5 Coca-Cola Sloganı ile Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi 1

İnsan davranışlarını harekete geçiren temel güdülerin ne olduğu, pek çok sosyal bilim tarafından incelenen bir konudur. Dolayısıyla pazarlama ve reklamcılığı da yakından ilgilendiren bu konu; ilk defa 1943 yılında insan psikolojisi akımının öncülerinden kabul edilen Abraham H. Maslow tarafından kategorize edilmiştir.

Maslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi olarak bilinen piramide göre insan ihtiyaçları; aralarında hiyerarşi bulunan 5 basamaktan oluşur. Bunlar fizyolojik, güvenlik, sevgi/ait olma, değer ve kendini gerçekleştirme şeklindedir. Kurama göre kişi bu basamakları bir merdiven gibi aşağıdan yukarıya doğru sırayla tırmanır ve bulunduğu ihtiyaç düzeyinde tatmin olmadan diğerlerinin eksikliğini yaşamaz. Böylelikle kişi, zirve kabul edilen kendini gerçekleştirme noktasına ulaştığında doğallık, hakikatin kabulu, tatmin, başarı gibi duygular içerisindedir.

Peki 1892 yılında kurulan ve bugün dünyanın en büyük içecek şirketlerinden biri haline gelen Coca-Cola, marka konumlandırma ve reklam stratejilerinde bu teoriden faydalanmış olabilir mi? Gelin bunu kampanya sloganlarından örneklerle birlikte inceleyelim.

1- Fizyolojik İhtiyaçlar

coca-cola slogan1

Marka ilk sloganını ”Drink Coca-Cola” diyerek 1886 yılında oluşturdu ve günümüze kadar bunu yaratıcı ve insanların kolaylıkla benimseyebileceği pek çok kampanya izledi. 1904 yılında yayınlanan Delicious and Refreshing sloganı, içeceğin lezzetli ve ferahlatıcı olma özelliklerine dikkat çekerek tüketicinin fiziksel ihtiyaçlarına hitap ediyordu. Bu şekilde belki de tıpkı Maslow’un ilk basamağı gibi marka konumlandırmanın da ilk basamağı atılmış oldu.

2- Güvenlik İhtiyacı

coca-cola slogan2

1927 yılında lanse edilen Pure as Sunlight sloganlı kampanya, hem içeceğin her yerde bulunabileceğine hem de susuzluğu tamamen gidereceğine dair adeta taahhütte bulunuyordu. Ancak bunların yanında dikkat çekmek istediği en önemli nokta; daha önce benzerine rastlanmamış bu formülün güvenilir olduğuydu. Bunu ‘güneş ışığı gibi saf’ benzetmesiyle yaparak piramidin 2. basamağında bulunan, insanların güven duyma güdüsünü tatmin etme yoluna gitti.

3- Ait Olma ve Sevgi İhtiyacı

coca-cola slogan3

İhtiyaçlar teorisinin 3. basamağı olan ait olma ve sevgi ihtiyacı; başkalarıyla ilişki kurma, kabul edilme ve bir yere ait olma gibi duyguları içinde barındırır. 1937 yılında gündeme gelen America’s Favorite Moment slogan ve afişi bize tüm bu hisleri verir gibi. Ülke adının geçmesi ve Coca-Cola’nın ülkenin tercihi olduğuna dair vurgu, hedef kitlenin bu topluluğa ait olma ihtiyacına yöneliktir. Resimle ise sevgi ve paylaşım güdüleri desteklenmiş gözüküyor.

