Google Görüntülü Reklam Ağı Kampanyalarını Nasıl Optimize Edebiliriz?

yazaraykutalcelikGoogle görüntülü reklam ağı, bünyesinde bulundurduğu 2 milyonun üzerinde web sitesi, video ve mobil uygulama ile biz dijital pazarlamacılar için en önemli mecralar arasında yer alıyor.

Optimizasyon çalışmalarını genellikle arama ağı kampanyaları üzerinde yoğunlaştırırız. Çünkü bu kampanyalarda kalite puanı gibi net bir veri görebilir, yaptığımız optimizasyon çalışmalarının bu puana yansımalarını takip edebiliriz.

Dönüşüm oranı ve ROI gibi değerlerinde görüntülü reklam ağı kampanyalarındaki değerlerin çok üzerinde olması, dikkatimizi arama ağı kampanyalarına yoğunlaştırmamıza yol açabilir. Fakat bu çalışmalara daha geniş bir çerçeveden bakmamız gerektiğini unutmamalıyız. Görüntülü reklamların arama ağı reklamlarına da olan katkısını göz ardı edemeyiz. Önceki yazılarımızda da sıklıkla üzerindeki durduğumuz gibi, dönüşüm yolundaki ara adımları doğru analiz etmeden hangi kanalın ne kadar etkili olduğunu anlayamayız.

Görüntülü reklam ağı, arama ağından tamamen farklı bir yapıdadır. Hedeflediğimiz kullanıcılar bizim ürün ya da hizmetimizi aktif olarak arayan, satın alma döngüsü içerisindeki kullanıcılar olmayabilirler. Bu durumda arama ağından çok daha farklı bir strateji planlamak kaçınılmaz olacaktır.

Görüntülü reklam ağında anahtar kelime hedefli kampanyalar oluştururken reklam grubu başına 5-15 arasında anahtar kelimeden oluşan, teması belli reklam grupları oluşturmalıyız. Bu anahtar kelimeler arama ağındaki gibi spesifik olmamalı. Daha jenerik kelimeler seçmeliyiz.

Satışını yaptığımız ürün ya da sunduğumuz hizmete ilgi gösterecek kullanıcılar ne tür sitelerde bulunur, genel ilgi alanları nelerdir gibi soruları cevaplandırarak bu cevapları karşılayan temalar altında hedef kelimelerimizi seçmeliyiz. Farklı ürün ve hizmetleriniz için mutlaka farklı reklam grupları oluşturmalıyız. Böylece oluşturacağınız temalar özelinde banner yayınları yapabiliriz.

Örneklendirmek gerekirse, sony laptop ve dell laptoplarınız için ayrı reklam grupları oluşturmalısınız. Böylece ürününüzle daha ilgili sayfalarda daha doğru bannerlar yayınlayabilirsiniz. Aynı şekilde kullanıcıları da daha doğru düşüş sayfalarına yönlendirebiliriz.

Birçok içerik sitesinin metin reklamlara da yer verdiğini unutmayın. Ciddi bir hacim kaybı yaşamamak için, görüntülü reklam ağı kampanyalarınıza mutlaka metin reklam da ekleyin.

AdWords uzmanları genellikle görüntülü reklam ağında negatif anahtar kelime çalışmaları yapmaz. Fakat bu kampanyalarda daha jenerik kelimelerle hedefleme yaptığımızı unutmamak gerekir. Bu durumda da negatif anahtar kelime çalışmaları daha fazla önem kazanmaktadır.

Yine örneklendirmek gerekirse, sadece erkek gömlek sattığınızı düşünürsek bu durumda gömlek kelimesini de mutlaka hedefleyeceksiniz. Bannerlarınızın kadın gömlek modelleri ile ilgili bir sayfada yayınlanmasını ister misiniz? Kadın kelimesini negatif olarak eklerseniz bannerlarınızı daha doğru sayfalarda yayınlayabilirsiniz. Dolayısıyla ilgisiz sayfalarda reklamlarınızın görünmesini önlemek için negatif anahtar kelimeleri de kampanya ve reklam gruplarınıza eklemelisiniz.

