İş Görüşmesi Yakın mı? Mülakata 15 Dakika Kala Dikkate Almanız Gereken 8 Önemli Uyarı 0

Mülakata çağrılan adaylardan birisiniz. Ve o gün geldi hatta mülakat saatinize 15 dakika kaldı neler yapardınız?

İşte görüşmeye son 15 kala neler yapabileceğinize dair bir kaç küçük öneri;

Erken gidin ancak hemen içeri girmeyin

Geç kalıp olumsuz bir intiba bırakmak yerine erken gidip beklemek her zaman en iyisidir. Gitmeden önce eğer civarda kafe gibi vakit geçirebileceğiniz bir yer olup olmadığını araştırırsanız zor durumda kalmazsınız. Hem erkenden gidip mülakat yapılacak yerde beklerseniz, üzerinizde oluşan gerginlik nedeniyle potansiyelinizi iyi ifade edememe gibi bir riskle de karşılaşabilirsiniz.

Sakin kalmaya çalışın

Sakin kalmak neden mi bu kadar önemli? Stressli hissettiğiniz vakitlerde vücudunuz kortizol ve epinefrin gibi hormonlar salgılayarak kafanızı toplama konusunda çok daha zorlanmanıza neden oluyor. Sakin kalarak görüşme öncesi kafanızı daha rahat toparlayabilirsiniz. Ayrıca sakin kalarak mülakat esnasında karşınızdakini daha iyi dinleyip, sorulara daha isabetli yanıtlar verebilirsiniz.

Sakin kalmanızı sağlamak için nefes egzersizleri deneyebilirsiniz. En basitinden sadece nefes alış verişinize odaklanarak 10’a kadar sayın ve bu işlemi sakinleştiğinizi düşündüğünüz ana kadar tekrarlayın.

mülakat

Kısa notlarınızı gözden geçirin

Görüşmeden önce bir kaç küçük not kartına kiminle görüşeceğinizi, pozisyonla olan ilgisi gibi bilgileri hazırlayıp onları 15 dakika önceden gözden geçirirseniz, görüşeceğiniz kişiyi ararken sıkıntı yaşamazsınız.

Sesli mesaj ve E-maillerinizi kontrol etmeyin

Kimse görüşmeye son 15 dakika kala konsantrasyonu bozulsun istemez elbette. Eğer sizde istemiyorsanız e mail ve sesli mesajlarınızı kontrol etmeyin, hiç sırası değil!

Ama Twitter’a göz atabilirsiniz

Tabii ki şirketin Twitter hesabına. Şirket hakkında en güncel gelişmeler ve kurumsal sosyal sorumluluk ile ilgili faaliyetlerini kolaylıkla hesaplarından öğrenebilirsiniz. Şirkette çalışmanız ile ilgili ne kadar istekli olduğunuzu da göstermeniz için güzel bir fırsat olabilir.

Hatırlanmak isteyeceğiniz bir ya da iki şeye odaklanın

İletişim konusunda harika mısınız ya da proje yönetimi dahisi mi? Karşınızdaki kişinin sizi hatırlaması ve hoşlanması için akılda kalacak birkaç malzeme verebilirsiniz. Önemli yönlerinize değinin, takdire şayan çalışmalarınız veya girişimleriniz varsa aşırı öne çıkarmadan onlardan bahsedin. Unutmayın çok fazla aday arasında, odadan çıktığınızda akılda kalması gereken etkiler bırakmak zorundasınız !

Prova yapmayın

Aklınızda az sonra gerçekleşecek görüşmeyi döndürüp duruyorsunuz. Kafanızda olan sorulara muhtemel cevaplar vererek hazırlanmak, hazırlıksız yakalandığınız zaman ne yapacağınız konusunda ciddi sorunlara yol açabilir. Karşı tarafa ise özgün olmadığınız hissini verme ihtimalinden hiç söz etmeyelim isterseniz. Kendinize inanın, akışına bırakın.

Aynaya bakın

Kendinizi kontrol etmeniz, duruşunuzu ve kıyafetinizi düzeltmeniz ve en önemlisi kendinize gülümsemeniz için harika bir fırsat. İyi düşünmeyi ihmal etmeyin, güzel şeyler düşünmek güzel şeyler getirir…

Tüm bunlardan daha da önemlisi kendinize ve potansiyelinize inanın, sonucunda sizin için en iyisi mutlaka olacaktır!

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Online Alışverişe Tövbe Ettirecek 13 Fotoğraf 0

Online alışveriş, hiç şüphesiz internet çağının en büyük nimetlerinden biri. Çok uygun fiyatlarla alışveriş yapabilme imkanını sunmasının yanında, aynı zamanda çok fazla seçeneği de bir arada sunması, onu kullanıcıların gözdesi haline getiriyor. Ancak tüm bu avantajlarına rağmen, online alışverişin de birkaç dezavantajı var. Bu dezavantajların en önemlisi, satın aldığınız ürünü deneme ve gerçek anlamda görme şansınızın olmaması.

Eğer sıklıkla internetten alışveriş yapan biriyseniz, büyük ihtimalle aldığınız ürünün fotoğraftaki gibi çıkmaması durumuyla karşılaşmışsınızdır. Bu durum, özellikle giyim alışverişlerinde yaşanır ve oldukça can sıkar. Mankenin üzerinde görüp beğendiğiniz ve büyük bir hevesle satın aldığınız o kıyafet, sizin üstünüzde mankenin üstünde durduğu gibi durmaz. Ya da size fotoğrafını görüp satın aldığınız şey ile oldukça alakasız olan bir ürün gönderilir.

