colgate gibi markaların çalışmalarının da yer aldığı 14 yaratıcı gerilla pazarlama örneğini paylaşıyoruz.
  • İlgili Yazı: İstanbul’da Yapılırsa Trafiği Kesin Kilitleyecek 15 Gerilla Pazarlama Örneği

Televizyonda, internet ortamında ya da sokakta gördüğümüz neredeyse tüm reklamlar, birçok açıdan birbirlerine benziyorlar. Ve bu da bu reklamların akılda kalıcı olmasının önüne geçiyor. Ancak ülkemizde pek örneğine rastlamadığımız yaratıcı gerilla pazarlama faaliyetleri, bu işlerin aslında nasıl yapılması gerektiğini bizlere çok güzel bir şekilde gösteriyor. WordStream şirketinin derlediği bazı dikkat çekici gerilla pazarlama çalışmalarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Axe

Axe‘ın vücut spreyi için yapılan reklamda, hemen hemen her büyük binada görmeye alışık olduğumuz sıradan “çıkış adamı” işareti ile alakalı özel çıkartmalar kullanılmış. Eklenen çıkartmalar tanıdık çıkış adamı hakkında bir hikaye oluşturuyor. Bunca zaman aslında o adamın yangından kaçmadığını nereden bilebilirdik ki?!

Discovery Channel

Discovery Channel, bir köpek balığı tarafından ısırılmış gibi görünen bu sörf tahtalarını plajlar boyunca yerleştirerek 1988 yılından beri yayımlanan Shark Week isimli programının reklamını yaptı.

Tabut Şeklinde Plaj Havlusu

Bu sıra dışı plaj havlusu, plajda güneşlenen kişilere son derece zekice bir uyarıda bulunuyor. Tabut şeklindeki plaj havlusunun üzerinde, “Güneşe aşırı maruz kalma, her gün 20 kişiyi öldüren cilt kanserine neden olur. Kendini koru.” şeklinde bir yazı yer alıyor.

Swiss Skydive Paraşüt Okulu

Swiss Skydive isimli paraşüt okulu, yukarıdaki görselde gördüğünüz oldukça yüksekten çekilmiş fotoğrafı asansörlerin zeminine yerleştirdi ve bu şekilde asansöre binen kişilere, biraz olsun Swiss Skydive deneyimini yaşatmak istedi.

İşaretsiz Şehir Haritası

Alzheimer farkındalığını artırma amacı güden bir organizasyon, şehir haritalarını içeren dahice bir pazarlama stratejisi meydana getirdi. Turistlere verilen bedava Hamburg şehir haritalarında hiçbir açıklayıcı işaret yoktu. Turistler haritayı açtıklarında, sadece işaretlenmemiş yollardan oluşan bir karmaşa gördüler. Ve bu da Alzheimer hastalığı ile ilişkili yanlış yerleştirme hissini ve kafa karışıklığını yansıttı.

King Kong 3D

King Kong 3D için yapılan bu gerilla pazarlama çalışmasında, insanlar fotoğraf çekip sosyal medyada deneyimlerini paylaştılar.

Maximum Ride

Yukarıda bahsettiğimiz asansör reklamına benzer olarak, “Maximum Ride” (Maksimum Yolculuk) isimli kitap serisi için yapılan bu reklam da optik yanılsamada bir araç olarak dış mekan merdiveninin kenarını kullanıyor.

Mr. Clean

Yaya geçitleri, sık sık gerilla pazarlamacılar tarafından kullanılan bir başka kentsel yapıdır. Bu örnekte ise Mr. Clean, temizlik gücünü bir yaya geçidinde gösteriyor.

National Geographic

Bu gerilla reklamda, National Geographic bu mükemmel fotoğrafı yakalamanın ne kadar zor olduğunu insanlara hatırlatıyor. Yerdeki yazıda, “Bu fotoğraf çekmek için ne gerekiyor?” şeklinde bir soru ve “Bir kamerayla üç yıl boyunca burada dur.” şeklinde bir cevap yer alıyor.

