Google, 2017’nin “EN”lerini Paylaştı

Yılın Arama Trendleri 2017’nin Türkiye’de altı farklı kategoriden oluşan yükselen arama trendleri listelerinde ilk sırayı en çok aranan isimlerde geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz sanatçı Vatan Şaşmaz, diziler kategorisinde Game of Thrones, sorulardaysa “yemek tariflerinde de “Krep” aldı.

●Google’da 2017 yılında Türkiye’de “Nedir?” sorusuyla aranan ilk üç kelime “Pestisit”, “Varlık Fonu” ve “Chia Tohumu” oldu. Pestisit kelimesinin Ufak Tefek Cinayetler dizisinde kullanıldıktan sonra popüler olması dikkat çekiyor.

●2017 yılında en çok aranan diziler kategorisinde en başta yer alan Game of Thrones’u sırasıyla Fi ve İçerde dizileri takip etti. Diziler kategorisinde ilk 10 diziden 8’i Türk yapımı diziler olurken, ilk 10 dizi sıralamasında sondan giren Stranger Things ile birlikte sadece 2 yabancı dizi yer buldu. İlk 10 sıralamasındaki yerli diziler, dördüncü sıradan itibaren Kalp Atışı, İsimsizler, İstanbullu Gelin, Siyah Beyaz Aşk, Şevkat Yerimdar ve Söz oldu.

●2017’nin lezzet trendleri hakkında ipuçları içeren Yemek kategorisinde ilk üç sırayı tatlı ise “krep”, “aşure” ve “güllaç” aldı. Yani, 2017’de tatlı yedik ve Google’da da tatlı aradık.

● Bu yılın en çok aranan ilk üç şarkısı ise Çağatay Akman’ın “Gece gölgenin rahatına bak”, Aleyna Tilki’nin “Sen olsan bari” şarkıları ile düğünlerin vazgeçilmezi “Erik dalı gevrektir” oldu.

Türkiye’de 2017’de Yükselen Genel Aramalar
1 – Milli Piyango 2017
2 – Stres Çarkı
3 – YSK
4 – e-okul
5 – Referandum Sonuçları
6 – Morpa Kampüs
7 – Bayram mesajları
8 – Altın fiyatları
9 – Katar
10 – Arakan

Türkiye’de 2017’de Yükselen Aramalar – İsimler
1 – Vatan Şaşmaz
2 – Filiz Aker
3 – İbrahim Erkal
4 – Harun Kolçak
5 – Cem Korkmaz
6 – Metin Hara
7 – Tayfun Talipoğlu
8 – Tarkan
9 – Aleyna Tilki
10 – Murat Başoğlu

Türkiye’de 2017’de Yükselen Aramalar – Diziler
1 – Game of Thrones
2 – Fi
3 – İçerde
4 – Kalp Atışı
5 – İsimsizler
6 – İstanbullu Gelin
7 – Siyah Beyaz Aşk
8 – Şevkat Yerimdar
9 – Söz
10 – Stranger Things

Türkiye’de 2017’de Yükselen Aramalar- Yemek Tarifleri
1 – Krep
2 – Aşure
3 – Güllaç
4 – Enginar
5 – Kuymak
6 – İçli Köfte
7 – Mücver
8 – Pankek
9 – Trileçe
10 – Humus

Türkiye’de 2017’de Yükselen Aramalar- Nedir?
1 – Pestisit
2 – Varlık Fonu
3 – Chia Tohumu
4 – Başkanlık Sistemi
5 – Kara Cuma
6 – Kuching Sendromu
7 – Youtuber
8 – Kodlama
9 – Stalk
10- Sübye

Türkiye’de 2017’de Yükselen Aramalar – Şarkılar
1- Gece gölgenin rahatına bak
2 – Sen olsan bari
3 – Erik dalı gevrektir
4 – Yolla
5 – Canavar
6 – Yorumlardan Şarkı
7 – Koştum hekime
8 – Kıymetlim
9 – Muhbir
10 – Ateşle Oynama

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #64

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 23 – 29 Eylül arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Chatbot’ları İş Modelinize Entegre Etmeniz İçin 6 Neden

Geçtiğimiz haftalarda sizlerle chatbot’un ne olduğunu ve nerelerde kullanıldığını paylaşmıştık. Kısaca özetlemek gerekirse chatbot’lar günümüz teknolojisinde hayatımıza giren yapay zeka platformlarından birisidir ve pek çok farklı amaç için kullanılabilen algoritma tabanlı bir yazılımdır.

Günümüz rekabet dünyasında işletmeler ve markalar inovasyonları takip ettiği ve son teknolojileri bünyelerine entegre edebildiği ölçüde varlıklarını sürdürebiliyorlar. En düşük maliyet ile hızı ve dönüşümü yakalayabilmeniz ve müşterilerinize kullanıcı deneyimi yaşatmanız gerekiyor. Chatbot teknolojisi de bu kazanımları vadediyor ve artık lüksten ziyade gereklilik olma yolunda ilerliyor. Chatbot’ları  daha fazla geciktirmeden neden iş modelinize entegre etmeniz gerektiğini 6 maddede açıklamaya çalıştık, keyifli okumalar.

