Müşteri Memnuyetine Önem Veren 13 Mağaza ve Uygulamaları

Rekabetin hiç bitmediği iş dünyasında, markalar genellikle yaptıkları indirim ve kampanyalarla müşteri çekmeye çalışırlar. Bazı markalar ise sadece bunlarla yetinmez ve müşterilerine daha iyi bir deneyim sunmak adına basit ama etkili yöntemler uygularlar. Bu yazımızda ise bunun alışveriş alanındaki, Bright Side’ın derlemiş olduğu bazı örneklerini sizlerle paylaşacağız.

Konuşan Alışveriş Sepetleri

Kore’de bir mağaza, satış danışmanları yerine müşterilerine “konuşan alışveriş sepetleri” sunuyor. Müşteriler, yardıma ihtiyaç duyduklarında bu konuşan alışveriş sepetlerinden yardım alıyorlar.

Satılmayan Tarımsal Ürünlere Özel İndirimli Fiyatlar

Bu market, çok satılmayan ve uzun süre rafta kalan meyve ve sebzelerin satılması için bunları indirimli fiyatlardan satışa sunuyor. Böylece hem bu meyve ve sebzeler çöpe gitmemiş oluyor hem de müşteriler tasarruf ediyor.

Sağlam Olmayan Market Arabaları İçin Etiketler

Bu market, müşterilerine üzerinde “Lütfen beni tamir et.” yazan etiketler sunuyor. Böylece müşteriler, bu etiketleri tekerleklerinde sorun olan market arabalarına yapıştırarak çalışanların sorunlu market arabalarından haberdar olmasını sağlayabiliyorlar.

Çocuklar İçin Bedava Meyve

Yeni Zelanda’daki bu market, aileleri alışveri yaparken yiyebilmeleri için çocuklara ücretsiz olarak meyve sunuyor.

Eğitime Önem Veren Elektronik Mağazası

Almanya’daki Media Markt’lardan birinde, çocuklar video oyunu oynamak için okuldan kaçmasın diye öğlen 2’ye kadar oyun konsolları test ettirilmiyor.

Telefonunuzu Şarj Edebildiğiniz Market Arabaları

Bugünlerde insanlığın en büyük(!) sorunlarından biri, akıllı telefonların şarj problemi. Bu market ise bütün market arabalarına telefonları şarj etmeyi sağlayan aparatlar ekleyerek kendi açısından sorunu çözmüş.

Akıllı Market Arabaları

Bu market, müşterilerinin aradıkları ürünü bulmak için neredeyse bütün bir marketi dolaşmasının önüne geçmek için market arabalarını, müşteriye aradığı ürünün tam olarak hangi reyonda ve rafta olduğunu söyleyebilecek teknolojiyle donatmış.

Dondurulmuş Ürünlere Özel Poşet

Bu markette soğuk ve dondurulmuş ürünler mavi poşette satılıyor. Böylece müşteriler, eve gittiklerinde ürünleri ayırırken bunları vakit kaybetmeden dolaba ya da derin dondurucuya koyabiliyorlar.

Büyüteçli Market Arabaları

Genellikle ürünlerin paketlerinin üzerinde yer alan önemli bilgiler çok küçük puntolarla yazılır ve bu nedenle okuması zordur. Almanya’daki bir eczane de bundan dolayı market arabalarına büyüteç yerleştirmiş.

Market Arabasında Bardak Tutucular

Bu market, alışveriş yaparken bir şeyler içmek isteyen müşterilerine, market arabalarına takılabilen bardak tutucu aparatlar veriyor.

Evcil Havyanlara Özel Market Arabaları

İtalya’daki bu market, alışveriş yaparken evcil hayvanını yanından ayırmak istemeyen müşterilerine özel olarak evcil hayvan için özel bir bölmeye sahip olan market arabaları bulunduruyor.

Kış Simülatörü

Genelde kışlık bir kıyafet aldığımızda, kafamızda sıcak tutup tutmayacağına dair şüpheler olur. Bu mağaza ise aldığınız kışlık kıyafetleri düşük sıcaklıklarda test edebileceğiniz özel bir kabin oluşturarak bu sorunu çözmüş.