UNICEF

UNICEF, bu gerilla pazarlama çalışmasıyla şehir sakinlerine, temiz içme suyuna erişimi olmayan dünya genelindeki milyonlarca insanı hatırlatıyor.

Duracell

Pil markası Duracell, ışıklandırılmış alanlara el feneri görselleri ekleyerek kullanıcılara Duracell’in gücünü hatırlatıyor.

Cover Girl

Cover Girl isimli güzellik ürünleri markası, Lash Blast Mascara ürününü taklit etmek için son derece akıllıca bir şekilde bir turnikeyi kullanıyor.

Colgate

Ağız bakım ürünleri üreticisi Colgate, dondurmaların içerisine diş fırçası şeklinde ahşap çubuklar yerleştirerek çocuklara ve yetişkinlere diş fırçalamanın önemini hatırlatıyor.

Campaing Against Landmines

Campaing Against Landmines (Kara Mayınlarına Karşı Kampanya) tarafından gerçekleştirilen bu rahatsız edici, ama etkili gerilla pazarlama çalışmasında, kara mayınlarının dehşetine ve savaştan zarar görmüş ülkelerde masum kurbanların yaralanmalarına dikkat çekmek için restoranlardaki ketçap paketleri kullanılıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dev Markaların Fiyasko Niteliğindeki 14 Ürünü

  • Ne kadar büyük bir marka olursanız olun, piyasaya sürdüğünüz yeni bir ürün her zaman başarılı olmayabiliyor.
  • “Yeni Piyasaya Sürme Planı” (The New Launch Plan) isimli kitabın yazarları Joan Schneider ve Julie Hall, yeni paketlenmiş tüketim ürünlerinin %3’ünden azının, ilk yılında 50 milyon dolarlık satış barajını geçtiğini ifade ediyorlar.
  • Başarısız ürünler çıkaran dev markalar arasında Ford, Sony, Coca-Cola, Pepsi, Apple, Microsoft, Amazon ve Samsung gibi isimler yer alıyor.
  • İlgili Yazı: Başarısızlık Müzesi’nde Yüzyılın En Başarısız Ürünleri Sergilenecek

Yeni bir ürün piyasaya sürmek, her zaman riskli bir iştir. “Yeni Piyasaya Sürme Planı” (The New Launch Plan) isimli kitabın yazarları Joan Schneider ve Julie Hall ise bu konuyla ilgili olarak şöyle önemli bir bilgi veriyor:

“Yeni paketlenmiş tüketim ürünlerinin %3’ünden azı, 50 milyon dolarlık ilk yıl satışlarını geçiyor. Ki bu da son derece başarılı bir piyasaya sürmenin ölçütü olarak kabul edilir.”

İşte bu yüzden dünyanın en büyük markalarının bile çıkarmış olduğu, son derece hayal kırıklığı yaratan başarısız ürünler mevcut. Business Insider da geçtiğimiz ay paylaştığı yazısında, bu başarısız ürünlerden dikkat çekenleri listedi.

Ford Edsel – 1957

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Ford’un Edsel fiyaskosunu en sevdiği örnek olay incelemesi olarak nitelendiriyor. Ford, 1957 yılında piyasaya sürdüğü bu araca 400 milyon dolar yatırım yaptı. Ancak Amerikanlar bu aracı satın almıyorlardı, çünkü Associated Content’in belirttiğine göre, onlar daha küçük ve daha ekonomik araçlar istiyorlardı. Tam anlamıyla başarısız bir ürün olan Ford Edsel, 1960 yılında piyasadan çekildi.