Minimum Çaba ile Markanızı Geliştirebilirsiniz

Çeşitlilik ve teknoloji ile rekabetin giderek yükselmesi, müşterilerin sorunlarını en kısa zamanda ve en az zahmetle halledecek çözümlere yönelmemizi gerektiriyor. Müşteriler artık hem daha az eforla hem de daha hızlı bir şekilde proaktif çözümler arıyor, dolayısıyla iş yerlerinin de beklentileri müşterilere göre şekilleniyor. Botlar hataya daha az eğilimli olduklarından ve potansiyel müşterilere daha rahat ulaşabildiklerinden daha iyi bir müşteri deneyimine zemin hazırlıyorlar. Tek yapmanız gereken size en uygun bot yazılımını geliştirmek…

İşletmenize Maliyet Avantajı Sağlar

Chatbot’un en büyük avantajlarınan birisi geliştirme maliyetinin ucuz olmasıdır. Özellikle chatbot’un görevlerini yerine getirecek personellerle kıyaslandığında iş yeriniz için maliyeti uzun vadede düşürecektir. Üstelik müşterileirnize daha iyi bir deneyim sunabileceğinden chatbot’ları iş modelinize entegre etmek fiyat-kalite performansınızı yükseltecektir.

Chatbot’lar Milenyum Kuşağına Doğrudan Hitap Eder

Yeni kuşak telefon görüşmeleriyle vakit kaybetmekten hoşlanmıyor. Bir ürün veya hizmet almadan önce araştırma yapmayı ve karşılaştırmayı seviyorlar. Özellikle internet kullanıcılarının çoğunluğunu milenyum kuşağının oluşturduğunu düşünürsek yeni kuşak her şeyin dijitalini kendi hayatına entegre ettiğinden iletişimin dijital boyutu da ilgilerini daha çok çekiyor. Eğer hedef kitleniz milenyum kuşağını içeriyorsa chatbot’ları işinize dahil etmeniz son derece akıllı bir yatırım olacaktır.

Interaktif Bir Pazarlama Platformu Sunar

Öncelikle chatbot’lar kullanıcıları herhangi bir platformda uzun süre tutmak için en uygun araçlardır. Uygulamalardan ve websitelerden farklı olarak chatbot’lar pasif bir kullanıcı deneyimi sunmaz, müşterilerle etkileşimi çift yönlü kılar. Yani interaktif bir pazarlama kampanyası sunmak istiyorsanız chatbot’ları pazarlama stratejilerinize dahil etmek sizin yararınıza olacaktır. Müşterilerinizin  problemlerini daha az efor ile daha hızlı ve daha Pratik yollardan halledebilirsiniz.

Organizasyonel Verimliliği Artırır

Çalışan desteğinde zorlanıyorsanız chatbot’lar sizin çıkışınız olabilir. İnsan kaynakları ve çalışan maliyetini düşüreceği gibi sıradanlaşmış ve tekrar eden işleri chatbot ile otomatikleştirebilirsiniz. Chatbot’lar sıkılmadıkları ve yorulmadıkları için 24 saat müşteri hizmeti sağlayabilirler. Böylece çalışanlarınızı daha niteliksel görevlere kanalize edebilir, şirketinizi başka alanlarda geliştirmeye odaklanabilirisiniz. Sıradan müşteri sohbetlerinde chatbot’lar ile daha az sapma oranıyla daha çok verim elde edeceksiniz.

Tüm Süreçleri Hızlandırır

Chatbot’lar sıkılmadan ve yorulmadan çalışabilir ve müşterilerinizin tüm istek ve şikayetlerine aynen ulaşmanızı sağlarlar demiştik. Arada bir kanal olmadan müşterilerinize doğrudan ulaşmış olursunuz ve böylece sorunu tespit etme, anlama ve çözme aşamalarının hepsini hızlandırmış olursunuz. Çaba ve maliyet azaldığı gibi süreç de kısalır.


SOR’UN Kimdir?

SOR’UN, şirketlere entegre ve dijital müşteri deneyimi yönetimi konusunda özelleştirilebilir çözümler sunar.  Yapay zeka ve doğal dil işleme destekli ChatBot’lar ile müşteri iletişimi süreçlerinde dijital dönüşümünün hızlanmasına ve bu sayede iletişim merkezi maliyetlerini azaltma konusunda yardımcı olmaktadır.

Hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki onlarca şirketin müşterileri ile yaptığı milyonlarca görüşmenin altyapısı sağlayan SOR’UN finans, sigorta, e-ticaret, kamu, otomotiv ve daha birçok sektörde yer alan kurumsal müşterilerine ihtiyaçlarına göre geliştirdiği çözümler ile bölgesel ölçekte müşteri deneyiminde dijital dönüşümün öncüsü olmaktadır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?