Ödeme Kuyruğunda Beklerken Vals Öğrenmek

Mağazalarda ödeme kuyruğunda beklemenin sıklıkla rastlanılan bir durum olduğunu ve bunun, alışverişin en sıkıcı yanı olduğunu söyleyebiliriz. Bu market ise müşterilerinin bu vakti daha yararlı bir şekilde geçirmeleri için, onlara basit bir düzeyde vals öğrenme imkanı sunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

1 Comment

  1. 1. örnekte Kore’de olan kozmetik markası aslında teknolojik bir ekipmanla desteklenmiş konuşan alışveriş sepetleri sunmuyor. Müşteri mağazaya girdiğinde eğer tek başına alışveriş yapmak istiyorsa sol tarafta dizili olan, yeşil renkli “I can do myself” etiketli sepeti kullanıyor. Ama eğer bir danışmandan yardım almak isterse sağ tarafta dizilmiş olan, turuncu renkli “I need help” etiketli sepeti kullanıyor. Bu yöntemle tek başına alışveriş yapmak isteyen müşteri rahatsız edilmiyor ya da yardıma ihtiyacı olan müşteriye yardım talep etmeden geliyor. Müşterilerin dikkatle gözlemlendiği ve sorunlarına çözüm odaklı uygulanan güzel örneklerden biri.

Bir Cevap Yazın

Ödemelerin “Kişisel Veriler” ile Yapıldığı Shiru Cafe


Japonya’daki bir kafe sadece öğrencilere ve akademisyenlere hizmet veriyor. Ancak kafenin asıl şaşırtan özelliği bu değil. Kafede öğretim üyeleri ödeme işlemlerini normal ücretler karşılığında para ile yaparken, öğrenciler ödeme işlemlerini kişisel bilgileriyle yapıyor. Yani aslında ödemelerini “kişisel veri” karşılığında yapıyorlar. Cafenin sponsorları arasında ise Microsoft, Nissan ve Suzuki gibi büyük isimler yer alıyor. 

Çağımızın altınının veriler olduğundan hep bahsediyorduk. Verilerin paradan daha önemli hale geldiğini somut bir şekilde kanıtlayan bu kafede öğrenciler kahve almak için isim, telefon numarası ve e-posta adresleri gibi kişisel bilgilerini kafe sahibi şirkete sunuyor. Öğrenciler aynı zamanda doğum günleri, profesyonel ilgi alanları gibi verileri de sunarak dijital reklamların doğru kitleye ulaşmaları için ödeme yapan kurumsal sponsorlara kendilerini açıyorlar.

Öğrenciler için bu bilgileri vermek kesinlikle riskli görünmüyor ve bu uygulamayı kimse çevirmiyor. Siz ne düşünüyorsunuz, böyle bir kafe ülkemizde olsaydı kişisel verilerinizi kahve karşılığında verir miydiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Chatbot’ları İş Modelinize Entegre Etmeniz İçin 6 Neden

Geçtiğimiz haftalarda sizlerle chatbot’un ne olduğunu ve nerelerde kullanıldığını paylaşmıştık. Kısaca özetlemek gerekirse chatbot’lar günümüz teknolojisinde hayatımıza giren yapay zeka platformlarından birisidir ve pek çok farklı amaç için kullanılabilen algoritma tabanlı bir yazılımdır.

Günümüz rekabet dünyasında işletmeler ve markalar inovasyonları takip ettiği ve son teknolojileri bünyelerine entegre edebildiği ölçüde varlıklarını sürdürebiliyorlar. En düşük maliyet ile hızı ve dönüşümü yakalayabilmeniz ve müşterilerinize kullanıcı deneyimi yaşatmanız gerekiyor. Chatbot teknolojisi de bu kazanımları vadediyor ve artık lüksten ziyade gereklilik olma yolunda ilerliyor. Chatbot’ları  daha fazla geciktirmeden neden iş modelinize entegre etmeniz gerektiğini 6 maddede açıklamaya çalıştık, keyifli okumalar.

