İş Görüşmesi Yakın mı? Mülakata 15 Dakika Kala Dikkate Almanız Gereken 8 Önemli Uyarı

Mülakata çağrılan adaylardan birisiniz. Ve o gün geldi hatta mülakat saatinize 15 dakika kaldı neler yapardınız?

İşte görüşmeye son 15 kala neler yapabileceğinize dair bir kaç küçük öneri;

Erken gidin ancak hemen içeri girmeyin

Geç kalıp olumsuz bir intiba bırakmak yerine erken gidip beklemek her zaman en iyisidir. Gitmeden önce eğer civarda kafe gibi vakit geçirebileceğiniz bir yer olup olmadığını araştırırsanız zor durumda kalmazsınız. Hem erkenden gidip mülakat yapılacak yerde beklerseniz, üzerinizde oluşan gerginlik nedeniyle potansiyelinizi iyi ifade edememe gibi bir riskle de karşılaşabilirsiniz.

Sakin kalmaya çalışın

Sakin kalmak neden mi bu kadar önemli? Stressli hissettiğiniz vakitlerde vücudunuz kortizol ve epinefrin gibi hormonlar salgılayarak kafanızı toplama konusunda çok daha zorlanmanıza neden oluyor. Sakin kalarak görüşme öncesi kafanızı daha rahat toparlayabilirsiniz. Ayrıca sakin kalarak mülakat esnasında karşınızdakini daha iyi dinleyip, sorulara daha isabetli yanıtlar verebilirsiniz.

Sakin kalmanızı sağlamak için nefes egzersizleri deneyebilirsiniz. En basitinden sadece nefes alış verişinize odaklanarak 10’a kadar sayın ve bu işlemi sakinleştiğinizi düşündüğünüz ana kadar tekrarlayın.

mülakat

Kısa notlarınızı gözden geçirin

Görüşmeden önce bir kaç küçük not kartına kiminle görüşeceğinizi, pozisyonla olan ilgisi gibi bilgileri hazırlayıp onları 15 dakika önceden gözden geçirirseniz, görüşeceğiniz kişiyi ararken sıkıntı yaşamazsınız.

Sesli mesaj ve E-maillerinizi kontrol etmeyin

Kimse görüşmeye son 15 dakika kala konsantrasyonu bozulsun istemez elbette. Eğer sizde istemiyorsanız e mail ve sesli mesajlarınızı kontrol etmeyin, hiç sırası değil!

Ama Twitter’a göz atabilirsiniz

Tabii ki şirketin Twitter hesabına. Şirket hakkında en güncel gelişmeler ve kurumsal sosyal sorumluluk ile ilgili faaliyetlerini kolaylıkla hesaplarından öğrenebilirsiniz. Şirkette çalışmanız ile ilgili ne kadar istekli olduğunuzu da göstermeniz için güzel bir fırsat olabilir.

Hatırlanmak isteyeceğiniz bir ya da iki şeye odaklanın

İletişim konusunda harika mısınız ya da proje yönetimi dahisi mi? Karşınızdaki kişinin sizi hatırlaması ve hoşlanması için akılda kalacak birkaç malzeme verebilirsiniz. Önemli yönlerinize değinin, takdire şayan çalışmalarınız veya girişimleriniz varsa aşırı öne çıkarmadan onlardan bahsedin. Unutmayın çok fazla aday arasında, odadan çıktığınızda akılda kalması gereken etkiler bırakmak zorundasınız !

Prova yapmayın

Aklınızda az sonra gerçekleşecek görüşmeyi döndürüp duruyorsunuz. Kafanızda olan sorulara muhtemel cevaplar vererek hazırlanmak, hazırlıksız yakalandığınız zaman ne yapacağınız konusunda ciddi sorunlara yol açabilir. Karşı tarafa ise özgün olmadığınız hissini verme ihtimalinden hiç söz etmeyelim isterseniz. Kendinize inanın, akışına bırakın.

Aynaya bakın

Kendinizi kontrol etmeniz, duruşunuzu ve kıyafetinizi düzeltmeniz ve en önemlisi kendinize gülümsemeniz için harika bir fırsat. İyi düşünmeyi ihmal etmeyin, güzel şeyler düşünmek güzel şeyler getirir…

Tüm bunlardan daha da önemlisi kendinize ve potansiyelinize inanın, sonucunda sizin için en iyisi mutlaka olacaktır!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Sinemia’dan 14 Şubat’ta Sevgililere İlham Verecek Film Replikleri

Özel Sinema Kulübü Sinemia, Sevgililer Günü öncesinde kalpleri aşkla dolduracak film repliklerini derledi. Selvi Boylum Al Yazmalım’dan Leon’a, Aşk Zamanı’dan Juno’ya yerli ve yabancı sinemanın aşk kokan replikleri, 14 Şubat’ta sevgililere ilham verecek.

