Online Alışverişe Tövbe Ettirecek 13 Fotoğraf

Online alışveriş, hiç şüphesiz internet çağının en büyük nimetlerinden biri. Çok uygun fiyatlarla alışveriş yapabilme imkanını sunmasının yanında, aynı zamanda çok fazla seçeneği de bir arada sunması, onu kullanıcıların gözdesi haline getiriyor. Ancak tüm bu avantajlarına rağmen, online alışverişin de birkaç dezavantajı var. Bu dezavantajların en önemlisi, satın aldığınız ürünü deneme ve gerçek anlamda görme şansınızın olmaması.

Eğer sıklıkla internetten alışveriş yapan biriyseniz, büyük ihtimalle aldığınız ürünün fotoğraftaki gibi çıkmaması durumuyla karşılaşmışsınızdır. Bu durum, özellikle giyim alışverişlerinde yaşanır ve oldukça can sıkar. Mankenin üzerinde görüp beğendiğiniz ve büyük bir hevesle satın aldığınız o kıyafet, sizin üstünüzde mankenin üstünde durduğu gibi durmaz. Ya da size fotoğrafını görüp satın aldığınız şey ile oldukça alakasız olan bir ürün gönderilir.

Bright Side adlı internet sitesi de online alışverişlerde yaşanan bu tarz kötü sürprizlerle ilgili bazı fotoğraflar derlemiş. Bu fotoğrafların tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

Siz de bu tarz kötü online alışveriş sürprizleri yaşadıysanız, bunları bizimle yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Türkiye’nin En Değerli Markaları Belli Oldu

Brand Finance 11’inci kez Türkiye’nin en değerli markalarını açıkladı. Bu yıl Türkiye’nin en değerli markası Türk Hava Yolları oldu.

Listede ilk sırayı 2 milyar 42 milyon dolarlık marka değeriyle THY alırken, onu 1 milyar 907 milyon dolarlık marka değeriyle geçen yılın şampiyonu Türk Telekom takip etti.

En değerli 100 markanın toplam değeri 27,5 milyar dolar

Çalışmaya göre, Türkiye’nin en değerli yüz markasının toplam değeri 27,5 milyar dolar oldu. Listeye bu yıl muhtelif iş kollarından 6 yeni marka dahil olurken, Kütahya Porselen 87, Çelebi Hava Servisi 93, Ray Sigorta 96, Karel Elektronik 97, Ege Profil 98, Lokman Hekim 100. sıradan listeye girdi. İlk 100’de yer alan markaların değerlerinde en yüksek artış yüzde 91 ile ASELSAN’da oldu. Şirket bu artışla 34. sıradan 28. sıraya yükseldi. Söz konusu dönemde marka değerinde en yüksek düşüş ise yüzde 53 ile Karsan Otomotiv’de oldu. Şirket bu düşüşle 56. sıradan 75. sıraya geriledi.

Futbol kulüpleri arasında Beşiktaş birinci

Dünyanın en değerli 50 futbol kulübü listesine giremeyen Türk kulüplerine bakıldığında ülke sıralamasında Beşiktaş 121 milyon dolarlık marka değeri ile ilk sırada yer aldı.

Türkiye’nin en değerli markaları arasında 40. sırada bulunan Beşiktaş’ı, 102 milyon dolarlık marka değeri ile Fenerbahçe, 74 milyon dolar ile Galatasaray, 33 milyon dolar ile Trabzonspor izledi.

Brand Finance’ın çalışmasına göre Türkiye’nin en değerli markaları şöyle:

 1. Türk Hava Yolları — Marka Değeri: 2 milyar 42 milyon dolar.
 2. Türk Telekom — Marka Değeri: 1 milyar 907 milyon dolar.
 3. Turkcell — Marka Değeri: 1 milyar 841 milyon dolar.
 4.  Akbank — Marka Değeri: 1 milyar 659 milyon dolar.
 5. Garanti Bankası — Marka Değeri: 1 milyar 584 milyon dolar.
 6. Ziraat Bankası — Marka Değeri: 1 milyar 432 milyon dolar.
 7. İş Bankası — Marka Değeri: 1 milyar 334 milyon dolar.
 8. Arçelik — Marka Değeri: 1 milyar 238 milyon dolar.
 9. Yapı Kredi — Marka Değeri: 937 milyon dolar.
 10. Ford Otosan — Marka Değeri: 878 milyon dolar.
 11. Halkbank — Marka Değeri: 757 milyon dolar.
 12. Migros — Marka Değeri: 638 milyon dolar.
 13. VakıfBank — Marka Değeri: 622 milyon dolar.
 14. Ülker Bisküvi — Marka Değeri: 616 milyon dolar.
 15. Bim — Marka Değeri: 584 milyon dolar.
 16. Bsh — Marka Değeri: 539 milyon dolar.
 17. Tofaş — Marka Değeri: 445 milyon dolar.
 18. Vestel — Marka Değeri: 441 milyon dolar.
 19. Anadolu Efes — Marka Değeri: 402 milyon dolar.
 20. Opet — Marka Değeri: 365 milyon dolar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dünyanın En İyi Girişim Yatırımcılarına İlham Veren Kitaplar