Minimum Çaba ile Markanızı Geliştirebilirsiniz

Çeşitlilik ve teknoloji ile rekabetin giderek yükselmesi, müşterilerin sorunlarını en kısa zamanda ve en az zahmetle halledecek çözümlere yönelmemizi gerektiriyor. Müşteriler artık hem daha az eforla hem de daha hızlı bir şekilde proaktif çözümler arıyor, dolayısıyla iş yerlerinin de beklentileri müşterilere göre şekilleniyor. Botlar hataya daha az eğilimli olduklarından ve potansiyel müşterilere daha rahat ulaşabildiklerinden daha iyi bir müşteri deneyimine zemin hazırlıyorlar. Tek yapmanız gereken size en uygun bot yazılımını geliştirmek…

İşletmenize Maliyet Avantajı Sağlar

Chatbot’un en büyük avantajlarınan birisi geliştirme maliyetinin ucuz olmasıdır. Özellikle chatbot’un görevlerini yerine getirecek personellerle kıyaslandığında iş yeriniz için maliyeti uzun vadede düşürecektir. Üstelik müşterileirnize daha iyi bir deneyim sunabileceğinden chatbot’ları iş modelinize entegre etmek fiyat-kalite performansınızı yükseltecektir.

Chatbot’lar Milenyum Kuşağına Doğrudan Hitap Eder

Yeni kuşak telefon görüşmeleriyle vakit kaybetmekten hoşlanmıyor. Bir ürün veya hizmet almadan önce araştırma yapmayı ve karşılaştırmayı seviyorlar. Özellikle internet kullanıcılarının çoğunluğunu milenyum kuşağının oluşturduğunu düşünürsek yeni kuşak her şeyin dijitalini kendi hayatına entegre ettiğinden iletişimin dijital boyutu da ilgilerini daha çok çekiyor. Eğer hedef kitleniz milenyum kuşağını içeriyorsa chatbot’ları işinize dahil etmeniz son derece akıllı bir yatırım olacaktır.

Interaktif Bir Pazarlama Platformu Sunar

Öncelikle chatbot’lar kullanıcıları herhangi bir platformda uzun süre tutmak için en uygun araçlardır. Uygulamalardan ve websitelerden farklı olarak chatbot’lar pasif bir kullanıcı deneyimi sunmaz, müşterilerle etkileşimi çift yönlü kılar. Yani interaktif bir pazarlama kampanyası sunmak istiyorsanız chatbot’ları pazarlama stratejilerinize dahil etmek sizin yararınıza olacaktır. Müşterilerinizin  problemlerini daha az efor ile daha hızlı ve daha Pratik yollardan halledebilirsiniz.

Organizasyonel Verimliliği Artırır

Çalışan desteğinde zorlanıyorsanız chatbot’lar sizin çıkışınız olabilir. İnsan kaynakları ve çalışan maliyetini düşüreceği gibi sıradanlaşmış ve tekrar eden işleri chatbot ile otomatikleştirebilirsiniz. Chatbot’lar sıkılmadıkları ve yorulmadıkları için 24 saat müşteri hizmeti sağlayabilirler. Böylece çalışanlarınızı daha niteliksel görevlere kanalize edebilir, şirketinizi başka alanlarda geliştirmeye odaklanabilirisiniz. Sıradan müşteri sohbetlerinde chatbot’lar ile daha az sapma oranıyla daha çok verim elde edeceksiniz.

Tüm Süreçleri Hızlandırır

Chatbot’lar sıkılmadan ve yorulmadan çalışabilir ve müşterilerinizin tüm istek ve şikayetlerine aynen ulaşmanızı sağlarlar demiştik. Arada bir kanal olmadan müşterilerinize doğrudan ulaşmış olursunuz ve böylece sorunu tespit etme, anlama ve çözme aşamalarının hepsini hızlandırmış olursunuz. Çaba ve maliyet azaldığı gibi süreç de kısalır.


SOR’UN Kimdir?

SOR’UN, şirketlere entegre ve dijital müşteri deneyimi yönetimi konusunda özelleştirilebilir çözümler sunar.  Yapay zeka ve doğal dil işleme destekli ChatBot’lar ile müşteri iletişimi süreçlerinde dijital dönüşümünün hızlanmasına ve bu sayede iletişim merkezi maliyetlerini azaltma konusunda yardımcı olmaktadır.

Hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki onlarca şirketin müşterileri ile yaptığı milyonlarca görüşmenin altyapısı sağlayan SOR’UN finans, sigorta, e-ticaret, kamu, otomotiv ve daha birçok sektörde yer alan kurumsal müşterilerine ihtiyaçlarına göre geliştirdiği çözümler ile bölgesel ölçekte müşteri deneyiminde dijital dönüşümün öncüsü olmaktadır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link