Görüntülü reklam ağında 2 milyonun üzerinde bir envanter olduğundan söz etmiştik. Bu kadar büyük bir hacim söz konusuyken hangi sitenin hangi boyutta banner yayınladığını ön görmek imkansız olacaktır. Envanterden tam anlamı ile faydalanabilmek için kampanyalarımızda mutlaka tüm boyutlardaki bannerlara yer vermelisiniz.

ekran-resmi-2016-10-02-00-34-04

Görüntülü reklam ağında hedefleme yöntemi olarak sadece kelime hedefleme yok tabii ki. Konu, ilgi alanı, yerleşim vb hedefleme yöntemleri de mevcut. Hangisinin daha iyi performans vereceğini ön göremeyeceğimiz için, farklı hedefleme yöntemlerine sahip kampanyaları test sürecine sokmalıyız.

ekran-resmi-2016-10-02-00-31-15

Satış odaklı bir kampanya planlıyorsak en uygun hedefleme yeniden pazarlama olacaktır. Eğer geniş kitlelere ulaşmamız gerekiyorsa da konu hedefleme iyi bir seçenek olacaktır. Örneğin yeni çıkan bir ürünün satışını yapıyorsanız, sitenizde daha önce benzer ürünlere ilgi gösteren kullanıcıları hedefleyebilirsiniz (yeniden pazarlama). Ya da bir sinema siteniz varsa ve vizyona yeni girecek bir filmi duyurmak istiyorsanız da konu hedefleme yapabilirsiniz.

Görüntülü reklam ağında “Tıklanma Oranına” takılmamak gerekli. Bu oran gösterim hacmi ve hedefleme şeklinden dolayı arama ağına göre çok daha düşük olacaktır ve doğru bir performans göstergesi olmayacaktır. Görüntülü reklam ağındaki tıklanma oranının arama ağındaki kalite puanlarına etki etmeyeceğini de hatırlatmak isterim. Görüntülü reklam ağında daha çok dönüşüm oranını odaklanmalıyız.

Dönüşüm oranınızın yüksek olduğu siteleri tespit ederek bu siteler üzerinde doğrudan hedeflemeler yapabilirsiniz. Ya da bu siteler özelinde tekliflerinizi yükseltebilirsiniz. Yine benzer şekilde dönüşüm oranlarınızın çok düşük olduğu siteleri ise hedeflemenizden hariç tutmayı seçebilir ya da tekliflerini düşürüp toplam maliyetteki payını azaltabilirsiniz.

Yerleşim raporundan reklamlarınızın yayınlandığı siteleri gösterim, tıklanma ya da maliyet gibi değerlere göre filtreleyin. Sattığınız ürün ya da sunduğunuz hizmet ile ilgisi olmayan siteleri hariç tutun. Özellikle oyun sitelerinin gerekli negatiflemeyi yapmazsanız maliyetinizin büyük bir kısmını oluşturduğunu göreceksiniz.

Yerleşim raporunda, oyun, oyna, game, bebek, giydirme vb filtrelemelerle oyun sitelerine hızlıca ulaşabilir ve toplu şekilde negatifleyebilirsiniz. Ama tahmin edebileceğimiz kelimeleri içermeyen bir çok oyun sitesi de mevcut. Bunları bulmak içinde çok fazla gösterim alan ya da önemli maliyet oluşturan siteleri filtreleyerek, bu siteleri ziyaret edip incelememiz gerekli.

ekran-resmi-2016-10-02-00-39-53

Özellikle mobil hedefleme de yapıyorsanız, negatif yerleşim çalışmaları daha da önem kazanacaktır. Öncelikle mobil uyumlu bir siteniz yoksa, hedeflemenizden mobili kaldırmanızı öneririm.

Reklamlarınızın mobil uygulamalarda görünmesini istemiyorsanız (ki genellikle uygulamalardan aldığımız tıklamalar istem dışı tıklamalardır ve bounce rate’i yüksektir.) Görüntülü reklam ağı sekmesinde, kampanya hariç tutmalarına giderek, yerleşimler bölümünde adsenseformobileapps.com yazarak reklamlarınızın mobil uygulamalarda yayınlanmasının önüne geçebilirsiniz.

ekran-resmi-2016-10-02-12-29-27

Reklamlarınızı bütün uygulamalar yerine sadece belirli uygulamalardan hariç tutmak isterseniz de, Reklam grubu hariç tutmaları ya da Kampanya hariç tutmaları altında, Yerleşimleri seçerek, Mobil uygulama kategorilerinin yanında Tüm uygulamaları arayı seçmeniz gerekli. Hariç tutmak istediğiniz uygulamanın adını bu alandaki arama kutusuna yazarak bulabilir ve negatifleyebilirsiniz.