Sony Betamax – 1975

1970’li yıllarda, Betamax ve VHS arasında, ev video formatları alanında ciddi bir rekabet yaşanmıştı. Sony ise bu rekabet sırasında son derece yanlış bir hamle yaptı. Rakipleri VHS makineleri piyasaya sürmeye başlarken Sony, 1975 yılında Betamax satmaya başladı. Japonya merkezli şirket, Betamax’ı şirkete özgü yaptı ve sonuç olarak VHS ürünleri pazarı hızlı bir şekilde Betamax’ı geride bıraktı. Betamax teknik olarak üstün olmasına rağmen, VHS sadece her yerde bulunarak bu mücadeleyi kazandı.

New Coke – 1985

1980’li yılların başlarında, Coca-Cola üstünlüğünü Pepsi’ye kaptırıyordu. Pepsi’nin bu ani yükselişinden, büyük ölçüde kötü şöhretli “Pepsi Challenge” reklamları sorumluydu. Coca-Cola ise buna karşılık olarak tadı daha fazla Pepsi gibi olan bir ürün üretmeye çalıştı. New Coke, 1985 yılında piyasaya sürülmeden önce ülke çapındaki tadım testlerinde yeterince iyi sonuçlar alsa da, bunların yanıltıcı olduğu ortaya çıktı. Coca-Cola birkaç hafta sonra bu üründen vazgeçti ve eski formülüne geri döndü.

Pepsi A.M. – 1989

1989 yılında Pepsi, ilginç sayılabilecek bir hamleyle, Pepsi A.M. isimli yeni ürünüyle “kahvaltıda kola içen kişileri” hedeflemeye çalıştı. Ancak içecek üreticisinin bu çabası sadece bir yıl sürdü ve Pepsi A.M. de fiyasko ürünlerden biri olarak tarihteki yerini aldı.

RJ Reynolds Dumansız Sigara – 1989

1980’li yıllarda sigara karşıtı kampanyaların sayısı iyice artmaya başlamıştı ve bunun üzerine RJ Reynolds isimli şirket de 325 milyon dolar yatırım yaparak “dumansız sigara” çıkarttı. Ancak dumansız sigara fikri, RJ Reynolds’ın umduğu gibi ilgi görmedi. Ve bu ürün, piyasaya sürüldükten yaklaşık olarak dört ay sonra ortadan kayboldu.

Crystal Pepsi – 1992

Pepsi A.M. faciasından yalnızca üç yıl sonra, şirket bu sefer de o dönemki “Clear Craze” adı verilen pazarlama akımına ayak uydurarak “Crystal Pepsi” isimli şeffaf bir kola piyasaya sürdü. Ve bu ürün de 1993 yılında piyasadan çekildi. Pepsi, 2016 yılında Crystal Pepsi’yi kısa bir süre için yeniden piyasaya sürdü.

Apple Newton – 1993

Newton, Apple’ın eski günlerinden kötü bir anı olarak kabul ediliyor. Forbes, Newton cep bilgisayarının birkaç nedenden ötürü başarısız bir ürün olduğunu ifade ediyor. Bu nedenlerin ilki, ürünün başlangıç fiyatının 700 dolar olmasıydı. İkincisi 8 inç uzunluk ve 4,5 inç genişliğe sahip olan ürün, fazlasıyla büyüktü. Üçüncü ve son olarak da cihazın el yazısı tanıma özelliği çok kötüydü. Hatta o kadar kötüydü ki, meşhur çizgi dizi Simpsons’ın bir bölümünde Newton’ın bu özelliğiyle dalga geçildi.

Microsoft Bob – 1995

Bir noktada Bill Gates’in eşi Melinda Gates tarafından yönetilen bir proje olan Microsoft Bob’un, Windows için kullanıcı dostu bir arayüz olması gerekiyordu. Ancak Microsoft, bu arayüzü 1995 yılında piyasaya sürdükten bir yıl sonra ortadan kaldırdı. Daha sonra Gates, ürünü kullanımdan kaldırmalarının sebebini şu şekilde açıkladı:

“Ne yazık ki, yazılım, tipik bir bilgisayar donanımının o zaman sağlayabildiğinden daha fazla performans gerektirdi ve yeterince büyük bir pazar yoktu.”

