Google Görüntülü Reklam Ağı Kampanyalarını Nasıl Optimize Edebiliriz? 0

yazaraykutalcelikGoogle görüntülü reklam ağı, bünyesinde bulundurduğu 2 milyonun üzerinde web sitesi, video ve mobil uygulama ile biz dijital pazarlamacılar için en önemli mecralar arasında yer alıyor.

Optimizasyon çalışmalarını genellikle arama ağı kampanyaları üzerinde yoğunlaştırırız. Çünkü bu kampanyalarda kalite puanı gibi net bir veri görebilir, yaptığımız optimizasyon çalışmalarının bu puana yansımalarını takip edebiliriz.

Dönüşüm oranı ve ROI gibi değerlerinde görüntülü reklam ağı kampanyalarındaki değerlerin çok üzerinde olması, dikkatimizi arama ağı kampanyalarına yoğunlaştırmamıza yol açabilir. Fakat bu çalışmalara daha geniş bir çerçeveden bakmamız gerektiğini unutmamalıyız. Görüntülü reklamların arama ağı reklamlarına da olan katkısını göz ardı edemeyiz. Önceki yazılarımızda da sıklıkla üzerindeki durduğumuz gibi, dönüşüm yolundaki ara adımları doğru analiz etmeden hangi kanalın ne kadar etkili olduğunu anlayamayız.

Görüntülü reklam ağı, arama ağından tamamen farklı bir yapıdadır. Hedeflediğimiz kullanıcılar bizim ürün ya da hizmetimizi aktif olarak arayan, satın alma döngüsü içerisindeki kullanıcılar olmayabilirler. Bu durumda arama ağından çok daha farklı bir strateji planlamak kaçınılmaz olacaktır.

Görüntülü reklam ağında anahtar kelime hedefli kampanyalar oluştururken reklam grubu başına 5-15 arasında anahtar kelimeden oluşan, teması belli reklam grupları oluşturmalıyız. Bu anahtar kelimeler arama ağındaki gibi spesifik olmamalı. Daha jenerik kelimeler seçmeliyiz.

Satışını yaptığımız ürün ya da sunduğumuz hizmete ilgi gösterecek kullanıcılar ne tür sitelerde bulunur, genel ilgi alanları nelerdir gibi soruları cevaplandırarak bu cevapları karşılayan temalar altında hedef kelimelerimizi seçmeliyiz. Farklı ürün ve hizmetleriniz için mutlaka farklı reklam grupları oluşturmalıyız. Böylece oluşturacağınız temalar özelinde banner yayınları yapabiliriz.

Örneklendirmek gerekirse, sony laptop ve dell laptoplarınız için ayrı reklam grupları oluşturmalısınız. Böylece ürününüzle daha ilgili sayfalarda daha doğru bannerlar yayınlayabilirsiniz. Aynı şekilde kullanıcıları da daha doğru düşüş sayfalarına yönlendirebiliriz.

Birçok içerik sitesinin metin reklamlara da yer verdiğini unutmayın. Ciddi bir hacim kaybı yaşamamak için, görüntülü reklam ağı kampanyalarınıza mutlaka metin reklam da ekleyin.

AdWords uzmanları genellikle görüntülü reklam ağında negatif anahtar kelime çalışmaları yapmaz. Fakat bu kampanyalarda daha jenerik kelimelerle hedefleme yaptığımızı unutmamak gerekir. Bu durumda da negatif anahtar kelime çalışmaları daha fazla önem kazanmaktadır.

Yine örneklendirmek gerekirse, sadece erkek gömlek sattığınızı düşünürsek bu durumda gömlek kelimesini de mutlaka hedefleyeceksiniz. Bannerlarınızın kadın gömlek modelleri ile ilgili bir sayfada yayınlanmasını ister misiniz? Kadın kelimesini negatif olarak eklerseniz bannerlarınızı daha doğru sayfalarda yayınlayabilirsiniz. Dolayısıyla ilgisiz sayfalarda reklamlarınızın görünmesini önlemek için negatif anahtar kelimeleri de kampanya ve reklam gruplarınıza eklemelisiniz.

Görüntülü reklam ağında 2 milyonun üzerinde bir envanter olduğundan söz etmiştik. Bu kadar büyük bir hacim söz konusuyken hangi sitenin hangi boyutta banner yayınladığını ön görmek imkansız olacaktır. Envanterden tam anlamı ile faydalanabilmek için kampanyalarımızda mutlaka tüm boyutlardaki bannerlara yer vermelisiniz.

ekran-resmi-2016-10-02-00-34-04

Görüntülü reklam ağında hedefleme yöntemi olarak sadece kelime hedefleme yok tabii ki. Konu, ilgi alanı, yerleşim vb hedefleme yöntemleri de mevcut. Hangisinin daha iyi performans vereceğini ön göremeyeceğimiz için, farklı hedefleme yöntemlerine sahip kampanyaları test sürecine sokmalıyız.

ekran-resmi-2016-10-02-00-31-15

Satış odaklı bir kampanya planlıyorsak en uygun hedefleme yeniden pazarlama olacaktır. Eğer geniş kitlelere ulaşmamız gerekiyorsa da konu hedefleme iyi bir seçenek olacaktır. Örneğin yeni çıkan bir ürünün satışını yapıyorsanız, sitenizde daha önce benzer ürünlere ilgi gösteren kullanıcıları hedefleyebilirsiniz (yeniden pazarlama). Ya da bir sinema siteniz varsa ve vizyona yeni girecek bir filmi duyurmak istiyorsanız da konu hedefleme yapabilirsiniz.

Görüntülü reklam ağında “Tıklanma Oranına” takılmamak gerekli. Bu oran gösterim hacmi ve hedefleme şeklinden dolayı arama ağına göre çok daha düşük olacaktır ve doğru bir performans göstergesi olmayacaktır. Görüntülü reklam ağındaki tıklanma oranının arama ağındaki kalite puanlarına etki etmeyeceğini de hatırlatmak isterim. Görüntülü reklam ağında daha çok dönüşüm oranını odaklanmalıyız.

Dönüşüm oranınızın yüksek olduğu siteleri tespit ederek bu siteler üzerinde doğrudan hedeflemeler yapabilirsiniz. Ya da bu siteler özelinde tekliflerinizi yükseltebilirsiniz. Yine benzer şekilde dönüşüm oranlarınızın çok düşük olduğu siteleri ise hedeflemenizden hariç tutmayı seçebilir ya da tekliflerini düşürüp toplam maliyetteki payını azaltabilirsiniz.

Yerleşim raporundan reklamlarınızın yayınlandığı siteleri gösterim, tıklanma ya da maliyet gibi değerlere göre filtreleyin. Sattığınız ürün ya da sunduğunuz hizmet ile ilgisi olmayan siteleri hariç tutun. Özellikle oyun sitelerinin gerekli negatiflemeyi yapmazsanız maliyetinizin büyük bir kısmını oluşturduğunu göreceksiniz.

Yerleşim raporunda, oyun, oyna, game, bebek, giydirme vb filtrelemelerle oyun sitelerine hızlıca ulaşabilir ve toplu şekilde negatifleyebilirsiniz. Ama tahmin edebileceğimiz kelimeleri içermeyen bir çok oyun sitesi de mevcut. Bunları bulmak içinde çok fazla gösterim alan ya da önemli maliyet oluşturan siteleri filtreleyerek, bu siteleri ziyaret edip incelememiz gerekli.

ekran-resmi-2016-10-02-00-39-53

Özellikle mobil hedefleme de yapıyorsanız, negatif yerleşim çalışmaları daha da önem kazanacaktır. Öncelikle mobil uyumlu bir siteniz yoksa, hedeflemenizden mobili kaldırmanızı öneririm.

Reklamlarınızın mobil uygulamalarda görünmesini istemiyorsanız (ki genellikle uygulamalardan aldığımız tıklamalar istem dışı tıklamalardır ve bounce rate’i yüksektir.) Görüntülü reklam ağı sekmesinde, kampanya hariç tutmalarına giderek, yerleşimler bölümünde adsenseformobileapps.com yazarak reklamlarınızın mobil uygulamalarda yayınlanmasının önüne geçebilirsiniz.

ekran-resmi-2016-10-02-12-29-27

Reklamlarınızı bütün uygulamalar yerine sadece belirli uygulamalardan hariç tutmak isterseniz de, Reklam grubu hariç tutmaları ya da Kampanya hariç tutmaları altında, Yerleşimleri seçerek, Mobil uygulama kategorilerinin yanında Tüm uygulamaları arayı seçmeniz gerekli. Hariç tutmak istediğiniz uygulamanın adını bu alandaki arama kutusuna yazarak bulabilir ve negatifleyebilirsiniz.

Görüntülü reklam ağı için belirli kategorilere ait siteleri de (google tarafından önceden belirlenmiş) yine toplu şekilde hariç tutabilirsiniz. Örnek olarak; reklamlarınızın oyun içi reklamlarda ya da park edilmiş alan adına sahip sitelerde görünmesini toplu bir biçimde engelleyebilirsiniz.

ekran-resmi-2016-10-02-12-26-35

 

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Digital Excellence Program için Geri Sayım Başladı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenleri ile kurguladığımız Digital Excellence Program’da son 15 güne girdik. Sadece 20 kişinin dahil olacağı programda, dijital dünyayı derinlemesine inceleyecek, dokuz farklı modül ile dijital mükemmelliği yakalamaya çalışacağız.

Eğitimimiz de yer alacak olan eğitmenler arasında, n11.com Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi  Aykut Alçelik, Pazarlamasyon ve Marketing Meetup Kurucusu Necip Murat, Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen Hasan Başusta, Data & Teknoloji Direktörü – GroupM Aykut Aslantaş, Turkcell Dijital Pazarlama İletişimi Kıdemli Marka Müdürü Ömer Şireli, Dijital Pazarlama Müdürü – Aktif Bank Şeref Can gibi çok değerli isimler yer alıyor.

30 Eylül Cumartesi günü başlayacak ve 11 Kasım’a dek toplamda 7 hafta sürecek olan Digital Excellence Program’da erken kayıt fırsatlarımızın devam ettiğini ve 2399 TL + KDV‘den kayıt yaptırabileceğinizi belirtmemizde fayda var. Bununla birlikte, bu fiyat üzerinden son 3 koltuğumuzun kaldığını da söyleyelim.

Siz de eğer dijital dünya ve pazarlamaya ait konulara hazır olmak için gereken strateji ve altyapıyı oluşturmak istiyorsanız eğitimimize buradan kayıt olabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz. 30 Eylül’de görüşmek üzere!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link