Görüntülü reklam ağı için belirli kategorilere ait siteleri de (google tarafından önceden belirlenmiş) yine toplu şekilde hariç tutabilirsiniz. Örnek olarak; reklamlarınızın oyun içi reklamlarda ya da park edilmiş alan adına sahip sitelerde görünmesini toplu bir biçimde engelleyebilirsiniz.

ekran-resmi-2016-10-02-12-26-35

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Sadakat Programlarında Geçmişten Günümüze Türkiye

Türkiye’ de Sadakat Programlarının temeli, Interlink Şirketler Grubu tarafından 1991 yılında atılmış bulunmakta. 1987 yılında %100 yerli sermaye olarak kurulan Interlink, ilk senelerinde Direkt Pazarlama yöntemiyle çoğunluğu elektronik olan ürünler satmaktaydı. Bu süreçte de Takse, TV Satış Kanalı, Kredi Kartı Taksitlendirme gibi Türkiye’ nin birçok kayda değer ilkini gerçekleştirdi. Bu ilklerden en önemlisi ise Sadakat Programları oldu. O zamanların büyük bankalarından olan Pamuk Bank’ ın Pamuk Para projesi, banka ve Interlink ortak çalışmasıyla hayata geçti. Şimdiki dijital sistemlerin aksine, o günün teknolojisiyle bütün imkanlar kullanılarak yapılan bu projede müşteriler, kredi kartı ekstrelerinin ekinde o ay yapmış oldukları harcamalarından kazandıkları puan miktarlarını görmekteydiler. Kendilerine dağıtılan basılı hediye kataloglarında da hangi hediyenin kaç puan olduğunu görüp, puanları istedikleri hediyenin puanına ulaştığında siparişlerini vermekteydiler. Bu siparişleri katalogların arkasında bulunan Hediye Talep Formlarını doldurup göndererek yapmaktaydılar. Hediyelerin seçilip kataloglara yerleştirilmesinden katalogların oluşturulup basılmasına, hediyelerin tedarik edilip gönderilmesinden ürün veya kargoda çıkan herhangi bir problemle ilgilenmeye kadar Pamuk Para projesinin tamamı Pamuk Bank – Interlink ortak çalışmasıyla yönetilmekteydi. 

Pamuk Para projesinin katkılarını gören diğer bankalar da hemen bu işe girmek istediler. O yıllarda aynı işleyiş içlerinde Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Akbank’ ın da olduğu 22 bankaya daha uygulandı ve Türkiye’ de Sadakat Programları gerçek anlamda ilk bankalar kanalıyla başlamış oldu. Takip eden yıllarda ise farklı sektörlerden firmaların, Puan Sisteminin bankalara yarattığı katma değeri görmesi çok uzun sürmedi. Bankalar kanalıyla onlar da bu sistemi uygulamak istediler ve Puan Sistemi onlara da açıldı. İşte o zaman, Türkiye’ de Sadakat Programları çığ gibi büyüdü. Puan Sistemi her sektörden çeşit çeşit firmaya uyarlandı ve gerek B2B, gerek B2C birçok markanın müşterisi (Bakkallar, Sigorta Acenteleri, Lastik Bayileri, Satış Temsilcileri, Son Tüketiciler, Boya Ustaları vb….) ilgili markalardan yaptıkları alımlar karşılığında puanlarını kazanıp hediyelerini sipariş etmeye başladılar ve bu müşterilerin marka sadakatleri arttı. 

Günümüzde büyük bir marka olmanın ilk kurallarından biri bir Sadakat Programı yürütüyor olmak. Bir marka ne kadar uzun yıllar bir Sadakat Programı yürütüyorsa o kadar fazla ve sağlıklı veriye sahip oluyor. Bu veriler Know – How ve Big Data konularında büyük avantajlar sağlamakta. Günümüzde markalar, hem kendi verilerinden yararlanarak, hem de ilgili kuruluşlardan yardımlar alarak yeni bir programa veya kampanyaya başlamadan onun başarılı olup olmayacağını görebilmekte. Tabii bunun için en başında iyi analizlerle bir yerden başlanması, sonrasında alınacak aksiyonlarda ise bu başlangıçtan yola çıkılması gerekmekte. İlk kampanyanızın başarılı olması tabii önemli ama başarısız olsa bile bir sonraki kurguyu ona göre değiştirmek önemli. 

Peki günümüzde Sadakat Programlarının geldiği son nokta nedir? Aslında Sadakat Programları temelinde bir oyundur. Belli kriterleri yerine getirir ve sondaki havuca ulaşırsınız. Bu havuca ulaşmak için aslında yıllarca kullanılmış tek kriter satın alma işlemiydi. Satın almanı gerçekleştir, puanını kazan ve hediyeni sipariş et. Daha sonralarda teknolojinin de gelişmesiyle araya başka kriterler girdi; İzle Kazan, Oyna Kazan, Kendini Göster Kazan vb. Bu aksiyonların hepsinin de genel adına “Gamificition (Oyunlaştırma) dendi. Oyunlaştırma, şu anda Sadakat Programlarının geldiği son nokta diyebiliriz. Burada kafalar biraz şöyle karışabilir; zaten Sadakat Programlarına temelde bir oyun demiştik, şimdi içindeki modüllere de mi oyun diyoruz? Ben buna aslında Sadakat Programları özünü buldu demek istiyorum. Artık firmalar diledikleri her kritere puan verebilir konumdalar. Buna en iyi örneklerden biri sigara içmeyi bırakan çalışanlarına puan kazandıran Vodafone diyebiliriz. Günümüzde sadece birkaç firma bu bahsettiğim teknolojilerin hepsine sahip, Oyunlaştırmalarla donatılmış portalları oluşturabilmekte. Dilerim ki zamanla eğitim videoları izletip, sorular çözdürüp, anketler doldurup, sosyal medyada paylaşımlar yaptırıp, oyunlar oynatıp puan dağıtılmasını sağlayabilen firma sayısı daha da artar ve Sadakat Programları sektörü artan rekabet sayesinde daha da büyür. Bunu ekonomi mezunu biri olarak gönülden söylediğimden emin olabilirsiniz.  

 

 

 

 

 

 

Bu kadar yaygın olması sebebiyle Türkiye’ de başarılı ticaretin altın kurallarından birinin Sadakat Programı uygulamak olduğunu söyleyebiliriz. Siz de firmanızda bir yenilik yapmak, varsa mevcut sisteminizi iyileştirmek veya son teknolojileri kullanarak Oyunlaştırma Dünyasına girmek istiyorsanız hemen doğru bir partnerle Sadakat Programı uygulamanızı başlatın derim. 

Bu yazı konuk yazarımız Can Taşçıoğlu tarafından yazılmıştır.

Can Taşçıoğlu hakkında:

1992 yılında doğan Can Taşcıoğlu eğitim hayatına Hisar Eğitim Vakfı’ yla başlayıp İstek Atanur Oğuz İlköğretim Okulu ve Lisesi ile devam etti. Lisede bir yaz Londra’ da bulunan Dulwich College’ da dil eğitimine katıldı. Üniversitede Koç’ un Ekonomi bölümünü %25 bursla kazandı. Üniversite yıllarında Koç Üniversitesi’ nin aktif kulüplerinden Pazarlama ve İşletme Kulübü gibi kulüplerinin köklü etkinliklerinde pek çok kez hem görev aldı, hem de katılımcı oldu ve kendini Pazarlama alanında geliştirdi. Gene Üniversite yıllarında Los Angeles’ da UCLA – Koç iş birliğiyle UCLA’ de seçmeli dersler aldı. Okuduğu dönemde MNG Kargo ve INTERLINK ŞİRKETLER GRUBU’ nda staj yaptı. Üniversiteden hemen sonra 1 yıllığına New York’ a yerleşti ve Manhattan Institute of Management’ ta Pazarlama alanında Setifika Programına katıldı. Aynı zamanda Venture X Yatırım Danışmanlığı firmasında staj yaptı. 

Türkiye’ ye döndükten sonra Sadakat Programlarında lider firma olan INTERLINK ŞİRKETLER GRUBU’ nun satış ekibinde Sistem Koordinatörlüğüne başladı. Günümüzde portföyünde AKBANK’ tan UNILEVER’ e, LUFTHANSA’ dan VODAFONE’ a birçok yerli ve çok uluslu firmanın farklı kanallarda Sadakat Programlarını yönetmekte. 

INTERLINK’ in Dijital Hediye Katalogu olan “Kurumsal B2C” ye eklettiği Sosyal Sorumluluk kategorisi sayesinde INTERLINK’ e Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’ nden 12. Birleşmiş Milletler Global Hedefi olan “Sorumlu Tüketim ve Üretim” dalında ödül aldırdı. Sonrasında ise Loyalty Magazine Awards’ da aynı projeyle bireysel olarak “Sadakat Programlarında Kırk Yaşın Altında Otuz Kişi” den biri seçildi ve son derece prestijli olan bu etkinlikte Tower of London’ da ödülünü aldı. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Avrupa Dijital Reklam Yatırımları 5 Yılda 2 Katına Çıktı

 • Türkiye dijital reklam yatırımları, 2016 yılına göre yüzde 15,5 oranında artarak Avrupa’nın en hızlı gelişen ilk 10 pazarının içinde yer aldı.
 • Mobil display yüzde 40’dan fazla büyüyerek toplam display pazarının yüzde 42’sini oluştururken, video bunun dörtte birinden fazlasını oluşturdu.
 • Dijital reklam yatırımlarında en büyük pazar 15,6 milyar Euro ile İngiltere’de. 
 • İlgili yazı; ABD’de dijital reklam yatırımları, Türkiye’nin toplam reklamlarının 40 katı

Her yıl Interact konferansında açıklanan IAB Avrupa AdExbenchmark raporuna göre dijital reklam yatırımları 2017 yılında yüzde 13,2 oranında artarak 48 milyar Euro’ya yükseldi. 

Geçmişten Günümüze dijital reklam yatırımları

pastedGraphic.png

Toplam yirmi pazar çift haneli büyürken, çalışmaya katılan 27 ülkede Mobil çift haneli büyüme ile dikkat çekti. Mobil display yüzde 40’dan fazla büyüyerek toplam display’inpazarının yüzde 42’sini oluştururken, video bunun dörtte birinden fazlasını oluşturdu. Yüzde 38 büyüyen Sosyal medya,display’deki payını artırırken 4 kat büyüyen videonun yanında non-video display yüzde 35 büyüdü. Videodaki büyüme, yüzde 73,4’lük artış ile out-stream’den gelirken, in-stream’de yüzde 6,9 büyüme yaşandığı görüldü.  

Türkiye dijital reklam yatırımları, 2016 yılına göre yüzde 15,5 oranında artarak Avrupa’nın en hızlı gelişen ilk 10 pazarının içinde yer aldı.

2017 Avrupa Dijital Reklam Yatırımları

Dijital reklam yatırımlarında yüzde14,9’luk bir büyümeyle arama motoru ve ilan sayfaları çok yüksek bir performans gösterdi ve19,3 milyar Euro’ya ulaştı.

Arama motoru reklam yatırımları yüzde 14,4’lük bir büyüme oranıyla yılı 21,9 milyar Euro ile tamamladı ve böylece en büyük online reklam formatı olma özelliğini devam ettirdi.

IAB Avrupa CEO’su TownsendFeehand sonuçları şu sözlerle değerlendirdi:Dijital reklam yatırımları, bu yıl da Avrupa’da içeriğin ve tüketici deneyimlerinin önemini ispatlayarak çift haneli büyüme yaşadı. 3 gün sonra yürürlüğe girecek GDPR sektörümüz için bir dönüm noktası olacak. Kullanıcı deneyimlerini geliştirmeye devam ederek djital reklamcılığın Avrupa ekonomisine sağladığı katkıyı sürdürmeliyiz”.

IHS Technology Reklam Araştırmaları Direktörü Daniel Knapp ise görüşlerini şu cümlelerle paylaştı: “2017’de Sosyal medya, mobil, video ve arama motorureklamcılığı Avrupa online reklam yatırımlarının büyümesinde ana oyuncular oldu.Bağlantı,konum, duygu ve satın alma yolunun gücü dijital reklamları günümüzün markaları için çok yönlü ve vazgeçilmez kılıyor”.

2017’de CEE (Merkez ve Doğu Avrupa) bölgesinde en yüksek büyüme oranı yakalayan 3 ülke:

 1. Belarus – Yüzde 33,9
 2. Sırbistan – Yüzde 23,7
 3. Rusya – Yüzde 21.9

2017’de olgun pazarlarda da büyümenin devam etmesi (Avrupa ortalamasıyla orantılı veya üstünde) pazar doygunluğunun yenilik ve büyümeyi engellemediğini gösterdi. İngiltere (Yüzde 4,3), Norveç (Yüzde16,6), İsveç (Yüzde 18,4), İsviçre (Yüzde 12,5) ve Danimarka (Yüzde 9,7)’da çift haneli büyümeler gerçekleşti.

Dijital reklam yatırımları bakımından en büyük 10 Pazar:

 1. İngiltere – 15,6  milyar Euro
 2. Almanya – 6,6 milyar Euro
 3. Fransa – 5,1 milyar Euro 
 4. Rusya – 3,3 milyar Euro 
 5. İtalya– 2,6 milyar Euro 
 6. İsveç– 1,8 milyar Euro 
 7. Hollanda – 1,8 milyar Euro 
 8. İsviçre – 1,8 milyar Euro 
 9. İspanya – 1,8 milyar Euro 
 10. Belçika – 1 milyar Euro 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link