Mülakata çağrılan adaylardan birisiniz. Ve o gün geldi hatta mülakat saatinize 15 dakika kaldı neler yapardınız?

İşte görüşmeye son 15 kala neler yapabileceğinize dair bir kaç küçük öneri;

Erken gidin ancak hemen içeri girmeyin

Geç kalıp olumsuz bir intiba bırakmak yerine erken gidip beklemek her zaman en iyisidir. Gitmeden önce eğer civarda kafe gibi vakit geçirebileceğiniz bir yer olup olmadığını araştırırsanız zor durumda kalmazsınız. Hem erkenden gidip mülakat yapılacak yerde beklerseniz, üzerinizde oluşan gerginlik nedeniyle potansiyelinizi iyi ifade edememe gibi bir riskle de karşılaşabilirsiniz.

Sakin kalmaya çalışın

Sakin kalmak neden mi bu kadar önemli? Stressli hissettiğiniz vakitlerde vücudunuz kortizol ve epinefrin gibi hormonlar salgılayarak kafanızı toplama konusunda çok daha zorlanmanıza neden oluyor. Sakin kalarak görüşme öncesi kafanızı daha rahat toparlayabilirsiniz. Ayrıca sakin kalarak mülakat esnasında karşınızdakini daha iyi dinleyip, sorulara daha isabetli yanıtlar verebilirsiniz.

Sakin kalmanızı sağlamak için nefes egzersizleri deneyebilirsiniz. En basitinden sadece nefes alış verişinize odaklanarak 10’a kadar sayın ve bu işlemi sakinleştiğinizi düşündüğünüz ana kadar tekrarlayın.

mülakat

Kısa notlarınızı gözden geçirin

Görüşmeden önce bir kaç küçük not kartına kiminle görüşeceğinizi, pozisyonla olan ilgisi gibi bilgileri hazırlayıp onları 15 dakika önceden gözden geçirirseniz, görüşeceğiniz kişiyi ararken sıkıntı yaşamazsınız.

Sesli mesaj ve E-maillerinizi kontrol etmeyin

Kimse görüşmeye son 15 dakika kala konsantrasyonu bozulsun istemez elbette. Eğer sizde istemiyorsanız e mail ve sesli mesajlarınızı kontrol etmeyin, hiç sırası değil!

Ama Twitter’a göz atabilirsiniz

Tabii ki şirketin Twitter hesabına. Şirket hakkında en güncel gelişmeler ve kurumsal sosyal sorumluluk ile ilgili faaliyetlerini kolaylıkla hesaplarından öğrenebilirsiniz. Şirkette çalışmanız ile ilgili ne kadar istekli olduğunuzu da göstermeniz için güzel bir fırsat olabilir.

Hatırlanmak isteyeceğiniz bir ya da iki şeye odaklanın

İletişim konusunda harika mısınız ya da proje yönetimi dahisi mi? Karşınızdaki kişinin sizi hatırlaması ve hoşlanması için akılda kalacak birkaç malzeme verebilirsiniz. Önemli yönlerinize değinin, takdire şayan çalışmalarınız veya girişimleriniz varsa aşırı öne çıkarmadan onlardan bahsedin. Unutmayın çok fazla aday arasında, odadan çıktığınızda akılda kalması gereken etkiler bırakmak zorundasınız !

Prova yapmayın

Aklınızda az sonra gerçekleşecek görüşmeyi döndürüp duruyorsunuz. Kafanızda olan sorulara muhtemel cevaplar vererek hazırlanmak, hazırlıksız yakalandığınız zaman ne yapacağınız konusunda ciddi sorunlara yol açabilir. Karşı tarafa ise özgün olmadığınız hissini verme ihtimalinden hiç söz etmeyelim isterseniz. Kendinize inanın, akışına bırakın.

Aynaya bakın

Kendinizi kontrol etmeniz, duruşunuzu ve kıyafetinizi düzeltmeniz ve en önemlisi kendinize gülümsemeniz için harika bir fırsat. İyi düşünmeyi ihmal etmeyin, güzel şeyler düşünmek güzel şeyler getirir…

Tüm bunlardan daha da önemlisi kendinize ve potansiyelinize inanın, sonucunda sizin için en iyisi mutlaka olacaktır!

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın