yazaraykutalcelikGoogle görüntülü reklam ağı, bünyesinde bulundurduğu 2 milyonun üzerinde web sitesi, video ve mobil uygulama ile biz dijital pazarlamacılar için en önemli mecralar arasında yer alıyor.

Optimizasyon çalışmalarını genellikle arama ağı kampanyaları üzerinde yoğunlaştırırız. Çünkü bu kampanyalarda kalite puanı gibi net bir veri görebilir, yaptığımız optimizasyon çalışmalarının bu puana yansımalarını takip edebiliriz.

Dönüşüm oranı ve ROI gibi değerlerinde görüntülü reklam ağı kampanyalarındaki değerlerin çok üzerinde olması, dikkatimizi arama ağı kampanyalarına yoğunlaştırmamıza yol açabilir. Fakat bu çalışmalara daha geniş bir çerçeveden bakmamız gerektiğini unutmamalıyız. Görüntülü reklamların arama ağı reklamlarına da olan katkısını göz ardı edemeyiz. Önceki yazılarımızda da sıklıkla üzerindeki durduğumuz gibi, dönüşüm yolundaki ara adımları doğru analiz etmeden hangi kanalın ne kadar etkili olduğunu anlayamayız.

Görüntülü reklam ağı, arama ağından tamamen farklı bir yapıdadır. Hedeflediğimiz kullanıcılar bizim ürün ya da hizmetimizi aktif olarak arayan, satın alma döngüsü içerisindeki kullanıcılar olmayabilirler. Bu durumda arama ağından çok daha farklı bir strateji planlamak kaçınılmaz olacaktır.

Görüntülü reklam ağında anahtar kelime hedefli kampanyalar oluştururken reklam grubu başına 5-15 arasında anahtar kelimeden oluşan, teması belli reklam grupları oluşturmalıyız. Bu anahtar kelimeler arama ağındaki gibi spesifik olmamalı. Daha jenerik kelimeler seçmeliyiz.

Satışını yaptığımız ürün ya da sunduğumuz hizmete ilgi gösterecek kullanıcılar ne tür sitelerde bulunur, genel ilgi alanları nelerdir gibi soruları cevaplandırarak bu cevapları karşılayan temalar altında hedef kelimelerimizi seçmeliyiz. Farklı ürün ve hizmetleriniz için mutlaka farklı reklam grupları oluşturmalıyız. Böylece oluşturacağınız temalar özelinde banner yayınları yapabiliriz.

Örneklendirmek gerekirse, sony laptop ve dell laptoplarınız için ayrı reklam grupları oluşturmalısınız. Böylece ürününüzle daha ilgili sayfalarda daha doğru bannerlar yayınlayabilirsiniz. Aynı şekilde kullanıcıları da daha doğru düşüş sayfalarına yönlendirebiliriz.

Birçok içerik sitesinin metin reklamlara da yer verdiğini unutmayın. Ciddi bir hacim kaybı yaşamamak için, görüntülü reklam ağı kampanyalarınıza mutlaka metin reklam da ekleyin.

AdWords uzmanları genellikle görüntülü reklam ağında negatif anahtar kelime çalışmaları yapmaz. Fakat bu kampanyalarda daha jenerik kelimelerle hedefleme yaptığımızı unutmamak gerekir. Bu durumda da negatif anahtar kelime çalışmaları daha fazla önem kazanmaktadır.

Yine örneklendirmek gerekirse, sadece erkek gömlek sattığınızı düşünürsek bu durumda gömlek kelimesini de mutlaka hedefleyeceksiniz. Bannerlarınızın kadın gömlek modelleri ile ilgili bir sayfada yayınlanmasını ister misiniz? Kadın kelimesini negatif olarak eklerseniz bannerlarınızı daha doğru sayfalarda yayınlayabilirsiniz. Dolayısıyla ilgisiz sayfalarda reklamlarınızın görünmesini önlemek için negatif anahtar kelimeleri de kampanya ve reklam gruplarınıza eklemelisiniz.

Görüntülü reklam ağında 2 milyonun üzerinde bir envanter olduğundan söz etmiştik. Bu kadar büyük bir hacim söz konusuyken hangi sitenin hangi boyutta banner yayınladığını ön görmek imkansız olacaktır. Envanterden tam anlamı ile faydalanabilmek için kampanyalarımızda mutlaka tüm boyutlardaki bannerlara yer vermelisiniz.

ekran-resmi-2016-10-02-00-34-04

Görüntülü reklam ağında hedefleme yöntemi olarak sadece kelime hedefleme yok tabii ki. Konu, ilgi alanı, yerleşim vb hedefleme yöntemleri de mevcut. Hangisinin daha iyi performans vereceğini ön göremeyeceğimiz için, farklı hedefleme yöntemlerine sahip kampanyaları test sürecine sokmalıyız.

ekran-resmi-2016-10-02-00-31-15

Satış odaklı bir kampanya planlıyorsak en uygun hedefleme yeniden pazarlama olacaktır. Eğer geniş kitlelere ulaşmamız gerekiyorsa da konu hedefleme iyi bir seçenek olacaktır. Örneğin yeni çıkan bir ürünün satışını yapıyorsanız, sitenizde daha önce benzer ürünlere ilgi gösteren kullanıcıları hedefleyebilirsiniz (yeniden pazarlama). Ya da bir sinema siteniz varsa ve vizyona yeni girecek bir filmi duyurmak istiyorsanız da konu hedefleme yapabilirsiniz.

Görüntülü reklam ağında “Tıklanma Oranına” takılmamak gerekli. Bu oran gösterim hacmi ve hedefleme şeklinden dolayı arama ağına göre çok daha düşük olacaktır ve doğru bir performans göstergesi olmayacaktır. Görüntülü reklam ağındaki tıklanma oranının arama ağındaki kalite puanlarına etki etmeyeceğini de hatırlatmak isterim. Görüntülü reklam ağında daha çok dönüşüm oranını odaklanmalıyız.

Dönüşüm oranınızın yüksek olduğu siteleri tespit ederek bu siteler üzerinde doğrudan hedeflemeler yapabilirsiniz. Ya da bu siteler özelinde tekliflerinizi yükseltebilirsiniz. Yine benzer şekilde dönüşüm oranlarınızın çok düşük olduğu siteleri ise hedeflemenizden hariç tutmayı seçebilir ya da tekliflerini düşürüp toplam maliyetteki payını azaltabilirsiniz.

Yerleşim raporundan reklamlarınızın yayınlandığı siteleri gösterim, tıklanma ya da maliyet gibi değerlere göre filtreleyin. Sattığınız ürün ya da sunduğunuz hizmet ile ilgisi olmayan siteleri hariç tutun. Özellikle oyun sitelerinin gerekli negatiflemeyi yapmazsanız maliyetinizin büyük bir kısmını oluşturduğunu göreceksiniz.

Yerleşim raporunda, oyun, oyna, game, bebek, giydirme vb filtrelemelerle oyun sitelerine hızlıca ulaşabilir ve toplu şekilde negatifleyebilirsiniz. Ama tahmin edebileceğimiz kelimeleri içermeyen bir çok oyun sitesi de mevcut. Bunları bulmak içinde çok fazla gösterim alan ya da önemli maliyet oluşturan siteleri filtreleyerek, bu siteleri ziyaret edip incelememiz gerekli.

ekran-resmi-2016-10-02-00-39-53

Özellikle mobil hedefleme de yapıyorsanız, negatif yerleşim çalışmaları daha da önem kazanacaktır. Öncelikle mobil uyumlu bir siteniz yoksa, hedeflemenizden mobili kaldırmanızı öneririm.

Reklamlarınızın mobil uygulamalarda görünmesini istemiyorsanız (ki genellikle uygulamalardan aldığımız tıklamalar istem dışı tıklamalardır ve bounce rate’i yüksektir.) Görüntülü reklam ağı sekmesinde, kampanya hariç tutmalarına giderek, yerleşimler bölümünde adsenseformobileapps.com yazarak reklamlarınızın mobil uygulamalarda yayınlanmasının önüne geçebilirsiniz.

ekran-resmi-2016-10-02-12-29-27

Reklamlarınızı bütün uygulamalar yerine sadece belirli uygulamalardan hariç tutmak isterseniz de, Reklam grubu hariç tutmaları ya da Kampanya hariç tutmaları altında, Yerleşimleri seçerek, Mobil uygulama kategorilerinin yanında Tüm uygulamaları arayı seçmeniz gerekli. Hariç tutmak istediğiniz uygulamanın adını bu alandaki arama kutusuna yazarak bulabilir ve negatifleyebilirsiniz.

Görüntülü reklam ağı için belirli kategorilere ait siteleri de (google tarafından önceden belirlenmiş) yine toplu şekilde hariç tutabilirsiniz. Örnek olarak; reklamlarınızın oyun içi reklamlarda ya da park edilmiş alan adına sahip sitelerde görünmesini toplu bir biçimde engelleyebilirsiniz.

ekran-resmi-2016-10-02-12-26-35

 

Paylaş
Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın