2016’ya Hakim Olan 6 Online Pazarlama Trendi

 

Online Pazarlama herkesi heyecanlandıran ve birçok dijital gelişmeyle beraber sürekli yenilenen bir alan. Fakat her yıl bazı yeni cihazlar, teknolojiler, eğilimler diğerlerinden öne çıkar. Bu yenilikleri kaçıranlar pazardaki paylarını kaybederken erken kaybedenler ve odaklananlar ise öne çıkıyor.

2016 yılı da online pazarlama ve pazarlamanın dijitale entegresyonu bakımından birçok yeni trend ve teknoloji ortaya çıkardı. Bunlardan en belirginlerini şöyle sıralayabiliriz;

 Video Reklamlar Pazara Hükmetmeye Başladı:

facebookvideoads

 

Youtube içeriklerinin zenginleşmesi ve sosyal medya, içerik siteleri gibi alanların ortaya çıkmasıyla video reklamları hakimiyetini kabul ettirmiş görünüyor. Yapılan araştırmalarda da hızla gelişmeye ve artmaya devam edeceği gözlenen video içerik ve reklamlar yakın gelecekte tahayyül sınırlarını zorlayacak.

Uygulama İndeksleme Platformları Patlama Yaşıyor:

google-search-app-indexing-pazarlamasyon

Akıllı cihazlarla birlikte hayatımıza giren mobil ve masaüstü uygulama platformlarının kullandığı reklam yüzdeleri ve gelirleri hızla artmaya devam ediyor. Google’ın yaptığı araştırmaların da gösterdiği üzere işletme sahipleri için bu uygulama indeksleme reklamları iyi geri dönüşler sağlıyor ve kazandığı önemi artırarak devam ettirecek. Devam eden yıllarda mobile optimize site reklamlarının bütçesinin de uygulama ve uygulama indeksleme platformlarına kayması bekleniyor.

Mobil Devir Yükseliyor:

mobile-purchase-pazarlamasyon

Mobilin masaüstü karşısında kurduğu hakimiyet artık daha net görülüyor. Google’ın son yayınladığı cihaz araştırmasında da görüldüğü üzere mobil önlenemez yükselişine 2016 yılında da devam ediyor. Erişelebilirlik, kullanışlılık, performans gibi birçok yönden daha kullanışlı olması bu hakimiyetin durmayacağının en önemli sinyali olarak görülüyor. Birçok alanda artık yeniliklerin, inovasyonların ve girişimlerin de mobile odaklandığını söylemek mümkün.

Dijital Asistanlar Optimizasyon için Yeni Bir Yol Açacaklar:

pazarlamasyon

Birçok firmanın üretimine ve test süreçlerine hız verdiği akıllı asistanlar, dijital asistanlar da bu yılın trend öğelerinden. SEO ve PPC gibi teknolojileri hayli etkin kullanan bu teknolojiler hem akıllı telefonlarda yer ederek hem de ev asistanı gibi cihazlarda pazarlamanın etkin bir öğesi durumuna gelmeye başlıyorlar. Amazon ve Google başta olmak üzere firmalar da dijital asistanları ve onların içeriklerine odaklanmış durumdalar. Yakın zamanda online pazarlama sektöründe dijital asistanların adını daha sık duyacağımıza hiç şüphe yok.

Sanal Gerçekliğin Ortaya Çıkışı:

oculus-pazarlamasyon

Sanal Gerçeklik bu yılın üzerinde en çok konuşulan teknolojilerinden biriydi. Bu alanda yapılan satın almalar, firmaların ardı ardına duyurduğu ürünler, üretilmeye başlanan içerikler ve 3. parti cihazlar hemen her gün gündemde kendine yer buldu. Yakın zamanda özellikle içerik alanında sanal gerçekliğin online pazarlamaya etkisinin de bu kadar etkin olacağını öngörmek hiç zor değil. Facebook, Amazon, Google gibi devlerin yaptığı yatırımlara ve gelen yeni cihazların özelliklerine baktığımızda çevrimiçi pazarlamaya yeni bir soluk getirecek bir devrimin yaklaşmakta olduğu söylenebilir.

Giyilebilir Teknoloji ve Nesnelerin İnternetinin Çığır Açmaya Başlaması:

7263cfa4f8f5d99cd25f453376bfd555

Çevrenizdeki tüm cihazların birbiriyle etkileşimde ve bağlantılı olduğunu onları interaktif bir şekilde yönetebileceğinizi düşünün. 2016 yılı gösterdi ki böyle bir gelecek çok uzak değil. Geçtiğimiz yıldan itibaren ivme kazanan başta akıllı saatler olmak üzere giyilebilir teknolojiler kendi içeriklerine, pazarlama alanlarına, etkileşimlerine sahip oluyorlar. Ve bu sadece başlangıç. Böyle düşündüğümüzde bu yılın belki de en sınırsız fırsat sunan çevrimiçi pazarlama trendi olarak bu başlığı görebiliriz. Farklı giyim ve teknoloji firmalarının bu alanda yaptığı çalışmalar, testler de gösteriyor ki IOT ve giyilebilir teknolojiler yavaş yavaş online pazarlamanın önemli alanlarından biri haline gelecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dijital İletişim, Pazarlama, Girişimcilik Tutkunu, Enformasyon Sistemleri Profesyoneli. Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı

Bir Cevap Yazın

Türkiye’nin En Değerli Markaları Belli Oldu

Brand Finance 11’inci kez Türkiye’nin en değerli markalarını açıkladı. Bu yıl Türkiye’nin en değerli markası Türk Hava Yolları oldu.

Listede ilk sırayı 2 milyar 42 milyon dolarlık marka değeriyle THY alırken, onu 1 milyar 907 milyon dolarlık marka değeriyle geçen yılın şampiyonu Türk Telekom takip etti.

En değerli 100 markanın toplam değeri 27,5 milyar dolar

Çalışmaya göre, Türkiye’nin en değerli yüz markasının toplam değeri 27,5 milyar dolar oldu. Listeye bu yıl muhtelif iş kollarından 6 yeni marka dahil olurken, Kütahya Porselen 87, Çelebi Hava Servisi 93, Ray Sigorta 96, Karel Elektronik 97, Ege Profil 98, Lokman Hekim 100. sıradan listeye girdi. İlk 100’de yer alan markaların değerlerinde en yüksek artış yüzde 91 ile ASELSAN’da oldu. Şirket bu artışla 34. sıradan 28. sıraya yükseldi. Söz konusu dönemde marka değerinde en yüksek düşüş ise yüzde 53 ile Karsan Otomotiv’de oldu. Şirket bu düşüşle 56. sıradan 75. sıraya geriledi.

Futbol kulüpleri arasında Beşiktaş birinci

Dünyanın en değerli 50 futbol kulübü listesine giremeyen Türk kulüplerine bakıldığında ülke sıralamasında Beşiktaş 121 milyon dolarlık marka değeri ile ilk sırada yer aldı.

Türkiye’nin en değerli markaları arasında 40. sırada bulunan Beşiktaş’ı, 102 milyon dolarlık marka değeri ile Fenerbahçe, 74 milyon dolar ile Galatasaray, 33 milyon dolar ile Trabzonspor izledi.

Brand Finance’ın çalışmasına göre Türkiye’nin en değerli markaları şöyle:

 1. Türk Hava Yolları — Marka Değeri: 2 milyar 42 milyon dolar.
 2. Türk Telekom — Marka Değeri: 1 milyar 907 milyon dolar.
 3. Turkcell — Marka Değeri: 1 milyar 841 milyon dolar.
 4.  Akbank — Marka Değeri: 1 milyar 659 milyon dolar.
 5. Garanti Bankası — Marka Değeri: 1 milyar 584 milyon dolar.
 6. Ziraat Bankası — Marka Değeri: 1 milyar 432 milyon dolar.
 7. İş Bankası — Marka Değeri: 1 milyar 334 milyon dolar.
 8. Arçelik — Marka Değeri: 1 milyar 238 milyon dolar.
 9. Yapı Kredi — Marka Değeri: 937 milyon dolar.
 10. Ford Otosan — Marka Değeri: 878 milyon dolar.
 11. Halkbank — Marka Değeri: 757 milyon dolar.
 12. Migros — Marka Değeri: 638 milyon dolar.
 13. VakıfBank — Marka Değeri: 622 milyon dolar.
 14. Ülker Bisküvi — Marka Değeri: 616 milyon dolar.
 15. Bim — Marka Değeri: 584 milyon dolar.
 16. Bsh — Marka Değeri: 539 milyon dolar.
 17. Tofaş — Marka Değeri: 445 milyon dolar.
 18. Vestel — Marka Değeri: 441 milyon dolar.
 19. Anadolu Efes — Marka Değeri: 402 milyon dolar.
 20. Opet — Marka Değeri: 365 milyon dolar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dünyanın En İyi Girişim Yatırımcılarına İlham Veren Kitaplar