 • “20 Dakika Risk Sermayedarı” adındaki popüler podcast serisi kapsamında, dünyanın önde gelen risk sermayedarları ile röportajlar gerçekleştirildi ve onlara favori soruldu.
 • Dünyanın en iyi girişim yatırımcılarının favori kitapları arasında Ben Horowitz’in “Zor Şeyler Hakkında Zor Şey”, Eric Ries’in “Yalın Girişim” ve Paula Coelho’nun “Simyacı” isimli kitabı yer alıyor.
 • İlgili Yazı: 8 Başarılı Şirket CEO’sun 8 Kitap Önerisi

Marc Andreesen, Mary Meeker ve Josh Kopelmann… Bu isimler size tanıdık geliyor mu? Eğer gelmediyse, bu üç ismin dünyanın önde gelen girişim yatırımcılarından olduklarını söyleyebilirim. Bunlar Uber, Facebook ve Twitter gibi büyük şirketlere erken aşamalarda yatırım yapan risk sermayedarları. Peki bunlar gibi son derece başarılı iş insanlarının ne tür kitaplar okuduklarını hiç merak etmiş miydiniz?

20 Dakika Risk Sermayedarı” adındaki popüler podcast serisi kapsamında, dünyanın önde gelen risk sermayedarları ile röportajlar gerçekleştirildi ve onlara favori kitapları soruldu. World Economic Forum’un paylaştığı yazıya göre, başarılı yatırımcıların favori kitapları şu şekilde:

Girişimciler ve Yatırımcılar Tarafından Yazılan 3 Kitap

Girişim yatırımcıları tarafından en çok hayranlık duyulan üç kitap da girişimciler ve yatırımcılar tarafından yazılan kitaplar. Açık ara farkla en çok bahsedilen kitap, Ben Horowitz’in “Zor Şeyler Hakkında Zor Şey” (The Hard Thing About Hard Things) isimli kitabı. Ben Horowitz, yazının başında belirttiğim ilk isim olan Marc Andreesen ile birlikte Silikon Vadisi girişim sermayesi grubu Andreesen Horowitz‘i yönetiyor ve kendisi bu zamana kadar, herkesin çok iyi bildiği Facebook, Twitter ve Airbnb gibi şirketleri destekledi. Horowitz kitabında, eski bir girişimci olarak bir internet şirketi fiyaskosu sırasında bir girişim kurma konusunda yaptığı denemeleri, yaşadığı sıkıntıları ve öğrendiği dersleri anlatıyor.

“20 Dakika Risk Sermayedarı” İsimli Podcast Serisine Göre, Dünyanın En İyi Yatırımcılarının ve Girişimcilerinin Okumaktan Hoşlandığı Kitaplar

İkinci sırada Peter Thiel’in “Bire Sıfır” (Zero to One) isimli kitabı geliyor. Kitap, gelecekteki girişimlerin, giderek daha doymuş hale gelen bir dünyada yenilikçi ürünler meydana getirmek için “beyaz alanı” nasıl bulabileceklerine odaklanıyor. Peter Thiel de daha çok PayPal‘in kurucu ortağı olarak tanınsa da, o da bir başka efsanevi Silikon Vadisi yatırımcısıdır.

Eric Ries’in “Yalın Girişim” (The Lean Start-Up) isimli kitabı üçüncü sırada yer alıyor. Burada Eric Ries, modern web tabanlı işletmelere atık azaltımı ilkelerini uygulayarak Japon “yalın üretim” kavramını temel alan girişimler için bir yönetim metodolojisi geliştiriyor.

Kurgusal Kitaplar

Kurgu söz konusu olduğunda, Brezilyalı ünlü yazar Paulo Coelho’nun “Simyacı” (The Alchemist) isimli kitabı listeye ilk sıradan girer. Romanın ana mesajı, yani tüm evrenin hedeflerinize ulaşmanıza yardım etmek için birlik olabileceği, çoğu girişimci olarak yola çıkan risk sermayedarları arasında iyi yankı uyandırabilir.

Rus yazar Mikhail Bulgakov’un, şeytan tarafından Stalin Rusyası’na yapılan bir ziyareti anlatan “Usta ve Margarita” (The Master and Margarita) isimli romanı ise ikinci sırada geliyor. Onun hemen arkasında ise Gabriel Garcia Marquez’in “100 Yıllık Yalnızlık” (100 Years of Solitude) isimli kitabı ve Ernest Hemingway’in “Yaşlı Adam ve Deniz” (The Old Man and The Sea) isimli kitabı yer alıyor. Özellikle Ernest Hemingway’in yenilgi karşısında cesaret ve bir kaybı başarıya dönüştürme temalarının, kendilerine ait birkaç benzer deneyime sahip olan yatırımcıların üzerinde neden etki yaptığını anlamak kolay.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link