Virtual Boy – 1995

Japonya merkezli tüketici elektroniği üreticisi ve video oyunu şirketi olan Nintendo’nun ürünü olan Virtual Boy, şu anda bile oturmamış bir teknoloji olan sanal gerçeklik alanında yapılan iddialı bir hamleydi. Ancak Virtual Boy, vadettiği şeyden tamamen farklı bir üründü. Cihaz için çıkartılan oyunlar, standart bir oyun konsolu için daha uygun olabilecek oynanış ve düşük çözünürlüklü grafiklere sahipti. Sonuç olarak Virtual Boy’un satış rakamı, bir milyonun altında kaldı. Ki bu da onu, Nintendo tarihinin en başarısız donanımı yapmaya yetti.

Microsoft Zune – 2006

Zune, Apple’ın iPod’una rakip olması için çıkartılan bir üründü. Ancak bundan pek de başarılı olduğu söylenemez. Eskiden Microsoft’un ev eğlencesi ve mobil işinin başında bulunan isim olan Robbie Bach, bunun nedenini şu şekilde açıklıyor:

“Dürüst olmak gerekirse, yeterince cesur değildik ve Apple’ı aslında kötü olmayan bir ürünle kovalamayı sonlandırdık. Ama o, yine de kovalayan bir üründü ve birinin “Dışarı çıkıp o şeyi almalıyım.” demesi için bir neden yoktu.”

Qwikster – 2011

Netflix’in kurucu ortağı ve CEO’su Reed Hastings, Eylül 2011’de Qwikster adında Netflix’ten ayrı bir DVD kiralama işi başlatacaklarını duyurdu. Şirketin bu hamlesi çok sayıda eleştiri aldı ve Hastings 23 gün sonra bu açıklamasını geri çekti. Aynı zamanda Netflix, oyun disklerini evlere gönderecek bir video oyunu eklentisi de duyurmuştu. Ancak sonradan bu plan da rafa kaldırıldı.

HP Touchpad – 2011

HP, piyasaya sürdükten sadece 1,5 ay sonra Touchpad ve WebOS isimli mobil işletim sisteminden ümidi kesti. Bu ürün, Best Buy’ın raflarında olduğu 49 gün boyunca sadece 25 bin adet sattı. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse, Touchpad o kadar da kötü bir ürün değildi. Yine de piyasadaki diğer birçok tablet gibi iPad’den üstün olduğu bir yanı yoktu ve bu durum, başarısız olmasına yetti.

Amazon Fire Phone – 2014

Amazon Fire Phone, saman alevi niteliğinde bir akıllı telefondu. 2014 yılında duyurulan ve piyasaya sürülen akıllı telefon, yalnızca 13 ay sonra piyasadan çekildi. Android işletim sistemi barındıran telefon oldukça rekabetçi görünse de, aslında ciddi bir ticari başarısızlıktı. Cihazın tek satış noktası olan üç boyutlu yüz tarama teknolojisi, bir hile olarak görülüyordu ve telefonun başlangıçta sadece AT&T tarafından sınırlı sayıda satılması da başarılı bir çıkış yapmasına yardımcı olmadı. Amazon ise bu fiyaskodan sonra bir daha akıllı telefon işine el atmadı.

Samsung Galaxy Note 7 – 2016

Güney Kore merkezli teknoloji şirketi Samsung’un amiral gemisi telefonlarından biri olan Galaxy Note 7 piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra, bazı Galaxy Note 7 kullanıcıları internet ortamında telefonlarının alev aldığına ya da patladığına dair söylemlerde bulunmaya başladılar. Hatta bir Samsung Galaxy Note 7 yüzünden bir aracın yanıp kül olduğu bile iddia edildi. Bunun üzerine akıllı telefonun uçaklara sokulması yasaklandı ve Samsung tüm Galaxy Note 7’leri geri çağırmak zorunda kaldı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link