 • “20 Dakika Risk Sermayedarı” adındaki popüler podcast serisi kapsamında, dünyanın önde gelen risk sermayedarları ile röportajlar gerçekleştirildi ve onlara favori soruldu.
 • Dünyanın en iyi girişim yatırımcılarının favori kitapları arasında Ben Horowitz’in “Zor Şeyler Hakkında Zor Şey”, Eric Ries’in “Yalın Girişim” ve Paula Coelho’nun “Simyacı” isimli kitabı yer alıyor.
 • İlgili Yazı: 8 Başarılı Şirket CEO’sun 8 Kitap Önerisi

Marc Andreesen, Mary Meeker ve Josh Kopelmann… Bu isimler size tanıdık geliyor mu? Eğer gelmediyse, bu üç ismin dünyanın önde gelen girişim yatırımcılarından olduklarını söyleyebilirim. Bunlar Uber, Facebook ve Twitter gibi büyük şirketlere erken aşamalarda yatırım yapan risk sermayedarları. Peki bunlar gibi son derece başarılı iş insanlarının ne tür kitaplar okuduklarını hiç merak etmiş miydiniz?

20 Dakika Risk Sermayedarı” adındaki popüler podcast serisi kapsamında, dünyanın önde gelen risk sermayedarları ile röportajlar gerçekleştirildi ve onlara favori kitapları soruldu. World Economic Forum’un paylaştığı yazıya göre, başarılı yatırımcıların favori kitapları şu şekilde:

Girişimciler ve Yatırımcılar Tarafından Yazılan 3 Kitap

Girişim yatırımcıları tarafından en çok hayranlık duyulan üç kitap da girişimciler ve yatırımcılar tarafından yazılan kitaplar. Açık ara farkla en çok bahsedilen kitap, Ben Horowitz’in “Zor Şeyler Hakkında Zor Şey” (The Hard Thing About Hard Things) isimli kitabı. Ben Horowitz, yazının başında belirttiğim ilk isim olan Marc Andreesen ile birlikte Silikon Vadisi girişim sermayesi grubu Andreesen Horowitz‘i yönetiyor ve kendisi bu zamana kadar, herkesin çok iyi bildiği Facebook, Twitter ve Airbnb gibi şirketleri destekledi. Horowitz kitabında, eski bir girişimci olarak bir internet şirketi fiyaskosu sırasında bir girişim kurma konusunda yaptığı denemeleri, yaşadığı sıkıntıları ve öğrendiği dersleri anlatıyor.

“20 Dakika Risk Sermayedarı” İsimli Podcast Serisine Göre, Dünyanın En İyi Yatırımcılarının ve Girişimcilerinin Okumaktan Hoşlandığı Kitaplar

İkinci sırada Peter Thiel’in “Bire Sıfır” (Zero to One) isimli kitabı geliyor. Kitap, gelecekteki girişimlerin, giderek daha doymuş hale gelen bir dünyada yenilikçi ürünler meydana getirmek için “beyaz alanı” nasıl bulabileceklerine odaklanıyor. Peter Thiel de daha çok PayPal‘in kurucu ortağı olarak tanınsa da, o da bir başka efsanevi Silikon Vadisi yatırımcısıdır.

Eric Ries’in “Yalın Girişim” (The Lean Start-Up) isimli kitabı üçüncü sırada yer alıyor. Burada Eric Ries, modern web tabanlı işletmelere atık azaltımı ilkelerini uygulayarak Japon “yalın üretim” kavramını temel alan girişimler için bir yönetim metodolojisi geliştiriyor.

Kurgusal Kitaplar

Kurgu söz konusu olduğunda, Brezilyalı ünlü yazar Paulo Coelho’nun “Simyacı” (The Alchemist) isimli kitabı listeye ilk sıradan girer. Romanın ana mesajı, yani tüm evrenin hedeflerinize ulaşmanıza yardım etmek için birlik olabileceği, çoğu girişimci olarak yola çıkan risk sermayedarları arasında iyi yankı uyandırabilir.

Rus yazar Mikhail Bulgakov’un, şeytan tarafından Stalin Rusyası’na yapılan bir ziyareti anlatan “Usta ve Margarita” (The Master and Margarita) isimli romanı ise ikinci sırada geliyor. Onun hemen arkasında ise Gabriel Garcia Marquez’in “100 Yıllık Yalnızlık” (100 Years of Solitude) isimli kitabı ve Ernest Hemingway’in “Yaşlı Adam ve Deniz” (The Old Man and The Sea) isimli kitabı yer alıyor. Özellikle Ernest Hemingway’in yenilgi karşısında cesaret ve bir kaybı başarıya dönüştürme temalarının, kendilerine ait birkaç benzer deneyime sahip olan yatırımcıların üzerinde neden etki yaptığını anlamak kolay.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link