Özel Sinema Kulübü Sinemia, Sevgililer Günü öncesinde sinema dünyasının en romantik repliklerini bir araya getirdi. sinemia.com editörleri tarafından oluşturulan 32 filmlik listede, en soğuk kalpleri bile aşık olma arzusuyla tutuşturacak replikler yer alıyor. Böylece Sinemia 14 Şubat öncesinde filmlerden ilham almak isteyenlere seslenerek, aşkı kutluyor!

İşte o listeden öne çıkan replikler:

Selvi Boylum Al Yazmalım – 1978

Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti.

Sevginin Bağladıkları (Sleepless in Seattle) – 1993

Sam Baldwin (Tom Hanks): Ona dokunduğum ilk anda anlamıştım. Evime gelmek gibiydi. Hem de hiç bilmediğim evime… Sadece arabadan çıkmasına yardım etmek için elini tutmuştum ve her şeyi anladım. Bir çeşit büyü gibiydi.

Can Dostum (Good Will Hunting) – 1997

Sana aşkı sorsam sonelerden alıntı yapacaksın. Ama bir kadının karşısında hiç tamamen savunmasız kalmadın. Sana gözleriyle hükmedecek birini görmedin. Tanrı’nın seni cehennemden kurtarması için indirdiği melek olduğunu hiç düşünmedin. Onun meleği olmak nasıl bir şey bunu da bilmiyorsun.

Not Defteri (Notebook) – 2004

Noah: Özel biri değil, sıradan fikirleri olan sıradan bir adamım. Bana adanmış anıtlar yok ve adım çok geçmeden unutulacak. Ama bir şeyde tamamen başarılı oldum; birini tüm kalbim ve ruhumla sevdim. Ve bu benim için yeterliydi.

Gün Doğmadan Önce (Before Sunrise) – 1995

Eğer dünyada büyülü bir şey varsa, o birini gerçekten almaya çalışmak, biriyle bir şeyi paylaşmaya çalışmak olmalı. Bunun neredeyse imkansız olduğunu biliyorum. Ama ne önemi var. Cevap sadece denemek olmalı.

Aşk Zamanı (In the Mood for Love) – 2000

Huzursuz bir an. Kadın başını öne eğdi… Adama yakınlaşması için şans verdi. Ama adam yapamadı, cesareti yoktu. Kadın döndü ve uzaklaştı.

 

Vesikali Yarim – 1968

– Evli miymiş sorsana!

– Soramam…

– Neden?

– Ya evet derse…

Çılgın Pierrot (Pierrot Le Fou) – 1965

-Neden bu kadar üzgünsün?

-Çünkü benimle sözcüklerle konuşuyorsun, bense sana duygularla bakıyorum.

Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) – 2004

Joel: Şu anda burada ölebilirim, Clem. Sadece mutluyum. Bunu daha önce hiç hissetmemiştim. Tam olarak olmak istediğim yerdeyim.

Aynı Yıldızın Altında (The Fault in Our Stars) – 2014

Gus: Sana aşığım. Ve biliyorum aşk sonsuz boşlukta bir çığlık gibi, unutulmak kaçınılmaz. Hepimiz kaderimize terkedilmiş mahkumlarız. Sonunda her şey toprak olacak ve güneş dünyayı yiyecek ama tüm bunlara rağmen sana aşığım.

Aşk Tesadüfleri Sever – 2011

Bazen ilk görüşte bilirsin, o insan senin kaderindir. Bazen bir ömür ararsın… Bulunmaz.

Juno – 2007

Mac MacGuff: Bence yapılabilecek en iyi şey seni olduğun gibi sevecek birini bulmak; İyi, kötü, çirkin, güzel, yakışıklı, o anda neysen… Doğru kişi her koşulda güneşin senin üzerinde parladığını düşünecektir.

 

Sevginin Gücü (Leon) – 1994

Mathilda: Leon, sanırım sana aşık oluyorum. Benim için bu bir ilk.

Leon: Bu bir ilkse bunun aşk olduğunu nereden biliyorsun?

Mathilda: Çünkü hissediyorum.

Leon: Nerede?

Mathilda: Midemde. Sıcacık. Her zaman bir düğüm var gibiydi orada, şimdi yok artık.

Leon: Mathilda, mide ağrının geçmesine sevindim. Ama bunun bir anlamı olduğunu sanmıyorum.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link