4- Değer İhtiyaçları

coca-cola slogan4

Coca-Cola’nın sloganları saymakla bitecek gibi değil ancak günümüze biraz daha yaklaşırsak 2006 yılında Türkiye’de ”Coca Cola Tadında Hayat” sloganı ve ”Mutluluk Fabrikası” reklam filmiyle başlayan The Coke Side of Life kampanyasını ele alalım. 4. basamağa yükseldiğimizde, insanların değer verme-görme ve saygı güdüsü ile karşılaşıyoruz. Afişleriyle insanların değer verdiği kavram ve aktivitelere değinirken, animasyon reklam filmi ile ise, tek bir kolayı bir kişiye ulaştırabilmek için her zorluğu göze alabileceğini, yani müşterilerine ne kadar değer verdiğini vurguluyor. Bu çalışma aynı zamanda 21. yüzyılın ilk dünya çapındaki reklam kampanyası olma özelliğine sahip. Dolayısıyla Coca-Cola kendine, tüm dünyadaki insanların değer güdüsünü karşılama amacı edinmiş olabilir.

5- Kendini Gerçekleştirme

Taste the Feeling 7

Görünüşe göre Coca-Cola güdülerimizi, ürünü ve markasıyla bağdaştırarak 4 ihtiyacımızı da başarılı bir şekilde karşıladı ve bizi zirve olan kendini gerçekleştirme evresine taşıdı. 2009-2015 yılları arasında sürdürdüğü, tüketiciyi mutlu etme mottosuyla değer basamağını pekiştiren kampanyası Open Happiness (Mutluluğa Kapak Aç) bir sonraki basamağa da geçiş niteliğindeydi. Bu son aşamaya hakim olan duygular kişisel tatmin, kişisel başarı, kişinin potansiyelini ortaya çıkarması şeklindedir. 2016’daki son kampanyası Taste the Feeling (Tadını Çıkar) reklamları ile, hedef kitlesinin hayat tarzını yansıtmasını ve hayatın tadını kendi isteği doğrultusunda çıkarmasını destekliyor. Yani kendisini gerçekleştirmesini…

9 Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Gizem Sarkan; iş hayatına pazar araştırma firmasında Süreç Geliştirme Asistanı olarak başlayıp, endüstriyel bir firmada İş Geliştirme ve Pazarlama Uzmanı olarak devam etmiştir. Bilge Adam Akademi'den Dijital Medya Uzmanlığı sertifikası alan Gizem, şuan Yalı Spor'da Dijital Pazarlama Uzmanı olarak görev almaktadır. Pazarlamasyon TV'de meslek edindiği pazarlama konuları üzerine yazarken, İzleyiciler.com'da ise izlediği filmleri anlatır.

1 Comment

  1. İhtiyaçlar hiyerarşisiyle Coca Cola bağlantısı kurmak biraz yersiz olmuş. Aslında köklü markalara baktığınızda seçmece kampanyalardan böyle bir trend yakalamak mümkün. Son 50 yılda gelir seviyesi ve temel ihtiyaçlar karşılandıkça insanoğlunun beklentisi arttı ve maslovun piramitinde yukarı tırmadı. Haliyle markalarda o müşteriye hitap etmek zorundaydılar. Yani konu çağın insanı yani tüketici nasıl değiştirdiğiyle ilgili Coca Cola ile tamamen ilgisiz.

Bir Cevap Yazın

Coca-Cola Otomatlarıyla Artık Dünyanın Her Yerine İçecek Ismarlayabileceksiniz 0

Dünyanın en bilinen markalarından Coca-Cola yaşadığımız ana, atmosfere ve deneyime en fazla değer verenlerden biri olarak bilinir. Öyle ki marka dünyanın her yerinde mottosu ‘Tadını Çıkar’ ın ruhu ile uyumlu kampanyalara imza atarak bunu hep hatırlatıyor.

Yıllar boyu Coca-Cola’nın otomatları ile dünyanın her yerinde yaptığı bir çok kreatif işe şahit olduk ve çok sevdik, ancak bu yazıda bahsi geçecek otomatlar sıradan içecek otomatlarından ziyade yapay zeka destekli. Bu sayede müşterilerini tanıyıp, iletişime geçen yeni nesil makineler uzaktan tanımadığınız birisine bile içecek ısmarlamanıza imkan veriyor.