Bright Side adlı internet sitesi de online alışverişlerde yaşanan bu tarz kötü sürprizlerle ilgili bazı fotoğraflar derlemiş. Bu fotoğrafların tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

Siz de bu tarz kötü online alışveriş sürprizleri yaşadıysanız, bunları bizimle yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Popüler Markaların İsimleri, Nasıl Ortaya Çıktı? 0

Google, Pepsi, McDonald’s ve Adidas gibi popüler markaların isimlerinin herkeste yaptığı çağrışımlar bellidir. Peki, bu isimlerin her birinin nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz? Hayır mı? Öyleyse sizi bazı bilindik markaların isimlerinin nasıl ortaya çıktıklarına dair ufak bir yolculuğa çıkaralım ve Business Insider’ın bununla ilgili hazırladığı listeye birlikte göz atalım.

Pepsi

Pepsi’nin mucidi Caleb Davis Bradham; şeker, su, karamel, limon yağı ve hindistan cevizi karışımından yaptığı içeceği ilk başta “Brad’s Drink” (Brad’in İçeceği)  olarak isimlendirmişti. Bundan üç yıl sonra Bradham, hazmı kolaylaştırdığına inandığı içeceğine hazımsızlık anlamına gelen “dispepsi” kelimesinden yola çıkarak Pepsi-Cola ismini verdi.

Google

Google’ın ismi, Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir beyin fırtınası sırasında ortaya çıktı. Bu beyin fırtınasındaki önerilerden biri, “en büyük tanımlanabilir sayılardan biri” olan “googolplex” idi. Öğrencilerden birinin bu kelimeyi yanlış kodlaması sonucu Google ismi ortaya çıktı. Daha sonra Larry Page, şirketi bu isimle tescil ettirdi.

McDonald’s

McDonald’s’ın kurucusu Raymond Kroc, McDonald’s’ı kurmadan önce milkshake makineleri satıyordu. Daha sonra California eyaletinin San Bernardino bölgesinde bir hamburger restoranı işleten Dick ve Mac McDonald kardeşlerle tanıştı ve onlara Kroc’s Multimixers adlı makinelerinden sattı. McDonald kardeşlerin hamburger restoranından  çok etkilenen Raymond Kroc, onların temsilcisi oldu ve ABD’nin çeşitli bölgelerinde birçok franchise açtı. Bundan yıllar sonra ise McDonald’s isminin haklarını satın aldı.

Adidas

Adidas’ın “All Day I Dream About Soccer” (Bütün Gün Futbolu Hayal Ederim) cümlesinin kısaltılmış hali olduğuna dair bir inanış vardır, ancak bu doğru değil. Adidas ismi, Birinci Dünya Savaşı’ndan döndükten sonra spor ayakkabılar üretmeye başlayan şirketin kurucusu Adolf Dassler’in lakabı olan Adi ve soyadının ilk üç harfinin birleşiminden oluşur.

Zara

Zara’nın kurucusu Amancio Ortega, 1964 yapımı “Zorba the Greek” filminden esinlenerek şirketin ismini ilk başta Zorba olarak belirledi. 1975 yılında İspanya’nın La Coruna şehrinde açılan ilk mağaza, Zorba adındaki bir barın iki blok aşağısında yer alıyordu. Bar sahibi, ona iki dükkanın da aynı isme sahip olmasının kafa karıştırıcı olduğunu söyledi; ancak Ortega, tabelasının harfleri için kalıbı zaten yapmıştı. Bunun üzerine Ortega, Zorba’ya yakın bir kelime olan Zara’yı oluşturacak şekilde harfleri yeniden düzenledi.

IKEA

IKEA’nın kurucusu Ingvar Kamprad, markanın ismini kendi adının ve soyadının ve Güney İsveç’te yer alan, büyüdüğü çiftlik Elmtaryd ve köyü Agunnaryd’in baş harflerinin birleşiminden oluşturdu.

Starbucks

Starbucks’ın kurucu ortağı Gordon Bowker, Seattle Times ile gerçekleştirdiği bir röportajda şirketin isminin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Ekip, ilk olarak “st” ile başlayan kelimelerle dolu bir listeyi inceleyerek işe başlamış; çünkü “st” ile başlayan kelimelerin etkili olduklarını düşünüyorlarmış. Bir gün birisi, eski bir maden haritasıyla çıkagelmiş ve bu haritada Starbo adında bir maden kasabası varmış. Gordon Bowker, Starbo ismini görür görmez, aklına Moby-Dick’teki Melville’s ilk arkadaşı Starbuck gelmiş.

Amazon

Brad Stone’un Amazon hakkındaki kitabında belirttiğine göre, şirketin kurucusu Jeff Bezos, şirkete “Cadabra” ismini vermek istiyordu. Ancak şirketin ilk avukatı Todd Tarbert, bu ismin kadavra anlamına gelen “Cadaver” kelimesine çok benzediği konusunda Bezos’u ikna etti. Bununla birlikte Bezos’un şirket için düşündüğü isimlerden birinin acımasız anlamındaki “Relentless” olduğu da söyleniyor. Hatta şu anda bile relentless.com’u ziyaret ettiğinizde, Amazon’un internet sitesine yönlendiriliyorsunuz. Bezos, son olarak dünyanın en büyük nehri olan Amazon isminde karar kıldı. Bununla birlikte şirketin ilk logosunda da nehrin resmi yer alıyordu.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link