Gün içinde yaşadığımız güzel bir olayla markayı ilişkilendirme çabalarından biri olarak marka yapay zeka destekli otomatlarını görücüye çıkardı. Yani artık otomata gitmeden uzaktan siparişinizi verebilecek, hatta bir bot yazılıma sahip bu otomatla Facebook Messenger üzerinden iletişim kurabileceksiniz.

Bulut tabanlı yeni nesil içecek otomatları müşterilere akıllı telefonları yardımıyla otomata gitmeden satın alma imkanı verirken,  fiyat, kampanya ve stok bilgilerini uzaktan ayarlama özelliğine sahip olduğu için dünyanın herhangi bir yerindeki bir arkadaşınıza da içecek ısmarlayabilmenizin önünü açıyor.

Ürün ve hizmetlerin müşterilere göre ‘kişiselleştirmesi’ meselesini yeni akıllı makineleri ile bir adım ileri taşıyan Coca- Cola kişilerin Facebook datalarını kullanarak konuştuğu müşteriye göre konuşmanın gidişatını, tonunu ve yerel dili ayarlayabiliyor.

Coca-Cola dijital yenilikler grup direktörü ise 0tomatların amacını “Coca-Cola’nın ruhu insanları deneyim ile şaşırtmak… Bizim amacımız ise otomat yolu ile sadece Coca-Cola’nın yaratabileceği bir deneyim yaratmak.” Şeklinde açıkladı.

Ne dersiniz, siz fikri sevdiniz mi?

 

Coca-Cola’dan Dünyanın İlk 3D Robotik Billboard’u 0

Geçmişten günümüze birçok marka tarafından kullanılan outdoor reklamlar, yanından geçip gitseniz veya bir anlığına görseniz bile aklınızda bir süre kalıyor. Özellikle yapılan iş yaratıcı ve farklı bir tarzda olunca sonuçlar da daha güzel oluyor. Coca Cola’nın Times Meydanı’na yerleştirdiği dünyanın ilk 3D robotik billboard’u bu konuda örnek olacak çalışmalardan biri.

Coca Cola, Times Meydanı’nda ilk billboard’unun 100. yıl anısına ‘Coca Cola için geleceğin başlangıcı’ sloganıyla bir açıkhava çalışmasına imza attı. Geçtiğimiz haftalarda duyurulan bu yaratıcı çalışma, 1760 adet hareketli LED ekrandan oluşuyor. Bununla birlikte, Coca Cola’nın yeni outdoor reklamı, Guinness Rekorlar Kitabı’na ‘En geniş 3D robotik billboard’ ve ‘İlk 3D robotik billboard’ olarak geçmiş bulunuyor. Coca Cola’nın bu yeni billboard reklamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Marka, 4 yıllık çalışma sonucu ortaya çıkan bu billboard’un yanında bir de insanlara ürünlerini deneyimlemelerine izin veren bir kampanya düzenliyor. “Share an Ice-Cold Coke” adlı bu kampanya, meydandan geçen günlük 300.000 insana hareketli ve özel bir koltukta Coca-Cola, Coca-Cola Zero Sugar, Diet Coke ve Coca-Cola gibi içecekleri tatma olanağı sağlıyor.

Coca-Cola’nın Kuzey Amerika Stratejik Pazarlama Grup Direktörü Kim Gnatt ise 3D billboard projesi hakkında düşüncelerini şu şekilde belirtiyor: “En başından beri amacımız Times Meydanı’ndaki kalabalığa durup dinlenmesi için ufak bir fırsat tanımaktı. İkonik markalarımız, sahibi olduğumuz 3D teknolojisi sayesinde eşsiz bir şekilde hayat buldu. Bu gösterinin insanların dikkatini çekmesini ve bu ilginin uzun bir süre boyunca taze kalmasını umuyoruz.”

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link